Forum: Tehnici & Materiale Sarma - help?

  • anaiulia1
    anaiulia1

    M-a apucat inspiratia de sfarsit de sesiune (ca asa patesc inainte de ultimul examen, cand se vede la orizont o micuta vacanta) si, dupa ce termin cu dreptul penal, vreau sa incerc o rochita de papusi cu crinolina.
    Stiti ce-i aia, suportul acela metalic care sustine poalele rochiilor de demult. Si as fi vrut s-o fac din sarma. Dar ce sarma?
    Are cineva vreo idee?

    Multumesc frumooos!

    15.09.2012, 20:16:00
  • zmotocel
    zmotocel

    eu as folosi sarma cu memorie, e mai greu de lucrat, dar isi pastreaza frumos forma indiferent cat material pui deasupra.
    poti face cercuri mai mici daca tai sarma mai scurta decat e o bucla normala si apoi le prinzi intre ele capetele.

    15.09.2012, 21:37:19
  • anaiulia1
    anaiulia1

    Am inteles, uite ce idee buna. Si atunci fac legaturile verticale din panglica sau ceva de genul.
    Multumesc mult de tot pentru sfat! :)
    O s-o comand si dupa ce termin, revin sa sa spun cum a iesit :)

    16.09.2012, 10:02:41
  • tonycat
    tonycat

    Vezi cu ce cleste tai sarma cu memorie.... ai nevoie de un cleste special, cel obisnuit se poate strica. Ai mai putea sa folosesti sarma de otel industriala dar trebuie sa cumperi, daca gasesti, un mosor intreg de 500-1000gr.

    16.09.2012, 11:27:48
  • anaiulia1
    anaiulia1

    Sarma aceea de otel pentru coliere/bratari nu e buna? Sau nu si-ar pastra forma sub greutatea materialului de deasupra?

    O sa experimentez si cu sarma cu memorie, unul din clestii din trusa lui tata trebuie sa mearga cumva :)

    16.09.2012, 14:59:35
  • Marmotescu
    Marmotescu

    chestia aia adica crinolina? Se facea din sarma. Cumpara de la obor sarma industriala zincata, ia de 2-3 diametre. E foarte ieftina si se ia la kg...adica iti iei cat iti trebuie si iti cantareste.Se taie cu cleste obisnuit,se lucreaza ok si pt. extra rigiditate se pune in doua sau se rotocoleste o sarma mai subtire peste una mai groasa(uita-te la cordelutele de la mine din magazin ca sa intelegi mai bine ce zic :) ). Atata vreme cat nu e expusa la umezeala excesiva sarma industriala e foarte ok. Iti recomand sa faci doar partea de jos din sarma mai groasa si generatoarele din sarma foarte subtire....o sa muncesti prea mult la combinatia de textil cu sarma si nu se merita pt ca e dedesubt.
    Sarma de memorie merita pentru chestii mai sofisticate.

    16.09.2012, 18:17:28
  • zmotocel
    zmotocel

    e totusi vorba de o crinolina pt o rochita de papusa din cate am inteles eu.....

    16.09.2012, 19:19:31
  • anaiulia1
    anaiulia1

    Da, am vazut ca in multe modele era cam toata din sarma, dar, intr-adevar, fiind vorba de o rochita de papusa, n-as fi vrut chiar sarma industriala pentru ea. Multumesc oricum pentru sugestie, Cristina :)

    Ma gandeam la o sarma inoxidabila, pe care chiar s-o imbrac in material textil, sa o izolez putin. Asta ptr ca stiu c-o sa ajunga in manutele unei fetite (chiar daca uneia putin mai mari) si ptr ca am senzatia ca un ansamblu facut numai din sarma ar fi cam mult si cam greoi pentru o rochie de dimensiuni atat de mici. Nu ma deranjeaza sa muncesc ceva mai mult la ea. Pana la urma, it's part of the fun. :)

    16.09.2012, 20:03:34
  • Marmotescu
    Marmotescu

    Daca nu e de decor ci de jucat nu o face din sarma...o sa fie probleme, au in dar deosebit de a se rani si cu chestiile care par sigure :D.
    Din pct de vedere al sigurantei, fie ea sarma industriala sau mai speciala tot sarma e si isi pot scoate ochii cu ea.
    Ma gandesc ca ar merge bagat un fir mai tare gen sfoara,ata cerata in tivul unei jupe textile,plus pe nervuri. Eu nu m-am prins din prima ca e pentru papusa :D.

