Forum: Subiecte de afaceri promovarea propriului magazin

  • ladybeads
    ladybeads

    buna!
    uneori am senzatia ca ma blochez,nu stiu ce as putea face ca sa gasesc clienti noi si sa ma promovez cat mai bine. voi ce ati incercat si mai concret ce a functionat si ce a fost o totala pierdere de vreme ?

    13.12.2009, 13:36:26
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Buna!
    O sa incep direct :
    Pierdere de vreme a fost cand am rugat persoanele care au cumparat de la mine sa-mi faca reclama ,sau am sperat sa ma recomande mai departe ,dar mare mi-a fost uimirea cand mai multe pers.mi-au spus ca le-au fost admirate fularele de ex.si cand au fost intrebate de unde au cumparat fularul au raspuns ca e secret asta ca sa aiba numai ele .Asa ca mi-am luat gandul!
    Tot la capitolul pierdere de vreme -impartirea de fluturasi cu adresa de pe breslo .Din 10 pers. nimeni nu a intrat sa se uite si am observat ca lumea este foarte reticenta cand trebuie sa cumpere ceva on-line .Am intalnit pers .care ar fi vrut sa cumpere ,dar fara sa plateasca taxa de transport.
    Cel mai bine a fost cand am mers cu produsele si le-am prezentat la diferite institutii si asa am primit comenzi si am si vandut (lucrul asta sa merg din usa in usa nu ma caracterizeaza ,dar am incercat si varianta asta vazand ca nimeni nu intra pe brelo la mine in magazin sa viziteze).
    Cred ca se simte nemultumirea mea ,dar se pare ca nu sunt singura care nu am vanzari.

    14.12.2009, 13:48:11
  • gariana
    gariana

    Cand spui institutii...la ce te referi?

    14.12.2009, 16:10:08
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Ma refer la banci (am o colega care e director de sucursala),la scoala ,la gradinita etc.

    14.12.2009, 16:17:32
  • kittenhood
    kittenhood

    poate in caminele studentesti de fete :)

    14.12.2009, 21:31:10
  • Margelute
    Margelute

    Lady, n-ai mai vandut din iulie?
    Pentru furnituri promovarea cea mai buna este sa ai marfa diversa, multa si sa adaugi noutati des ca sa fii in prim plan, desi am avut vreo 10 zile de pauza si am primit totusi comenzi si in intervalul asta.

    Pentru bijuterii nici eu nu pot sa spun ca am avut mare succes pe breslo, dar asta tot din cauza faptului ca nu am cine stie cate modele. Eu lucrez in salturi si avand mai mult modele unicat sau serii foarte mici nu lucrez 10 coliere pe zi, deci nu am ce sa adaug in nestire si sa fiu pe prima pagina.
    Cele mai bune vanzari le fac tot cu site-ul meu cu domeniu gratuit, pe care il promovez de mai bine de un an cu muuuulte ore petrecute in fata calculatorului. L-am inscris pe directoare, am dat anunturi gratuite etc. Acum vreau sa-mi cumpar domeniu .ro si mai ca nu-mi vine sa ma mut la cat e de munca sa refac totul de la zero.

    De mers ici colo nici mie nu-mi place, nu sunt buna de asa ceva, sunt prea bleaga :) Iar asta cu secretul ca sa aiba doar persoana respectiva fular d-ala e cea mai mare prostie si sper ca nu sunt multi in stare s-o debiteze. La mine merge foarte bine asta cu recomandarea, eu cred ca pana la urma va functiona si la tine, Oana.

    Multa bafta!

    14.12.2009, 22:16:25
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Poti promova si prin blog. Dar trebuie sa te tii de asta si sa postezi mereu cate ceva. Nu trebuie sa-ti postezi neaparat fiecare produs nou pe blog (pentru asta e defapt Breslo) dar sa scrii des despre ce noi proiecte ai, ce ai mai facut, ce te-a inspirat....

    De asemenea, ajuta sa tot pui produse noi in magazin. Si eu lucrez in salturi si asa am observat ca si comenzile vin in salturi :)) Cand am multe produse noi si am timp sa adaug tot timpul ceva in magazin, sunt si multe comenzi.

