• luxiadesign
    luxiadesign

    Ciao, fetele! Am si eu o intrebare: ce material se preteaza cel mai bine la siraguri? Vreo ata speciala, guta? Evident nu sarma siliconata, pt.ca nu se...aseaza foarte bine la siruri lungi si isi cam pierde forma la indoire. Ma intereseaza sirurile lungi de perle etc., pe cele gata cumparate le vad puse pe ata, dar ma gandesc ca poate exista ceva mai "profi" si mai calitativ?
    Mersi! :-)

    04.06.2009, 07:43:17
  • cristinacristea
    cristinacristea

    Pentru perle stiu ca se foloseste ata de matase. Dupa fiecare perla se face un nod, astfel incat perlele sa nu se atinga una de alta.

    04.06.2009, 07:49:28
  • luxiadesign
    luxiadesign

    Aha...mersi mult. Pai asa si erau, cu nod intre ele, dar nu am stiut ca sunt puse pe ata de matase. Hmmm..pe asta oare unde o gasesc? :-)

    04.06.2009, 08:05:40
  • cristinacristea
    cristinacristea

    chiar nu stiu in romania unde se gaseste. aici, gasesti peste tot online, poate chiar si pe .

    04.06.2009, 08:12:20
  • LaDemoiselle
    LaDemoiselle

    Eu la siragurile mele chiar folosesc sarma siliconata :) imi place mai mult decat guta si mi-e mai usor cu ea decat cu fir de matase. Atata doar ca ies mai scump :) Pe de alta parte, e drept ca nu am facut siraguri lungi-lungi deci... nu stiu cum se comporta la asa ceva dar la cele mai...scurte, pana in 65-70cm, e chiar OK si toate si-au pastrat forma,
    Daca vrei sa faci noduri, atunci firul din matase e cel mai bun. Daca nu gasesti prin magazinele noastre de profil (la cele on line ma refer), poti incerca la orice mercerie care iti iese in drum. In mod normal ar trebui sa aiba asa ceva, in diverse grosimi/culori.
    Spor in toate si multa inspiratie :)

    04.06.2009, 08:20:44
  • luxiadesign
    luxiadesign

    Mersi mult tuturor si spor la lucru! :-) Cand va referiti la magazine de profil, va referiti la cele cu margele sau unele special cu produse de mercerie? Sorry, da' pe astea chiar nu le stiu. :-)

    04.06.2009, 14:57:06
  • funksbyraloo
    funksbyraloo

    Eu insir margelele pe guta (ata de pescuit) pe care o cumpar de obicei de la magazinele de pescarie. Exista de mai multe grosimi si culori. Rolele de 35 de metri sunt in jur de 2 lei, iar cele de 100 de metri in jur de 5 lei. Mie mi se par perfecte pentru siraguri de orice lungime. Guta e foarte rezistenta si flexibila. La perle nu stiu daca e buna pentru ca nu am folosit.
    Exista si in piata tarabe cu articole de pescarie. Eu zic sa incerci :)
    Mult spor si inspiratie! :*

    05.06.2009, 00:30:14
  • luxiadesign
    luxiadesign

    Mersi mult! Guta am acasa, am sa-ncerc. Ieri mi-a luat cumnata de la mercerie si ata de matase. Sa vad care merge mai bine.
    Spor la lucru tuturor! :-)

    06.06.2009, 10:33:07