Forum: Orice altceva Sugestii despre publicitate

  • Breslo
    Breslo

    Buna tuturor,

    Va multumim pentru reactiile prompte, si va rugam sa ramaneti la fel de activi si pe viitor.

    Publicitatea pe Breslo este in stadiile incipiente, deci inca testam care sunt cele mai bune spatii in care o putem integra. Reactiile voastre ne vor ajuta sa le gasim in timp pe cele mai potrivite.

    Deocamdata mai asteptam cateva zile, ca cifrele sa ne arate si reactia restului comunitatii la noile zone de publicitate. In acel moment vom putea lua o decizie.

    Stim ca schimbarea a fost brusca pentru breslasi, dar tinem totusi sa va atragem atentia asupra utilitatii reclamelor.

    Publicitatea este cea care face posibila mentinerea taxelor Breslo la un nivel pe care oricine si-l poate permite. Intr-o maniera mult mai agresiva, tot publicitatea este cea care pastreaza gratuite multe dintre serviciile pe care le folosim zilnic (google, youtube, etc.)

    Acestea fiind spuse, suntem mereu deschisi la alternative, deci va rugam, daca aveti sugestii in aceasta directie, sa le impartasiti mai jos cu restul comunitatii.

    Multumim, si o zi frumoasa!

    18.07.2014, 10:10:06
  • capacel
    capacel

    "mentinerea taxelor Breslo la un nivel pe care oricine si-l poate permite"

    va rugam sa va destupati urechile pentru ca vi s-a spus deja de foarte multe ori: taxele breslo SUNT PREA MARI, nu si le permit decat prea putini pentru ca altfel ar fi plin de breslasi pe aici

    breslo este deja de mult un "club de lux"

    18.07.2014, 10:43:48
  • ramonaignat
    ramonaignat

    Sunt mari taxele.
    Am o prietena extrem de talentata, are magazin pe Breslo dar nu isi permite deocamdata sa tina magazinul deschis din cauza taxelor. 2 saptamani functioneaza...2 saptamani in vacanta si tot asa. O alta amica ma intreba de taxa pe Breslo, s-a minunat cand a auzit ...Si a preferat sa isi dechisa magazin pe sora platformei Breslo ( nu dam nume ). Si cine stie cati oameni talentati sunt pusi in astfel de situatii.
    Este mult, mai ales daca nu prea ai vanzari e greu sa scoti bani din buzunar ca sa platesti. Pacat ca multi clienti si chiar si vanzatori incep sa se orienteze spre alte platforme .

    18.07.2014, 11:12:48
  • gydesi
    gydesi

    Si eu consider ca ultima scumpire a fost drastica de tot....ni s-a spus ca este pentru ca se face publicitate pentru a creste numarul de clienti. Acum nu se mai poate tine nici aceste preturi? Ce se intampla? Ne puneti reclame si in pagina personala? Lasati-o mai moale va rog ca veti pierde vanzatorii rand pe rand. Eu personal am sa renunt la magazin daca se mai vine cu ridicarea preturilor. Cred ca multi au facut deja. Iar daca ramane reclama sponsorizata in pagina personala voi pune magazinul in vacanta. Efectiv ma deranjeaza. Imi pare rau ca am platit pe 3 luni....

    Si inca ceva....veniti cu aceste schimbari acum cand multi au pus magazinele in vacanta si intra putini pe Breslo? Pai cine sa vina cu parerile?

    18.07.2014, 11:18:02
  • capacel
    capacel

    ...in continuare la mesajul de la feedback breslo vizavi de ghidurile de cadouri: de curiozitate m-am apucat si am numarat:

    Unul din magazine, nu spun care ca nu am nimic cu el, este prezent cu 17 produse numai in prima selectie:
    www.breslo.ro/Ghid-De-Cadouri/Recomandari-de-shopping-pentru-vara-Ghid-De-Cadouri-Handmade_view_37
    Aproape ca as putea spune ca magazinul in cauza are un al doilea magazin pe breslo si inca in zona de acces usor!

    Acest ghid de cadouri fiind prima alegere si recomandare din pagina, client fiind as deschide-o si neavand prea mult timp cred ca m-as opri la ea.

    Cum vi se pare?
    Avem si noi 3 clienti rataciti pe breslo si lor li se recomanda doar produse din cateva magazine?

    Am tacut.

