Forum: Idei si sugestii Propuneri organizare categorii

  • Breslo
    Breslo

    Haideti sa scriem aici sugestiile despre cum credeti ca ar trebui sa fie organizate categoriile.

    30.11.2011, 11:53:25
  • Breslo
    Breslo

    Ieri, la ora 22:10:12 bijouxdemonange a scris

    deci...eu prpun pentru pamblici, dantelute si alte aplicatii de gen sa existe subcategoria mercerie :D

    material= denumire uzuala pentru tesaturi, metraje... iar nu aplicatii, petice (de orice forma ar fi) etc....

    in nci un caz nu vad ce ar cauta margele, accesorii metalice, felicitari si altele de-astea pe-acolo :)))

    Si oricum, nu e singura actegoria facuta talmes-balmes ....

    E exact cum spuneam eu: e vorba de asigurarea unei vizibilitati sporite :)

    Si exista o denumire: concurenta neloiala :)

    ______________________________________________


    Azi, la ora 08:25:52 katafolt a scris

    Da, mercerie ar fi cuvântul potrivit :)
    La materiale insist pentru textile căci se pare că unii subînţeleg tot feluri de materiale, deşi denumirile subcategoriilor de acolo se referă clar la textile:
    Amy Butler
    Comerciale
    Cu animale
    Cu flori
    Cu pasari
    Din bumbac
    Din matase
    Fat quarter
    Handmade
    Imprimate
    Kawaii

    Hm, nu-mi dau seama la ce se referă "Comerciale"

    30.11.2011, 12:04:16
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    :D

    Pai comerciale sunt alea de le cumperi din depozit si le vinzi mai departe....

    Oricum, parerea mea este ca.... si aceste subcategorii trebuie revizuite...denumirile sunt....nu chiar cele mai inspirate.... Ele trebuind facute dupa nevoi...
    Si nu numai la asta... o sa ma uit zilele astea prin toate sa vad ce si cum...si revin cu sugestii...

    30.11.2011, 13:13:29
  • enchantedbeads
    enchantedbeads

    O sugestie deocamdata, la Bijuterii/Pandantive/ ar fi binevenita optiunea "din metal". As adauga de asemenea "beadwork" si "din sidef";
    "din raina" ar trebui sa fie "din rasina", nu-i asa?

    Multumim pentru atentia acordata parerilor noastre. Voi mai reveni.

    30.11.2011, 16:11:17
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Fiind cumparator, mi-ar conveni sa gasesc
    in magazine o logica in expunere.
    La ora actuala, produsele sant amestecate.
    Voi incerca sa imi expun puctul de vedere.
    Ma refer se sectiunea Bijuterii Handmade.

    1) ACCESORII: (aici intra si bazele inel, bratari etc...)
    1.1. Aur (14, 18K)
    1.2. Argint 0,925
    1.3. Argint placat cu Aur (14, 18K)
    1.4. Metal comun placat cu Argint 0,925
    1.5. Metal comun placat cu Aur (a4, 18K)
    1.6. Metal chirurgical nealergic
    1.7. Rodiu
    1.8. Metal auriu (cele ordinare, suflate cu aur)
    1.9. Metal argintiu (cele ordinare suflate cu argint)
    1.10 Alama (naturala)
    1.11 Bronz (natural)
    1.12 Metal bronzat (galvanizat)
    1.13 Metal alamit (galvanizat)
    1.14 Metal bronat (accesoriile negre)

    01.12.2011, 15:47:03
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    2. MARGELE

    2.1. Minerale (aici intra toate margelele din pietre semipretioase)
    2.2. Organice (aici intra toate margelele de origine organica:
    Perla, Coral, Sidef, Scoici, Melci, Chihlimbar (Ambra), Os, Fildes, Colti,
    Lemn pretios, Fructe, Seminte etc...)
    2.3. Portelan
    2.4. Ceramice
    2.5. Sticla (aici intra toate margelele din sticla denumite "cristale", sticla de India, Austria, Murano, Cehia, Bhoemia, sticla simpla, in Foita de Aur, in Foita de Argint, sticla "preciosa" sticla polizata etc...)
    2.6. Margele Chevron
    2.7. Margele Cloisone
    2.8. Imitatii pietre semipretioase
    2.9. Elemente Swarovsky
    2.10 Altele...

