Forum: Saluta comunitatea Salut, Breslo!

  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Sant doar cumparator deocamdata si am ajuns printre voi.
    Ma primiti si pe mine in familia voasta?

    18.07.2011, 13:24:07
  • xyedy
    xyedy

    desigur :) bine ai venit

    27.07.2011, 22:00:00
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    xyedy,
    se pare ca o singura persoana m-a vazut bantuind pe aici de o luna.
    O singura persoana s-a gandit sa ma primeasca si sa ma salute.
    N-am cum sa-ti multumesc. Vei fi de azi inainte PERSOANA MEA PREFERATA.
    Pe parcurs, voi gasi eu metodele prin care sa si simti ce inseamna acest lucru.
    Multumesc pentru GEST.

    29.07.2011, 20:29:28
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Bine-ai venit!


    A durat ceva pana sa iti modereze mesajele! Cred ca sunt in vacanta!

    O experienta placuta pe Breslo iti doresc!

    29.07.2011, 21:45:05
  • Nisina
    Nisina

    Bine-ai venit printre noi ! Am remarcat sfaturile f. bune date Carlei.Deduc de aici ca te pricepi la " margelit " .Astept cu interes sa treci de la "cumparator deocamdata" la breslas pt. totdeauna ! Bafta!

    29.07.2011, 23:31:10
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Bine ai venit!

    Sper ca nu ne urasti, pe noi, toti ceilalti!:)))):P

    30.07.2011, 00:50:21
  • blanitza
    blanitza

    Draga Gheorghitza, permite-mi sa-ti un BINE-AI VENIT maaaare de tot, sincer cred ca acest spatiu avea nevoie de tine, e stiut ca "Ardelenii-s fruncea!!!", si cat sunt eu de ploiesteanca, thebuie sa recunosc asta!!! Cu drag, Gabi
    PS. La modul cel mai serios, abia astept sa ne prezinti creatiile, am intentia sa le analizez cu lupa, dragul meu, convinsa fiind ca am de invatat din maniera ta de bijuterie!!! Yes, master!!!

    30.07.2011, 12:57:48
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Bijouxdemonaje, cu mult drag primesc (re)salutul tau.
    Imi creste inima cand vad ca apar oameni "inimosi"

    30.07.2011, 23:51:10
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Nisina, cumparator/vanzator este doar o chestiune de principiu.
    In ambele cazuri prevaleaza omenia, dragostea de aproapele tau
    (si creatiile sant tot o forma de "dragoste fata de aproapele tau")
    Important este sa fim noi cu totii o mare si dragastoasa familie.
    Multumesc pentru primire

    30.07.2011, 23:54:46
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    BhoemianSin,
    tocmai ce-i raspunsesem lui Nisina si-i vorbeam despre o familie dragastoasa.
    Pai daca m-ati primit printre voi, cred ca am devenit si eu dragostos fata de voi.
    Si acolo unde este dragoste, nu-i loc de ura
    ("daca dragoste nu e, nimic nu e")
    Multumesc si tie pentru primire.

    30.07.2011, 23:58:25
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Blanitza,
    Cum nimic nu-i intamplator,
    cred ca nici faptul ca ne-am salutat totusi inainte de aceste mesaje,
    nu cred ca este intamplator.
    Hi, hi, hi am sa-ti fac rost de o super lupa sa-mi gasesti defecte la bijuteriile mele.
    Dar sti ceva? Ai grija ca nu cumva cautand "defecte ascunse" sa le pierzi din vedere pe cele mari.
    Iti povestec o intamplare hazlie.
    Mi-a cerut cineva un set de bijuterii confectioanate din Aqvamarin.
    L-al lucrat super. Ma si laudam in sine-mi ce grozav is si cum l-am scos de bine.
    Asez bijuteriile in caseta, anexez si informatiile scrise despre Aqvamarin si umflat in pene merg sa predau lucrarea de arta.
    Tipa a desfacut caseta, a facut un wow lung si emotiv si de-adata i s-a oprit respiratia:
    -" Bine, bine dar de ce ni-ai pus inchizatoare aurita si restul accesoriilor sant din Argint?"
    Ti-am spus intamplarea asta ca sa intelegi ca multe greseli majore chiar ai putea gasi si la lucrarile mele, hi, hi, hi, ne trebuind nicio lupa.
    Multumesc si tie pentru primire si sper sa conlucram foarte bine

    31.07.2011, 00:09:14
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Mi-ati adus multa bucurie in sulfet odata cu aceste mesaje.
    Sper sa nu va dezamagesc pe nici unul dintre voi.
    Iar mai tarziu, sper ca si voi sa va bucurati ca ati gasit un bun prieten in mine.

