Forum: Idei si sugestii Sugestie pentru Galerii de Calitate pe prima pagina

  • Evutza
    Evutza

    Buna ziua tuturor!

    De mult ma tot gandesc la asta, asa ca uite ca a venit vremea sa fac si publice ideile ce imi tot traverseaza mintea de cateva luni de zile deja.

    Ideea e ca in ultima vreme am tot observat pe prima pagina fel de fel de galerii aparute spre promovare, galerii ce din punctul meu de vedere nu transmit mare lucru, nici la nivel mental, sub forma de idei in ce priveste tematica sau trairi interioare, dar nici macar vizual, ca si estetica.

    Eu percep galeriile de pe prima pagina ca un fel de poarta de intrare in comunitatea Breslo, ca un fel de invitatie menita sa arate ce e mai frumos pe Breslo, starnind in acelasi timp curiozitatea pentru a vedea si mai mult, menita sa aduca un zambet si o stare de bine prin estetica prezentarii, prin bun gust si prin creativitate.

    Ei bine, eu am vazut unele galerii pe prima pagina ce se incadreaza in descrierea de mai sus, galerii despre care pot spune ca sunt de calitate si care imi face placere sa le privesc din multe puncte de vedere!
    Insa am vazut si foarte multe (cel putin jumatate) care sunt atat de inestetice, incat deseori le-am confundat cu "cele mai noi produse listate" - adica perceptia mea era ca erau alese fara nici o logica ce sa conduca la un titlu reprezentativ sau expuse fara simt estetic care sa redea o traire pozitiva in momentul privirii lor.
    ... Timp in care am vazut in rubrica "galerii de cumparaturi" galerii de calitate, foarte frumoase, pe care nu le-am vazut expuse si pe prima pagina... Si mi se pare trist pe de o parte, si pe alta parte mi se pare ca acest lucru lasa de dorit si la imaginea Breslo, printr-o prima pagina fara stil si culmea, cu produse expuse fara creativitate.

    Eu stiu insa ca in membrii Breslo e multa creativitate, mult stil, bun gust si simt estetic, si de asemeni ca multi dintre noi suntem manati in munca si in viata noastra de principii frumoase precum calitatea, corectitudinea, originalitatea si frumusetea. Acestea sunt de altfel unele dintre motivele pentru care indragesc atat de mult comunitatea Breslo!

    Asa ca, in conditiile astea, am tot stat si m-am gandit sa va lansez o provocare voua, celor care credeti si vedeti ori cel putin doriti sa vedeti comunitatea Breslo dupa cum o vad si mi-o doresc eu!
    Iar in cazul in care vedeti si voi sens in cele prezentate de mine mai sus, sa imi spuneti cum vi se pare urmatoarea idee pentru expunerea unor galerii de calitate pe prima pagina:

    *Crearea unor butoane/optiuni de "like" sau "adaugare la favorite" (adica de vot) a galeriilor din rubrica "galerii de cumparaturi" create. *

    ... tinandu-se cont de urmatoarele reguli:

    - sa nu isi poata vota creatorul galeriei propria galerie creata
    - sa nu poata vota nici ceilalti membri galeriile din care face parte cel putin un produs propriu. (Asta ca sa nu se promoveze ipocrizia prin strategii de genul "te votez nu pentru ca imi place in mod deosebit galeria ta per ansamblu, ci pentru ca m-ai inclus si pe mine in galeria ta cu un produs propriu")

    Altfel spus, fiecare poate vota galeriile preferate, atata timp cat galeriile respective nu sunt create de sine si de asemeni nu includ nici un produs propriu.

    Iar pe prima pagina, pe timp de zi, (pentru mine asta inseamna de la 8 dimineata pana la 12 noaptea - cam atat sta compul deschis la mine, cu variatii) sa apara pe prima pagina, timp de o ora (ca sa nu ne plictisim si sa mai lasam loc si altor galerii frumoase) galeriile cu cele mai multe voturi, in ordine descrescatoare, din galeriile create in ziua precedenta.

