Forum: Tehnici & Materiale sarma placata cu argint

  • KAEVjewelry
    KAEVjewelry

    Buna! Stie cineva daca acest tip de sarma se oxideaza usor? Eu am cumparat de la mai multe magazine si o parte din ea, in timp, si/a schimbat culoarea.

    11.12.2009, 05:52:12
  • goodchoice
    goodchoice

    Si argintul se oxideaza in timp.
    Dar exista sarma placata cu argint tratata antitarnish care isi pastreaza stralucurea mult mai mult timp.Evident ca e ceva mai scumpa.
    In plus, obiectele din argint si placate cu argint e recomandabil sa le pastrezi in cutii sau in pungute cu efect antitarnish.

    12.12.2009, 02:30:02
  • cristinacristea
    cristinacristea

    Buna asbeads! Cred ca cea mai buna sarma placata cu argint este cea din Anglia. Eu am folosit si mi s-a parut extraordinara!

    12.12.2009, 08:27:00
  • KAEVjewelry
    KAEVjewelry

    Din Anglia mi/am comandat si eu...si astept sa soseasca de sarbatori. Cred ca am facut o alegere buna. Va multumesc pentru sfaturi!

    12.12.2009, 12:28:53
  • MeiLan
    MeiLan

    aveti cumva un site la care puteti sa ma indrumati? si eu sunt interesata de o astfel de sarma

    13.12.2009, 19:15:01
  • KAEVjewelry
    KAEVjewelry

    eu mi/am luat de pe www.wires.co.uk.

    13.12.2009, 19:18:31
  • KAEVjewelry
    KAEVjewelry

    Nu stiu daca e cel mai bun site...ca preturi sau ca si calitate a produselor...dar voi vedea in curind

    13.12.2009, 19:29:00
  • MAD
    MAD

    orice sarma placata cu argint isi schimba culoarea in timp, in special daca e mai multa umezeala in locul in care e pastrata.
    dar se si curata la fel de usor chiar si prin simpla tamponare cu o carpa de bumbac.

    calitatea "placajului" se vede la prelucrare. Daca foita de argint sare foarte repede, de la primele deformari... e clar ca nu e de cea mai buna calitate...

    22.12.2009, 18:31:34
  • user21
    user21

    nu se curata cu carpa.no way.eu am incercat,si nothing.
    de aceea am apelat la all mighty google ,care a venit cu alta propunere : intr-un vas "tapetat" cu folie de aluminiu,umplut cu apa fierbinte (mie mi-a fost lene sa incalzesc,asa ca am pus de la robinet), se pun o lingura cu sare si una cu bicarbonat/calgon.
    eu nu am avut nici bicarbonat,nici calgon (rezulta ca nu fac placinte si nici nu spal vase :) ),asa ca am pus doar sare.

    aveam niste cercei cu problema...s-au curatat numai la simpla imersare in vas.
    pe incercate :)

    03.01.2010, 19:52:19
  • MAD
    MAD

    cand am zis de curatat cu carpa, vorbeam de sarma simpla, "neprelucrata" sub forma de cercei, lant sau orice altceva.

    Insa reteta de care spui tu pare magica. :D
    O s-o incerc si eu.

    04.01.2010, 10:14:50
  • user21
    user21

    MAD,astept sa imi spui :).chiar sunt curioasa (sa fiu sigura ca nu a fost vreo iluzie optica).

    pe mine ma fascineaza chestiile astea.atat de tare incat am incercat si cu cupru,insa aici nu a mers.

    tot un research zice ca patina de pe cupru ar merge cu zeama de lamaie (nu mai retin in ce combinatie...apa...sare sau mai stiu eu ce).insa nu aveam lamaie cand am citit,de aceea in acest caz nu ma pot pronunta.

    caut cand mai am chef de chimie,si va anunt.

    04.01.2010, 10:38:21
  • MAD
    MAD

    pe blogul Liviei de la SmallPaintings e un post intreg despre cum se pot curata cuprul si alama:

    http://handmadeprettylittlethings.blogspot.com/2009/07/cum-se-curata-cuprul-si-alama.html

    Am incercat una din metode si chiar functioneaza foarte bine. :)

    04.01.2010, 12:56:46