Forum: Tehnici & Materiale rasina incolora

  • lilucrocodilu
    lilucrocodilu

    stie cineva de unde pot cumpara rasina incolora? si mai ales cum o pot folosi?....se usuca greu? trebuie pusa in forme? se cumpara la cutie sau cum? mi.au placut cateva lucrusoare facute cu rasina incolora si as vrea sa incerc si eu. cu flori uscate, margelute, ata etc. va rog daca stie cineva sa ma ajuteeee....
    :D:D:D..

    06.06.2009, 11:06:23
  • Deea
    Deea

    prietenul meu lucreaza cu asa ceva, face sculpturi din rasina, si i-am cerut cateva informatii. :)am vazut ca esti din bucuresti, asa ca poti s-o cumperi de la magazinul polydis, care e pe prima strada la dreapta, dupa podul baneasa. el crede ca poti cumpara minim 5 kg, cu vreo 200 lei. trebuie sa mergi cu un bidon la tine, ca e lichida, si ti-o toarna pe loc. sa ceri si intaritor, intr-o sticla de jumatate de litru, ca se amesteca cu rasina (costa putin). aici, la faza cu amestecatul, e mai complicat, trebuie sa gasesti cantitatea potrivita de intaritor, ca daca pui prea mult, se sparge rasina... si in functie de cantitatea de rasina, poate sa se usuce intr-o ora, 2, 3. aaa, da, se toarna in forme.
    cam atat... hope it helps ;)

    06.06.2009, 16:09:05
  • alinapanait
    alinapanait

    eu nu stiu multe legate de tehnica. dar am intrebat recent la unul din magazinele de la hanul cu tei, si aveau rasina in bidonas de 1l, la 90 ron ... deci presupun k e mai convenabil la polydis.

    06.06.2009, 18:48:34
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Cred ca MAD www.breslo.ro/shop.php?u=MAD face lucruri din rasina, poate ai putea sa-i ceri ei sfaturi. Desi am vorbit cu ea odata despre asta si imi aduc aminte ca mi-a spus ca un tip anume de rasina dureaza foarte mult sa se usuce... da rpoate depinde de tipul folosit :)

    06.06.2009, 23:37:49
  • lilucrocodilu
    lilucrocodilu

    hei.multumesc mult pentru ajutor...o s.o intreb si pe MAD.
    o sa trec si pe la han...
    Deea multumesc mult pentru informatii, imi sunt de real ajutor, o sa ma interesez :D
    .............................incep sa ma simt ca intr-o familie pe aici >:D

    07.06.2009, 19:29:26
  • Deea
    Deea

    Cu placere :) Daca mai vrei sa stii ceva si pot sa aflu raspunsul, feel free to ask. ;)

    07.06.2009, 22:32:07
  • MAD
    MAD

    hey,

    Din Romania, eu am luat de la Polydis si de la Hobby fix.
    Din pacate, ambele sunt destul de toxice,miros ft puternic si au un timp de uscare ft lung [pana la 1 sapt/2 ,ca sa ramana perfect clara, fara urme de degete].

    Ceea ce inseamna ca iti trebuie un echipament de protectie: masca+filtru de carbon, niste manusi de cauciuc sau chirurghicale mai groase si multa rabdare. :)
    Pentru ca desi rezultatul e foarte frumos, chinul e pe masura.

    Nu stiu ce e cu rasina de la Han. N-am apucat sa o testez. O sa ma duc zilele astea sa vad ce si cum.

    O alta varianta daca ai prieteni prin strainatate e sa ii rogi sa iti aduca ei. Sau daca te incumeti sa cumperi de pe net, o solutie e sa cauti Exposy resin cu Google si sa gasesti magazine virtuale care trimit rasina in RO. Majoritatea nu fac asta pentru ca ratia de intaritor e inflamabila si deci ar intra la fire hazard.
    Eu am gasit prin America un magazin care trimite. Din pacate nu-mi amintesc cum se numea, dar revin cu un mesaj cat de curand.

    Daca iti place ft tare si ai rabdare/timp eu zic sa incerci sa lucrezi cu asa ceva. :D
    Mai jos cateva amanunte.


