Forum: Subiecte de afaceri publicitate pentru breslo

  • ladybeads
    ladybeads

    poate ca ar fi o idee buna daca breslo si-ar face ceva mai multa publicitate ca site. eventual in reviste, la tv chiar. stiu ca acest gen de reclama este scumpa dar daca ar creste numarul clientilor ar creste si numarul vanzarilor si astfel ar fi atrasi mai multi vanzatori.
    fiindca site-ul arata fb e user-friendly dar din pacate mare parte din targetul nostru nu stie despre el.

    23.12.2009, 16:21:07
  • ioncikdesign
    ioncikdesign

    Total de acord!

    24.12.2009, 07:36:18
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Mi se pare o idee foarte buna!Chiar zilele trecute primisemo notificare de la o revista virtuala...ceva de genul accesorii de par ciudate, funky, in fine si rasfoind articolul am constatat ca erau prezentate articole din magazine, branduri, etc dar si de pe 1Ulterior mi-am pus intrebare de ce nu de pe breslo!Traim in Romania iar de aici unu la mana sunt mai faci de cumparat, doi la mana sunt niste lucrusoare foarte frumoase!Deci la capitolul promovare....hmmmm, nu stam cam binisor!

    30.12.2009, 16:36:51
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu stiu ca Breslo facea reclama la targuri (Fabrica, Bazarul) in diverse publicatii - am vazut o reclama la Fabrica intr-un numar vechi din Good Homes.
    Oare nu s-ar putea face reclama direct la site prin reviste sau ceva de genul? Sau e prea scump?

    30.12.2009, 21:29:44
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Si ma gandesc ca nu neaparat site-ul sa fie promovat direct, dar spre exemplu la o rubrica destinata modei sa se foloseasca accesorii alese de pe site cu trimitere la acesta!De ce sa fie promovate doar magazinele(nu virtuale) ca banuiesc ca alea nu platesc sa apara in reviste la sectiunea fashion!Cred ca ar tb trimise mail-uri sau ceva de genul catre redactori ori cine s'o fi ocupand urmand ca ei sa vada daca vor sau nu sa foloseasca handmade ul romanesc in revistele lor!

    31.12.2009, 01:17:28
  • adinaDESiris
    adinaDESiris

    Ati vorbit aici de promovare, pentru site si implicit pentru noi, dar v-ati referit la promovare din exterior.
    Ce ne facem daca nici macar cei din comunitate nu inteleg ca ar putea sa o faca?
    Uitati-va pe blog la fotografiile de la prezentarile de moda. Mai multi creatori de vestimentatie, cu magazine pe Breslo prezinta modele inedite, sofisticate, epatante, dar cati folosesc podoabe, accesorii? La unele manechine nu se vad nici macar cercei si ar avea de unde sa aleaga.
    In revistele de moda sau cataloage modele vestimentare sunt accesorizate corespunzator si mai este mentionata si sursa.

    01.01.2010, 23:12:37
  • ladybeads
    ladybeads

    sunt de acord cu tot ceea ce ati scris pana acum. eu ma refeream la spatiu publicitar cat de cat vizibil in revistele pentru femei in care breslo sa fie prezentat ca magazin virtual. exista atat de multe magazine frumoase, atatia artisti(da, folosesc cuvantul in cunostinta de cauza) talentati care ar avea nevoie de putin mai multa promovare!cred ca , cel putin la capitolul bijuterii se poate gasi ceva pentru toate gusturile.
    de ce nu exista un newsleter? bannere pe alte siteuri cu trafic mare?ceva in genul breslo, cel mai mare magazin virtual cu produse handmade din tara! avem multi vanzatori , cred ca a venit momentul sa sporim numarul clientilor.

    02.01.2010, 10:47:42
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Stiti ce ar merge facut?

    Sunt in reviste selectiile acelea de haine/accesorii/make-up pe o anumita tema...le stiti, nu? De genul "in dungi" si prezinta haine cu dungi, pantofi cu dungi, genti cu dungi etc. Iar langa fiecare produs e dat magazinul unde poti gasi obiectul si pretul lui.
    Oare nu am putea face in asa fel incat sa apara si chestii de pe Breslo acolo? Pentru asta ar trebui ca redactorii de la reviste sa stie ca exista Breslo si sa se uite pe aici cand cauta produse pentru o anumita tema.

