Forum: Locuri & Evenimente "I Love Handmade" 4-5 Septembrie

  • mycreation
    mycreation

    Cum a fost aceasta editie pentru voi?
    Eu una ma asteptam la mai multa lume si la mai multa vanzare.
    Sunt un pic dezamagita, dar sunt multumita per total.
    Ma deranjaza in continuare ca oamenii se uita la plastic si nu vad ceea ce este de fapt frumos, creatiile cu handmade unicat.
    Dar, sa zicem ca gusturile nu se discuta, si nici nu stau acum sa-i educ pe toti cei care trec, si se opresc pe la standul meu.
    Poate este si vina mea pentru ca am o varietate foarte mare de genuri, dar inca nu m-am saturat sa experimentez.
    Sper sa ma opresc cat mai curand pe un singur material, ca sa nu mai fie un talmes-balmes pe panoul meu.
    Sper ca in Octombrie, daca prind loc :P, sa fie mai bine.

    07.09.2010, 12:05:20
  • CAT.E
    CAT.E

    lume a fost dar multi treceau ca oile. nu pot sa ii inteleg

    07.09.2010, 12:26:29
  • Unicat0802
    Unicat0802

    "mycreation"...spune-mi te rog frumos,daca tu esti PFA, II...sau etc...
    si unde trebuie sa te adresezi ca sa fii pe lista expozantilor ?


    multumesc frumos !

    07.09.2010, 13:09:10
  • CAT.E
    CAT.E

    Chiar am fost dezamagita de faptul ca oamenii treceau si se uitau, de departe, sau nu se uitau nicaieri, pur si simplu treceau unul dupa altul ca si cum erau pe strada si nu era nimic de vazut in jur. Serios, de ce au mai intrat in curtea muzeului? Au fost si persoane dragute, care venisera sa vada chestii frumoase lucrate manual si au cumparat sau nu, dar macar si-au indreptat atentia catre standuri, au admirat ce au vazut.... Ceilalti, ma intreb, daca la fel trec si prin viata...

    07.09.2010, 13:37:57
  • tonycat
    tonycat

    Parerea mea este de vina este criza. Cand suna numai a concedieri pe la toate colturile ce chef mai ai sa cumperi podoabe sau obiecte ornamentale pentru tine ???!! Ma intreb si eu ca un potential client. Hrana materiala primeaza in fata celei spirituale. Si oamenii vin la muzeu ca la muzeu, sa admire, sa intrebe, sa se informeze, si cam atat. Targurile astea se tin de ceva timp si lumea cam stie la ce sa se astepte. Politica de alocare a locurilor e cea pe care o stiti, primeaza cei cu continuitate la participare (nu comentez) carora fidelitatea le e rasplatita prin avans la aflarea anuntului unui nou targ, deci calitatea s-ar mentine la fiecare editie. Atunci???

    08.09.2010, 18:12:46
  • CAT.E
    CAT.E

    criza, criza, dar nu iti baga nimeni pe gat un produs daca te uiti la el....

    08.09.2010, 20:43:09
  • tonycat
    tonycat

    @CAT-E: Sunt de acord, nu sustin 100% ipoteza ca situatia e provocata si intretinuta de situatia financiara actuala , dar, comparativ cu targurile precedente, de acum cateva luni, cum vi s-a parut acesta ultimul? Cred ca intr-un mare procent oamenii care au fost atunci au revenit acum. De ce ar fi acum mai grabiti? Ce credeti ca i-a facut sa nu zaboveasca mai mult in fata produselor noastre? Doar a fost weekend, zi de relaxare, si romanul stie sa se relaxeze nu gluma, dar sa ii dai o bere si un mic in padure la Baneasa, nu a plouat, nu a fost canicula, nu ar fi avut mari motive sa goneasca. Cred ca ar trebui sa vorbim mai frumos despre clientii nostri, actuali sau viitori.
    @mycreation, te admir pentru pasiunea pe care o ai, mie mi-a luat un an ca sa ma "opresc" din experimentat. Si in final, am ales.Cu panoul ai dreptate, nici chel dar nici aglomerat. Un panou prea incarcat poate sa alunge clientul ca si unul gol.
    Prima situatie am simtit-o pe pielea mea ca si client, la cea de a doua, din pacate, mai lucrez inca.Echilibrul e greu de obtinut. Pe mine ma ajuta si prietenele, le arat una alta si le cer parerea.