    01.12.2011, 15:58:13
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Acestea va rog sa le considerati doar cateva propuneri.
    Este important intr-un magazin, sa se cunoasca
    exact denumirea si calitatea produselor. Acestea nu se pot
    amesteca, mai ales ca sant diferente mari de preturi.
    Mi se pare normal, cand intri intr-un magazin,
    sa vezi produsele aranjate dupa niste regului
    si amestecate aiurea: accesorii printre materiale textile,
    margele amestecate printre accesorii si toate puse de-avalma...
    Un magazin cu adevara profesionist, va trebui sa se adapteze
    dupa astfel de reguli care nu le-am inventat eu.
    Vizitati alte site-uri si veti vedea ca pana si pietrele semipretiose
    sant listate intr-o anumita ordine:
    De ex:
    1. Agate (si fiecare piatra semipretioasa are varietatile ei)
    1.1. Agate Albe
    1.2. Agate Gri
    1.3. Agate Negre, (rosii, galbene etc...)
    1.4. Aagate Botswana
    1.5. Agat Obicular
    Etc... etc...

    01.12.2011, 16:05:55
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    sorry: SI NU AMESTECATE aiurea

    01.12.2011, 16:06:46
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Margelele, chiar in interiorul acelorasi tipuri,
    trebuiesc aranjate intr-o succesiune fireasca
    privind marimile:
    4mm/ 5mm/ 6mm/7mm/...12mm....14mm... 24mm.... etc
    Acum, gaseti de exemplu margele de 14mm la inceput
    iar cele de 8mm peste 10 pagini...

    01.12.2011, 16:12:35
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    O regula obligatorie, ar trebui statuata:
    UNITATEA DE MASURA.
    Gasesti margele de 0,15
    (si uneori nici nu se trece "mm" sau "cm" sau mai grav,
    se confunnda "mm" cu "cm"
    Materialele pentru Bijuterii se masoara in MILIMETRI
    si toata lumea ar trebui sa se alinieze dupa O SINGURA REGULA
    (De exemplu in Croitorie si tamplarie, se foloseste Centimetrul...)

    01.12.2011, 16:16:39
  • BlueSelene
    BlueSelene

    Da, ca si cumparator recunosc ca m-am confruntat si eu cu proasta organizare din unele magazine, dar pana la urma cred ca organizarea "marfurilor" tine strict de proprietarul magazinului respectiv... Daca cumparatorul e enervat ca nu gaseste ceva, sau e descurajat de dezordine se poate reorienta spre un alt magazin, proprietarul fiind cel care are de pierdut...
    Si sa nu fie cu suparare dar mie ca si simplu cumparator nu-mi place organizarea ta. Argumentul e simplu: daca eu caut o baza de inel placata cu argint de ex., asta ar insemna sa scotocesc printre toate furniturile placate cu argint care pot ajunge la cateva pagini bune...
    Asta ca sa nu mai vorbim de faptul ca daca la pietre semipretioase s-ar face o impartire chiar asa de riguroasa, cei care au doar cateva pietre in magazin ar trebui sa aiba zeci de categorii cu cate un singur produs, si iar vin si spun ca mie ca si cumparator nu-mi convine sa tot trec dintr-o categorie in alta...
    Organizarea facuta de tine ar fi foarte bine-venita nu in interiorul unui magazin, ci la categoriile produselor ce pot fi gasite pe Breslo, mai ales ca acum poti cauta ce vrei dintr-o anumita categorie. Daca nu am inteles eu bine si la astea te refereai, imi cer scuze in avans :) ...

    01.12.2011, 16:42:26
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    BlueSelene,
    eu am incercat sa ma incadrez in titlul subiectului initiat de Breslo...
    "Propuneri organizare categorii"
    Orice comentariu pe marginea acestor propuneri
    este deschisa si nu obliga pe nimeni la nimic.
    Dar n-am inteles care este propunerea ta.

    01.12.2011, 17:23:02
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    ehh, acuma nu va certati aiurea, ca n-are rost!

    fiecare isi da cu parerea... deci n-are rost :)


    Momentan, intr-un magazin pe Breslo este foarte greu sa implementezi o asemenea impartire....In primul rand penctru ca sistemul nu o permite.
    Iar apoi ca diversitatea in cadrul unui magazin nu este intr-atat de mare. Adica pana sa ajungem la a avea categorii pentru fiecare tip de agat in parte...eu zic ca mai este cale lunga la furnisorii nostri de pe Breslo.

