Forum: Suport Breslo Recomandare lipici

  • Andreea.Chirila
    Andreea.Chirila

    Buna.
    Va rog sa imi recomandati un lipici foarte bun cu care sa lipesc cabosoane de semipretioase pe baze de argint.
    Si inca ceva...de unde se pot cumpara furnituri placate cu aur care nu se innegresc dupa una-doua purtari?

    07.10.2014, 12:12:35
  • fimomimo
    fimomimo

    Uite un ghid pentru adezivi:
    http://www.crystalandglassbeads.com/img/cali/glue/swarovski-crystal-adhesives.gif

    Placajul cu aur nu ar trebui sa se innegreasca, ai putea sa protejezi cu lac partile metalice. Placajul cu aur (actual) nu este foarte rezistent mai ales ca se face prin electroliza inversa pe aliaje cu zinc (majoritatea), deci nu poti decat sa il protejezi si sa incetinesti procesul de oxidare.
    - http://www.artstore.co.uk/winsor-and-newton-spray-all-purpose-high-gloss-varnish-150ml-c-335-p-3421 - Testat! :)
    * Nu e compatibil cu polimeri si rasini!

    07.10.2014, 17:43:45
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Draga Andreea....greu cu adezivii, eu am folosit asa:

    UHU all purpose - nu m-a dat pe spate, lipeste ok, se usuca greu

    E 6000 - la fel, lipire transparenta nu are reactie cu suprafetele (din ce am vazut eu), uscare lenta, miros aiurea

    GS HYPO CEMENT - aplicator fin, lipire transaparenta, miros toxic, uscare lenta, rezistenta foarteeee scazuta (constatare proprie), pret mare!

    BISON formula cu o singura componenta nu-mai-stiu-care, similar cu UHU, lipire transparenta, uscare lenta

    POXIPOL, da, poxipol, un fel de sudura plastica, doua componente, lipire semitransparenta, se usuca in cateva minute, are masa, in cazul in care nu ai contact intre suprafete, este casant la socuri

    SUPER GLUE probabil stii deja cum este, ca adeziv instant recomand LOCTITE GEL, se usuca rapid, are ceva masa si zice producatorul ca ar fi rezistent la socuri, are reactie cu unele suprafete, distruge folia de la SW de exemplu.

    Cam astea ar fi experientele mele cu adezivii, poate altii nu avut experiente similare asa ca iti recomand sa le testezi si in functie de necesitati, alegi varianta optima.
    Inca nu am gasit ADEZIVUL perfect dar pentru argint/semipretioase, poti incerca E 6000....ca sa raspund la intrebarea ta :))

    07.10.2014, 20:47:56
  • Andreea.Chirila
    Andreea.Chirila

    Multumesc mult pentru raspunsuri.
    Eu am incercat Moment Universal Classic, nu-mi place sa lucrez cu el, se usuca foarte greu, miroase, se intinde si e galben, trebuie lucrat cu mare grija cu el ca sa nu se intinda pe furnituri si pietre...

    08.10.2014, 11:58:41
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Uitasem sa-ti recomand flacoanele mici in cazul E6000, se usuca destul de repede continutul, se ingroasa si nu mai poate fi folosit.
    ...cam toti adezivii astia cu uscare lenta se intind, eu aplic lipiciul cu scobitori ca sa evit muradarirea suprafetelor/mainilor :)
    Spor!

    08.10.2014, 22:22:39
  • blanitza
    blanitza

    Si Diamond Glaze merge bine pentru ce-ti trebuie tie, Andreea draga, eu lipesc impecabil cabochoane semipretioase in baze fel de fel, si e beton. Are o maniera speciala de lipire - face vid intre cele doua suprafete, am vrut sa dezlipesc o piatra din baza de inel(era baza cu platou aplicat), si s-a strambat baza.

    11.10.2014, 01:49:57