    Despre chestia cu recomandarea nu stiu ce sa zic :)) Cumva inteleg obiectia "numai eu sa am" in cazul unori produse in masa, dar la handmade oricum nu se aplica. Eu am observat insa ca la mine vin des aceleasi cliente. Ceea ce ma face sa cred ca multi au o retinere cu cumparaturile online care trebuie depasita. Probabil cele care cumpara de la mien au depasit retinerea :P

    Ajuta iarasi extrem de mult sa mergi la targuri, sa imparti carti de vizita, sa dai mereu carti de vizita celor care cumpara de la tine. Dar nu stiu cum sa faca cei care vand doar furnituri...

    14.12.2009, 23:14:44
  • Margelute
    Margelute

    :) De fapt asta am vrut si eu sa spun ca e o prostie ca la handmade nu prea ies la fel doua produse nici daca asta e intentia, iar la mine in particular la bijuterii oricum incerc sa nu fac doua la fel.
    Am uitat sa zic de carti de vizita, desi nu am vazut rezultatul inca, multi din cei care au primit carti de vizita au primit pentru ca mi-au cerut sa vada si alte modele si m-au intrebat unde ma gasesc, deci pareau sincer interesati. :) As fi dat la toata lumea doar ca mi-a fost rusine cu ele pentru ca le-am gandit prost si scrisul era cam mic.

    Pentru furnituri marfa noua si "comerciala" adaugata des.

    15.12.2009, 08:47:28
  • Margelute
    Margelute

    Si cei care vand furnituri pot merge la targuri sa socializeze cu expozantii.

    15.12.2009, 08:49:11
  • ladybeads
    ladybeads

    @margelute.ba da, am vanzari constante ,dar nu se mai inregisteaza, nu stiu de ce. am ramas tot la nr de 78 de produse vandute. la capitolul furnituri nu ma pot plange.
    ma intrebam ce faceti in general ca sa va promovati afacerea.
    cei care au aparut in reviste cum au reusit?(ma refer la handmade si design) am auzit o varianta de genul ca e indicat sa trimiti colete cu mostre ale produselor tale pe la reviste glossy. a facut cineva asa ceva?
    vreau sa spun, mai exact(faceti va rog abstractie de faptul ca am un magazin de furnituri) cum ajungi sa fi un brand?
    este chiar atat de important sa ai cutii personalizate, cataloage de prezentare, sa lucrezi cu un fotograf profesionist si sa platesti manechine?

    15.12.2009, 11:14:24
  • Margelute
    Margelute

    ooo, tu ai ganduri mari :) si nu e rau deloc!
    Asta cu revistele n-am incercat-o, de fapt pe cat de eficient ar putea fi, pe atat de incomod ar fi pentru mine. De fapt cred ca mi-e frica sa devin un brand, chiar si unul mai mititel asa :)))
    Cred ca daca te pui sa trimiti mostre si fly-ere cu poze din produsele tale, pe la reviste pana la urma tot iti va raspunde cineva. Din ce am citit la subiectul despre aparitii in reviste fetele spun acolo ca ele n-au facut nimic, ci au fost cautate de reviste.
    Cred ca cel mai eficient e mersul la targuri pana la urma si dat carti de vizita acolo. Nu cred ca este productiva investitia in ambalaje personalizate, decat daca stii sa ti le faci singura. Dar acolo o carte de vizita, o eticheta personalizata face un produs sa arate mult mai profi.
    Cat despre fotograf profesionist, eu am unul semi acasa :) si daca ma numar si pe mine am inca unul semi-semi :))) Important cred eu e un aparat bun, rabdare, atentie cand faci pozele si putina imaginatie.

    15.12.2009, 11:58:05
  • havin
    havin

    si eu ma intrebam daunazi- care este cheia, cum poti deschida usa/pagina unei redactii.... si speram sa aflu de la cele 'initiate' deja in arta asta care mie mi-e straina total:)))))