    18.07.2014, 11:36:38
  • Lona11
    Lona11

    Pe mine nu m-ar deranja sฤƒ vฤƒd publicitate agresivฤƒ pentru Breslo pe alte site-uri! Cred cฤƒ promovarea exterioarฤƒ este mai utilฤƒ decรขt cea plimbatฤƒ รฎntre noi.
    Eu mi-am รฎndrumat douฤƒ cliente din afara platformei sฤƒ-ลŸi deschidฤƒ conturi aici, รฎn ideea cฤƒ poate gฤƒsesc ลŸi alte lucruri frumoase. Una mi-a spus cฤƒ este total neprietenos locul, ลŸi greu de navigat รฎn el, cealaltฤƒ cฤƒ ameศ›eลŸte de la reclame. AลŸa cฤƒ rฤƒmรขnem la relaศ›ia directฤƒ.
    Nu-i รฎn interesul nimฤƒnui, cred.

    18.07.2014, 11:45:19
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Taxele de magazin sunt MARI, nu rezonabile!
    Inca imi amintesc ca am avut magazinul inchis mai bine de 6 luni in semn de protest.

    18.07.2014, 15:09:40
  • un.pic.din.toate
    un.pic.din.toate

    Mda, am scris si ma voi repeta. Taxele sunt mari in comparatie cu ce se ofera. Apropo aceasta reclama agresiva si scripturile pe care le ruleaza pentru a apare BLOCHEAZA paginile magazinului meu. Cu tot respectul PLATESC pentru magazinul meu deci nu doresc sa fiu bombardata in propriul magazin: comenzi, mesagerie, produse cu reclame. Beneficiem cumva de COTA PARTE din incasarile pentru reclama. De ce ne bombardati cu ea in propriile magazine. Cine intra pe Breslo il stie si cauta ce ii trebuie daca nu se enerveaza si il inchide de prea multa reclama. Am mai spus invatati sa faceti marketing. Se face pe alte site-uri sau pe pagina de home nu in magazinul meu. Promovarea se face pentru a face cunoscut un site.
    CE BESTIAL AR FI PE PAGINA PROPRIE VODAFONE SA FACA RECLAMA LA ORANGE. Cam asa face Breslo reclama in magazinele noastre.
    In fine sper sa nu intrati in categoria "daca ceva merge bine da-i in cap sa se duca la fund", ar fi pacat si standardele trebuiesc mentinute ca pana acum. Nu stricati ce functioneaza inca destul de bine.

    18.07.2014, 15:36:00
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Voi repeta ce am scris si la celelalte topic-uri, NU ESTE OK, este prea multa publicitate, taxele nu sunt deloc mici...erau, acum nu mai e cazul!

    Pe langa reclamele care ne sufoca ne-am pricopsit si cu un delay la actualizaea produselor nou listate (care, desi nu afecteaza timpul de expunere al produsele este un pas inapoi...cum era posibil, inainte, ca actualizarile sa se faca la un minut iar acum nu se mai poate?).

    Se fac schimbari pe platforma dar acestea au legatura doar cu spatiile publicitare si cu ingramadirea lor cat mai "eficienta" in fiecare coltisor, nu si cu rugamintile noastre de a introduce un buton pentru reduceri ca cel de la black friday, cautare in forum si multe altele...

    Avalansa de mesaje publicitare scade vizibilitatea mesajelor noastre catre cumparatori, pun aici fragmentul unui raspuns primit de la o clienta careia ii solicitasem confirmarea comenzii..aceasta este replica ei " Nu am vazut mesajul, pentru ca am primit o gramada de mesaje cu oferte de produse si concursuri de pe Breslo "...si cu asta inchei:(

    18.07.2014, 17:05:54
  • Dungulitze
    Dungulitze

    Trebuie sa spun ca in ultimul timp devin tot mai deranjata de modalitatea in care se face reclama pr Breslo. Suntem magazin de furnituri si daca dorim sa incarcam mai multe produse zilnic avem aceasi problema ca atunci cand apare atentionarea de plata a magazinului, in susul paginii.

    ESTE ENERVANT LA CULME sa folosesc non stop rotita mousului ca sa derulez pagina cand trec prin diferitele faze ale uploadului. Nu mai vorbesc ca pagina de mesagerie ca de altfel TOATE paginile unde afisati reclame in partea de sus, arata cumplit de NEPROFESIONAL!

    Daca sa incarca sa zicem cateva zeci de produse pe zi devine mult mai obositor si agasant.
    Puneti va rog reclamele in dreapta undeva si eliminati acest mod enervant! Va asigur ca tocmai din acest motiv clientii NU vor accesa acele reclame. Ar trebui sa va concentrati pe reclame in afara BRESLO deoarece foarte multi potentiali clienti nu stiu de existanta site-ului!

