Forum: Subiecte de afaceri Producator bijuterii...cum e cu contabilitatea?

  • andreea.laura
    andreea.laura

    Buna, am o mare nelamurire in legatura cu modalitatea legala de a-mi vinde bijuteriile. Mentionez ca detin SRL, magazin, casa de marcat etc. Fac bijuterii de ceva vreme si pe viitor intentionez sa le vand in magazin.
    Contabila mi-a explicat asa:
    1. - ori am facturi pe bijuterii, cu NIR si tot tacamul, si cand se vand le scad din gestiune cu bon - ceea ce nu e posibil, pentru ca eu le produc si nu am cum sa am facturi.
    2. - trebuie sa fac productie pentru a putea vinde bijuteriile ... cica trebuie sa am facturi pe toate furniturile cumparate pana acum, trebuie sa fac o fisa pentru fiecare model in parte (pe care sa scriu ce frunituri am folosit), trebuie sa fac registre de productie zilnice (??)
    M-am descurajat total...in primul rand nu am facturi pe furnituri, in al doilea rand am multe modele de bijuterii, ar insemna sa pierd o gramada de timp facand contabilitate...daca as avea facturi..e ca un cerc vicios :)
    Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri..cei care au PFA, II, SRL, faceti aceasta "productie" ? Cum justificati provenienta bijuteriilor?

    07.04.2011, 23:56:19