    15.12.2009, 20:05:15
  • ladybeads
    ladybeads

    Am auzit(detest chestia asta cu auzitul, ma enerveaza, e ceva nefundamentat, dar totusi) ca daca te incapatanezi si trimiti mostre pe la reviste , si in fine le place ce realizezi(de ex coliere, brose, haine) te selecteaza la un moment dat. ..dar daca lucrusoarele tale stau si se prafuiesc in vreo redactie..
    si oare chiar cresc vanzarile daca apare ceva intr-o revista? (astept feedback)
    eu am avut niste cliente care erau jurnaliste pe la libertatea si click, dar cand le-am intrebat daca ma pot promova mi-au spus ca doar daca reusesc sa conving o"celebritate" sa poarte ceva realizat de mine( de fapt de alter ego-ul meu creativ HarajukuLady) si le trimit o poza, sau mai bine celebritatea trebuie sa fie surprinsa chiar de un paparazzo de-al lor, pot aminti ca anume accesoriu, piesa vestimentara este realizata de mine.
    si eu la capitolul cunostiinte celebre stau cam prost, l-am vazut odata pe iantu fara camasa plimbandu-se prin zona istorica a timisorii si pe magda ciumac in mall(dar zau ca nu as vrea sa fiu asociata cu magda ciumac, nimic personal ).
    deci ce facem?
    sunt de acord cu ideea ca o cutie, fie ea si personalizata nu prea ajuta(am cutii simple, albe si mi se par chiar elegante), sunt de acord cu ideea de fidelizare, m-am obisnuit sa trimit cadouri atat clientelor de la furnituri cat si celor de produse handmade. sunt de acord si cu un interviu pe care l-am citi pe ca e biine sa ai o baza stabila de cliente fidele(am si cultiv aceste relatii care intre timp au evoluat spre prietenie).
    da greu ma e si cu marketingul asta!!

    16.12.2009, 15:42:47
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Singura chestie pe care pot s-o zic despre reviste e chiar ca te gasesc ele pe tine.
    Eu am aparut odata in ELLE si habar n-am avut. Dar cred ca ajuta sa mergi la targuri, sa scrii pe blog regulat si sa fii prezenta "public" ca sa zic asa.
    Nu stiu daca click si asa sunt locatile la care trebuie sa te adresezi. Tabloidele sunt ahtiate numai dupa celebritati...mai degraba reviste pentru femei gen Bolero si ce mai exista. Si eventual unele care sa promoveze un lifestyle mai alternativ.

    16.12.2009, 23:53:15
  • Casacucadouri
    Casacucadouri

    salut
    promovarea in mass-media: ambele variante functioneaza.
    Si sa fii descoperita "accidental"- noi am primit propunere de articol din partea unei d-re redactor de la Marie Claire- presupun ca-s totusi cazuri mai izolate (oricum, articolul se concretizeaza destul de greu, in functie de prioritatile lor redactionale. de exemplu, dupa ce am trimis toate informatiile cerute, pana la urma n-au mai vrut articol despre handmade ci despre fairtrade...)
    Sa contactezi diferite persoane care au legatura cu domeniul si sa le propui colaborare, link exchange, publicare de articole. Nu sunt de acord cu trimisul de produse gratuit in redactii, pentru ca imi displace ideea sa fie tratate ca niste obiecte oarecare, cand noi ne bazam pe crearea unor relatii de prietenie cu clientele noastre. Dar am fost contactate (si apoi am contactat si noi) de diverse site-uri pt femei ca sa oferim produse pentru premii la concursuri. Chiar acum avem o astfel de colaborare si pot spune ca nu ne-a crescut numarul de comenzi ci doar s-a marit numarul de vizitatori pe blog.

    :)cred ca perseverenta e cheia. Si abordarea cat mai multor modalitati de promovare.

    Sa avem succes!

    R.

    17.12.2009, 11:16:39
  • bibiu
    bibiu

    singura mea intrebare. cum de am mai multe vanzari pe blog decat pe breslo,cand breslo se presupune a fi mai promovat ca propriul meu blog. E o intreaga nebuloasa....

    23.12.2009, 00:48:04
  • havin
    havin

    :)))) bibiu, te rog mult daca intre timp gasesti raspunsul - da-mi un pm ceva si sharuieste cu mine treaba asta, intrucat eu am renuntat sa caut sa deslusesc ascest lucru.

    23.12.2009, 02:42:01
  • ladybeads
    ladybeads

    am o idee @bibiu, cred ca breslo este vizitat mai mult de vanzatori, nefiind atat de frecventat de clienti(client in accepiunea mea fiind o persoana care nu are de-a face cu moda sau handmade care vine doar sa cumpere ca in orice magazin). asa imi explic si eu acelasi fenomen legat de blogul meu de moda si accesorii.
    fiind accesat de vanzatori este o buna piata pentru furnituri.
    asta a fost stropul meu de intelepciune.

    23.12.2009, 10:10:27
  • ady2009
    ady2009

    Buna! Fetelor si eu am multe produse si nu am vandut nimic pe Breslo, pe deasupra am mai platit si taxa aia pe 3 luni , insa am vandut foarte mult prin cunostinte. Si am comenzi chiar. Nu inteleg de ce Dumnezeu nu se vinde pe Breslo??? Voi ce ziceti? Va pup si spor la vanzari!!!