    31.07.2011, 00:12:16
  • blanitza
    blanitza

    Gheorghitza draga, uite vezi, asta e cusurul tau - ESTI MODEST(permite-mi sa-l parafrazez pe iubitul meu Caragiale) - cand am zis de lupa, tu ai si inteles repede ca ti-as cauta vreun nod in papura sau vreo pata-n soare.... Nuuuuuu, never, pur si simplu vreau doar sa-l vad bine pe master la treaba, ca doar asa invat, tu stii ca deja mi-ai luat piuitul cand mi-ai spus de noduletele dintre pietre, nodulete despre care eu credeam ca apar numai la perle...

    31.07.2011, 00:43:54
  • beadshop
    beadshop

    Bine ai venit!
    Cred ca forumul breslo avea nevoie de insufletire si vad ca deja ai dat ritm mai multor subiecte, ceea ce ma bucura: voi intra mai des pe forum:))
    Abia astept sa-ti admir si sa-ti "studiez" si creatiile! Cred ca vei avea parte de muuuulte comentarii. Deci te asteptam sa postezi bijuterii :)

    31.07.2011, 08:35:34
  • Dora23
    Dora23

    Buna Gheorghitza, vreau sa iti urez si eu bun venit, si curaj pentru a expuene podoabe realizate cu drag :)

    31.07.2011, 23:13:25
  • xyedy
    xyedy

    Multumesc :* imi cer scuze pentru intarziere :) in weekend intru pe internet de pe telefon si este mai greu sa intru pe forum.

    01.08.2011, 00:32:07
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Blanitza,
    Am glumit si eu in privintza lupei.
    Dar sa sti ca fara criticile celor din jur, (fara un feed-beak real si bine intentionat) nu ne putem corecta tzinuta lucrativa.
    De multe ori fac cadouri doar pentru a culege informatii, pentru a afla si lucrurile neplacute. Cred ca si aceste critici ne ajuta la perfectionarea stilului fiecaruia.
    Cand acestea vin de la prieteni, cu atat mai bine.
    La orice nivel de perfectionare ne-am afla, cred ca nimeni nu poate spune ca lucrarile lui sant desavarsite.
    Chiar si invidia, manifestata tendentios uneori (si suparator) are si ea rolul ei in imbunatatirea creatiilor noastre.

    01.08.2011, 00:45:42
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Dora 23,
    Multumesc tare mult.
    Mi-ar face placere sa va pot prezenta si eu din creatiile mele dar poate va mai dura ceva timp. Intre timp invat de la voi. Va studiez stilul, metodele... fiecare dintre voi are ceva particular si interesant de la care ai ce invata

    01.08.2011, 00:48:36
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    xyedy,
    ma bucura salutul tau dar nu-i recomandat sa intri de pe telefon pe Forum
    Hai sa asteptam pana ii fi in fatza tastaturii si atunci putem comunica mai usor.
    Saptamana frumoasa sa ai in fatza...

    01.08.2011, 00:51:16
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Beadshop, multumesc pentru cuvintele de intampinare.
    Daca voi resusi sa-mi deschid magazinul asa cum mi-as dori eu, n-as face pentru a demonstra ceva anume.
    Fiecare dintre noi, atunci cand realizam o bijuterie, nu realizam bijuteria respectiva cu gandul ca va fi comentata sau placuta.
    Iar fara pareri contradictorii n-ar avea farmec viata noastra.
    Nu m-am ferit niciodata de parerile altora.
    Daca sant cateva persoane care ar dori sa stie cum lucrez si eu as dori cu acelas interes sa va aflu parerea sincera.
    Multumesc pentru salut si mult succes cu frumossul tau magazin.

    01.08.2011, 00:58:27
  • tonycat
    tonycat

    Salut si bun venit si de la pisica curioasa,
    parerea mea este ca dincolo de "Va studiez stilul, metodele....." trebuie sa cauti sa intelegi ca trebuie sa lucrezi asa cum te indeamna inima si sa afli cat mai repede ce te defineste. Putini dintre noi sunt norocosi pentru ca si-au gasit propriul stil.
    Bafta si inspiratie!

    01.08.2011, 06:29:08
  • tonycat
    tonycat

    Dar nu inteleg ceva, se pare ca sunt persoane care va cunosc lucrarile, acestea sunt destul de putine, majoritatea dintre cei care intre pe forum nu va stiu, iar ceilalti care nu intra niciodata aici nici atat. Nu cred ca aveti de ce sa fiti afectat ca nu v-a salutat nimeni de la inceput. Oricum ati recuperat repede.