    DAR, fiind o impartire buna si logica, poate fi (sau ar trebui chiar) luata ca reper de catre fiecare magazin de furnituri in parte!!!

    Apoi, la nivel de Breslo: ar fi excelent daca aceasta imparteala s-ar realiza in cadrul categoriei mari de Furnituri!

    Din perspectiva de cumparator: eu cand caut pe Breslo sa ma pot duce direct la margica aia de granat de 4 mm, nu sa o caut in n-spe pagini de granat de toate formele si marimile.

    Din perspectiva de vanzator: atunci cand adaug furniturile, sa am optiunea sa le aleg etichete(tag-uri) din listele de mai sus! Lucru care l-ar ajuta si pe cumparatorul de mai sus sa vada exact ce are nevoie :)


    Si da, o descriere cat mai corecta a furniturilor este de dorit!

    Ca intr-adevar sa incurca mult prea des mm cu cm, sau e omisa cu desavarsire dimensiunea, sau cumpar sticla drept opal si asa mai departe :)

    01.12.2011, 17:34:20
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    de ce spun ca ar fi excelent o asemenea imparteala?

    Pai uitati si voi imparteala actuala:

    Comerciale
    Fire
    Handmade
    Margele
    Materiale/tesaturi
    Modele/tipare
    Nasturi
    Scrapbooking
    Tricotaje


    E total incompleta si cu multe enajunsuri :)

    La comerciale de fapt ce intra?! Practic, nu toate sunt comerciale sau handmade?
    Furniturile metalice pentru bijuterii si alte accesorii unde se incadreaza din pdv logic?

    Uneltele pentru tricotat/crostetat/bijuterit/decoupage/fimo nu ar trebui sa aiba categorie separata de unelte? si subcategorii pt fiecare in parte?

    si lista poate continua...

    Momentan, da , este o mare abrambureala prin categoriile alea... ca nu mai stii nici unde sa le incadrezi ca vanzator, nici unde sa le cati ca si cumparator :D

    01.12.2011, 17:39:51
  • BlueSelene
    BlueSelene

    @ Gheorghita: Hai nu te supara pe mine, ca n-ai de ce! :) Chiar apreciez munca depusa la impartirea atat de logica a categoriilor, doar ca la fel cum zicea si bijouxdemonange mi se parea mai potrivita la nivel de Breslo si nu la nivel de magazin. Atata tot!

    01.12.2011, 17:47:16
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    BlueSelene,
    La ora actuala, sectiunea FURNITURI
    nici nu are subcategoria ACCESORII BIJUTERII sau MARGELE
    Eu, am propus organizarea acestei subcategorii,
    asa cum este randuita la alte site-uri comerciale,
    romanesti sau chiar si la nivel international.
    Am fost solicitati sa venim cu propuneri.
    Eu, am facut o propunere.
    Intrebarea mea era fireasca:
    daca asa cum am propus eu nu este bine,
    care era varianta ta pentru imbunatatirea acestui site.
    Nu sant chiar asa suparacios cum ai crede.
    Chiar m-as bucura sa vad cat mai multe propuneri
    care sa conduca in cele din urma, la perfectionarea Breslo.

    01.12.2011, 18:21:30
  • BlueSelene
    BlueSelene

    @Gheorghitza: Sa o luam pe rand:
    1. "Eu, am facut o propunere. Intrebarea mea era fireasca: daca asa cum am propus eu nu este bine, care era varianta ta pentru imbunatatirea acestui site." OK, nu credeam ca pe acest topic pot scrie numai sugestii noi, fara sa am dreptul sa comentez pe baza sugestiilor altora. Nu era un atac la adresa ta, era doar o parere...
    2. Pt ca nu eram sigura la ce exact te referi (la un magazin pe Breslo sau la Breslo luat ca magazin) cand spui: "Mi se pare normal, cand intri intr-un magazin, sa vezi produsele aranjate dupa niste regului" am scris "Organizarea facuta de tine ar fi foarte bine-venita nu in interiorul unui magazin, ci la categoriile produselor ce pot fi gasite pe Breslo... Daca nu am inteles eu bine si la astea te refereai, imi cer scuze in avans :) ... "

    Se pare ca intr-adevar nu am inteles eu bine si te refereai la Breslo sectiunea furnituri, iar pt asta mi-am cerut deja scuze mai sus.