    1. Componenta, materiale aditionale

    Rasina e de obicei bifazica, adica are 2 componente, parte de rasina si intaritor.
    In functie de tipul rasinii, ratia de ameste poate fi 50/50 sau de 1-3% intaritor pentru ratie corespunzatoare de rasina. Ceea ce inseamna ca iti trebuie niste seringi de unica folosinta ca sa poti masura exact. De asemenea, vasul in care le amesteci ar fi bine sa fie din material plastic mai gros/tare sau sticla. Dupa ce ai terminat, vasul de plastic se arunca. Daca il lasi nespalat, s-ar putea sa il gasesti topit pe unde l-ai pus. Iar cu spalatul e alta "placere". Deci mai bine vase de unica folosinta. :)


    2. Forme

    Ca sa obtii piese din rasina iti trebuie forme de turnat. Poti incerca orice forma de plastic mai tare, dar ai grija unde le asezi, in caz ca plasticul nu rezista si se topeste. Marea majoritate [cofraje oua plastic, blistere medicamente, etc] rezista, dar pot fi folosite doar o data pentru ca se deformeaza cand scoti piesa din ele.
    Ideale sunt matritele de silicon sau cele speciale. Gasesti cateva la hobbyfix sau din nou pe site-urile de afara. Sau forme de silicon pentru gheata.


    3. Timp de uscare+ finisare

    Pe fiecare tip de rasina [ma refer la brand aici] scrie in cat timp se usuca de tot/complet.

    Cea de la Polydys/hobbyfix ar trebui sa se usuce complet in 24 de ore, daca imi aduc bine aminte.
    Dupa cum ti-a spus si Deea, e mai complicat cu uscatul pentru ca rasina se usuca din ce in ce mai repede atunci cand e turmata in cantitate/strat mai mare/inalt [Prima oara cand am turnat a ramas un strat de aproape 3 degete in recipientul de amestec care s-a uscat complet in mai putin de 2 ore. :| ]
    Daca pui mai mult intaritor decat scrie in instructiuni, se va usca mai repede, dar va fi casanta.

    Revenind la Polydis...Pentru ca eu aveam niste forme mici+ subtiri, am respectat instructiunile referitoare la ratia de intaritor, pentru inaltimea corespunzatoare stratului.Totusi, desi e intarita dupa 24 de ore, eu am avut surpriza sa constat ca ramaneau urme de degete pe ea si dupa 2 zile. Ulterior, am lasat piesele 1 saptamana la uscat, dupa care am facut imprudenta sa le asez unele peste altele. Din nou, gresit! s-au lipit unele de celelalte.
    De asemnea, ai grija sa nu le asezi pe bucati de material sau orice altceva care ar putea imprima "un model" pe piesele turnate.

    O sa mai constati ca marginile raman destul de "zdrentuite" si ca e nevoie de ceva rabdare si o bucatica de panza abraziva/smirghel. Sau un aparat de polizat dotat cu o pasla si ceva crema abraziva, dar ai grija cum umbli cu ele pentru ca rasina de supra-incalzeste in contatc cu pasla, motiv pentru care e bine sa folosesti cea mai mica turatie si sa ai miscari lente.
    Aici, poate Deea are mai multe informatii daca prietenul ei sculpteaza in rasina. :)
    Mi-ar folosi si mie ceva "tips and tricks".

    Cu gauritul e din nou destul de complicat, daca incerci sa o faci "old school" folosind un obiect ascutit. Materialul are tendinta sa crape. Motiv pentru care recomand o bormasina si un burghiu ft. subtire.

    Rasina de la Hobbyfix se usuca mai repede decat cea de la Polydis, dar am facut imprudenta sa pun 1 ml mai mult intaritor decat trebuia. Piesele s-au uscat mult mai repede dar erau casante.

    Concluzia este ca e bine sa testezi rasina. Adica sa faci cateva piese "de sacrificiu", de aceeasi forma si inaltime, cu cantitati de intaritor diferite si sa vezi care e raportul cel mai bun.
    Prima incercare trebuie sa fie insa cea care respecta instructiunile scrise ale produsului.

    Rasina adusa de "afara" e mult mai "cuminte" in sensul ca se usuca relativ repede [2 zile perfect uscata, nu raman urme, etc] si e mai usor de slefuit [uneori forma iese perfecta si nu mai are nevoie de slefuire], gaurit, etc..
    Din pacate, cantitatea e mult mai mica [120 de ml x 2], iar pretul produsului+transport+ vama sare de 100 RON.