    01.08.2011, 06:38:19
  • blanitza
    blanitza

    Vis-a-vis de stil, eu nu cred ca e ceva batut in cuie, in momentul in care ai ajuns sa ti-l definesti, sa spunem, oricand poti fi cucerit de o noua tehnica sau metoda handmade(ma refer la bijuterii), si esti din nou incepator. In februarie anul trecut, cand incepea sa ma chinuie pe mine... talentul, cameea intra in viata mea pe cai mari, bon!!! Insa, la un moment dat m-au vrajit colierele florale, si fuga sa fac si eu... Apoi descopeream frumusetea pietrei, si m-apucam de ceva coliere pe memory-wire, cu-n aspect un pic monumental. Cand am zis eu ca le stiu binisor, m-au fermecat pietrele nugget sau cele c-un aspect mai rustic, so on... De vreo luna mi-am pregatit fel de fel de felurite pentru decoupage, hm, tot vreau eu sa fac ceva...
    Scuze pentru poveste, in fapt voiam sa spun ca unii dintre noi putem fi versatili, si sa nu ramanem forever intr-o singura maniera, lumea handmade este infinita, sau cel putin eu asa o vad...

    01.08.2011, 11:11:14
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    tonycat,
    Un individ, vrea sa intre intr-o societate (ca aceasta de exemplu).
    Se anuntza si asteapta sa cunoasca o lume noua.
    Lumea nu apare. Nu-ti faci probleme? " Oare ce-o fi aici?"
    Pauza... apoi, apare in sfarsit cineva care ma saluta. O singura tipa.
    Nu cunosteam nimic despre Breslo.
    Ulterior, aveam sa descopar cu surprindere, persoane minunate pe care le cunoscusem cu ani in urma pe alte site-uri.

    Curioasa pisica, si afectivitatea este o stare a firii (pana la urma normala).
    Asa m-am simtit eu putzin afectat...
    Dar pana la urma, cum sa nu ma bucur acum cand incet incet incep si eu sa va cunosc?
    Multumesc pentru sfaturi pisicutza si m-am bucurat pentru mesajul tau.

    01.08.2011, 14:12:34
  • soso07
    soso07

    Buna Gheorghitza,
    Si eu am stat pe post de client aproape un an si jumatate, dupa care, impinsa de la spate si dornica de a participa la concursuri, mi-am deschis magazin. Am fost primita la fel de bine ca si tine, numai ca eu m-am infiintat direct pe forumul de concurs (mare indrazneala din partea mea) si n-am fost tocmai in coada clasamentului. Cat despre stiluri, asa cum zicea si blanitza, si mie imi vine sa trec prin toate. Cand vad ceva deosebit (ce-mi place mie), imi cumpar materiale si incerc. E adevarat, nu-mi reusesc toate, dar sunt atatea de unde poti alege ... si combina ...
    Sorina

    01.08.2011, 16:12:28
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Sorina,
    ma bucura tare mult mesajul tau.
    Ai fost si tu cumparator aproape un an jumatate... Hmm
    M-ai pus pe ganduri...
    Tare mult multumesc pentru gandurile tale.

    01.08.2011, 19:36:35
  • soso07
    soso07

    Eu nu zic sa-mi urmez exemplul. Asa sunt eu, trece ceva timp pana sa intreprind o actiune.
    Mi se parea complicat sa am si un magazin, dar nu e chiar asa. Poate ca "practica" de un an si jumatate nu a fost intamplatoare (la mine). Am evoluat, am trecut prin mai multe stiluri, mi-am facut mana sa zic asa. Si m-am invartit in cercul meu de cunostinte cu ce faceam.
    Acum am iesit in lume, cu pasi mici. E o schimbare, am intalnit oameni speciali, mi-am facut prieteni, chiar imi place. Nu stiu cat voi putea sa fiu de activa si dupa ce copiii mei vor incepe scoala (si gradinita) in septembrie. Dar daca sunt legata de ceva placut, trebuie sa-mi fac timp.
    Cam asa stau lucrurile la mine.
    Sorina

    02.08.2011, 10:26:31
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Sorina,
    Cred ca multi dintre Breslasi sant foarte ocupati (si iti mai spun ceva: semanam unii cu altii foarte mult: inventivi, ingeniosi, intreprinzatori si cu mai multe ocupatii. Toti cred ca plangem dupa putin timp.
    Multi avem familii, copii, probleme... dar dragostea fata de arta parca le intrece pe toate.
    Am avut ocazia sa mai cunosc cativa dintre " confrati" dar un lucru este sigur: pe toti care i-am cunoscut eu, erau persoane de exceptie, de inalta tzinuta umana si pline de intelegere, dragoste si mai ales prietenie.