    TAXELE NU SUNT MODICE! Erau poate anul trecut dar acest an vanzarile tuturor, fie magazine de furnituri fie magazine handmade, au scazut pe peste 50%!

    Cu toate acestea, desi este o solutie extrema si nerecomandata, daca nu se poate altfel si trebuie sa ne axfisiati cu acele reclame, eu sunt dispusa sa platesc o taxa ceva mai mare la abonament DAR SA NU MAI VAD RECLAME IN MAGAZINUL MEU! Sa bifez un alt fel de abonament care sa ELIMINE reclamele din magazinul meu!

    18.07.2014, 18:58:19
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Scuza-ma Dungulitze dar ideia de a plati in plus ca sa nu mai vedem reclamele mi se pare cel putin ABSURDA si scandaloasa!!!

    Adminii ar trebui sa optimizeze traficul fara a afecta confortul nostru...nu sa ajungem sa platim ca sa NU vedem reclamele...pai mai bine ne luam jucariile si plecam....asta mai lipsea, sa platim ca sa NU vedem reclama, Jesus, mi-a crescut tensiunea...

    18.07.2014, 19:13:38
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    @Breslo
    Imi pare rau sa o spun, insa desi publicitatea agresiva ajuta la mentinerea taxelor mici sau inexistente pe anumite platforme (youtube, google, Fb, yahoo, etc), totusi ei nu apeleaza la astfel de practici care deja nu se incadreaza nici macar la agresive, ei practica marketing agresiv cel mult, nu abuziv!!! Mai mult de-atat, pentru utilizarea Breslo se plateste!!!

    Da, folosesc site-urile de mai sus- si inca multe, foarte multe altele- gratuit insa:

    **** cand trimit un mesaj prin youtube, google (prin serviciul de mail, gmail), Fb (ca pagina sau din profilul personal) sau yahoo nu trimit si o reclama atasata mesajului!!! Sunt reclame prin jur, in bara dreapta, in subsol, etc, daca sunt, insa nu in fereastra mesajului meu!! Nimeni nu si-a permis astfel sa ne transforme in curieri fara voie ai reclamelor. Asadar din punctul asta de vedere, ar fi bine sa va ganditi daca este posibila comparatia cu platformele de mai sus (oricare, chiar si altele!!!) si ce este agresiv si ce devine abuziv!

    **** Platformele de mai sus (si oricare altele) nu ne trimit mesaje publicitare in masa prin serviciul lor de mesagerie - nici de la alti utilizatori, nici de la alte pagini pe care le gazduiesc, nici de la servicii externe, nici macar de la ei!!! Nu ne trimit mesaje de informare decat ocazional(!) cand se fac schimbari importante de politica (Termeni si Conditii) in general(!) sau sunt situatii exceptionale!

    ****In contul de administrare al oricaror exemple de conturi de mai sus (si a altora de pe alte platforme si site-uri) nu am reclame, de nici un fel, nici interne, nici externe, nici concurente, nici la serviciile platformei.

    Cum ar fi ca pe Fb, cand intru pe profilul personal, sa postez poze, sa distribui link-uri, sa-mi schimb statusul, etc sa-mi apara reclame la alte persoane/produse/poze/link-uri?

    Cum ar fi ca atunci cand ma loghez ca pagina Fb (sau va logati chiar si voi) sa pastrez legatura cu fanii, as avea jumatate din ecran ocupat de reclame la alte pagini cu mesajul clar " lasa administrarea paginii personale si vino sa explorezi alte pagini ca-s mai interesante decat ai tu de oferit!! Nuu, tu de fapt nu vrei sa pastrezi legatura cu fanii tai, ci de fapt vrei sa fii fan al altora!"?

    Cum ar fi ca atunci cand intru pe youtube sa vad un video sau pe prima pagina a lor sa-mi apara pe jumate din partea vizibila a corpului paginii o reclama agresiva la un produs/serviciu extern, gen trilulilu sau soundcloud, de care nu am cum scapa (iar pe youtube poti scapa in 12 secunde si e reclama doar peste video. Si nu mereu! )?

    Cum ar fi ca atunci cand intru in contul de e-mail sa-mi verific mesajele- ca doar asta e serviciul- sa nu pot sa vad pagina fiindca e o fereastra de pop up care se tine scai de mine si care ma trimite sa-mi cumpar casa, sa-mi dau intalniri, sa merg la mall sau chiar sa folosesc messenger say sk ype?

