Forum: Idei si sugestii Propunere

  • Accesoriipentruevenimentespeciale
    Accesoriipentruevenimentespeciale

    Am constatat ca un cumparator oarecare,care nu are talente si indemanari de a face ceva handmade,trebuie sa-si faca cont,la fel ca cei care vand si sunt de fapt membrii comunitatii.Nu se poate face nimic pentru e separa putin lucrurile?De exemplu sa poata fi cumparatori fara sa fie nevoiti sa-si faca cont ? Sau sa fie cont special pentru cumparatori?! Ma gandesc ca din cauza asta,multi renunta sa mai cumpere ceva de pe Breslo,sau ai descurajam sa se intoarca aici...
    Voi ce parere aveti?...

    25.09.2012, 07:59:45
  • gemsgems
    gemsgems

    Exista cont de cumparator. :) Nu e nimeni obligat sa-si faca cont de vanzator.

    25.09.2012, 12:41:19
  • gemsgems
    gemsgems

    Daca ar cumpara fara sa isi faca cont nu s-ar mai putea lasa feedback si atunci am pierde si putina informatie pe care o avem atunci cand decidem daca avem sau nu incredere intr-un client. :)

    Desi banuiesc ca sunt si vanzatori care si-ar asuma riscul, asa cum fac cu orice client fara feedback. Deci s-ar putea sa fie o sugestie de luat in seama. :) Si eu am observat ca unii oameni nu vor sa comande prin Breslo doar pentru ca trebuie sa-si faca cont.

    25.09.2012, 12:45:56
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    asa cum spune si gemsgems, lucrurile sunt cat se poate de separate.
    Atunci cand iti faci cont, pe acesta il poti folosi doar la cumparaturi. Daca vrei sa devii si vanzator este altceva, mai urmezi niste pasi. Daca nu, nu, te opresti aici. Si noi vanzatorii, mai afcem cumparaturi si de multe ori e mai simplu decat sa ai conturile separat ;)
    Apoi, informatiile care ti se cer la crearea contului, pentru a putea comanda, sunt cele absolut necesare in desfasurarea tranzactiei. Nu se cer informatii care nu isi au rostul sau locul aici.
    Apoi, faptul de a avea cont, te scuteste de a completa aceste informatii de fiecare data, la fiecare comanda. Devine obositor la un moment dat.
    Apoi, feedback-ul este util, atat pentru magazine, dar si pentru clienti.
    Nu ma intereseaza ce cumparati faci, dar ma intereseaza sa stiu cum te comporti ca si client.
    Neavand o interactiune personala, fata in fata, sunt cateva chestii ajutatoare in a-mi forma o opinie: feedbackul si eventualele contacte prin mesagerie, mail sau telefon.

    Am mai auzit ca multa lume renunta la tranzactii pentru ca trebuie sa-si faca un cont. Dar sincer, nu am inteles de ce.
    Nu dureaza decat cateva minute, te scuteste de a completa si rascompleta informatiile daca ai comenzi repetate pe site, iti poti vedea in permanenta istoricul comenzilor, detaliile lor si ale produselor, etc.

    25.09.2012, 16:46:00
  • Accesoriipentruevenimentespeciale
    Accesoriipentruevenimentespeciale

    Aveti foarte mare dreptate,e important sa ai un feedback,atat despre client cat si al clientului fata de produsele proprii.E mai sigur asa.Nu stiu ce sa zic,ma gandesc ca poate era ok ca un cumparator sa poata sa aleaga daca-si face cont sau nu,in ideea de a castiga si grupul de oameni care au mai putina rabdare si timp liber.Dar cred ca totusi e mai in regula sa-si faca un cont.

    26.09.2012, 08:04:31
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Oricum, scuza cu timpul sau cu rabdarea nu este valabila, tocmai am explicat de ce nu: contul scuteste timp si dureaza cateva minute sa-l faci. Evident ca sunt alte motive pentru care multi nu isi fac cont si renunta. Spam-uri nu primesti, nu te deranjeaza nimeni ulterior, nu iti foloseste nimeni datele. Si in conditiile astea, chiar as fi curioasa sa le aflu motivele. :)

    26.09.2012, 12:29:31