Forum: Tehnici & Materiale sarmele colorate

  • muly
    muly

    buna,as avea si eu o intrebare,sarmele colorate,sunt de calitate,nu li se duce culoarea repede,dupa cateva purtari doar? As vrea sa fac si eu o comanda de pe aici,si am zis sa ma interesez mai intai.
    mersi anticipat,muly

    24.09.2010, 14:21:27
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    muly, pentru intrebari referitoare la produse trebuie sa te adresezi direct vanzatorului care te intereseaza.

    24.09.2010, 19:36:01
  • muly
    muly

    mersi de raspuns,am intrebat,dar a zis ca nu stie,si chiar as vrea si alte pareri....

    24.09.2010, 20:35:05
  • 19MM91
    19MM91

    hei!
    eu am avut sarma albastra, subtire. mi s-a parut chiar mai buna decat cea argintie(care isi mai schimba culoarea); n-am facut cine stie ce incercari cu ea, dar pt. folosit "normal" mi s-a parut ok.
    na, acum depinde si de ce nimeresti (:

    24.09.2010, 22:13:07
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @muly: atunci trebuie sa ne zici si noua despre sarma carui vanzator vrei sa stii pareri. Sau e doar o singura persoana care vinde sarma colorata?

    24.09.2010, 22:39:24
  • muly
    muly

    deci,mersi de raspunsuri,ramane sa...incerc...

    26.09.2010, 00:33:46
  • stephanie
    stephanie

    Cred ca intreaba in general depre sarma colorata ( adica cupru colorat), nu cred ca se refera la un vanzator anume, mai ales ca sunt mai multi cei care vand .
    Si eu sunt curioasa cum li se pare sarma celor care o folosesc...se curata cand o modelezi? isi schimba culoarea? mie mi s-a intalmpat cu sarma de cupru, sa mi se schimbe culoarea imediat dupa ce am modelat-o :(...dar am rezolvat problema.
    Cred ca este o intrebare buna:)

    26.09.2010, 17:51:38
  • muly
    muly

    buna intrebarea,dar nu ne raspunde nimeni....
    nu stie nimeni??

    27.09.2010, 00:22:14
  • MADeea
    MADeea

    Pana acum nu am avut probleme cu sarma colorata, si-a pastrat foarte bine culoarea (mult mai bine decat sarma arginata)

    27.09.2010, 06:45:18
  • tonycat
    tonycat

    Buna,
    acum experimentez ceva proiectele cu sarma colorata, asa ca ce se scrie pe aici imi e si mie de mare folos. Doar un comentariu am de facut. Daca faci modelaj, cand apuci sarma cu clestele trebuie sa fii extrem de atenta, se zgarie usor si pe punctele unde clestele apasa mai mult si emailul se poate indeparta usor. Cel mai mult incerc sa folosesc clestele cu falcile acoperite pe interior cu silicon, e de mare ajutor.
    Spor si voie buna!

    27.09.2010, 07:35:56
  • ARTGIFT
    ARTGIFT

    Hello, dragelor!
    Eu am crosetat vreo 2 bratzari cu ceva sarma colorata, extrem de subtire, de 0,2mm, si din ce se vede, s-a comportat bine pina acum. Nu par sa fie afectate de faptul ca le-am lasat expuse la aer, fara sa le fi ascuns in cutiutze sau saculetzi, asa cum fac cu lucrusoarele din sarma placata cu argint.
    Am folosit o croseta din plastic, ca sa evit cit mai mult posibil zgarierea firului.
    Si, din pacate, doar la atit se reduce experientza mea. :-p
    Daca stie cineva mai multe, sa ne spuna si noua, ca suntem interesate.
    ;)
    Va pup!

    28.09.2010, 21:45:25
  • CORALINA
    CORALINA

    Si eu am folosit sarma colorata la crosetat de 0.2, si 0.3 sarma emailata si 0.38 sarma siliconata; am folosit croseta din otel si lucru chiar nu s-a zgariat; deci la purtat chiar nu are ce sa se intample. Exista si o sarma coloratala magazinele on-line de accesorii la care nu scrie decat sarma de modelaj si dimensiunea fara nici un fel de specificatii care este chinezeasca si ff. proasta: sare culoarea doar cat o manevrezi putin
    Cam atat stiu si eu.