    Cum ar fi ca atunci cand intru in shop admin pe Breslo sa ma ocup de gestionarea propriului magazin, sa desfasor activitatea de comert online pentru care platesc serviciul de gazduire pe platforma, sa imi fie jumatate de ecran ocupat de reclame catre alte produse cu mesajul " Hai la cumparaturi, lasa vanzarile!!!"?!?!

    Cum ar fi ca eu sa-mi construiesc o pagina sau un profil Fb iar la intarea pe Fb utilizatorului sa i se puna in fata bannerul cu mesajul: "Nu te duci tu mai bine pe myspace ca doar sunt si-acolo pagini business si personale si profiluri similare iar noi luam bani ca tu sa pleci pe alta platforma sa obtii serviciul/produsul pe care-l cautai la noi?"

    Cum ar fi ca eu sa am magazin Breslo de bijuterii si sa intre cumparatorul pe Breslo cautand bijuterii si sa vada un banner cu reclama la bijuterii - din aur, gablonturi, de serie, whatever- sau la Mall eventual si cu eticheta "Cele mai ieftine/de calitate!" cu mesajul subliminal de la Breslo: "Draga mea, stiu ca ai venit aici pentru bijuterii handmade, dar de ce sa te uiti pe platforma noastra dupa bijuterii cand exista Mall-ul si magazinul X sau Y care vinde bijuterii la preturi si calitate imbatabila?! Vroiai handmade? N-are nici o importanta, e tot aia! Ca doar noi suntem punct de informare pentru produse si servicii externe!!!"



    _____________________________________


    SUGESTII DESPRE PUBLICITATE

    Fiindca nu vin niciodata fara solutii si sugestii, pentru a nu ma continua in stilul sarcastic caracteristic mie si in speranta ca ati inteles tocmai ironia acestor practici, va rog sa revizuiti aceste procedee de marketing mai mult decat agresiv!

    Va rog sa renuntati la:

    **** bannerele din mesaje - nu m-a intrebat nimeni daca sunt de acord sa fiu curier iar spatiul acela nu ar exista fara contributia mea directa prin schimbul de mesaje cu alti utilizatori!

    **** spatiul de publicitate din shop-admin: nu ma intereseaza cate click-uri se dau in aceste cateva zile de test si ce potential ar avea acest spatiu, platesc o taxa lunara pentru gazduirea si administrarea magazinului - cu tot ceea ce implica aceasta activitate- in scopul de a face comert online- sa vand eu, asadar, nu sa cumpar de la altii!- iar Shop Admin este exact acest spatiu!!! Asadar, in Shop Admin merg SA VAND, sa-mi administrez magazinul si nu vreau sa pierd timp inutil ocolind publicitatea la magazine si produse de pe Breslo sau de oriunde ar fi!!!

    ****reclamele de tip pop up ( la produse/servicii/concursuri externe sau Breslo sau ale magazinelor de pe Breslo) care ocupa tot spatiul relevant de pe prima pagina Breslo (sau de pe alte pagini, daca va vine cumva ideea) la accesarea acesteia astfel incat eu habar n-am pe ce site am intrat:de publicitate sau de produse/servicii handmade?

    ****reclamele la produse si servicii similare cu cele existente pe Breslo: asadar fara reclame la bijuterii si gablontui, fara reclame la Mall-uri, la servicii de grafica si orice altceva este oferit pe Breslo prin insasi natura site-ului. Nu mai trimiteti posibilii clienti in alte parti, scopul principal este mentinerea posibilului client pe Breslo nu sa-i trimiteti la plimbare!! Desi publicitatea vine la pachet, poti selecta ce sa fie in acel pachet ( ProTv-ul nu face reclama la Antena nici macar din greseala, fiindca asa a venit reclama cu mesaj mai mult sau mai putin direct spre a migra catre cealalta televiziune!!!)

    ****bannerele atat de dese (si mai ales la produse similare) in paginile de navigare printre produsele Breslo, fie prin categorii, fie prin cautare!!!

    **** avalansa de mesaje publicitare si de informare, din unele perioade. Limitati-va la doar un mesaj publicitar pe saptamana si la un mesaj de informare pe saptamana- tip newsletter intern- pentru a ne comunica noutati, sugestii si alte nebunii (ca doar ideile, concursurile, ofertele gen reduceri la pachete si starter kit, schimbarile nu vin de pe o zi pe alta! A pro pos, de starter kit nu putem beneficia majoritatea, in schimb ni se reaminteste periodic).

