Forum: Bug-uri Produse peste limita acceptata la Galerii

  • Evutza
    Evutza

    Salutare!

    Am postat la un moment dat pe forum urmatoarele si acum le trec si la rubrica de bug, la sugestia unui admin:

    "Legat de discutiile de la inceput, doresc sa spun ca am vazut si eu galerii, chiar pe prima pagina, cu doua sau chiar 3 produse ale utilizatorului ce a facut galeria (desi este specificat ca doar un singur produs propriu se poate include in galerii).
    A fost foarte dezamagitor acest lucru pentru mine.

    Ideea e ca se pot include si 3 produse ale celui ce face galeria, sau ale altora, in cadrul unei galerii. Este o eroare ce intr-adevar, uneori apare si alteori nu.
    Aduc asta la cunostinta doar, informativ, deoarece si eu am observat acest lucru. Ma refer aici la eroarea ce permite a include mai mult de doua produse ale aceluiasi utilizator, cat si situatiile de trisare, in care cel ce creeaza galeria include mai mult de un produs propriu.
    Ca idee, cred ca se mai poate lucra pe a limita mult mai strict aceste reguli, ce desi sunt scrise acolo la galerii la vedere, lasa totusi libertatea de a nu le respecta."

    Doresc sa spun in plus ca tot in urma unei sugestii anterioare, am facut acum si poza care arata faptul ca se pot adauga si trei produse ale unui magazin in cadrul unei galerii.

    Din observatiile mele, am vazut ca acest lucru este posibil in special in cazul unor editari. Daca de exemplu am facut o galerie in urma cu ceva timp (cateva zile sau ore) si nu am finalizat-o pentru a o salva sau revin asupra ei cu editari, "comp-ul ma lasa" sa introduc si mai mult de doua produse de la acelasi user, dupa cum e limita.

    Daca insa adaug produsele foarte repede in galerie, la intervale scurte de timp, de catea secunde sau minute, "comp-ul ma avertizeaza" ca am introdus deja doua produse de la acelasi utilizator.

    Am testat acest procedeu intr-o galerie proprie, spre exemplificare in aceasta rubrica de "bug". Poza facuta arata acest lucru.
    Galeria ce apare in poza a fost modificata ulterior, astfel incat sa respecte regula galeriilor.

    Daca doriti, o pot trimite la o adresa a echipei Breslo pentru a fi data mai departe si a remedia problema, in caz ca se poate. Voi avea nevoie de adresa in acest caz.

    Oricum, din punctul meu de vedere, cel mai important ar fi sa fie restrictionata introducerea a mai mult de un produs propriu in propria galerie. Pentru mine cel mai dezamagitor a fost sa vad ca o persoana a introdus 3 produse proprii intr-o galerie creata de ea.

    O zi frumoasa va doresc tuturor!

    04.04.2013, 13:37:07
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Le-am trimis mesaj cu ce ai scris tu aici.
    Am verificat si eu si intr-adevar merge la editare sa adaugi oricate produse doresti...eu am adugat 20 de la mine :D


    Oricum, adresa de email la care poti sa trimiti printscreenul cu problema detaliata este cea din contact, [email protected]

    04.04.2013, 19:10:24
  • Kalimera
    Kalimera

    ...ar trebui sa fie numai o problema de fair-play, de respectare a unei reguli expusa intr-un un loc vizibil... e atat de childish sa chinui acum un programator sa faca un algoritm, cand e atat de simplu sa fii corect...

    04.04.2013, 20:41:19
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    eee Odilia, sa fim seriosi. Regula poate n-o vezi din prima, dar din a 15-a o nimeresti pana la urma.
    Apoi, la faza cu ce se intampla dupa editare, ca poti adauga chiar peste 2 produse din acelasi magazin... eu stau si ma gandesc cum de-au ajuns sa vada asta? (in afara noastra care am verificat special) Si daca au observat, fiind o greseala din graba neatentie etc, de ce au folosit slabiciunea, stiind ca si 2 din magazinul propriu e prea mult, d-apoi 3....?
    Si probabil bazandu-se pe fair play programatorul n-a luat in calcul si varianta asta.... :)
    Oricum, nu e chin mare, sunt cateva mici secvente de cod cu un algoritm simplu :)

    04.04.2013, 21:04:00
  • daisy.jewelry
    daisy.jewelry

    Eu sunt mai pacifista si as le-as acorda prezumtia de nevinovatie.... eu, de exemplu, ma uit la produs, nu la magazinul din care este :)

    Exista totusi posibilitatea sa nu fii observat ca sunt 3 din acelasi magazin.