    In felul acesta eu cred ca s-ar face o selectie mult mai buna a galeriilor de pe prima pagina, iar acest lucru ar avea mai multe avantaje:

    - o imagine Breslo mai buna oferita vizitatorului site-ului

    - sentimentul de recompensare a efortului depus pentru creatorii galeriilor ce au in vedere bunul gust, simtul estetic si creativitatea

    - corectitudine la un nivel mult mai mare
    (prin faptul ca votarea galeriiilor preferate s-ar face dezinteresat, adica mai degraba din placerea vizuala pentru simtul estetic a unei anumite galerii, decat in functie de interesul personal prin promovarea propriilor produse dintr-o galerie - indiferent ca in galeria proprie sau a altuia)

    - transparenta sau claritate mult mai mari
    (deoarece s-ar putea vedea clar, dupa numarul de voturi luate descrescator pe ziua in curs, care galerii ruleaza pe prima pagina)

    - incurajarea membrilor Breslo de a crea galerii tot mai frumoase, cu tot mai mult bun gust si simt estetic
    [mai degraba decat crearea de galerii "fara numar" din interesul castigului personal ("te votez/te includ in galeria mea, pentru ca ulterior sa faci si tu asta pentru mine" - dupa cum am observat ca se practica tot mai mult in crearea galeriilor in prezent)]

    - expunere pentru cat mai multi vanzatori pe Breslo
    (deoarece dat fiind ca principiul "te votez ca ma votezi" ce incurajeaza expunerea acelorasi vanzatori nu ar mai fi posibil, s-ar oferi automat spatiu de expunere a tot mai multi vanzatori noi si diferiti)

    - astfel, expunerea a cat mai multi vanzatori noi pe Breslo conduce la posibilitatile de castig a unui numar cat mai mare de membri Breslo, ceea ce duce la satisfactii atat de partea membrilor prezenti, cat si la inflorirea comunitatii Breslo, vizibila atat in interior cat si in exterior (fapt ce atrage automat noi vanzatori si clienti dornici sa faca parte din comunitate)

    - promovarea calitatii, mai degraba decat a cantitatii
    (De ce sa fie nevoie sa faci zeci de galerii pe zi pentru ca stii ca numai astfel, cel putin statistic vorbind, ai avea sansa de a ajunge pe prima pagina, cand e suficient sa faci doar una sau poate doua, insa cu produse aranjate cu simt estetic si cu sens intre ele, iar sansele de a ajunge pe prima pagina sa fie cel putin la fel de mari pentru ca acest lucru se vede in exterior si este apreciat pe masura de ceilalti?)

    - eficienta
    (desprinsa din ideea de mai sus: mai putin timp petrecut in crearea de galerii mai putine numeric dar mai frumoase calitativ si cu mai mari sanse de ajunge pe prima pagina)

    Poate ca nu e simplu de implementat ce am propus mai sus, dar eu cred ca lucrurile de calitate necesita alocarea unor energii pe masura. Iar aceste energii, precum cele investite intr-o munca ce promoveaza corectitudinea, integritatea, eficienta, calitatea, satisfactia si bucuria, estetica, bunul simt si bunul gust prin creativitate si originalitate merita tot efortul!

    Voi ce parere aveti legata de sugestia mea privitoare la galeriile de pe prima pagina?

    Va multumesc frumos si o seara delicioasa va doresc!
    Cu drag,
    Diana

    19.09.2013, 16:54:59
  • Discover.the.magic
    Discover.the.magic

    Hei!

    La treaba asta cu butonul de like la galerii m-am gandit si eu, mai de mult! Imi plac multe galerii, dar nu-mi gasesc mereu cuvintele sa-i scriu ceva creatoarei.

    19.09.2013, 17:21:00
  • mielena
    mielena

    Eu îmbrăţişez ideea în ansamblu, Diana, şi te felicit pentru iniţiativă şi implicare pozitivă întru calitate şi frumos pe Breslo! Dacă şi "Tanti Mama lu' Breslo"(fie-mi iertată gluma!) va citi acestea poate ca avem şanse bune, deşi implementarea/modificarea cu granulatitatea expusă de tine poate fi una deosebit de costisitoare.

    Doamne-ajuta!
    Mihaela

    PS: apreciez foarte mult noua imagine pe breslo.com,
    vezi aici: http://www.breslo.com/About/ şi cred că mai multi oameni cu atitudine pozitivă- inclusiv moderatoarele de la ANOTIMPURI sau concursurile cu temă dată- ar putea fi membre de onoare ale comunităţii breslo...e doar o sugestie- off topic!.. ;)

    20.09.2013, 08:56:35
  • user21
    user21

    amin.

    mie-mi place oricum sa fac liste, deocamdata suficient incat sa nu ma deranjeze [foarte mult] calitatea de multe ori lipsa a unor galerii.
    dar na...beauty is in the eye of the beholder.

