Forum: Feedback pentru magazinul tau Putem posta produse care nu exista "fizic" ?

  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    S-a ridicat intr-un alt topic problema daca e ok sa listam produse care nu exista fizic: adica produse pe care nu le (mai) avem pe stoc, si care ar trebui refacute odata ce vine o comanda pentru ele.

    Ok, problema cu produsele care nu exista e asa:

    1. Eu fac bratari personalizate. In 40 de culori. Va dati seama ca nu am nicun chef sa fac 40 de bratari numa asa "ca sa fie". Plus ca daca vine cineva si vrea 2 verzi si 3 rosii (am mai fost cazul). Ar trebui sa am pe stoc cate 2-3-5 bratari din aceeasi culoare (x 40 de culori). Care se vor vinde candva...sau nu :P

    Si mai sunt alti cativa pe B. care personalizaza culorile/alte detalii. Nu putem cere vanzatorilor sa aiba "pe stoc" cate una din fiecare cele X variante pe care le ofera la vanzare. Fiindca mi se pare o investitie mult prea mare in munca pentru ceva care poate va fi comandat, poate nu. Ok, daca faci doar 2 variante mai e cum mai e. Dar nu la 40 :P

    2. Anumite tehnici handmade sunt usor de reprodus. Cum spuneam in alt topic, e relativ usor pentru mine sa refac anumite modele din fetru, si ele sa iasa destul de asemanatoare. De ex. norisorul de la mine din magazin e destul de popular, asa ca l-am reprodus de cateva ori. Sigur, nu o sa-l fac acum de 20 de ori. :)) Dar nici nu am pretins ca e unicat. Desigur, as putea sa il refac acum (nu am nicio comanda pt el momentan), sa i fac poze noi si sa il relistez - ar fi super! Problema e ca la cate idei noi am, cumva nu imi vine sa "pierd" timpul pe care l-as putea folosi ca sa creez ceva nou.

    Intelegeti ce vreau sa zic? Evident, asta nu inseamna ca pot sa listez absolut orice. Orice produs din magazin trebuie sa poata fi refacut in caz ca vine o comanda. Si daca exista sansa ca produsul final sa nu fie chiar 100% identic cu poza, acest lucru ar trebui sa fie precizat in descrierea magazinului.

    Ce parere aveti?

    12.01.2010, 20:55:17
  • Dora1
    Dora1

    Daca noua lucrare nu este identica 100 % cu poza, eu cred ca trebuie pozata din nou, ca nu costa nuimic, decat cateva minutele pentru editare si incarcare.
    Sa stii ca am lucrat bratari si chiar coliere, din margelute impletite, deci cu un anumit model, in fel si fel de combinatii de culori, fara a primi vreo comanda pentru ele, doar asa, sa am ce oferi. Pe acestea le pot reproduce exact. Am vandut, fac altul identic, pana la ultima margeluta... si atunci nu mai schimb poza.
    Dar la fimo, unde culorile rezulta din framantare, aparand degradeuri, vibratii cromatice, unde formele apar din modelare, chiar nu se poate reproduce exact. Seamana dar nu rasare.
    Totusi am observat in unele magazine, brose cu figurine modelate din fimo, vandute, si una nevanduta, avand pozele identice, adica poza unei singure brose. Nu cred ca urmatoarele erau izbitor de identice.
    Daca a pus la vanzare mai multe brose cu acelasi model, cred ca intr-una din cele 4 poze putea sa le aseze pe toate laolalta.
    Aveam si eu o poza cu bradul impodobit, cu valoarea de 1 leu :P unde ziceam ca primesc comanda pentru a face ornamentele din el si explicam ce anume pot face...dar azi am sters poza...pana la Craciun am tot timpul sa incarc efectiv, fiecare ornament in parte, cu pretul real.
    Am o postare in bloc cu el...acolo nu mai sterg.

    13.01.2010, 01:16:17
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Asa e, daca o lucrare - existenta - nu e 100% identica cu vechea poza, cel mai bine si frumos e sa o relistezi cu poza proprie.

    Eu vorbeam de cazul in care am facut un produs, l-am vandut, dar sunt dispusa sa-l refac in cazul in care e cineva interesat. Adica inca nu l-am refacut, astept intai o comanda ferma pentru asta.

    Atunci, e aiurea sa las poza cu produsul initial (vandut) si sa specific ca de ex. norisorul meu se reface la comanda, deci nu va fi 100% identic cu poza (repet, in cazul meu, norisorul se poate reface cu doar mici diferente)? Sau ar trebui sa reimpaslesc efectiv norisorul, sa il pozez din nou si sa il listez nou? Sigur, asa ar fi mai bine fiindca cumparatorul vede *exact* ce primeste.

