Forum: Tehnici & Materiale Protectia picturilor

  • gemsgems
    gemsgems

    De curand m-am apucat sa pictez la scara mai mare. :D Pictez cu acuarela si cu acrilice.

    Am tot vazut la alti artisti ca dau cu ceva peste, pentru protectie. Voi cum faceti? Chiar este necesar sa dai cu ceva? Eu am picturi de cand eram mica si inca arata la fel. :))

    Daca totusi este atat de important, ce imi recomandati? Spray? Lac?

    Eu am cumparat acest lac:
    www.breslo.ro/Product/Lac-mat---pe-baza-de-apa---50-ml---Pentart-2496_586358 .

    L-am cumparat pentru bijuuri si figurine in principiu, dar am observat ca ramane lipicios. :( Am gresit eu cu ceva? Trebuia diluat? Acum mi-e teama sa dau cu el pe tablou. :-O

    Help? :D

    17.06.2012, 13:56:09
  • blanitza
    blanitza

    Maaama, si e renumit lacul asta, iar el ramane lipicios, ce Dumnezeu???!!!
    Mai bine Mod Podge galben, care e mat, plus ca merge bine si la decoratiuni cu servetele.

    17.06.2012, 16:11:13
  • gemsgems
    gemsgems

    Poate a reactionat el ciudat cu FIMO? O sa incerc azi si pe o bucata de hartie pictata ca sa vad cum e.

    17.06.2012, 16:40:19
  • gemsgems
    gemsgems

    Gabitza, chiar ma gandeam ca vreau sa incerc si eu niste decoupage. :P Asa ca daca tot nu il fac pe asta sa mearga, poate apelez la Mod Podge. ;)

    17.06.2012, 16:42:36
  • blanitza
    blanitza

    Draga mea, Mod Podge la decoupage e deja un clasic, daca vrei, spune-mi care gramaj, ca tot dau in seara asta o comanda pentru unul galben mare.

    17.06.2012, 17:51:23
  • gemsgems
    gemsgems

    Gabitza, nu as vrea sa te incurc, asa mai intai sa ma lamuresc cum e si cu spray-urile. Oricum probabil ca o sa imi iau si Mod Podge. Nu-i nici o graba cu el, din partea mea, asa ca o sa te anunt cand o sa fiu sigura ca il iau. Multumesc mult!

    17.06.2012, 18:21:50
  • anaiulia1
    anaiulia1

    Ma bag si eu putin in discutie. Eu lucrez de multi ani sub indrumarea unei pictorite si mi-a spus ca nu e neaparat nevoie de vernis sau vreo alta solutie peste tempera, acrilice sau acuarela in cazul tablourilor, intrucat atunci cand sunt inramate, sunt protejate de sticla (spre deosebire de cele in ulei). Insa, important e sa nu fie gros stratul de vopsea, sa nu se crape in timp. Totusi, am observat pe unele tablouri mai vechi ca parca s-a cam estompat culoarea. O fi de la asta?
    Si inca o chestie: lacul de care ati vorbit voi se poate da si peste acuarela? (mi-e frica sa fac experimente fara sa intreb inainte :) )

    17.06.2012, 19:57:26
  • lycurycy18
    lycurycy18

    eu va recomand atunci cand pictati in acuarela sau tempera pe hartie sa nu dati cu lac(vernis). pentru a fixa culoarea de apa pe hartie merge sa dati pur si simplu cu un spray fixativ, daca pictati cu acrilic pe panza sau lemn sau orice alta suprafata inafara de o hartie normala, este indicat sa dai cu un strat de vernis pentru a proteja culorile in timp si pentru a-i da un aspect mai frumos culorilor.Eu pe lemn sau lut, am folosit lac spray -Spray't se numeste si este foarte bun, insa pe panza nu mai are aceleasi proprietati. Exista vernisuri speciale atat pentru culori in ulei cat si pentru culori acrilice sau tempera, dar asta numai daca va apucati sa faceti pictura serios nu chestii minore care nu implica asa multa bataie de cap.

    18.06.2012, 15:16:26
  • gemsgems
    gemsgems

    Eu pictez in culori de apa si acrilice pe hartie speciala pentru culori de apa si acrilice, momentan. :D Si pentru asta ma interesa. Serios, neserios, tabloul va ajunge la un client si e important ca acesta sa fie multumit cat mai mult de tablou, toata viata, daca se poate. :D

    Va multumesc pentru ajutor, fetelor!

    18.06.2012, 16:13:03
  • anaiulia1
    anaiulia1

    Sunt sigura ca o sa iasa frumos si o sa fie multumit! Mult spor! :)

    18.06.2012, 20:07:09
  • Pyriel
    Pyriel

    Va rog sa-mi spuneti cu ce pot da un tablou pictat ulei pt. a parea vechi?Dupa un anumit timp culorile se estompeaza,pierd din luciu.Daca aveti retete vechi cat si noi v-as fi recunascator.
    Cu respect un novice in ale picturi Pyriel.

    06.11.2012, 12:53:21
  • just.paintings
    just.paintings

    sunt foarte multe vernisuri si mediumuri pentru ulei. Poti cauta intr-un magazin cu acceorii pentru pictura, gasesti si online si fizice

    07.11.2012, 08:39:40
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    eu am vazut ca unii folosesc fixativ de par dupa ce termina un tablou. acum nu stiu cat de eficient este....

    29.11.2012, 13:16:31
  • mirelabrat
    mirelabrat

    Buna, eu de ceva timp m-am apucat de pictat de pereti...cemere de copii si nu numai, tot felul de cereri dar am vazut pe net ca se da cu ceva pentru protectie peste desene....si nu stiu ce sa imi iau pentru ca nu as da banii pe ceva ce sa nu mearga mai ales ca nu am magazin de unde sa iau si ar trebui sa fac comanda pe net...am vazut ca se mai spune ceva despre spray...mat sau lucios...va rog sa imi spuneti ce sa imi iau.
    Am mai vazut ca sunt niste lacuri in sticla si nu sub forma de spray si atunci ma intreb cum as putea picta cu alea....adica sa imi cumpar si se amesteca deodata cu temppera??? sau se da cu pensonul cu lac din ala inca odata dupa ce am terminat de desenat si s-a uscat????

    06.02.2013, 12:58:18
  • cristinavisco38
    cristinavisco38

    Imi place sa desenez si as dori sa-mi dezvolt acest hobby.

    02.02.2018, 10:08:55