    4. Incluziune, pigmenti, etc.

    Rasina de incluziune de la Polidys este foarte buna daca vrei sa inserezi diverse obiecte mici, dupa cum ii spune si numele.
    Ea nu poate fi insa amestecata cu pigmenti.

    Cea de la Hobbyfix suporta pigmenti, pe care ii gasesti tot pe site.

    Margelele de sticla, piesele metalice neruginite, etc se comporta foarte bine la contactul cu rasina [nu se deformeaza, nu isi schimba culoarea].

    Daca te-ai hotarat sa incluzi plante sau insecte in rasina, e bine sa stii ca trebuie uscate foarte bine inainte pentru a nu se degrada la contactul cu rasina.

    Pentru orice alta intrebare sau nelamurire, nu ezita sa imi scrii sau sa postezi aici si ma voi stradui sa raspund. :)

    08.06.2009, 09:31:36
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    OMG Mad, asta e deja un intreg tutorial! Foarte interesant, merci frumos! :)

    08.06.2009, 13:58:47
  • Dora1
    Dora1

    de cand caut informatii despre rasina astaaa...nici nu stiam cum se numeste...am vazut doar martisoare din acelea cu flori uscate ...multumesc MAD !!!

    04.07.2009, 10:50:04
  • cocky
    cocky

    si eu ma bucur ca am aflat ! de ceva vreme ma tot interesam cum se foloseste, dar n-am aflat nimic, pana acum :)
    multumim, MAD...

    26.12.2009, 23:42:46
  • MAD
    MAD

    Am mai gasit intre timp urmatoarea firma care pare sa aiba de toate:

    http://www.btools.ro/produse/materiale-compozite-altropol/

    Am sunat la ei, dar pentru moment nu au rasina incolora.

    26.03.2010, 13:01:54
  • MAD
    MAD

    @cocky& dora

    Ma bucur daca va sunt de folos macar o parte de informatii. :)

    Sper ca in timp sa depasim prostia cu "secretele profesionale/meseriei", care inca bantuie tara asta, cand vine vorba de informatii despre cum se lucreaza cu anumite materiale sau surse de aprovizionare.

    Asadar, pentru oricine are intrebari, nelamuriri, etc sunt aici si ma bucur sa dau informatii, daca le am.

    Deasemenea, as fi foarte interesata sa aflu tips and tricks si de la alte persoane care auincercat/s-au jucat cu rasina. Nu cred sa fi citit ceva in romana scris pe subiect. :)

    26.03.2010, 13:09:51
  • arabela
    arabela

    Mi-am cumparat si eu din germania o rasina, dar mi-e cam groaza sa ma apuc de ea. Pute cam tare, si pana nu pot lucra in aer liber mai astept si imi fac planuri :D. Cel mai groaza mi-e de faptul ca nu stiu ce forme pot folosi. Nu as vrea totusi sa ma trezesc cu rasina pe toata masa :P.

    La mine pe instructiuni scrie ceva de genul ca formele trebuie unse cu o solutie speciala, de care nu am stiut si evident nu am cumparat-o. Stie careva, ceva, de o astfel de substanta ?

    26.03.2010, 13:33:29
  • MAD
    MAD

    sunt multe feluri de rasini. unele nu au miros aproape deloc.
    la polul opus, cea pe care o luasem de la polydis miroasea ingrozitor de tare.

    substanta de care spui se numeste demulant. stiu ca avea si la hobbyfix.

    eu am folosit matrite siliconice fara demulant si le-am scos destul de usor.
    poti sa ungi formele cu foarte putina vaselina incolora si sa le tamponezi dupa cu un servetel.

    cert e ca daca folosesti vaselina, suprafata trebuie lustruita ulterior, pentru ca nu mai e perfect neteda si pare un pic blurata.:)

    nu stiu insa cum arata suprafetele de rasina dupa contactul cu un demulant special.

    26.03.2010, 14:14:40
  • punctG
    punctG

    Daca nu ma insel se fabrica si in Ro acum 6-7 ani am lucrat cu asa ceva nu foarte mult timp se producea de Polycolor si se chema Nastropol avea si un intaritor si mai avea un accelerator de cobalt cred... sper sa-mi amintesc bine ... era superieftin ceva gen 150Ron per cutie de 20 Kg si modic intaritorul si acceleratorul cel din urma se folosea cand era frig in incapere. am impresia ca se foloseste si la barci din fibra de sticla

    11.05.2010, 23:24:17
  • punctG
    punctG

    apropos stie cineva ceva despre acrilat? am vazut ceva foarte fain la tv care poate fi speculat pe margelit dar cel dentar este foarte scump inafara de autoclava am toate ustensilele inclusiv freza de stomatologie cu 4 brate

    11.05.2010, 23:58:13
  • MAD
    MAD

    din cate stiu nastrapolul era destul de toxic....