    Va rog sa introduceti:

    **** imbunatatiri Breslo- sugerate de n ori de-a lungul anilor (gasiti o lista lunga in exact acest thread din forum) si pe care nu voi incepe sa le enumar acum, dar daca e nevoie, o pot face- care sunt chiar urgente, utile si prietenoase (user friendly)! Si mai mult de-atat, prin imbunatatirea utilizarii platformei si a optiunilor oferite, se va atinge si scopul - macar o parte , destul de importanta- din scopul publicitatii! Agresivitatea nu este nicidecum singura cale de publicitate (nici macar nu poate fi numita publicitate)!!! O platforma usor de folosit, prietenoasa pentru toti utilizatorii aduce mult mai multa activitate pe Breslo, toata lumea e multumita, vizitatorul se transfroma in client, clientul revine, vanzatorul vinde, poate devine si el client al altor magazine - fiindca are cu ce-, vizitatorul sau clientul poate deveni chiar el vanzator si astfel cresc si incasarile Breslo, vanzatorii poate isi deschid chiar ei magazine de furnituri (-> incasari mai mari) dfiindca si publicul tinta creste, iar vanzatorii chiar vor cauta sa-si mareasca si mai mult vanzarile apeland chiar si la pachetele publicitare interne (Breslo, pe site sau pe Fb, blog, mesagerie etc) si externe (Ringier). Ciclul este complet si continuu!
    (Luati exemplu in acest sens de la platformele similare internationale unde nu te deranjeaza si nu te agaseaza nimeni nici sa cumperi nici sa vinzi nici sa pleci nici nimic, in schimb fac tot posibilul sa te simti bine fie ca esti in trecere 2 minute din intamplare, fie ca vrei sa cumperi sau sa vinzi sau sa casti gura!)


    ****posibilitatea de a selecta daca dorim sa primim mesaje publicitare sau nu prin mesageria Breslo, fie ca am cont de vanzator sau de cumparator.

    ****posibilitatea de a selecta domeniile din care dorim sa primim mesaje publicitare! Desi am magazin handmade, poate chiar nu ma intereseaza magazinele de furnituri de pe platforma (poate chiar am eu unul) iar daca ma intereseaza, chiar stiu unde sa le gasesc!

    **** posibilitatea de a selecta daca dorim sau nu sa primim mesaje de informare, fie ele si saptamanale, din partea Breslo cu privire la introduceri/(re)amintiri de concursuri, pachete publicitare si alte nebunii - chestiuni ce nu sunt vitale. Trimiteti mesaj la toata lumea doar daca este o chestiune vitala (de exemplu marirea taxei). Pentru chestii care sunt de interes real pentru toata lumea (gen optiuni noi, dezactivari de optiuni, probleme de server, etc) am observat ca sunt anuntate pe forum/blog , dar pentru chestii optionale, facultative care nu sunt neaparat de interes universal si vital, ne este bombardata mesageria in unele perioade, sa le spunem "active".

    **** Fair play-ul: faceti lucrurile, schimbarile, imbunatatirile, publicitatea, reclamele in moduri rezonabile, astfel incat chiar sa castige toata lumea, nu doar Breslo (pe termen scurt de altfel, fiindca pe termen lung metoda de castig oricum nu functioneaza !)

    Avem, de mai bine de doi ani jumate - de la prima marire a taxei (care a fost acompaniata de)- promisiuni de schimbari majore pe Breslo, un Breslo extraordinar! O platforma imbunatatita, mai prietenoasa pentru toata lumea (client si vanzator si vizitator simplu), care tine cont de sugestiile si nevoile noastre si optiunile necesare, care se concentreaza pana la urma pe scopul site-ului: comunitatea iubitorilor de handmade (fie ca fac, cumpara sau doar admira) si inlesnirea comercializarii produselor de acest tip in moduri cat mai eficiente!!
    Un lucru foarte bun a fost si este colaborarea cu Ringier. Dar...degeaba vin vizitatori mai multi pe Breslo cautand ceva frumos handmade si gasesc ce gasesc pe-aici, eventual sunt trimisi si la plimbare prin magazine externe, de produse similare in serie sau chiar handmade.! ;) Nu intereseaza pe nimeni cati vizitatori ajung pe Breslo, daca acestia nu sunt intampinati elegant, sunt izgnoti - prin avalansa de reclame, publicitate, mesaje, prin utilizarea greoaie a platformei si a actiunii de cumparare in sine- sau folosesc platforma doar ca punct de informare!