    In concluzie: felicitari pt clasificare, cum am mai spus deja este foarte bine facuta si sincer sper sa fie implementata...

    @bijouxdemonange: subscriu la tot ce ai scris :)

    01.12.2011, 19:10:24
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Luna albastra, Luna albastra,
    ti-am spus ca nu sant suparacios.
    Si cum m-as putea supara pe un nume atat de romantic???

    01.12.2011, 19:14:37
  • BlueSelene
    BlueSelene

    :)

    01.12.2011, 19:38:29
  • Breslo
    Breslo

    Da, vorbim despre categoriile de pe prima pagina.
    Ne intereseaza sugestiile voastre, ca atunci cand reorganizam categoriile sa stim exact unde sunt probleme.

    Multumim pentru feedback

    02.12.2011, 09:35:33
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Cu riscul de a ma repeta, am zis sa scriu si eu propunerea mea de galerii. Poate mai e cineva de aceeasi parere.

    Eu cred ca acele categorii principale "predefinite" trebuie sa descrie in mare produsele, fara a intra in detalii de tipul "brose cu margele cloisonne". Altfel exista riscul sa avem o lista nesfarsita de categorii in care se afla doar cate 10 produse per categorie. Sa nu uitam si ca nu toti cumparatorii au cunostiinte de specialitate si stiu toate subtipurile de margele.

    Eu propun cateva (putine!) categorii de baza de tipul:

    -Bijuterii
    -Haine / Vestimentatie
    -Genti
    -Accesorii
    -Home & Obiecte decorative (sau Casa si Gradina, cum vreti voi :) )
    -Sarbatori (articole de sezon)
    -Furnituri
    -Art (printuri, pictura, fotografie, sculpturi etc)
    -Gastronomie
    -Articole pentru Copii

    Apoi acestea pot contine diverse subcategorii; dar momentan mi se pare cel mai important ca principalele cateogrii sa fie ok. De ex., la momentul actual "art. cusute / tricotate / din lemn / din hartie / ceramica" descriu materiale si tehnici, nu produse. Articole cusute pot fi imbracaminte, genti, haine pentru copii, obiecte decorative sau de sezon. La fel si "Lumanari" "obiecte de gospodarie" si "mobila" ar putea fi lejer grupate ca subcategorii in "Home". Nu credeti?

    04.12.2011, 22:32:04
  • AnitaDamacus
    AnitaDamacus

    Cu riscul de a parea naiva, am sa spun totusi ca am impresia ca multe magazine (mai noi, mai vechi) de furnituri nu-si dau seama ca incadreaza prost produsele.

    Am un servetel, ce fac cu el? Sa-i aleg tag-uri, cica... Pai, e "Obiect de gospodarie", "Pt. masa". E clar, nu?

    Nu prea e clar ca daca NU E HANDMADE, nu are ce cauta in NICI O ALTA CATEGORIE decat Furnituri sau Vintage, si cred ca multi care-si deschid nu-si dau seama cand aleg tag-urile. Eventual o atentionare sau ceva pt magazinele care se declara non-handmade cand listeaza ceva ca handmade? Un mesaj vizibil la inceput, sau cand postezi?

    05.12.2011, 18:00:04
  • user21
    user21

    la o privire sumara, cred ca ar cam trebui periate toate categoriile si subcategoriile. si evident, etichetele.

    "stationare" imi suna a traducere "furculisioneasca" pentru stationery.
    felicitarile sunt si subcategorie si eticheta in cadrul "stationarelor". idem tagurile.
    plus ca denumirea unora ma trimite la google translate - decal,blythe,etc.

    cred ca si din aceasta cauza [ pe langa nestiinta sau reaua vointa a unora - altfel ce ar cauta martisoarele la "orice altceva", atata timp cat exista categorie pentru ele?] multe produse sunt etichetate aiurea - spun asta pentru ca vad destul de multe cand o mai pun de cate-o lista :)

    15.02.2012, 14:57:22
  • luthelo
    luthelo

    Nu mai merge butonul de reclamatie sau mi s=a taiat mie accesul?

    Nu de alta, dar m=am uitat din nou in categoria Baie Frumusete si m=a luat groaza.