    Dar oare cum facem sa se intample asta?

    06.01.2010, 15:21:25
  • cocky
    cocky

    poate cateva mailuri la redactiile revistelor de moda ar ajuta...

    06.01.2010, 16:06:16
  • BohemianSin
    BohemianSin

    exact la asta ma gandisem si eu cinnamon, faza e ca folosesc si Breslo sta pe tusa...it's just not fair!!!

    06.01.2010, 18:45:39
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Ei, uitati ce mail am primit azi:

    "Salutare,
    Din luna februarie se va lansa revista Etre, revista dedicata femeilor, ce se va distribui gratuit in 5000 exemplare catre birouri, centre de afaceri si saloane de infrumusetare. Aceasta va cuprinde si o sectiune pentru promovarea curentului handmade si vintage. Pentru doritorii de publicitate, preturile sunt urmatoarele:

    a) Banner dimensiune 4.5 x 5.3 cm - 9 euro (COD: D9)
    b) Banner dimensiune 5,3 x 6.75 cm - 15 euro (COD: D15)
    Cei interesati sunt rugati sa trimita via e-Mail cuvantul VREAU alaturi de codul aferent banner-ului dorit, (de exemplu: VREAU D9) la XXX iar in scurt timp veti fi contactati de catre unul din agentii redactiei Etre. Data limita: 15 ianuarie. Spatiul este limitat.

    Succes!"

    Cine e interesat de chestia asta sa-mi dea un mesaj pe Breslo sa va zic adresa la care sa scrieti. O sa ii spun si lui Luigi, poate e de acord.

    07.01.2010, 22:15:28
  • cocky
    cocky

    de o prezentare in powerpoint ce ziceti ? eu primesc in fiecare zi cel putin un mail cu prezentari despre diverse lucruri (unele nu sunt deloc interesante) si, curioasa fiind, le deschid pe toate :) in poze am putea sa folosim si hainute si accesorii si genti, de toate...

    11.01.2010, 20:36:09
  • Aitch
    Aitch

    tocmai am aflat ca doua dintre brose au fost rezervate :P
    deci functioneaza treaba :)

    11.01.2010, 21:27:00
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hey, asta cu powerpointul e cool!

    Mama e mare fana de prezentari cu poze frumoase cu flori si peisaje si animalute (hihi) si are o retea intreaga de prietene cu care face schimb. Ia sa ma apuc eu de o prezentare...

    @ Aitch: ce fain! Felicitari creatoarelor. Poate ar trebui sa mai promovam si noi ca H. diverse produse de pe breslo in propriul blog. E ca si cum am face o lista, doar ca o punem pe blog! Eu as face asta, sper doar sa am timp :/

    11.01.2010, 21:42:57
  • cocky
    cocky

    ma gandeam k pozele dintr-o prezentare ar putea sa fie din mai multe magazine de aici... nu de la o singura persoana... frumos ar fi fost sa organizam o sedinta foto si sa facem niste poze gen revista de moda ;;) asta e mai greu :(

    11.01.2010, 21:58:51
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eii...cu sedinta foto mai greu (eu nici macar nun sunt in tara...)

    Dar prezentarea sigur o fac cu mai multe produse, ca e stupid sa fie numai cu ale mele. Un fel de lista, cum avem la galerii. Cand e gata, daca vreti, pot sa v-o trimti si voua.

    12.01.2010, 14:49:37
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Dap si eu am zis ca am sa mi fac un colaj pe blog...ar fi fain tare!

    12.01.2010, 18:59:40
  • BohemianSin
    BohemianSin

    intitulat de genul Bohemian recomanda sa acesoorizati acest produs al ei cu....

    12.01.2010, 19:00:26
  • ladybeads
    ladybeads

    poate ar trebui sa incarcam niste imagini pe polyvore. site-ul are trafic i putemm face colaje atat in exclusivitate cu produse breslo cat si cu un mix de produse de provenienta diferita.

    13.01.2010, 18:38:42