Forum: Idei si sugestii Sortare dupa categorii la editare

  • beadshop
    beadshop

    Pentru magazinele cu multe produse e cumplit sa fie nevoie sa editezi un produs! Daca ar exista o sortare si dupa categoriile proprii, ar fi mult mai usor. De ex eu am peste 400 de produse (furnituri) si daca trebuie sa refac stocul la cateva produse, ma iau cu mainile de cap cautandu-le in gramada :((
    Si daca am putea sa sarim peste etapele pentru editarea unui produs deja existent, ar fi mult mai bine! :)

    13.12.2009, 00:46:24
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hmmm, asta cam asa e. Eu nu am multe produse, dar m-am enervat de multe ori ca apar numai 5 produse pe pagina si trebuie sa dau extra click pe "afiseaza 30 pe pagina" ca sa am un overview mai bun. Daca ar aparea undeva acolo inca o data categoriile magazinului ar fi mai usor sa gasim ce cautam si vrem sa editam.

    Si da, e teribil de stresant ca daca vreau sa modific pretul sau livrarea unui produs trebuie sa salvez intai noul pret in "informatii despre produs" si apoi sa ma duc in "verifica si salveaza" ca sa salvez inca o data.

    13.12.2009, 15:59:15
  • tensha
    tensha

    Se mai poate sorta dupa cantitate (stoc=0) sau denumire, in plus e foarte utila casuta de filtru din dreapta ;-)

    14.12.2009, 15:39:00
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Sortarea dupa stoc e inutila daca ai 30-40 de produse active in magazin. Si nici dupa pret nu e de mare ajutor, am foarte multe produse in aceeasi "price range".
    Sortarea dupa nume e inutila pentru mine, la mine toti cerceii au ca denumire "cercei XXX" :)) Si brosele la fel...

    Filtrul acela pare foarte interesant...pana acum nici nu l-am observat. Doar ca acum am incercat sa-l folosesc si nu merge. Indiferent ce scriu la filtru (si confirm cu "enter"), nu imi apare niciun produs. Apoi daca dau click pe una dintre sagetutele din josul paginii (ca sa navighez intre pagini) imi apar din nou toate produsele din magazin, fara sa se faca vreo sortare. Fac eu ceva gresit?

    14.12.2009, 17:56:14
  • cocky
    cocky

    nici la mine nu merge :(

    14.12.2009, 18:23:40
  • beadshop
    beadshop

    Eu am observat de mult filtrul, dar nu merge!
    Si tot asa: dupa denumire nu e suficient.....dupa pret nu mai vorbesc ca am majoritatea produselor la 1, 2, 3 lei....iar dupa stoc nu ma ajuta la aproape 500 produse active si inca cateva zeci pe stoc 0 ( pe care e posibil sa le mai aduc)....deci un filtru dupa categoriile proprii ar fi util! Sau daca ar merge filtrul din dreapta :) Ce zici Luigi? Ne ajuti?

    14.12.2009, 19:34:15
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Ba chiar daca ar merge filtrul ar fi si mai bine decat sortarea dupa categorii :P

    14.12.2009, 23:06:24
  • tensha
    tensha

    Hmm... la mine merge, dar poate o fi o coincidenta sau un caz izolat.

    Ca sa functioneze pentru denumiri trebuie facut click pe coloana "Nume" mai intai.
    Se poate filtra si dupa "Data", dar tot asa trebuie facut click pe coloana Data pentru a fi selectata, samd

    15.12.2009, 00:16:04
  • tensha
    tensha

    Revin .. nu merge filtru :( dar am gasit un exemplu care merge binisor mai jos:

    http://www.javascripttoolbox.com/lib/table/

    poate ajuta..

    15.12.2009, 01:02:38
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hello!

    Am fost ieri la Fabrica si am vorbit cu Luigi. Si am aflat cum functioneaza filtrul in pagina de editare a produselor!! :D

    In "lista mea de produse" trebuie sa selectam "nume", ca sortarea produselor sa se faca dupa nume (by default ea se face dupa data). Apoi selectam 30 produse pe pagina ca sa fie mai usor sa vizualizam si apoi trecem termenii doriti la filtru. Si merge! Filtrul cauta in titlul (numele) produsului din cate m-am prins eu.

    21.12.2009, 10:46:49
  • tensha
    tensha

    Filtru functioneaza, dar numai pentru ce e afisat pe pagina curenta - trebuie sa repeti sa introdusi filtru (sau cel putin sai mai dai un enter) de fiecare data cand schimbi pagina - incearca cu 5 reultate pe pagina :)

    Deci filtru functioneaza cum vrea el, nu cum vreu eu :(

    21.12.2009, 13:07:55
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @ tensha
    Ai dreptate. Filtrul cauta numai in pagina curenta. Nici macar eu nu am atat de putine produse incat sa incapa toate pe o singura pagina.
    O sa ii semnalez chestia asta lui Luigi.

    21.12.2009, 15:01:15
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Momentan, pana se rezolva treaba cu filtrul, selectati afisarea a 500 de produse in "lista mea de produse" (yay! cool ca avem aceasta noua optiune). In asa fel, pentru toti cei care au mai putin de 500 de produse, filtrul va merge fiindca toate produsele sunt afisate pe o singura pagina.
    Cei care au mai mult de 500 de produse trebuie din pacate sa astepte pana se rezolva complet filtrul sau alternativ sa caute cu filtrul in fiecare pagina de produse.

    21.12.2009, 22:28:45