Forum: Tehnici & Materiale Putin ajutor

  • theo44
    theo44

    As dori sa stiu cum se lucreaza cu margelele Hama.Multumesc anticipat.

    30.01.2009, 00:36:41
  • nasturica
    nasturica

    Ai nevoie de o planseta pe care sa aplici margelele hama - poate avea diferite forme: patrata, rotunda, inima, peste, catel, ursulet etc.. Iti alegi modelul (pentru idei: http://www.perlerbeads.com/ ) si incerci sa reproduci modelul pe planseta ta, aplicand margelele una cate una.
    Ca sa ramana modelul in aceasta forma, aplici o hartie peste margele (teoretic ar trebui s-o primesti o data cu planseta, dar daca nu, poti folosi hartie de copt) si treci usor cu fierul de calcat peste hartie cateva secunde.. vei vedea ca se topesc marginile margelelor si se lipesc intre ele.. ridici hartia, sa te asiguri ca s-au lipit toate margelele si daca este nevoie mai treci inca o data cu fierul de calcat.. Mare grija sa nu te arzi.. Lasi putin sa se raceasca si apoi desprinzi cu grija de pe planseta. Si gata..
    Sfatul meu: prima data, incearca doar pe cateva, ca sa vezi cum functioneaza..

    P.S. Info si aici: http://www.hama.dk/

    30.01.2009, 13:00:37
  • MAD
    MAD

    daca ai deja margele, ar tb sa ai si o foita de hartie cerata[de obicei se achizitioneaza impreuna] si tablite cu tepi.
    Daca nu ai hartie cerata speciala, poti folosi hartie pentru copt.

    Pe scurt, dupa ce iti aranjezi modelul pe tablita speciala cu tepi, pui deasupra hartia cerata si le calci cu fierul incins.

    Aici un filmulet ilustrativ:
    http://www.youtube.com/watch?v=M2hlcV56wJk&NR=1

    Sau[[[se incarca mai repede]]]:
    http://www.youtube.com/watch?v=CCVPImbN5Wo&feature=related

    Spor!

    30.01.2009, 13:08:31
  • MAD
    MAD

    hihi! vad ca ai 2 raspunsuri ;))
    [[[cand m-am apucat de scris nu era nici un raspuns, dar las ca nu strica ;)]]]]

    30.01.2009, 13:10:04
  • issa
    issa

    am si eu o intrebare:) am modelat cateva inimioare din lut si nu stiu cu ce sa lipesc acul de brosa....voi ce folositi? vreau ceva rezistent...

    30.01.2009, 19:59:27
  • handMADEina
    handMADEina

    eu folosesc Picatura, nu m-a "dezamagit" niciodata.

    30.01.2009, 20:28:41
  • ribbonline
    ribbonline

    eu folosesc moment fix, care este in tub dinacela de silicon, doar ca este adeziv. stiu ca arata destul de urat, dar cu superglue nu imi rezista totdeauna, mai ales daca suprafata este foaaaarte lacuita. totusi, n-am incercat cu picatura. doar ordinary superglue :))

    30.01.2009, 21:33:44
  • LadyA
    LadyA

    Eu folosesc pistolul de lipit si e...SUPER:)

    30.01.2009, 22:18:45
  • theo44
    theo44

    Multumesc frumos pentru raspunsul prompt :D Nu eram sigura ce hartei se foloseste si daca vine o data cu pachetul cu margele.

    30.01.2009, 22:35:47
  • nasturica
    nasturica

    pt issa: incearca la magazine gen praktiker, bricostore si gasesti acolo atatea tipuri de adezivi.. pentru fiecare tip de material.. Sunt putin mai scumpe, dar te tine o perioada lunga de timp. Eu mai folosesc si loctite power gel, are o textura mai ok.. si mi se pare ca tine mai bine decat cel obisnuit.
    Pistolul de lipit cu batoane din alea de lipici e foarte fain, dar pentru chestii micute si la care ai nevoie de precizie.. nu e prea practic.. mie imi curge mereu mai mult decat am nevoie :(

    31.01.2009, 00:28:04
  • nasturica
    nasturica

    acuma va intreb si eu ceva :)
    Pentru a va expune bijuteriile la targuri, ce suport folositi?
    Am vazut tot felul de sevalete cu polistiren (amfora) imbracat in material textil, o rama cu plasa de tantari sau panou de pluta.. in care erau infipte ace mici de gamalie sau pur si simplu cerceii agatati de cateva snururi.. Care e mai practic? care e mai usor de transportat.. care e mai ok? :)

    31.01.2009, 00:38:59
  • LadyA
    LadyA

    Cand folosesc pistolul de lipit eu mereu sterg cu un servetel plasticul care curge de la sine si apas eu pe "tragaci" tocmai pentru a controla cantitatea.Cert e ca il poti folosi la multe proiecte.Eu am vazut prima data asa ceva la o emisiune de bricolaj din America si tare ma mai minunam.(asta se intampla tare demult:D)Tipa facea o coronita de advent si lipea conurile cu pistolul de lipit.Eu il folosesc la aproape tot ce am de lipit si sunt super incantata:)

    31.01.2009, 09:43:57
  • issa
    issa

    va multumesc pt. ajutor:)

    31.01.2009, 10:02:59
  • LauraBart
    LauraBart

    "theo44 spune:
    As dori sa stiu cum se lucreaza cu margelele Hama.Multumesc anticipat."

    buna theo!
    poti sa gasesti la ikea toate materialele pentru hama: forme, hartie si chiar hama beads, numai ca nu se numesc asa...

    03.02.2009, 13:15:19
  • greendimple
    greendimple

    pentru issa...poti incerca sa bagi usor acul in lut(in cazul in care brosa e destul de grosuta) si sa il fixezi acolo..eu asa fac tot timpul si nu am avut probleme pana acum:)

    07.02.2009, 13:26:13