    16.02.2012, 18:47:30
  • luthelo
    luthelo

    Categoria Baie Frumusete si anume SAPUN:

    1.Cu uleiuri esențiale (UE)
    2.Cu fragrance oil (adica aroma obținută sintetic) (FO)
    3.Metoda la rece
    4.Metoda la cald (cum fierbea bunica in oala)
    5.Metoda melt and pour( adica cele cu asa zisa glicerina )
    6.Metoda rebatching Adica fulgi cumparati sau resturi de la alte sapunuri la care se poate adauga arome, pulberri de plante s a m d
    7.Lichid (cu KOH sau baza lavanta? si aici e discutabil si importanta delimitarea)
    8. Hipoalergene (aici se incadreaza copiii, gravidele, mamele care alapteaza, cei cu probleme specifice pielii)
    9.Ecofriendly ( prietenoase cu mediul - si aici se incadreaza eventual cele fara palmier)
    10. Materie prima


    Subcategorile propuse de Breslo

    Aromat aici delimiteaza foarte bine pct 1 si 2

    Carneo soap (va referici la cele cu grasimi animale sau orice materie provenite de la animale?)

    Cu glicerina... Este impropriu spus. La sapunurile facute in casa nu se extrage glicerrina rezultata prin procesul de saponificare. Cele la care va referiti sunt obtinute prin metoda melt-n pour

    Cu lapte asta poate intra la eticheta personalizata

    Cu lavanda asta poate intra la eticheta personalizata

    Cu trandafiri eventual petale sau hidrolat, caci aroma ma indoiesc la cat e de scump. Asa ca e cam inutila subcategoria deci asta poate intra la eticheta personalizata

    Din plante asta poate intra la eticheta personalizata

    Gel pct 7
    Lichid pct 7
    Parfumat pct 1 sau 2
    Pt barbati asta poate intra la eticheta personalizata
    Pt barbierit asta poate intra la eticheta personalizata
    Pt copii se incadreaza la hipoalergen
    Pt corp asta poate intra la eticheta personalizata
    Pt fata asta poate intra la eticheta personalizata
    Scrub asta poate intra la eticheta personalizata

    Unt - nu inteleg rostul la aceasta categorie. Pt asta sunt lotiunile, nu? Sau se refera ma materie prima

    Si atunci puteti lasa loc de mai multe etichete personalizate, cu atat mai mult ca la Uleiuri esentiale sau fragrace exista o multitudine de arome. Si atunci se compenseaza

    16.02.2012, 19:10:33
  • luthelo
    luthelo

    si un 11. Avizate de MS :P Hai sa vedem ....cine eticheteaza daca tot ne=am bagat in hora...

    16.02.2012, 19:15:50
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu tot sustin ca "sapun" ar trebui sa fie o subcategorie in Baie & frumusete care sa nu mai aiba alte 100 de subcategorii. E suficient ca in Baie & frumusete (ca si in orice alta categorie principala) sa fie enumerate tipurile de produse (sampon, sapun, balsam buze, creme & lotiuni, ingrediente etc).
    Eu m-am documentat putin despre sapun si tot nu stiu care e diferenta intre metoda la cald si cea la rece, iar de rebathing aud acum prima data. Cum sa se descurce aici un consumator obisnuit?

    Si unde incadrez un sapun fara ulei de palmier, fabricat prin metoda la rece cu uleiuri esentiale? Categoriile TREBUIE sa fie exclusive si sa nu se suprapuna intre ele. Nu putem amesteca materia prima (uleiuri, palmier...) cu metode de productie si cu proprietati.

    17.02.2012, 19:03:20
  • juju
    juju

    Eu am o problema cu categoria Copii. Apare ca insiruire Genti, dau clic pe genti insa nu apare nici o subcategorie la genti deci prin urmare nu ma lasa sa merg mai departe ma intoarce la alegerea categoriei. Am incadrat produsul la Accesorii-Genti si apoi...nu este o subcategorie "Pentru copii" asadar am ales una la intamplare dar nu e corect. Asadar..daca tot s-a introdus categoria Genti la copii sa se puna si subcategoriile :
    -genti pentru necesarul bebe
    -genti pentru scoala si gradinita
    -genti pentru jucarii
    -genti pentru pachetel
    -diverse

