Forum: Tehnici & Materiale snur piele 2mm de calitate

  • PersonallyME
    PersonallyME

    Caut si eu snur din piele de 2mm de o calitate foarte buna (diverse culori). Este ok daca platesc un pret mai mare, dar vreau un snur care sa nu crape cand este indoit; am observat ca snurul care este mai moale in general se comporta mai bine. M-am saturat sa tot fac comenzi pe ghicite si sa ma bazez pe noroc :)
    Ma poate ajuta cineva cu o informatie?
    Multumesc,
    Enni

    14.09.2014, 09:41:49
  • Dungulitze
    Dungulitze

    Snurul de pe Breslo este Cowhide leather. Aceasta este pielea cea mai utilizata in lume mai ales la produse care trebuie sa reziste in timp, precum curele, genti, bagaje sau bocanci. Aproape tot snurul de piele este cowhide.
    Cowhide este desigur de mai multe calitati dar oricum snurul de regula se face din zona mai economica a animalului. Are un aspect rustic, si este mai "teapana" mai ales daca incerci sa o indoi strans. In functie de cat de prelucrata este poate rezulta in mai multe grade de finete. Pretul poate astfel sa creasca de pana la 10 ori.
    Snurul de piele de inalta finete sa gaseste greu in Europa. Mai curand cauta in USA la firmele de specialitate, care desigur au magazine online. Intreaba clar ce tip de finete are (grain) inainte de a cumpara. Adesea cowhide leather inseamna piele mai economica. Cauta produse care spun clar natural leather si specifica ce "grain" are.
    Cam tot snurul de piele ce se geseste la furnizorii din China sau India este economy.
    Un magazin cu piele de mai mare finete este acesta: http://www.leathercordusa.com/mm5/merchant.mvc?Screen=CTGY&Store_Code=LCU&Category_Code=C1-2MM
    Succes

    14.09.2014, 20:11:52
  • PersonallyME
    PersonallyME

    Merci mult Alex (banuiesc :P) pentru informatie. Daca as putea, v-as lua acasa pe amandoi, sunt sigura ca as avea atat de multe de invatat de la voi :)
    Speram sa gasesc un snur bun ''mai aproape de casa'', s-a intamplat sa mai nimeresc cate un lot de calitate buna, dar era la noroc... Tot good old USA ramane de baza :))

    14.09.2014, 23:40:28
  • Dungulitze
    Dungulitze

    Cu placere :)
    Americile au un cult pentru piele, harnasamente, curele, huse pentru cutite, carti, echipamente pentru cai....etc...lucrul cu pielea in general. In Europa predomina imbracamintea si incaltamintea. In USA cresterea vitelor este o ramura economica uriasa si o traditie. De aceea prelucrarea pielii este foarte dezvoltata.
    Ma bucur ca am putut fi de folos!

    15.09.2014, 15:49:44