    29.09.2010, 08:27:07
  • magiccraft
    magiccraft

    Buna,

    Scriu din proprie experienta ... iar experientele pot fi diferite... :)
    Am avut putine experiete cu sarma colorata (ma refer la cea chinezeasca sau low cost) mai ales cu cea subtire de circa 0,3 (pe care am utilizat-o la crosetat) si nu am fost multumita pentru ca sare culoarea de pe unele, este mai rigida greu modelabila, se rupe... asa ca am renuntat sa o folosesc.
    Prefer sarma din alama si cupru care este mult mai maleabila nu se cojeste si, in conditii "normale" nu isi modifica semnificativ culoarea. Ca si cuprul, in contact cu agenti acizi poate "oxida"... ceea ce este si normal... :) Chiar si sarma colorata dar din cupru se comporta mult mai bine decat cea low cost
    Si sarma din aluminiu si cea "argintie" din nu se stie ce facuta... si cea din cupru placata cu argint isi modifica in timp culoarea, capata "patina" pentru ca este normal sa se intample asa... :)
    Sarma colorata low cost am luat de la diferite magazine (nu de pe Breslo) si nu am fost multumita de ea indiferent de provenienta ( cu sarma plastifiata nu am lucrat...nu prea imi place ideea de "plastic')
    Despre sarma din alama si din cupru placata cu argint de provenienta Germania de la 1mm pana la 0,20 mm ... numai "de bine"... :) Am luat si de pe Breslo sau din magazine online sarma placata cu aur si argint si am fost iar multumita...

    29.09.2010, 10:27:47
  • Arahnea
    Arahnea

    Salut,
    Eu am folosit sarma colorata "low cost" de la chinezi, de 0,5 si 0,8 mm pentru diferite forme, nu pentru crosetat deoarece era prea groasa. Am avut 10 culori: auriul si argintiul se oxidau dar puteau fi usor modelate, in timp ce sarmele colorate se comportau foarte bine cu exceptia a doua culori (mov si verde parca) de pe care sarea vopseaua. Din observatiile mele erau diferite atat sarma cat si vopseaua; sarmele "problema" erau mult mai rigide decat celelalte iar vopseaua era parca matuita - le-am aruncat pe toate de pe care sarea vopseaua. Este bine sa folositi acel cleste care nu lasa urme, in timp ce manevrati sarma; am observat ca la fel de usor raman urme si pe argint daca nu folosim instrumentele potrivite.
    Sper sa va ajute aceste informatii.. Spor la creat!!

    30.09.2010, 02:13:58
  • tonycat
    tonycat

    Toti clestii lasa urme. Iar pe cel cu interiorul "placat" cu plastic sau silicon il folosesc la intins sarma indoita. Nu pot sa il folosesc la modelatul propriu-zis deoarece "nu simt" sarma la mana. Sa nu incercati sa intindeti cu el sarma colorata sau placata.
    Exista niste limite, totusi.Mai bine folositi degetelele, cat se poate.
    Ma gandesc ca sarma de care de vorbea aici ca fiind rigida si cu vopseaua matuita era de fapt, foarte veche. Am lucrat cu sarma de cupru colorata care e foarte moale, prea moale, am avut ocazia sa lucrez si cu sarma de otel care e dura, era sa imi scot un ochi cu ea, nu am lucrat cu sarma de aluminiu colorata sau de otel colorata.
    O sa mai caut.

    30.09.2010, 13:57:19
  • deManacuPenelopa
    deManacuPenelopa

    Eu citesc numa' si bag la cap... am lucrat numai cu sarma de cupru si sarma argintata, chiar ma intrebam cum o fi sarma aceea colorata:)

    30.09.2010, 15:42:00
  • rainblack
    rainblack

    Pentru bijuterii placate in general eu folosesc o metoda de protectie foarte simpla si pot spune ca a functionat mereu. Se ia lac si se dilueaza (de unghii daca este, e preferat sa fie de calitate, daca aveti prin casa lac pentru metal cu atat mai bine). Se aplica cu o pensula fina, se lasa la uscat si se mai aplica un strat la fel de finut. Se poate repeta operatiunea in timp. Este eficienta si pentru pastrarea in bune conditii a bijuteriilor cu pietricele care "sar"

    09.04.2014, 17:02:02