    In acest moment este un haos total aici! Nu inteleg nimic din ce se intampla pe Breslo, este extrem de neprietenoasa atmosfera inca de cand accesezi prima pagina. Si mesageria. Si Shop Admin. Chiar si forumul. Si tot. Publicitate, publicitate, publicitate. Si vorbe goale. Atat.

    18.07.2014, 19:23:25
  • Dungulitze
    Dungulitze

    @afterforever, buna ziua, ceea ce am spus este ca eu personal, sunt dispusa sa bifez un alt tip de abonament, ceva mai scump (desi taxele sunt mari) doar ca sa nu mai am reclame in magazin. Asta presupune ca Breslo sa ofere mai multe TIPURI DE ABONAMENT si fiecare alege ce ii este mai convenabil si mai comod.

    Spun asta deoarece nici Breslo nu mai are incasarile la un nivel optim si nu cred ca sunt chiar autodistructivi si nu stiu ceea ce fac implementand aceste reclame. Sunt sigura ca au multe probleme de sustenabilitate a site-ului. Poate ca mult mai simplu ar fi mai bine decat cum este acum.

    Din punctul meu de vedere magazinele handmade au taxele mari daca luam in considerare nivelul de vanzari pe care il au. Altfel nu ar fi o problema. Anul aceste este foarte slab pentru toata lumea.

    Tot eu consider ca Breslo este putin cunoscut in Romania in zona clientilor si ar trebui mult mai bine promovat

    @Bijouxdemonange a explicat foarte bine si a venit cu multe solutii! Oricum ar fi publicitatea excesiva pe care o face Breslo in acest moment este INNACCEPTABILA!

    18.07.2014, 19:36:24
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    SUBSCRIU LA ABSOLUT TOT CE A SPUS ANDRA!!!

    Dugulitze, am inteles perfect la ce te-ai referit si la faptul ca ar fi o optiune personala dar m-a scandalizat chiar si ideia ca ''unul dintre ai nostri" le-ar putea da apa la moara cand situatia este deja...EXAGERATA!!!...parerea mea.

    18.07.2014, 19:42:12
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Era sa uit: pentru reclamele agresive - bannerele aparute peste tot pe aici- cu sau fara pop up- si nu doar aici, ci si in mail, youtube, facebook, etc exista program care le blocheaza, pentru toate browserele. Add Block Plus se numeste. Voi pune link pe Fb pana una alta si dati-l mai departe celor care n-au ajuns pe-aici sa citeasca.
    Bineinteles ca, nu este o solutie decat temporara si locala.
    Majoritatea utilizatorilori de internet nu stie de existenta acestor programe si fiind asaltat peste tot de reclame, inclusiv pe Breslo, nu are alte solutii decat sa fuga sau sa o ia razna! Iar printre acestia se afla si vizitatorii Breslo, publicul tinta al nostru. Daca eu ascund problema prin add block la mine in browser, ea nu inseamna ca e rezolvata si ca nu mai exista!
    Iar acestea nu rezolva spatiul publicitar din Shop Admin si alte neajunsuri legate de subiectul fierbinte al publicitatii pe care le-am adus in discutie:)

    18.07.2014, 19:55:19
  • Dungulitze
    Dungulitze

    Asa cum am spus de mai multe ori taxele sunt mari si publicitatea aceasta ma agaseaza cumplit. Cred ca Breslo poata gasi solutii mult mai bune, administrative dar si tehnice.

    18.07.2014, 20:14:44
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    In mod normal,sunt o persoana mai mult decat calma.Dar,noua politica breslo legata de promovare m-a scos total din calmul meu.Am adunat de-a lungul timpului, de cand sunt membra Breslo, multe nemultumiri.Au trecut,cum trec toate,le-am lasat in urma,dar vad ca se duce incet-incet dar sigur tot farmecul acestui loc.La inceput,taxele erau acceptabile.Chiar daca nu vindeai nimic,gaura din buget era aproape inexistenta.Au inceput,apoi,maririle exponentiale de taxe,plata pentru publicitate,breslei,etc.Da,de acord,trebuie bani ca sa iesi in fata,dar s-a ajuns-din punctul meu de vedere-ca Breslo sa fie o Romanie in miniatura,adica locul in care banul conduce!Ai bani,stai in fata.N-ai bani,nu existi! Marea majoritate dintre noi creeaza din pasiune,dar vrem sa vindem cate ceva ca sa ne finantam pasiunea fara a umbla la bugetul familiei.Daca iesim putin pe plus,deja suntem fericite.Acum,cum sa mai iesi pe plus?Chiar daca esti talentat,faci bijuterii grozave,ai poze mai mult decat decente (nu vorbesc de mine,ci la modul general) dar nu ai bani pe care sa-ti permiti sa-i folosesti ca sa fii promovat,nu existi decat ca sa platesti taxa lunara.Fara suparare,Breslo,dar ma faceti sa ma gandesc la bancul cu asemanarea dintre politicieni si porumbei:cat sunt jos,ne mananca din palme,cum sunt sus,fac ceva in capul nostru...Si eu ma gandesc serios daca mai are rost sa raman aici.In mod sigur nu voi avea sutele de lei necesare pentru promovare,deci,nu exist!