    12.05.2010, 15:18:35
  • RamoChopp
    RamoChopp

    Buna am si eu o intrebare, doresc sa aplic peste o poza sau un decupaj ceva in genul rasinii adica sa duca catre aspectul rasinii, sa poate folosi si altceva nu stiu un gel sau altceva?????

    31.08.2010, 16:12:06
  • cocky
    cocky

    @ramochopp : poti incerca cu fimo lichid, ca sa se vada poza/decupajul. la mine in magazin sunt niste pandantive facute din capace de bere si am folosit fimo lichid. depinde si pe ce e aplicata poza, ca trebuie sa le bagi la cuptor, deci... nu poti folosi plastic.

    31.08.2010, 23:30:45
  • oanapanainte
    oanapanainte

    Buna! Si eu sunt interesata de rasina; ce tip mi-ar trebuie ca sa confectionez o camee?

    16.09.2010, 13:19:40
  • pixierust
    pixierust

    pentru cine e interesat, am gasit in timisoara rasina epoxidica (sper ca nu am botezat-o). era undeva intre 150-200 lei (in functie de gramaj) si venea cu tot cu solutia pt intarire. se gaseste la magazinul de pe gheorghe lazar (vizavi de komodo).. cred ca se cheama creativ art, dar nu-s sigura. mai multe detalii nu stiu pentru ca am trecut pe acolo in fuga dar in caz de urgenta putem face o vizita, nu?:D

    16.09.2010, 17:27:30
  • herta
    herta

    sall, eu am avut ceva rasina din afara, destul de buna, nu mirosea ft tare si d=se usca relativ repede 2-3 zile.
    Am si eu o intrebare, vreau sa ma duc la Polydis sa cumpar rasina, dar am citit de la voi ca topeste plasticu', ei mi.au zis sa vin cu sticle de plastic...sa inteleg ca se topeste doar in reactie cu intaritoru'?
    Vreau sa aplic rasina peste poze, rasina reactioneaza cu tusul de pe poza...? daca da cu ce pot da ca sa se formeze un strat intre ea si rasina, strat incolor...:(( offf am vazut pe youtube, persoane care flolodeau MOD PODGE, se gaseste si la noi asa ceva, sau cu alta denumire...???

    19.09.2010, 20:53:24
  • MAD
    MAD

    @pixie rust - rasina epoxy are miros mult mai "usor" daca pot sa ii spun asa si nu e chiar atat de toxica.
    In plus, reactioneaza mai bine la contactul cu hartia. :D

    @ herta eu de la polydis am luat rasina poliesterica in sticle de plastic. N-au avut nimic. Rasina respectiva topeste plasticul odata ce e activata cu intaritorul.

    La coating pe hartie, n-am avut rezultate bune desi le-am dat cu Mod podge cumparat Online.
    Poate ca da rezultate mai bune daca reduci cantitatea de intaritor si faci experimente la fiecare varianta, habar n-am. Eu n-am reusit a ma inteleg bine cu tipul ala de rasina.

    14.10.2010, 08:48:00
  • MAD
    MAD

    Si inca ceva. Daca va apucati sa folositi din cea poliesterica, protejati-va caile respiratorii cu o masca profesionala. E foarte toxica.

    14.10.2010, 08:49:12
  • MAD
    MAD

    @RamonaChopp- exista niste geluri cum ar fi Diamond Glaze - Judi Kins, dar arata fix ca un lac, putin mai gros. Adica nu te astepta sa arate cum arate la final ca dupa 2-3 straturi de rasina, cu profil de cabochon.

    14.10.2010, 08:58:14
  • cocky
    cocky

    MAD,stii cumva daca gelurile cum ar fi Diamond Glaze se gasesc pe undeva prin Bucuresti?sau un magazin online?

    14.10.2010, 19:44:30
  • MAD
    MAD

    eu am cumparat de pe .
    Habar n-am ce-o fi prin bucuresti.
    Ultima oara cand m-am uitat pe la Hanul cu Tei si aiurea am vazut doar niste Sculpey lichid care functioneaza pe acelasi principiu cu Fimo Lichid.

