Forum: Orice altceva sfaturi pentru primul targ?

  • anamanole
    anamanole

    ma pregatesc sa particip la primul meu targ handmade si nu prea stiu cum sa ma prezint cel mai bine. stiu ca multi breslasi au experienta in domeniu, asa ca cer un sfat. eu am multe feluri de produse ( nu toate apar pe breslo) : de la hainute, posete, pana la mici bijuterii, accesorii, flori textile etc. intrebarea este : e bine sa te duci cu fel de fel de produse sau sa te axezi pe doua trei ? sa zicem flori, brose si bratari. ma gandesc ca poate nu e bine ca standul, si asa mititel, sa arate ca o varza. sau poate o varietate de produse ar atrage mai multi clienti?

    10.04.2010, 11:24:16
  • gariana
    gariana

    Nici eu nu prea am experienta...dar din ce am vazut: la targuri prea mult spatiu nu ai - prox 1,5 m. Prin urmare, tre sa il organizezi foarte bine. Pentru hainute si gentute cred ca cel mai bine e un suport pentru umerase. Iar pentru accesorii o masuta joasa(zic masuta si nu panou pentru ca deja suportul de umerase iti ocupa destul de mult spatiu. Trebuie sa te gandesti si la perioada desfasurarii, pt ca, daca tu ai hanite de vara si targul e iarna...la cari degeaba :) Iar din ceea ce-am vazut...lumea cumpara mai mult accesorii decat hainute. Nu e usor sa participi la un targ :)

    10.04.2010, 12:27:12
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu am observat ca cel mai bine e sa ai o varietate cat mai mare de produse.
    Deci poti sa aduci tot ce ai (sau din fiecare cate putin daca chiar nu ai loc); e mai bine decat sa aduci cate 20 de bucati doar din brose, flori si bratari.
    Cat despre expunere,la nivelul ochiilor si daca se poate pe mai multe nivele: masuta, pe masuta eventual niste etajere micute, panou etc...

    10.04.2010, 15:38:46
  • DomnisoaraBabacilu
    DomnisoaraBabacilu

    Da, subscriu la toate sfaturile, si as mai adauga unul, si anume, sa ai produsele care-ti plac tie foarte tare si ti se par tie mai reusite (indiferent de pretul lor, dar mai ales daca sunt putin mai scumpe decat restul) dar sa adaugi si printre ele multe produse mai accesibile, daca ai de 10 -15 ron sau in jurul sumei asteia, de obicei cam astea se vand cel mai bine.. cel putin mie asa mi s-a inatmplat..

    10.04.2010, 17:15:41
  • anamanole
    anamanole

    multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru generozitatea de a impartasi din propria experienta. tot ce mi-ati spus e demn de luat in seama , asa ca o sa aplic si apoi promit sa va transmit impresii si rezultate. multumesc inca o data!

    11.04.2010, 22:28:55