    08.09.2010, 21:04:18
  • CAT.E
    CAT.E

    Asa e, stie sa se relaxeze. Am auzit si intrebarea: "vrei setul sau mergem sa bei un pahar de vin?" exact tristete de criza :D. Dar sa nu generalizez, intotdeauna am vazut oameni minunati care au stiut sa admire ce era frumos pe oricare stand (si prin a admira nu ma refer neaparat la a cumpara) si au stiut sa spuna o vorba frumoasa despre creatia cuiva sau au zambit la explicatiile date de expozanti. Din acestia mi-as dori sa fie cat mai multi. Pe cei care trec printre standuri si nu se uita la nici unul, mi-as dori sa nu ii mai intalnesc niciodata. Cand ne vedem la un targ sa stam de vorba?

    08.09.2010, 21:56:12
  • Elven.Rose.Design
    Elven.Rose.Design

    sa stii ca de data asta am vazut multi participanti noi si chiar daca au fost si din cei "vechi" fiecare a avut lucruri noi. in cateva luni, orice creator de frumos evolueaza. deci faptul ca au trecut pe la un targ atunci nu inseamna ca stiu tot si nici macar ca stiu la ce sa se astepte.
    Daca vin sa vada, sa admire, etc. poate ar fi cazul sa ridice nasul din pamant sa VADA ceva. Si daca scot un sunet, un cuvant, nu inseamna ca trebuie sa o ia la fuga! Privitul nu costa. O vorba buna nu costa - pentru ca oamenii aia, pe langa faptul ca au lucrat la fiecare lucrusor de pe masa lor, mai stau si n ore in picioare, sa le prezinte. Unii (ca mine, de exemplu) au venit de departe ca sa prezinte ceea ce au lucrat.
    Eu, ca expozant, de obicei ma plimb pe la standurile celorlalte fete si daca imi place ceva, nu ma feresc sa laud. Stiu cat de mult conteaza.

    08.09.2010, 22:08:18
  • tonycat
    tonycat

    @CAT-E : Cu mare placere stam de vorba, daca prind loc in octombrie.
    Pe de alta parte , cei de la ILHM ofera niste oportunitati de a iti face reclama pe site-ul lor. Parerea mea este ca aceste oportunitati nu sunt suficient exploatate.
    Iti fac ei reclama gratis, dar oferi si tu ceva, un articol, un tutorial. etc. Mi se pare corect.Doar ca cei care au facut asta pana acum sunt mult, mult prea putini.

    09.09.2010, 10:03:37
  • alinapanait
    alinapanait

    nu vreau sa fiu rautacioasa , insa nu e prea des targul asta?
    revin cu vechea mea problema de suprasaturare a publicului ....

    09.09.2010, 16:03:22
  • tonycat
    tonycat

    @Alina:Daca imi dai voie, nu esti deloc rautacioasa, observatia ta e buna. Hai sa fim obiectivi si sa nu ne mai aricim ca mimozele la orice comentariu.Nu e prea des. Poate luate impreuna toate targurile care se organizeaza in Bucuresti sa ii bulverseze si sa ii zapaceasca pe cei care doresc sa participe. Eu sunt PFA si am mare nevoie sa particip, pe net nu vand, asa ca doar aici si poate le cele din Kisseleff sa ma mai duc. Altfel cum? Doar nu o sa merg cu cutiuta cu bijuuri din usa in usa ca un comis voiajor.

    09.09.2010, 16:37:56
  • antartique
    antartique

    Cu referire la curentul handmade - nu faptul ca nu se mai vinde este ingrijorator ci faptul ca nu se mai cumpara. Pentru multi poate parea o sintagma ilara si veti spune "hah, pai nu este acelasi lucru?" Pai... nu este. Handmade-ul - anul acesta raportat la anii precedenti - castiga din ce in ce mai putini simpatizanti. Plecand de la aceasta premisa (eronata sau nu, vom vedea) sa incercam sa identificam NU cauzele pentru care nu mai vindem ci cauzele pentru care nu se mai cumpara:
    1. Criza - putin probabil. Pe sistemul "eu cand vreau sa fluier, fluier", cand imi place ceva, cumpar. Poate mai rar, poate in cantitati mai mici dar tot cumpar.
    2. Suprasaturarea publicului (dupa cum spunea Alina) - destul de probabil insa nu intr-atat de mult incat sa diminueze interesul. De exemplu, mie imi place apa tonica, si singura posibilitate de a ma suprasatura este doar cazul in care aceasta ar curge la chiuveta. "Curge" handmade-ul "la chiuveta"? Inca nu, atata timp cat nu poate fi achizitionat en-gros.
    3. Calitatea produselor - Ca si parere personala consider ca handmade-ul pierde foarte multi adepti din cauza produselor firave. Fie ca artistul este incepator/incepatoare sau indolent(a), cineva sigur a cumparat un produs de la el/ea si in scurt timp i s-a rupt. Ca a fost vina cumparatorului? Irelevant. El oricum va crede ca e vina artistului.Din acest motiv, haideti sa incercam sa le dam o anduranta mai mare la intemperii, neindemanare sau prostie produselor noastre :) Conform unui studiu (nu imi amintesc de catre cine a fost realizat, prin urmare va trebui sa ma credeti pe cuvant) o veste negativa circula de la 1 persoana catre alte 11, in timp ce una pozitiva circula de la 1 persoana catre 3.
    4. Handmade-ul care nu este handmade - este ca si cum ai cumpara un Bugatti Veyron cu 780.000 de euro si devii una din cele 11 persoane care afla ca "au la Autovit la 7800 euro". Concluzie: Clar, handmade-ul care nu este handmade este principala cauza pentru care acest curent isi pierde farmecul.