    20.09.2013, 11:15:19
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Felicitari!
    Cuvintele tale exprima perfect multe din gandurile mele in timp ce vizualizez prima pagina sau cea dedicata galeriilor!

    20.09.2013, 13:05:45
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    sustin ideea ta :>

    20.09.2013, 13:31:14
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    şi eu susţin o idee bună & bine argumentată.
    mai ales partea cu butonul de like. anumite galerii sunt atât de frumoase încât, aşa cum zice şi Discover.the.magic.of.jewelry, rămâi fără cuvinte

    20.09.2013, 13:57:09
  • foxyilina
    foxyilina

    Imi place ideea butonului pentru "like" :) Mi-as dori sa o vad pusa in practica.

    20.09.2013, 15:57:02
  • Evutza
    Evutza

    Multumesc de feedback-urile voastre, fetelor!

    Ma bucura faptul ca sustineti implementarea unui buton de "like" la galerii.

    Simt nevoia sa punctez inca o data pe motivatia principala a implementarii acestui "buton": si anume sa aiba in principal rolul de VOTARE a galeriilor preferate care sa ajunga pe prima pagina, in functie de criteriile enumerate mai sus!

    @mielena: Ma bucura mult de tot sustinerea ta, aprecierile tale si faptul ca vezi sensul din spatele implementarii butonului de "like"! Iar cele expuse la link-ul oferit de tine, pe care tocmai l-am accesat, imi arata inca o data necesitatea punerii in practica a ideii prezentate de mine mai sus, date fiind principiile declarative a celor din administrarea Breslo in crearea comunitatii Breslo ce apar la link! Si asta poate fi un lucru costisitor, recunosc. Insa in acelasi timp consider ca a aduce la indeplinire ceea ce ne dorim, a pune asadar in practica propriile noastre principii, e un angajament ce ne incearca de multe ori, printre altele, rabdarea, curajul si capacitatea noastra de a depune eforturile necesare reusitei dorite de noi in acord cu principiile noastre.

    @bijuteriiwhatelse: Ma bucura faptul ca iti place si tie sa faci liste si de asemeni sunt de acord cu tine in ceea ce priveste faptul ca "frumusetea e in ochii privitorului". Mie imi place de asemeni sa creez galerii. Acesta e principalul motiv pentru care imi expun aici ideile legate de ele: pentru ca imi pasa si doresc sa creez galerii in continuare! In acelasi timp imi pasa si de mine, motiv pentru care ma gandesc de doua ori inainte de a aloca din timpul meu si din banii mei pe ceva anume. Si de asemeni, tot pentru ca imi pasa si de mine in toata aceasta "ecuatie", am grija de nevoile mele in timp real, iar atunci cand observ un disconfort incerc sa il rezolv in cel mai scurt timp cu putinta. A astepta sa doara (adica sa ma deranjeze foarte mult) ceva anume, ar fi, in viziunea mea cel putin, un semn de lipsa de respect fata de mine insami prin desconsiderarea a ceea ce eu simt ori observ ca am nevoie. Prin urmare nu astept sa ma deranjeze foarte mult un anumit lucru pentru a incepe sa fac ceva constructiv in sensul acesta. Insa in acelasi timp inteleg la un nivel destul de profund faptul ca acest lucru nu e necesar sa fie si viziunea altora.

    Va multumesc mult inca o data tuturor celor ce ati aratat implicare prin raspunsul vostru la sugestia mea! Si astept in continuare un raspuns si din partea altor membri Breslo, respectiv admini Breslo, la sugestia prezentata de mine mai sus!
    Multumesc si o seara placuta va doresc sa aveti!

    23.09.2013, 23:55:54
  • Breslo
    Breslo

    E in plan o metoda de sortare a galeriilor dupa criteriul Popularitate, precum si integrarea galeriilor cu Facebook, Pinterest, etc.

    Pregatim un set mai mare de imbunatatiri, in multe dintre sectiunile siteului. Insa date fiind reactiile primite la ultimele schimbari facute, am decis ca e mai simplu pentru utilizatori sa le implementam pe toate in acelasi timp. Deci va mai dura putin.

    Deocamdata, Evutza, apreciem timpul investit intr-o galerie frumoasa, si poti fi sigura ca ale tale apar pe prima pagina si sunt vizualizate cum merita.

    24.09.2013, 14:59:54