Forum: Idei si sugestii Review & feedback mai usor de accesat

  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Am si eu o idee...(nu stiu cat de mareata, las la aprecierea voastra) in legatura cu feedbackul produselor. Astazi cautam de zor in magazine cu produse cosmetice handmade si pentru ca nu am mai cumparat din acele magazine, cand gaseam un produs de care as fi fost interesata, eram in acelasi timp curioasa daca l-a mai folosit cineva. Du-te la feedback si cauta in ditamai sirul de feedbackuri produsul, asta daca a mai fost cumparat de cineva care sa lase si feedback.
    Nu ar fi mai usor daca feedbackul la orice produs ar fi accesibil direct de pe pagina produsului? Pana la urma, desi e important feedbackul despre vanzator, pe mine ma intereseaza mai mult calitatea produsului oferit de acesta, mai ales in privinta produselor cosmetice.
    Voi ce parere aveti?

    13.03.2013, 00:29:35
  • user61482
    user61482

    Stau si ma gandesc la ce spui si daca am inteles corect nu stiu daca ar fi posibil lucrul asta. Ok, in magazinele cu furnituri sau cosmetice cum spuneai mai merge, insa in magazinele cu bijuterii, unde nu ai decat un singur produs din fiecare, nu repeti modelele, nu cred ca ar fi posibil. Stiu ca nu magazinele astea te intereseaza, dar eu cred ca foodback-ul apare dupa aceeasi regula la toate magazinele de pe breslo, indiferent de natura lor.
    Sau poate n-am inteles eu bine ideea ta :)

    13.03.2013, 08:58:27
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Buna Alexida

    Ceea ce spui tu ar fi ideal. Insa e foarte complicat de realizat si nu cred ca se merita lucrul la un asemenea algortim, fiind mult prea multi factori de luat in calcul.
    Intr-un magazin singular, pe platforma proprie, e usor de implementat. Dar intr-un magazin facand parte dintr-o platforma ca Breslo este mai complicat, chiar fara rost.



    Ceea ce poti tu sa faci, sa-ti usurezi munca in navigarea prin feedback-ul imens al unor magazine este sa iei un cuvant (sau o portiune de cuvant) cheie din titlul produsului de interes, sa mergi in sectiunea feedback si pe fiecare pagina sa dai CTRL+F si in casuta sa scrii cuvantul cheie si apoi enter (la fiecare enter te va duce la urmatorul rand care contine acel cuvant; oricum iti arata numarul de elemente gasite continand acea cheie si pzoitia pe care te afli; daca nu sunt iti afiseaza 0).

    13.03.2013, 09:38:49
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    A zis si eu nu sariti pe mine acum!....:)))
    Imi imaginez ca nu are cum sa fie usor si stiu ca este un pic inutila ideea in cazul magazinelor cu produse handmade, aceste produse fiind in general unicat, insa tare bine ar fi in cazul magazinelor cu produse cosmetice sau furnituri. Cel putin mie mi-ar prinde tare bine!
    Andra mersic de sugestie, insa nu pot utiliza Ctrl+F tot timpul, pentru ca cel mai adesea accesez internetul, deci si Breslo, de pe un IPad, din motive de comoditate. Folosesc laptopul numai pentru prelucrarea si incarcarea pozelor pe site, pentru ca nici un device apple nu are flash player si in Lipsa unei aplicatii mobile Breslo nu am incotro.

    13.03.2013, 14:17:40
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    ohh

    oricum ai da-o, tot complicat e :D

    Si eu aveam frustrari, mai ales la magazinele de produse naturale cand avea muuulte feedback-uri ... :D
    Bine, si chiar faptul ca are multe feedback-uri (pozitive) inseamna ca e un magazin bun cu produse de calitate ... Dar da, mai sunt unii clienti care si descriu experienta si uneori e foarte folositoare. Cum sunt eu, cand cumpar produse naturale, acord feedback-ul chiar tarziu, abia dupa ce apuc sa le testez pe toate, dupa zile sau chiar saptamani de utilizare, sa le vad efectele nu doar impresia la prima vedere :D

    13.03.2013, 16:34:13
  • gemsgems
    gemsgems

    Am avut si eu o idee din asta o data, tot pentru cosmetice. :P

    Ar fi util daca macar am putea da cautare dupa produs in TOATE paginile de feedback.

    Si eu folosesc CTRL+F, dar la magazinele care au foarte multe produse si feedback-uri e FOARTE time consuming.

    24.03.2013, 22:02:14
  • Discover.the.magic
    Discover.the.magic

    tot legat de feedback, mie mi-ar placea sa si vad cine cui a lasat feedback-ul! adica sa scrie in dreptul notei/review-ului numele magazinului/clientului.

    la faza spusa de alexida m-am gandit si eu, ar fi fost ideal, insa mi-am imaginat ca ar fi o munca titanica...desi n-ar fi rau :D :)) glumeam.

    26.03.2013, 20:26:06