Forum: Subiecte de afaceri promovare pe google

  • ladybeads
    ladybeads

    buna! sper sa nu supar pe nimeni caci voi da niste nume, dar sper sa gasesc la voi o explicatie. chiar azi dimineata am gasit in posta o reclama de la google adWords. ma intrebam daca ati avut experiente cu acest fel de publicitate...mi-au trimis si un cupon valori de 280 de ron. cand cineva imi ofera bani fara nici o obligatie mi se pare ciudat, dar problema ma intriga totusi.

    29.01.2010, 11:11:37
  • bibiu
    bibiu

    da am primit si eu cupon si mi l-au trimis expirat.:) din cat stiu ad words e o modalitate buna de promovare dar mie mi se pare scumpa si nu imi pot permite

    29.01.2010, 12:36:40
  • Casacucadouri
    Casacucadouri

    eu am primit de 2 ori pe email un asa-zis discount de 120 de ron sau ceva de genul
    insa acesti bani acopera doar un numar limitat de clickuri care il dau utilizatorii pe reclama ta, dupa care se tarifeaza.
    cel putin asta am inteles eu din ce am citit acolo- pay per click mi se pare ca e termenul.

    29.01.2010, 18:42:35
  • ADArt
    ADArt

    Eu am tot folosit serviciul lor. L-am testat asta vara cand am primit cuponul de 200 lei. Foloseste-l cu curaj, nu e nicio problema.

    functioneaza cam asa: iti alimentezi contul (in cazul tau cu suma de pe cupon), creezi campania (alegi cuvinte cheie, cum sa arate anuntul, etc) si stabilesti o suma pe zi pe care esti dispusa sa o cheltuiesti. Eu am pus mereu cam 10 lei pe zi. Apoi ideea e sa urmaresti campania si sa o optimizezi - schimbi cuvintele cheie, anulezi unele, adaugi altele, in functie de eficienta fiecaruia.

    E user friendly asa ca iti poti da usor seama cam cum functioneaza. Te taxeaza pe click in functie de cuvant. Cand ti se termina banii reclama nu se mai difuzeaza decat daca vrei tu sa mai alimentezi contul.

    Ca rezultate in vara am avut trafic si comenzi (sfarsitul lui august), dar am mai facut o campanie de craciun care nu a fost la fel de eficienta :). Campaniile facute in perioade de varf nu prea au sanse sa iasa in evidenta pentru ca sunt multe campanii in derulare.

    Tinand cont de faptul ca e o chestie gratis poti sa incerci si daca ti se pare ca nu merita nu mai incarci contul :)

    19.02.2010, 09:11:23
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu nu am primit nimic pe mail :(
    Google AdWord sunt acele 2-3 linkuri care apar primele la o cautare si sunt pe un fundal galben-deschis/ alternativ sunt in dreapta paginii? Sau acelea sunt Sponsored links? *confused*

    19.02.2010, 12:25:04
  • user4188
    user4188

    da...si mie mi au trimis un cupon cu valoare 280 ron , dar urmind procedura indicata nu m am putut folosi de el,cu toate ca avea valabilitate...oricum nu a functionat...nu stiu de ce le mai trimit daca tot nu le putem folosi...doar ca sa ne atraga probabil atentia asupra lor:(

    19.02.2010, 19:11:31
  • ADArt
    ADArt

    @CinnamonCloves - prin AdWords eu am facut doar campanii care apar alternativ in dreapta cand cauti niste cuvinte cheie. Cele de la sponsored links tot asa se platesc, dar cred ca sunt ceva mai scumpe - n-am incercat si varianta asta.

    23.02.2010, 12:50:00