    02.08.2011, 19:11:51
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Daca ar fi si emoticoane la editatul mesajelor,sigur puneam aici un emoticon "blush"...nu de alta,dar,nu stiu cum de n-am vazut pana acum mesajul tau:(((Cu intarziere maaaare,iti doresc sa te simti perfect printre noi si sa simti cat apreciem cunostintele tale in materie de pietre!

    06.08.2011, 18:50:28
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Jewelswithlove,

    Cu tare mult drag iti multumesc pentru mesaj si urare.
    Sper sa ma considerati cat mai repede, prieten de-al vostru.

    06.08.2011, 19:34:15
  • Simina
    Simina

    Si eu, si eu iti doresc bun-venit!!!!!:)
    Cred ca din lipsa de timp intru repede, citesc pe apucate ce s-a mai scris prin subiectele pe care le urmaresc si nu mai verific restul:((((((((
    Te pup, draga George, vad ca deja ai devenit pentru toti ceilalti ce erai pana acum doar pentru mine:un INVATATOR, si devin putin geloasa (glumesc, desigur!!!!!)
    Scuza-mi lipsa de activitate, sunt prinsa cu muuuulte alte proiecte (gemuri, compoturi, bulioane, etc...)
    Iti doresc tot ce-mi doresc si mie, sanatate in primul rand si bine ai venit pe Breslo!!!!

    06.08.2011, 21:02:05
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Simina,
    Nimeni nu te poate inlocui.
    Au trecut totusi niste ani de cand ne cunoastem
    si ai fost printre putinele care ai apreciat vorbele mele.
    Sant statornic cu prietenii de nadejde.
    Ii gasesti greu...

    07.08.2011, 00:31:37
  • kiti
    kiti

    Bine ai venit George desi sosesc cu urarile destul de tarziu dat fiind faptul ca am lipsit o perioada de pe Breslo fiind fiind in concediu. Totusi am citit topicul despre pietrele pretioase la o cafea de dimineata printre picaturi, si interventia ta in topicul cu regulile de concurs versus bijudemonange. Referitor la asta am vrut sa-ti trimit un mesaj privat dar am renuntat.Inca o data bine ai venit , sper sa ramai si sa ne arati si noua ce lucrezi.

    17.08.2011, 19:24:25
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    kiti,
    iti multumesc pentru urare.
    Cu toate ca aparut tarziu, faptul ca ai citit cateva dintre postarile mele,
    nu poate decat sa ma bucure. Nu este usor sa iesi cu o informatie in public, fara sa o verifici. Si eu pot gresi.
    Daca ti se par nepotrivite anumite informatii facute de mine
    in vreo postare, ar trebui sa mi le spui.
    Chiar intr-un mesaj privat daca nu doresti sa apari pe "La o cafea"
    In fond, santem o comunitate si de prietenie nu numai Handmade...
    Eu astept sa-mi scri, fara nicio retinere.
    Multumesc pentru salut.

    17.08.2011, 23:13:05
  • ARTLUBIJU
    ARTLUBIJU

    Bun venit George printre noi, scuze intarzierea dar abia acum am reusit si eu sa ajung si aici...ma luase cu ameteala dupa atata adunat si scazut.
    Iti dorim sedere placuta printre noi , iar sfaturile tale sunt oricand bine venite.
    Mult succes si sa auzim numai de bine.

    18.08.2011, 01:48:09
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    ARTLUBIJU,
    Oricand este bine venit un salut de intampinare.
    Toti cred ca avem o viata agitata si timpul il dramuim cum putem.
    Sa avrm sanatate cu totii pentru a ne bucura cat mai mult de saluturi.
    Ori si cand ar veni ele.
    Mai ales daca vin din partea unor oameni cu sufletul mare.

    18.08.2011, 08:35:01
  • kiti
    kiti

    George am citit si am raspuns mesajului inaintea raspunsului tau de mai sus. Raspunsul meu il stii deja si comentariile la o cafea sunt ok.
    Lucica, ma bucur sa ne intalnim iar chiar daca numai in topicul lui George. Pe curand.

    18.08.2011, 11:06:50