Forum: Tehnici & Materiale Sarma pentru crosetat

  • love4felt
    love4felt

    Buna ziua dragi colegi.
    M-ar interesa sa incerc niste accesorii din sarma crosetata, si pentru inceput trebuie sa imi cumpar... sarma. Ma puteti indruma - ce fel de sarma imi trebuie? Cat de subtire/groasa sa fie? Cu ce numar de croseta? O alta mare intrebare e.... nu se slabeste la indoituri? Eu am o sarmulita subtire acasa, si daca insist putin indoind-o intr-o parte si alta, se rupe. Orice alte sfaturi imi puteti oferi, le astept cu drag. :)

    31.03.2015, 10:05:15
  • relihandmade
    relihandmade

    Buna,
    Inca nu sunt buna in ale margelitului, dar, din ce am gasit in cautarile mele, pot sa-ti spun ca iti trebuie sarma de aprox. 0.3 mm si o croseta metalica de 3,5. La sarmele subtiri, de obicei vanzatorul specifica duritatea lor. Eu am luat sarma de diferite grosimi de la mag de aici (Breslo) Made.in.Brasov. Este de preferat sa folosesti sarma emailata NT, moale (cred). Sper ca ti-am dat cateva informatii bune pt inceput.

    02.04.2015, 02:04:21
  • love4felt
    love4felt

    Multumesc frumos pentru raspuns. Am cautat pe youtube cateva tutoriale sa-mi dau seama ce presupune, inca nu imi dau seama exact ce vreau sa creez, dar macar o sa incerc.

    02.04.2015, 21:48:44