    Doar ca dupa cum ziceam mai sus, la cate idei noi am si cat de putin timp efectiv, parca mai degraba ma apuc de ceva nou si lucrezi norisorul cand vine o comanda pentru el. In fond, asa am si mai multa varietate in magazin....:)

    Repet, problema asta se pune in cazul tehnicilor care pot fi reproduse relativ asemanator. Imi imaginez ca la Fimo si pictura poate fi mai greu (dar nu imposibil). Deci haideti sa presupunem ca obiectul care se reface la comanda va semana intr-adevar mult mult de tot cu creatia originala.

    E ok treaba cu produsele care nu exista fizic?

    13.01.2010, 12:39:25
  • Dora1
    Dora1

    nu !
    azi am compus o lista la galerii si tot cautand lucrusoare turcoaz, am gasit chiar foarte multe create de aceeasi persoana, frumoase, superbe chiar si de nereprodus, in dreptul carora scria VANDUT ! atunci ce mai cauta la produse puse la vanzare ?!

    13.01.2010, 13:19:22
  • foambubbles
    foambubbles

    Initial toate produsele mele erau unicat. Dar am primit mai apoi cereri de a reface anumite produse in variante mai mult sau mai putin asemanatoare. Majoritatea produselor chiar au ramas unicat, pentru ca mi-era imposibil sa le reproduc. Dar la cele pe care le puteam reface, aproape identic sau cu personalizarile cerute de client(oitele, de ex.), am modificat stocul sa apara din nou la disponibile, mentionand ca vor fi refacute la comanda si ca poze cu NOUL produs vor fi trimise inainte de a trimite efectiv comanda. In felul acesta clientul vedea exact ce va primi si putea chiar refuza comanda in caz ca nu ii placea. Dar n-a fost cazul pana acum.

    Atat timp ca mentionezi ca produsul va fi refacut si ca nu este chiar cel din poza, dar clientul va vedea exact cum va arata produsul lui...nu vad nici o problema in a posta un produs care fizic nu exista, dar va exista dupa comandare. :)
    Daca ar fi fost dupa mine...toate produsele ar fi ramas unicat. Dar as fi dezamagit prea multi clienti... asa ca, in urma comenzilor, unele le-am facut in serii mici ( max 5 produse asemanatoare)

    N-am timpul necesar sa refac produsele vandute, asteptand o comanda. Dar nici daca l-as avea nu cred ca as face asta. Am un carnet pliiin de idei noi care isi asteapta randul. Pacat ca va ramane inchis o lunga perioada... :(

    eh.. dar asta era candva. Acum am doar produse ce exista fizic, pentru ca nu mai am timp de produse realizate la comanda.

    Repet, mie mi se pare ok varianta asta. Dar nu si cea in care postezi o poza cu un produs facut de altcineva, fiind convins in sinea ta ca poti si tu sa-l faci, daca e comandat. Au fost cazuri candva.... foarte urat! Asa nu! :)

    13.01.2010, 13:27:46
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Ok...deci nu are nimeni nimic impotriva produselor care nu exista fizic asa cum le-am descris mai sus?

    15.01.2010, 13:08:22
  • andreaz
    andreaz

    Atata timp cat clientul este informat corect, pe mine nu ma deranjeaza daca exista fizic sau nu produsul respectiv. Si eu am fost rugata de foarte multe ori sa fac ceva exact ca si in poza de la un anumit produs dar in alta culoare sau combinatie de culori. Intodeauna am precizat ca nu va fi exact ca si in poza respectiva si inainte de a trimite comanda trimit si o poza cu produsul finit. Chiar am o clienta fidela care imi trimite exact culoarea pe care o vrea dupa un tabel cu culori :))

    15.01.2010, 15:25:26
  • ioanagramaticu
    ioanagramaticu

    Eu lucrez dupa tipare. De aceea pot reproduce orice obiect sau accesoriu vestimentar pe care il fac.
    Lucrez dupa palete de culori si astfel ii dau posibilitatea clientului sa isi aeaga culoarea preferata.
    Intr-o paleta sunt peste 20 de culori.
    Cum ar fi sa fac 20 de poncho, pe fiecare culoare??? Demential.

    Asa ca, solutia pe care am gasit-o eu.
    Pun link catre paleta de culori.

    Scriu la descrierea produsului:

    "Stoc: 0
    Disponibil la comanda"


    iar la cantitate pun 1, ca sa mi se afiseze produsul in magazin. Astfel clentul este informat.
    Problema lui ca nu citeste continutul de la descrierea produsului. Am avut si astfel de cazuri.
    "Pai eu nu stiam ca imi pot alege culoare".

    Clientii mei au inteles ca lucrez pe baza de comanda si nu pe baza de stoc, ca sa-mi fac depozit.
    M-as plafona si n-as mai avea timp de ideile noi.

    Spor la creat si la vanzari.

    Ioana Gramaticu

    22.01.2010, 11:09:13