Forum: Subiecte de afaceri productie prin intreprindere indivduala

  • IrrisJewelry
    IrrisJewelry

    Buna,
    Mi am deschis de curand o intreprindere individuala cu cod principal 'producerea imitatiilor de bijuterii' si am ajuns intr un impas si poate cele care fac mai demult chestia asta ma pot lamuri : cum se scoate marfa din gestiune,prin bon de consum sau bon de productie?Ca am vb cu 2 contabile si au pareri diferite...

    12.12.2012, 00:15:42
  • raven
    raven

    Buna, Iris. Mie mi-a spus contabila mea sa le scot prin bon de consum, caci - practic - tu cumperi materiale si le "asamblezi" din punctul lor de vedere, contabilicesc...Dupa aia intocmesti bonul de consum, caci ai "consumat" din ele. Tu practic nu produci in sensul clasic, ci mai mult "asamblezi".
    Mie asa mi s-a spus :)
    Spor la cautari!

    12.12.2012, 13:27:53
  • IrrisJewelry
    IrrisJewelry

    Multumesc frumos!Mie imi zicea tipa cu bonul de productie ca daca fac bon de consum e ca si cum alea ar disparea undeva(de ex,un pix,il consumi si il arunci) pe cand cu productia din a+b=colier de ex....complicat!

    13.12.2012, 14:15:55
  • user21
    user21

    materialele se scad din gestiune cu bonul de consum. cred ca trebuie intocmit si bonul de productie [ mie mi-a spus un contabil ca trebuie intocmita si o calculatie de pret pt produsele manufacturate fix cu materia prima care iese din gestiune pe bonul de consum].

    am cautat exemple de bon de productie - seaman cu o calculatie de pret.

    logic gandind, cumpar margele si vand cercei. fac receptie la margele, scot din gestiune margele [prin bonul de consum] si vand cercei. veriga lipsa ar fi cea care transforma margelele de pe bon in cercei - iti sugerez sa o mai intrebi o data pe contabila.

    on a funny note, azi am ajuns la concluzia ca daca se ocupau inginerii de economie, treburile erau mult mai clare si la obiect :))))

    16.12.2012, 19:06:55
  • IrrisJewelry
    IrrisJewelry

    M am lamurit pana la urma :intrare pe materiale,bon de consum pe ele,bon de productie pe marfa finita si apoi scazi marfa pe bon de casa....Nu e asa complicat cum suna dar lucrez si pe un program de contabilitate (pe care am mai lucrat anterior dar chestii mai simple ) si mi se parea cumplit ...
    Multumesc pentru raspuns!Si ai dreptate,mie toate chestiile astea birocratice imi taie tot cheful :)

    17.12.2012, 21:34:49