    Dar na, merita intrebat. Oricum fata de acum cativa ani, au aparut o groaza de chestii. :D

    14.10.2010, 20:29:20
  • cocky
    cocky

    multumesc :)

    15.10.2010, 21:12:00
  • valeriabadici
    valeriabadici

    eu am gasit rasina aici! e buna ... http://www.complexart.ro/rasina-super-transparenta-cristallo-sc-22-1-kg.html

    12.01.2012, 10:31:08
  • Fimolllina
    Fimolllina

    Si eu am gasit la http://www.complexart.ro/rasini-si-cauciuc-siliconic/ mai multe feluri de rasina si am achizitionat rasina epoxidica : http://www.complexart.ro/rasina-epoxidica-lac-sticlos-30-15-ml-pentart.html .

    Inca nu m-am apucat sa lucrez cu ea, deocamdata ma mai documentez, am citit si tutorialul lor ( creativhobby.blogspot.com/2012/01/glazura-la-rece-lacul-sticlos-de-la.html ), dar nu sunt sigura cum ar trebui s-o folosesc.

    Vreau sa fac o pereche de cercei cu platou si sa inserez flori uscate in rasina, insa nu stiu exact ce consistenta are, daca reusesc sa o aplic putin mai inalt decat marginea platoului(sa aiba putina bolta) sau este prea subtire si va curge...

    03.03.2012, 22:13:23
  • vilmas
    vilmas

    Daca va intereseaza o rasina epoxidica ,clara si fara miros cu perioada de uscare 12 ore pana la 24 ore maxim( in functie de temperatura aerului ),va recomand ABP 010-fabricata in Germania. Pretul este de 100lei/kg.(cu TVA inclus) intaritor+rasina. Proportia de amestecare este de 2 parti rasina si o parte intaritor. Mie mi-o aduce un prieten care merge frecvent in Germania.Am facut multe experiente cu acest tip de rasina: martisoare, pandantive,fotografii trase in rasina,si pot spune ca in comparatie cu alte rasini este foarte buna.Ca aspect , produsul finit are un luciu matasos si se aseamana foarte tare cu sticla.
    Cred ca merita sa incercati acest produs. Nu pot sa va dau prea multe detalii despre aceasta rasina( pret ,de unde se poate procura, etc), pentru ca nu am aceste detalii.Persoana care imi produce aceasta rasina nu vrea sa-mi dea prea multe detalii.Cand am nevoie apelez la el si in maxim 10 zile am comanda acasa.
    Daca aveti nevoie , lasati-mi un mesaj si va pot comanda eu, si apoi va trimit rasina prin curier(bineinteles ca va trebui sa platiti dvs. taxele de transport).
    Cred ca raportul pret/calitate este excelent.

    16.04.2012, 11:52:35
  • brigiS
    brigiS

    Poate/vrea cineva sa imi spuna daca conserv flori in rasina trebuie inainte tratate cu ceva?Ma gandesc ca poate rasina distruge floricelele.....Va multumesc:)

    19.05.2012, 13:10:24
  • bijuhandmade01
    bijuhandmade01

    CE SOLUTIE E MAI BUNA PENTRU LIPIT TRANDAFIRII DIN RASINA PE ACCESORII METALICE. DE EX PENTRU LIPIT PE BAZE DE INELE /CERCEI METALICE.
    ASTEPT RASPUNS.
    MERSI

    25.05.2012, 22:00:58
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Eu nu le tratez cu nimic, insa trebuie uscate foarte bine ca sa nu fie afectate. Despre rasina de turnare am citit ca ar trebui tratate inainte florile conservate, cu un spray, nu stiu exact ce, dar eu am folosit si fara si nu s-a intamplat nimic.

    27.05.2012, 12:48:36
  • SEA.Design
    SEA.Design

    Am citit tot ce ati scris, insa tot nu m-am lamurit la ce fel de rasina este cel mai potrivit. Eu as vrea sa fac niste pandantive pe suport de metal. Am cumparat rasina de la Pentart (20+40ml) si am cantarit 10 si 5 gr. Dupa 48 de ore par intarite, insa daca se apasa mai mult pe ele, raman amprente.
    A mai folosit cineva rasina asta? E normal? Ar trebui lasat mai mult? Ma gandesc sa nu fi fost o problema de proportie de intaritor la rasina sau de temperatura in camera.

