Forum: Subiecte de afaceri Proceduri de plata, expediere CATRE Ro pentru cei din UE - am nevoie de sfatul DVS

  • bijuteriiledeargint925nadine
    bijuteriiledeargint925nadine

    Va rog frumos sa imi spuneti, cei dintre Dvs care sinteti in UE, dar in afara Romaniei, cum incasati platile de la cumparatorii din Romania?
    De asemenea, cum expediati marfa catre Ro, cu confirmare de plata, sau aveti prieteni/familie carora le trimiteti comenzile , ei urmind sa le retrimita cumparatorilor si cu plata ramburs?

    Multumesc!
    Nadine:)

    21.01.2010, 01:57:03
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu sunt in Germania.

    Plata: Paypal sau cont bancar. Am un cont in lei deschis in Romania, si internet banking ca sa pot sa verific de aici cand/daca au intrat platile. Asa clientii pot depune bani direct in cont sau transfer bancar prin ordin de plata.

    Livrare: Intamplator se ocupa mama mea de livrarea bijuurilor vintage pe care le-am lasat in tara. In mod normal insa, chestiile handmade facute de mine le trimit din germania sub forma de recomandata (e ceva mai ieftin decat un colet + e asigurata). Prefer sa expediz asigurat fiindca plata e deja facuta in avans si nu vreau sa se piarda nimic pe drum.

    PS Nadine, esti din Olanda! Foarte aproape de mine, eu stau la 50 km de granita, langa Enschede :))

    21.01.2010, 18:05:58
  • bijuteriiledeargint925nadine
    bijuteriiledeargint925nadine

    Multumesc!!!!
    In alta ordine de idei, eu de ieri am observat ca esti peste gard, la vecini!
    iti dau mesaj pe privat:)

    21.01.2010, 20:38:50