    16.09.2012, 20:35:47
  • anaiulia1
    anaiulia1

    Nu, am incercat cu multe feluri de ata si sfoara, n-are niciun efect.
    Pana acum am facut jupoane cu randuri de pliuri, din bumbac mai rigid si efectul era foarte bun, dar deja m-am plictisit sa tot cos pliuri...
    Ma gandeam sa incerc ceva diferit cu crinolina de sarma imbracata. :)
    Totusi, daca stau sa ma gandesc, ai si tu dreptate :D

    16.09.2012, 20:59:04
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Draga Ana, exista, la magazinele cu articole de mercerie, o banda ingusta din plastic, speciala pentru bagat in corsete si crinoline. Se numeste balena si se vinde la metraj. Este vorba despre cateva fire de nylon unite printr-o retea fina de ata. Este de doua latimi: una de aprox. 0,5 mm., alta de 10. O recomand pe prima. O poti prinde direct pe material, cu ajutorul cusaturii in zigzag a masinii de cusut. Nu e nevoie sa pui si pe verticala, ajung doar cercurile orizontale. Cred ca 3 cercuri ajung, in cazul tau. Si mai indicat ar fi sa faci pliuri inguste, la jupon, prin care sa introduci balena. Sa ai spor!

    16.09.2012, 23:27:04
  • anaiulia1
    anaiulia1

    Stiam ca se foloseste la corsete si sutiene, dar uite o idee si ptr crinoline. Multumesc mult de tot ptr sfat!
    Miercuri dupa examen ma duc la credincioasa mea mercereasa, vad daca are si cum ma inteleg cu ea, si revin! :)

    17.09.2012, 14:14:38
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Si eu cred ca pentru rochita de papusi, este indicat sa folosesti balena, fiind din plastic si mai putin periculoasa!

    Succes, sa ne arati si noua rochita!

    17.09.2012, 19:33:27
  • anaiulia1
    anaiulia1

    Am gasit in sfarsit balena! De parca am cautat aur :)
    Am facut 2 crinoline detasabile, una mare, pe 3 cercuri si una mica, pe unul singur. Cea din urma am pus-o la rochita de aici: www.breslo.ro/Product/Rochita-de-papusa-Petite-Mademoiselle-en-Rose_713829 , pentru ca este foarte usoara si nu are nevoie de un suport prea mare. Am tinut seama si de sfaturile cu privire la obiceiurile celor mici, asa ca fiecare poate sa ia fie asa fie cu un jupon moale.
    Pentru crinolina mare am un proiect mai...mare :)

    26.09.2012, 21:25:31
  • tonycat
    tonycat

    Mama, ce cocheta! Ai reusit sa lucrezi o rochita foarte frumoasa! Felicitari!

    27.09.2012, 06:26:46
  • boitortalida
    boitortalida

    Doresc sa fac un colier din sarma imbracata din care sa iasa niste bobocei de floare din fimo. Imi puteti spune ce sarma ar trebui sa folosesc si ce tip de ata. Am incercat sa imbrac o sarma rigida in ata dar daca misc putin sarma aceasta incepe sa se vada, trebuie oare folosit un anume tip de sarma pentru acoperire perfecta? Multumesc mult.

    12.04.2013, 06:15:15
  • piecedart2
    piecedart2

    Foloseste o sarma placata cu argint, de 0.8mm sau de 1mm (in functie de ce grosime vrei), pe care poti infasura o sarma mai subtire, de 0.3-0.4mm exact ca pe atza.
    Poti folosi un snur subtire de piele ori alt material care iti place. Depinde acum si ce doresti sa iasa.

    15.04.2013, 15:40:38