    18.02.2012, 10:25:44
  • juju
    juju

    Iar pentru Sapunuri....e clar ca e prea mult ce a scris Luthelo. Consider ca e bine a se incadra la Baie si frumusete, apoi poate la avizate MS si alte 2-3 chestii de genul, cu petale, , cu grasimi animale sau altceva. , restul e mult prea "zapacitor" fiecare apoi ar trebui sa-si descrie produsul in descriere, ca metoda de fabricatie, tip de piele si alte asemenea aspecte. Deja e mult ptr mine ca si cumparator si ...cum nu s-au descurcat unii din nestiinta sau dezinteres la a-si incadra produsele, cred ca vor face o si mai mare zapaceala cu atatea subcategorii. E clar pentru mine, asa cum a mai spus cineva anterior sa se stabileasca cateva categorii mari si late care sa aiba vreo 5 subcategorii maxime si atat, iar pentru oricare sa se gaseasca si subcategoria Alte produse, in cazul in care ceva nu isi gaseste incadrarea.

    18.02.2012, 10:35:09
  • AnitaDamacus
    AnitaDamacus

    Inteleg dorinta lui luthelo de a-si incadra cat mai bine produsele, dar toate categoriile propuse, mie, necunoscatoare, nu-mi spun absolut nimic. Daca vreau un sapun hand-made, trebuie sa explorez 11 subcategorii pana gasesc unul care-mi place? Mai ales cand habar nu am ce pot insemna cele 11 tipuri diferite?

    Si in general, *metoda* si *materialul* care se foloseste la producerea obiectului handmade nu ar trebui sa fie categorie. Nu mi-am spus niciodata "uuuh, imi doresc ceva de Ceramica si olarit". Eventual vreau un ghiveci. As cauta la Obiecte de gospodarie / Gradina. Sau daca vreau o cana, m-as uita la Obiecte de gospodarie / Bucatarie. Vreau o cutiuta decorativa. Nu stiu din ce material. Trebuie sa ma uit si la Lemn, si la Ceramica si olarit? Dar daca creatorii de-aici sunt foarte creativi, si se gandesc sa faca cutiute din ceva la care eu, client, nu m-as gandi? Cum le gasesc? Nu mai bine am toate cutiutele, indiferent de material, undeva intr-o categorie HomeDeco?

    Vanzatorii pot foarte bine sa explice metodele si materialele folosite in descriere. Dar categoriile ar trebui sa vizeze clientul. Iar clientul, in general, habar nu are de aceste lucruri, pentru ca nu are de ce sa le stie. Si categoriile ar trebui sa reflecte gandirea clientului la cautare, nu a artizanului la producere.

    18.02.2012, 15:28:40
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Anita, ai exprimat perfect ce cred si eu :)

    18.02.2012, 20:31:16
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Si totusi , daca exista o categorie mare de bijuterii de ce exista si subcategoria Bijuterii in alte 7 categorii mari (Articole Cusute, Crosetat, Produse Tricotate, Sticla, Articole din lemn, Ceramica Olarit, Nunta)?

    Sa inteleg ca daca eu intru pe Breslo in cautare de bijuterii, nu prea cunosc site-ul si cum este el impartit in categorii, subcategorii, etc(desi si eu am cont aici de aproape 3 ani si tot nu ii stiu toate subcategoriile si denumirile si criteriile de departajare) ar trebui sa sap prin 8 categorii?

    www.breslo.ro/Category/articole-cusute_20/bijuterii_2110

    www.breslo.ro/Category/crosetat_10/bijuterii_3093

    www.breslo.ro/Category/produse-tricotate_18/bijuterii_1956

    www.breslo.ro/Category/sticla_14/bijuterii_1404

    www.breslo.ro/Category/articole-din-lemn_30/bijuterii_2971

    www.breslo.ro/Category/ceramica-olarit_7/bijuterii_750

    www.breslo.ro/Category/nunta_29/bijuterii_2915


    Nu ar fi mai bine sa fie toate bijuteriile intr-o singura categorie si sa fie facuta departajare dupa tipul ei ca si subcategorie?!

    18.02.2012, 21:43:58
  • luthelo
    luthelo

    cinn ajuta=ma atunci putin...

    Subcategorile propuse de Breslo

    Aromat aici delimiteaza foarte bine pct 1 si 2

    Carneo soap (va referici la cele cu grasimi animale sau orice materie provenite de la animale?)