    18.07.2014, 22:36:04
  • tiny.treasures
    tiny.treasures

    Eu inteleg publicitatea pana la un punct... Dar acum si pe mine ma deranjeaza aici pe breslo. E peste tot. Si ce e si mai deranjant e ca e publicitate la site-uri care nu au legatura cu lumea handmade. Intr-o zi am vazut si eu, reclama la un site de bijuterii non handmade. Nu cred ca e corect. Pop-up-urile de pe prima pagina reduc mult din vizibilitatea "produselor selectionate cu atentie". Ca sa ajung pana la cele mai recente produse trebuie sa dau mult scroll in jos, sa nu mai zic ca Promotiile si Ofertele Speciale care sunt chiar in capat nu se mai vad aproape deloc.

    19.07.2014, 09:04:15
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Nu prea am inteles care e problema cu publicitatea pana nu am intrat de pe alt calculator. Eu am instalat deja Add Block de peste 1 an tocmai pentru a evita multitudinea de reclame de pe alte siteuri. Facand un experiment cu un calculator fara acest add-on, cred ca poza de mai jos este concludenta:

    https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/t1.0-9/996131_704865306217922_528887266307846687_n.jpg

    Va intreb: de ce sa mai fac bijuterii de mireasa? posibilii clienti vor pleca sa le cumpere din alta parte...

    Foarte urat! Ne furam singuri caciula si ne miram ca ne ploua!

    19.07.2014, 09:44:53
  • mssdelilah
    mssdelilah

    minunat!

    19.07.2014, 10:27:05
  • tiny.treasures
    tiny.treasures

    @NicoleCeaMov, exact despre site-ul asta ziceam si eu.... Mi se pare o aberatie... Sunt discutii intregi aici despre chinezarii, raportam produse, cineva sta si isi consuma timpu sa le stearga si Breslo vine si face reclama exact la asa ceva.

    19.07.2014, 10:28:23
  • tiny.treasures
    tiny.treasures

    Alt printscreen cu alta reclama :(
    http://imgur.com/vAHnANl

    19.07.2014, 10:35:05
  • tiny.treasures
    tiny.treasures

    Am dat refresh la pagina si a aparut inca una
    http://imgur.com/CbEdODQ

    19.07.2014, 10:37:32
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Mda, deja s-a intrecut masura, se face reclama la site-uri care vand chinezarii de 2$ la 150 lei si tocmai cu "sprijinul" breslo, comunitatea artizanilor..pe 20 imi expira magazinul si nu il voi prelungi pana cand breslo nu va avea o reactie...

    19.07.2014, 13:06:09
  • gydesi
    gydesi

    Subscriu afterforever, deci nu sunt singura pana acum care a decis la fel .

    19.07.2014, 14:46:45
  • foambubbles
    foambubbles

    Avand deja un ad blocker, nu mi-am dat seama de schimbarile legate de publicitatea de pe Breslo, pana sa citesc pe forum. Dar dezactivandu-l ca sa vad despre ce e vb, n-am fost prea incantata. Subscriu la tot ce s-a spus pana acum pe forum despre subiectul acesta.

    Si eu voi intra in curand in vacanta si ma gandesc serios daca merita sa ma intorc sau nu. Noile schimbari ma dezamagesc, vanzarile au scazut considerabil pt mine, dar am mentinut magazinul deschis mai mult dintr-un fel de nostalgie, fara nici o legatura cu profitul. E drept ca poate nici eu nu m-am ocupat ft serios de el, nu l-am promovat suficient si nu prea am platit pt reclama... Dar nu am facut eforturi mai mari nici pe alte platforma (internationala) si totusi acolo am vanzari regulat, iar per total taxele sunt mici.