    06.01.2010, 05:18:41
  • Lauralia
    Lauralia

    Bibiu, pot sa reformulez si sa te intreb: pe blog cum faci sa ai vanzari? Cum il pui "in calea" oamenilor?
    Laura

    08.01.2010, 23:50:52
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Baza vanzarilor mele sunt cunostintele pe care mi le-am facut singua asa cum am explicat mai sus.
    Unde am mers mereu au cumparat fetele si mi-au facut si comenzi .
    Eu folosesc magazinul de pe Breslo ca un mod de a-mi expune ,,marfa'' ,dar pana acum nimeni nu a cumparat direct de pe Breslo-din pacate.
    Voi cum mai stati cu promovarea ?

    12.03.2010, 15:36:01
  • Elven.Rose.Design
    Elven.Rose.Design

    Buna, tot despre promovare vreau si eu sa vorbesc :)

    De curand am dat drumul magazinului virtua (www.fantasyhandmade.com)l si i-am facut o sectiune de link-uri in regim banner exchange. Daca doriti sa va apara bannerul acolo, astept un mail la adresa [email protected] cu bannerul - formatul este 450x100 px (poate fi jpg sau png) si adresa magazinului / blogului .

    In afara de asta, as vrea sa pun si bannerul breslo dar nu mai stiu de unde sa-l iau :)

    17.03.2010, 12:00:46
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hello Dacian!
    Merci pentru oferta, o sa ma gandesc la asta! Cat despre bannerul Breslo, cred ca poti face rost de unul scriind la [email protected]

    Apropo de bannere, stiti de site-ul asta: http://www.notmadeinchina.eu ? Mai sunt locuri libere pentru bannere. Doar ca eu am de ceva timp bannerul acolo si nu am primit nici un singur vizitator de pe acest site (urmaresc cu Analytics). Vroiam sa stiu daca mai e cineva care are banner acolo si daca credeti ca e folositor. Adica e gratis, nu am de gand sa-l dau jos, dar asa ca idee!

    17.03.2010, 12:21:16
  • tzuki333
    tzuki333

    hey, cinnamoncloves, am vazut ca mai sunt fete de pe breslo care au folosit notmadeinchina, chiar am vazut carti de vizita cu acest logo inscriptionat...am si ras pentru ca mi s-a parut tare faina faza, dar cum faci sa iti pui banner acolo? trimiti mesaj la ei si astepti? asta am facut, inca no answer...thx!

    17.03.2010, 14:20:11
  • Elven.Rose.Design
    Elven.Rose.Design

    sorry ca o sa postez dublu dar vreau sa fac o discutie noua cu aceasta tema ca sa fie mai vizibil :)

    17.03.2010, 18:04:54
  • Luigi
    Luigi

    @Dacian-Moon
    "Ce nu este permis pe Forumul Breslo:
    Promovarea sau postarea de link-uri catre alte magazine. Va rugam nu faceti reclama la alte platforme de vanzare online."


    Multumesc pentru intelegere.

    17.03.2010, 18:19:58
  • Elven.Rose.Design
    Elven.Rose.Design

    ok, doar ca fiind magazinul meu personal ma gandeam ca nu strica daca apar bannerele lor - si bannerul breslo (dupa cum am scris mai sus) pe el (era vorba de promovare). Dar daca deranjeaza, imi cer scuze.

    17.03.2010, 18:42:35
  • bijuteriiledeargint925nadine
    bijuteriiledeargint925nadine

    @luigi
    Dar postarea pe forum a blogurilor sau site-urilor care promoveaza NUMAI Breslo este permisa? Intreb pentru ca postasem mai devreme un link pentru blogul meu unde promovez doar Breslo si cu toate acestea postul mi-a fost sters.Pot sa intreb motivul pentru care postul cu linkul catre blogul meu a fost sters, cu toate ca nu incalcam regula de baza?
    Multumesc!

    28.03.2010, 17:30:42
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @nadine: nu as putea spune, asa ca poate primesti raspuns de la [email protected]

    02.04.2010, 19:05:50
  • bijuteriiledeargint925nadine
    bijuteriiledeargint925nadine

    @CinammonCloves: Multumesc, atunci sper sa primesc!:) Paste fericit!

    04.04.2010, 14:03:58