    Cu glicerina... Este impropriu spus. La sapunurile facute in casa nu se extrage glicerrina rezultata prin procesul de saponificare. Cele la care va referiti sunt obtinute prin metoda melt-n pour

    Cu lapte asta poate intra la eticheta personalizata

    Cu lavanda asta poate intra la eticheta personalizata

    Cu trandafiri eventual petale sau hidrolat, caci aroma ma indoiesc la cat e de scump. Asa ca e cam inutila subcategoria deci asta poate intra la eticheta personalizata

    Din plante asta poate intra la eticheta personalizata

    Gel pct 7
    Lichid pct 7
    Parfumat pct 1 sau 2
    Pt barbati asta poate intra la eticheta personalizata
    Pt barbierit asta poate intra la eticheta personalizata
    Pt copii se incadreaza la hipoalergen
    Pt corp asta poate intra la eticheta personalizata
    Pt fata asta poate intra la eticheta personalizata
    Scrub asta poate intra la eticheta personalizata

    astea sunt propuneri de etichete sau ce?

    18.02.2012, 23:04:24
  • luthelo
    luthelo

    adica gel , parfumat, trandafir, unt( intreb din nou...la ce va referiti cand sugerati unt ca si eticheta?)

    18.02.2012, 23:05:27
  • luthelo
    luthelo

    ==CinnamonCloves
    Ieri, la ora 19:03:20 CinnamonCloves a scris
    Eu tot sustin ca "sapun" ar trebui sa fie o subcategorie in Baie & frumusete care sa nu mai aiba alte 100 de subcategorii. E suficient ca in Baie & frumusete (ca si in orice alta categorie principala) sa fie enumerate tipurile de produse (sampon, sapun, balsam buze, creme & lotiuni, ingrediente etc).==

    Da, poate m=am exprrimat gresit. Da, categorrie Sapun la Baie frumusete. Insa daca propuneti etichetele pe care le=am enumerat eu mai sus(nu trandafir, carneo sau whatever), dupa ce fiecare SAPUNAR care ar trebuie sa stie ce inseamna fiecare, lista ar fi mult mai ordonata. Iar cel ce cumpara un sapun, presupun ca nu il ia numa dupa ce vede cat e de frumos. Citeste si ingredientele din care deduce ca are petale de trandafir...

    Atunci intreb eu, de ce doar trandafir, lavanda...cand mai avem galbenele, musetel, pelin, s a m d?

    Dar de materie prima ce spui? Ca eu ma=am saturat sa vad ulei, unturi si cine mai stie ce cand apas pe categoria sapun. Acolo as vrea sa intalnesc sapun si atat.

    Cinn, despre documentarea ta nu vreau sa fiu rautacioasa, dar in tutoriale se explica inca de la inceput. La rece doar se topesc la sursa de caldura pana se lichifiaza unturile , de obicei cca 40 gr sau 65 daca se foloseste ceara. Adica 40 e aprox temperatura corpului. Metoda la cald e cea care se fierbe pe foc poate chiar ore, depinde de cantitate.

    Pacat totusi ca nu acceptati sugestile unuia care e oarecum din domeniu. N
    u spun sa faceti intocmai. Dar nici nu va mai deranjati...lasati=le asa, e mai simplu. Nici nu stiu de ce ati mai deschis subiectul asta. Trebuia sa specificati ca e adresat doar potentialilor cumparatori

    18.02.2012, 23:23:40
  • luthelo
    luthelo

    Si inca ceva...daca cineva nu stie despre ce este vb poate intraba vanzatorul..de aia exista mesagerie privata, iar clientul trebuie sa fie lamurit 100%. Eu asa vad lucrurile

    18.02.2012, 23:25:01
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Luthelo, nu trebuie sa te superi!

    Intreaga categorisire actuala este alandala, sunt chestii care nu-si au locul la toate categoriile.
    Chiar trebuie facuta curatenie ptintre categorii. Si da, ai totusi dreptate, ar trebui tinut cont de sugestiile noastre!


    Si chiar la categroia sapun, ar trebui tinut cont si de sugestiile cuiva in domeniu, nu vazut doar din perspectiva clientului.
    Pana la urma, sapun handmade nu cumpara oricine si in general cumpara cineva care are cat de cat habar.
    Asadar, subcategorisirea propusa de tine nu este deloc rea, chiar poate fi ajutatoare.
    Cum am mai spus, cei care sunt interesati de produse handmade in general stiu despre cee vorba. si daca nu stiu, se vor interesa, ghidul fiind chiar subcategoriile ;)

    Si astfel, toata lumea are de castigat.