    Stima

    09.09.2010, 21:20:34
  • tonycat
    tonycat

    Salut,

    @antartique, ai facut niste observatii pertinente si obiective. Probabil, ca si organizator ai parte de alte experiente decat cei care participa si poti sa oferi niste clarificari la uimirile noastre inocente.
    Tin la afirmatia ca situatia actuala de criza ne poate afecta piata, ma analizez pe mine insami ca si client, in ultima vreme am devenit mult mai selectiva cu ceea ce imi doresc si ma intreb daca ceea ce cumpar imi trebuie cu adevarat si, da, ma gandesc de 7 ori inainte sa cheltui.
    De suprasaturare nici eu nu cred ca e vorba. Avem totusi putine evenimente de relaxare si targurile pot deveni o obisnuinta. Pe cine deranjeaza? Lasa sa fie!
    Ei de calitate, hmmmm, aici am ceva de mienunat, daca te uiti la vanzarile de pe Breslo o sa vezi ca sunt destule persoane care vand frumusel, nu ma refer la cei care vand furnituri, ci cei care creeaza si isi vand produsele pe site. Clientii acestora revin cu cerinte noi si pentru garantia calitatii, desigur, nu doar pentru aspectul estetic sau pentru garantia ca acel produs e unic.Am avut destule experiente cu bijuterii , podoabe, cumparate din magazine bine inradacinate pe piata (MM de exemplu) care s-au deteriorat in timp destul de repede, sau mi s-au rupt chiar de la prima purtare. Si mai mult, pe site vei vedea destule produse de calitate net superioara celor de pe piata pentru ca folosesc materie prima de mai buna calitate.
    Eu personal imi stiu hibele, am facut greseli de tehnica destule, mai am multe bataturi de facut pana sa ajung la calitatea pe care mi-o doresc, dar trebuie sa merg inainte, sa inteleg ca progresez mai incet, si sa lucrez asa cum simt eu nu cum am vazut la altii.
    "Handmade-ul care nu este handmade"-- asta nu prea inteleg, cat la suta dintr-un produs sa fie executat de mine manual, personal, ca sa ii dau eticheta de 100% handmade? Si comparatia cu masinile sa insemne ca ar trebui sa pun preturi foarte mari la produs?
    Mi-ar place sa discutam deschis despre ceea ce se intampla la targuri, poate asa ne dam seama ce se intampla si ce putem face ca sa ne imbunatatim imaginea.

    10.09.2010, 13:16:59
  • CAT.E
    CAT.E

    "Handmade-ul care nu este handmade"- se refera la faptul ca la targuri vezi de multe ori persoane care nu aduc numai chestii lucrate de ei, ci si chestii cumparate pe care ai surpriza sa le vezi a doua zi intr-un magazin (real, sau virtual, dar nu de handmade). Aceste produse nu au nici o modificare adusa fata de starea initiala si totusi vanzatorii le prezinta drept handmade. Clientul cumpara si isi da seama la un moment dat de pacaleala si nu mai cumpara, si ce e si mai rau, nu mai calca pe la un targ handmade.

    10.09.2010, 17:16:17
  • CAT.E
    CAT.E

    fetelor, nu vi se pare k am depasit tema cu toata aceasta discutie? propun, daca mai e ceva de comentat, sa o mutam la diverse, cu un titlu adecvat.

    10.09.2010, 17:18:19
  • tonycat
    tonycat

    De acord. Poate cu ocazia urmatorului targ oricare va fi acesta.Targuri au fost si vor mai fi.Nu mai comentez acum ca nu are rost. Nu intervin decat daca pot sa spun ceva cu miez, cat de cat.

    12.09.2010, 21:54:24