    12.12.2012, 11:03:03
  • simonaticu
    simonaticu

    SEA-Design, durata de uscare este de 48 ore la 20 grade C dar scrie ca duritatea finala se obtine in trei zile.

    12.12.2012, 23:02:34
  • mascotzel
    mascotzel

    Buna ziua!
    Exista vreo posibilitate ca un ou sa fie pus in rasina incolora?

    19.05.2013, 17:11:16
  • bijudesign
    bijudesign

    nu cred, din cate am observat si plantele se modifica in rasina daca nu sunt uscate bine.

    21.05.2013, 21:25:43
  • mascotzel
    mascotzel

    Ma gandeam la ceva in genul unui cub/sfera din rasina care sa imbrace oul si sa-l tina vizibil si protejat. Nu stiu cat de usor ar fi suspendarea lui in aceasta forma, si daca ar scapa intreg (vizual necrapat) la sfarsitul procedeului.

    25.05.2013, 15:16:27
  • bijudesign
    bijudesign

    Eu iti spuneam ca rasina nu conserva, procesul de descompunere o sa aiba loc chiar daca oul este in rasina. NU sunt 100% sigura, dar am facut un experiment cu niste toporasi "proaspeti" si s-au modificat in rasina Dar poti incerca si ne spui si noua rezultatul ;)

    30.05.2013, 10:30:15
  • mascotzel
    mascotzel

    Sunt incepator. Nu vreau sa ma arunc prea tare daca nu exista sanse decente de reusita.Asa ca o sa renunt la idee deocamdata.
    Multumesc de ajutor.

    01.06.2013, 15:56:57
  • laviniahotea
    laviniahotea

    vreau sa folosesc rasina pentru cercei. ce fel de hartie se poate folosi pentru a nu se imbiba rasina in hartie sau cum trebuie tratata hartia? vreau sa fac genul acela de cercei cu tot felul de imagini haioase gen personaje din desene pe cercei cu platou.

    20.11.2013, 10:08:22
  • cornelivanovici
    cornelivanovici

    Am un Peugeot 5008 si in partea din spate s-a rupt podeua din fibra de sticla. Am cumparat din Germania de la Nigrin o cutie cu rasina + intaritor si un material cu fibre. Am reparat podeua si acum am o mare problema cu mirosul in masina : e groaznic ,te doare capul si circul cu gemurile deschise acum in prag de iarna . Reparatia a fost uscata dar in anumite locuri a ramas rasina lipiciosa neintarita. Dupa ce am terminat de lipit (am lipit in mai multe straturi in mai multe zile ) La sfarsit am turnat peste materialul cu fibra si restul de rasina ce a mai ramas in cutie, dar fara intaritor .Si dupa doua zile era inca vascoasa si lipicoasa.eU MA GANDESC CA CEA NEINTARITA MIROASE. Credeti ca si aceasta rasina se va intari vreodata fara intaritor sau va mirosi vesnic?
    ce ma sfatuiti sa fac ? exista ceva lac sau vopsea sau chit care se poate aplica desupra sa dispara mirosul?
    mie teama mai mult pentru copii ca inhaleaza mirosul groaznic.
    dupa ce e intarita cand dispare mirosul groaznic?

    05.11.2015, 02:42:15
  • urly
    urly

    poti gasi rasina de care doresti in doze mici ca sa te joci cu ea intai sa vezi ce si cum. Eu am cumparat de la decocraft un set de 3 sticlute 2 rasina si 1 intaritorul cu paharelele gradate incluse. Am facut experiente si raman la acest model de rasina sau la rasina epoxidica crysal clear de la complex art, unde are la doua cantitati, 500g si 1 kg. Tot la complex art la articolul respectiv gasesti tutoriale despre folosirea acestei rasini. Eu am turnat o gramada de magnetei intruziuni, flori uscate, crabi minusculi, scoici si nisip, flori uscate. Am pus un trandafir alb si l-am urmarit cum in 3- 4 luni s-a uscat inauntru.

    13.03.2016, 19:24:41
  • ghitatamas
    ghitatamas

    As vrea sa torn rasina in interstitiile la o masa de lemn si nu am mai facut asta.
    Ma poate ajuta cineva cu ideii cum se poate face asta si cu ce
    Multumesc

    16.05.2018, 13:15:39