    Si nu ar strica si acte o explicatie scurta, o descriere a fiecarei subcategorii (de exemplu ce inseamna rebatching, sau la cald sau etc). Ca nu e mare lucru sa adaugi asa ceva. Intr-adevar, trebuie cineva sa furnizeze informatiile. Si probabil ca la asta ar folosi acest topic, nu?

    18.02.2012, 23:31:19
  • luthelo
    luthelo

    Cu drag ii ajut pe moderatori daca au nevoie. Ma bucur ca ai inteles idea.

    19.02.2012, 08:41:46
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Luthelo, mie categoriile actuale la Baie si Frumusete mi se par complet alandala. Vorbesc de categoriile fixe de tipul "Baie frumusete>Sapun>Cu lavanda". Asta despre categoriile actuale "propuse de Breslo" (pe care echipa tocmai incearca sa le schimbe).

    O gramada din lucrurile de care vorbesti tu ar trebui incluse fie in etichetele personalizate, fie in descrierea ptrodusului. Acolo isi au definitv locul explicatiile extensive despre metoda de productie, ingrediente si proprietati. Categoriile ar trebui sa fie simple si sa nu aiba nevoie de explicatii suplimentare. Si asa, vom gasi la Sapun doar sapun.

    Si da, categoriile ar trebui sa fie prietenoase cu un potetial cumparator care cauta sapun. Eu sunt un potetial cumparator si habar nu am de diferenta intre metoda la cald si metoda la rece. Vreti sa pierdeti potentiali cumparatori pentru ca acestia nu se descurca in labirintul de categorii? Cine stie exact ce cauta poate folosi functia de cautare.

    @Andra: da, exact asta spuneam si eu cand am sustinut ca ar trebui sa nu amestecam materiale cu procese si cu produse finite. Bijuteriile pot fi crosetate, din lemn, din ceramica, pentru nunta etc. Si de accea se regasesc atat in categoria Bijuterii (=categorizare dupa produse) cat si in alte categorii (=categorizare dupa materie prima). Ceea ce evident nu e ok. Bijuteriile ar trebui sa fie toate in categoria Bijuterii :)

    19.02.2012, 10:31:26
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    PS: La categoria sapun mi se pare importanta delimitarea intre procesul propriu-zis de saponificare (indiferent de metoda folosita concret) si sapunurile din glicerina (metoda metl&pour). Diferentele intre cele doua tipuri sunt destul de mari - correct me if I'm wrong. Cel mai important este insa ca un produs sa nu poata fi incadrat simultan in mai multe categorii.

    19.02.2012, 10:46:34
  • Live
    Live

    Ca să nu mai vorbim despre ciudăţeniile de la categorii, etichete etc, atunci când pui produs nou în magazin. Ca să am şansa de a încarda o căciulă croşetată la...căciuli croşetate, am nimerit întâmplător, al un moment dat, când m-am decis să caut pe la "Accesorii". Drumul a fost "Accesorii-pălării-căciuli croşetate". Dacă încerc via "Croşetate", nu ajung la o asemenea etichetă. Aceste este doar UN exemplu. Sunt sigură că fetele ştiu ce vreau să spun.

    19.02.2012, 14:36:49
  • luthelo
    luthelo

    Da sunt marri..ca bazele de melt n pour si coloranti, aromele in 95 % din cazuri sunt importante. Toate sunt importante, sincer. Da, asa e...sa nu fie incadrat in mai multe categorii. Cand intru la baie frumusete sunt frumos ordonate si logic. Dar categoria sapun, repet e o mizerie...

    Intreb din nou si va rog sa imi raspuneti. Mi=ati dezactivat posibilitatea de denunt?

    20.02.2012, 12:51:55
  • luthelo
    luthelo

    luthelo
    20.02.2012 luthelo a scris
    Da sunt mari..ca bazele de melt n pour si coloranti, aromele in 95 % din cazuri sunt sintetice si nenaturale fata de celelalte care chiar ar putea fi naturale daca producatorul ar vrea. . Toate dpmdv sunt importante, sincer. Da, asa e...sa nu fie incadrat in mai multe categorii. Cand intru la baie frumusete sunt frumos ordonate si logic. Dar categoria sapun, repet e o mizerie...

    dar faceti cum stiti...e dreptul vostru ca admin.

    20.02.2012, 12:54:04