Forum: Feedback pentru magazinul tau Simina asteapta sugestii! :)

  • Simina
    Simina

    Fetelor, nici mie nu-mi merg vanzarile foarte bine... Unele dintre cauze le cunosc, cu ajutorul vostru as vrea sa le identific pe celelalte si sa fac ceva in sensul acesta. Va pup si va multumesc! :)

    16.12.2009, 16:11:17
  • funksbyraloo
    funksbyraloo

    Produsele tale sunt frumoase, atent lucrate si elegante.
    Cred ca, probabil, prima piedica in calea comenzilor sunt preturile. Adevarul e ca nu sunt eu prea in masura sa zic asta, pt ca nu cunosc pretul materialelor pe care le folosesti tu si nici durata de timp necesara realizarii bijuteriilor. Asta a fost doar o parere la prima impresie.

    Acum, despre poze. Primele poze din galeria ta (cele mai recente, pe fond negru) arata foarte bine, si pun frumos in valoare culoarea argintie. Mi se par excelente de pus ca si poza principala. Pentru pozele in detaliu, a treia poza de la colierul cu onix ( www.breslo.ro/Product/VANDUT-Colier-onix_78755 ) este un model bun de urmat. De asemenea, incearca sa eviti blitz`ul.
    Si uite un aspect important: coerenta; adica, pe scurt, cum sunt pozele pe fond negru sa fie toate. Sa arate cat mai ordonat.

    Poate si un banner care sa te reprezinte ar prinde bine. :-)

    16.12.2009, 20:09:03
  • BohemianSin
    BohemianSin

    eu cred ca ti-am mai spus si cu alte ocazii ca imi place f mult cum lucrezi cu sarma!Cat despre preturi am obs ca folosesti pietre (pretioase or semipretioase, nu-mi dau seama ca nu cunosc) si fir de argint iar firul ala e impletit si super inmpletit...!E adevarat ca sunt scumpisoare dar nu si raportat la materiale si munca pe care o implica!
    Descrierea e f tehnica,destul de completa,insa produsele tale atat de frumoase cred ca merita si ceva mai boem....sau poate sunt eu ceva mai boema!In rest iti urez spor la vanzari si sa ai putina rabdare pt. ca lucrezi f ingrijit si meticulos...implicit si fain!

    16.12.2009, 21:15:43
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Da, cred ca Raloo are dreptate. Desi eu nu cred ca preturile sunt prea mari (din ce pot eu sa apreciez)...e doar vorba ca nu foarte multa lume are atat de usor disponibili 80-100 lei pentru bijuterii. Asta nu inseamna ca trebuie sa micosrezi preturile (daca tu le-ai calculat fair), ci doar ca va trece putin timp pana te va descoperi primul client :) Dupa ce iti vei forma o baza de clienti o sa maerga mai bine, ai sa vezi.

    Si mie imi place cel mai mult fundalul negru, ai putea sa-l folosesti peste tot....
    De asemenea, ai putea pune un banner frumos si sa completezi politica magazinului. Poate ca la produse mai scumpe ar fi o idee buna sa accepti comenzi returante...asta ca sa micsorezi rsicul pentru cumparatori.

    16.12.2009, 23:42:01
  • Simina
    Simina

    Multumesc frumos, fetelor pentru pareri! Da, stiu de banner, insa am o problema cu modificarea fotografiei la dimensiunile cerute, nu reusesc defel (nici n-am mai incercat de vreo 6 luni....:))Politica magazinului o voi completa cu toate facilitatile pe care le ofer deja: transport gratuit peste 100 lei, cadouri la toate comenzile, indiferent de valoare si, bineinteles posibilitatea de returnare a tuturor produselor, nu doar a celor scupe (asta nu o practica toata lumea?????). Daca e asa si nu am specificat clar inseamna ca am o problema mare, strategia mea de a surprinde placut clienta cand primeste coletul nu prea este buna, mai bine sa stie clar la ce sa se astepte. Eventual o sa pun niste sfaturi despre cum se intretin asemenea bijuterii, cum se curata, etc...
    Wow, nu vazusem cat conteaza chestiile astea, aveam senzatia ca daca ma straduiesc sa le fac perfecte, finisate impecabil si rezistente restul va fi mai putin important.Eu, spre exemplu, folosesc pentru cadre doar sarma de 1-1,2 mm, nu din cea de 0,6-0,8mm, pentru ca bijuteria sa nu se deformeze daca ajunge la o clienta mai neatenta. Nu a contat niciodata ca sarma, cu cat e mai groasa, se lucreaza cumplit de greu ( unghii lungi n-am mai vazut de ceva timp!:), m-a interesat doar ca cea care imi cumpara bijuteriile sa le poarte cu drag si fara teama ca le poate rupe sau deforma. Voi m-ati invatat ca sunt importante muuuulte alte lucruri pe care le-am ignorat, din nestiinta!:)
    Va multumesc si va doresc spor la vanzari si inspiratie din plin!!!!
    Simina

    17.12.2009, 09:32:54