    04.04.2013, 21:50:42
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Nici eu nu ma uit la magazin ci caut produse....
    Si mi s-a intamplat sa imi apara mesajul de "nu ptoi adauga mai mult de 2 produse din acelasi magazin"
    Si da, se intampla ca din graba sa adaugi si al 3-lea produs din acelasi magazin...ca la fel nu te uiti dupa magazin ci dupa produs.... Dar daca e cum spun fetele ca au facut galerii si au atatea produse din magazinul propriu, m-andoiesc ca nu au sesizat asta :)

    04.04.2013, 22:19:06
  • gemsgems
    gemsgems

    Asae, dar sunt sigura ca daca sunt 3 din magazinul propriu nu prea ai cum sa nu observi. :))

    Daca ar fi toti cu bun simt n-ar mai fi nevoie de nici o regula si nici o lege. Dar astia sunt oamenii. Pe mine chiar ma mira ca sunt oameni pe care-i mira ca unii incalca regulile cu nesimtire. :P Isi fac nervi aiurea. :P

    04.04.2013, 22:28:18
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Ahh, dar voi n-o stiti p-aia: "Regulile exista pentru a fi incalcate!"? :p

    04.04.2013, 22:31:40
  • Kalimera
    Kalimera

    asta se intampla cand unii sunt mai egali ca altii :)))))))

    04.04.2013, 22:44:58
  • tiny.treasures
    tiny.treasures

    Cineva chiar face chestia asta doar ca sa isi puna mai mult de un produs in galerie? nu cred ca m-as fi gandit niciodata sa fac asa ceva... :)) scrie acolo frumos nu mai mult de un produs propriu si nu mai mult de 2 dintr-un magazin.... Dar asa e... Regulile sunt facute pentru a fi incalcate.. de unii

    04.04.2013, 22:51:21
  • Evutza
    Evutza

    Am trimis saptamana trecuta mail catre echipa breslo cu pozele ce arata eroarea si de asemeni cu un alt utilizator ce nu respecta regula breslo vis-a-vis de numarul de produse proprii in galeria creata de sine..
    Nu am primit inca un raspuns de confirmare din partea echipei..
    Sper sa fie in regula totusi..

    O zi frumoasa!

    11.04.2013, 19:29:59
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Hey

    Ai mai primit raspuns?

    Nu stiu daca au citi sau nu mail-ul de la tine, dar probabil ca da.
    Oricum, vorbisem si eu cu ei chiar atunci, le-am trimis si eu prt scr cu bug-ul.

    16.04.2013, 19:29:40
  • Evutza
    Evutza

    Saluti!

    Nu am mai primit nici o confirmare...
    Daca e nevoie pot sa mai trimit o data mail cu aceleasi date..

    Multumesc si o zi frumoasa!

    20.04.2013, 16:48:19
  • ChocoDiva
    ChocoDiva

    Tocmai am vazut si eu o galerie, care are doua magazine puse de cate 3 ori :(

    www.breslo.ro/Treasury/view/T-E-A-P-O-T_40231

    26.04.2013, 20:14:22
  • ramonaignat
    ramonaignat

    Interesant, de cate ori fac galerii (nu foarte des ) daca din greseala pun un al treilea produs dintr-un magazin , nu ma lasa. Apare mesajul acela...ai listat deja 2 produse din magazin.

    26.04.2013, 22:30:02
  • ChocoDiva
    ChocoDiva

    www.breslo.ro/Treasury/view/GALBEN-SI-VERDE_40372 Inca una, de data asta magazinul meu este inclus de 3 ori. :(

    28.04.2013, 22:31:29