    Si tot off-topic, legat de taxele care sunt prea mari pt mine, raportat la vanzari.
    N-ar fi o idee buna ca taxele de baza pt magazine sa fie ceva mai mici si apoi sa platim niste taxe- un procent sau o suma fixa atunci cand vindem un produs? Mie mi-ar conveni asa.

    19.07.2014, 15:12:45
  • foambubbles
    foambubbles

    Si legat de sectiunea "produsele sponsorizate" de pe prima pagina sau de pe forum. De ce atunci cand dau click pe unul dintre ele nu ajung in pagina produsului, ci in sectiunea "recomadari de shopping"? Chiar nu am chef sa-l caut din nou si sa dau click pe el. Deja am facut asta o data, nu?

    Si atunci cand la cautare, apare sectiunea produse sponsorizate, nu s-ar putea ca acestea sa aiba o oarecare legatura cu cautarea? De ce sa caut cercei si sa vad sponsorizate tricouri si margele?

    19.07.2014, 15:18:26
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Foambubbles, multe din casutele de publicitate nu sunt ocupate asa ca breslo promoveaza articole selectionate pentru ghidul de cumparaturi dar fara directionare in magazinul caruia apartine produsul pentru ca vanzatorul nu a platit pentru reclama...breslo "umple" casutele ca sa nu ramana goale pentru ca ar fi inestetic.

    19.07.2014, 15:33:21
  • foambubbles
    foambubbles

    Aha... inteleg. Multumesc pentru lamurire, Afterforever. :)

    19.07.2014, 15:58:59
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Cu mare drag:)

    19.07.2014, 16:34:05
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Mno, n-am avut ce face astazi (aveam eu, dar...) si am mai descoperit spatii pentru publicitatea ad sense. .. Si eu am add block, cu toate astea zilele trecute am vazut pop- up-ul de pe prima pagina si am zarit si reclamele din mesaje (mai bine ca le-am vazut, ca altfel habar nu aveam)...

    Avem asa, in ansamblu:
    categorii (3 spatii: 2 in interior, 1 in subsol): http://i60.tinypic.com/2qtzgcn.jpg
    cautare (3 spatii- 2 in interior, 1 in subsol): http://i58.tinypic.com/nx1fup.jpg
    mesaj (1 spatiu in interiorul mesajului - in loc de semnatura/footnote ;) ): http://i57.tinypic.com/9kowt0.jpg
    mesagerie (1 spatiu in subsol): http://i57.tinypic.com/2dqsjs1.jpg
    prima pagina (1 spatiu chiar inainte de produse sponsorizate zona B) : http://i57.tinypic.com/2j4f4mg.jpg
    shop admin (lista produse): http://i61.tinypic.com/2hwpjxg.jpg
    shop admin (adaugare produs): http://i59.tinypic.com/2e692sy.jpg
    shop admin (publicitate): http://i62.tinypic.com/etzddc.jpg
    shop admin (comenzi): http://i60.tinypic.com/f4ekwz.jpg
    shop admin (statistici): http://i57.tinypic.com/25pmuzt.jpg
    shop admin: etc

    Unde nu avem nimic in shop admin: Financiar si Design , Promoveaza pe Blog.
    Nu avem in contul meu.

    Sunt doua tipuri de reclame:
    - banner dedicat, platit: prima pagina; cautare si categorii (primul spatiu)
    - google ad sense - peste tot pe unde exista un spatiu alb.

    Avand in vedere ca prin google ad sense apar trimiteri la produse similare cu cele de pe Breslo, ar trebui renuntat la el.
    Avand in vedere ca inteleg si necesitatea reclamelor si banilor din reclame, daca e facut cu cap si nu ma invadeaza (pop up, jumatate de pagina ocupata, produse similare, spatiu magazin - pentru admin si pentru vizitatori-, mesaj, etc) pot accepta. Dar nu sustin.

    Cum e posibil ca-n mesajul trimis de mine sa fie un banner-reclama drept semnatura?!
    Cum e posibil ca un Shop Admin sa arate in felul in care arata in acest moment?! Publicitate sus, reclama jos! Chiar nu este clar sensul denumirii de Shop Admin?!
    Cum e posibil ca un client sa vina pe Breslo- platforma de magazine online, deci de comert electronic- in cautare de produse si servicii si el sa fie imbiat la fiecare pas catre magazine externe?!?!

    Sunt complet siderata de avalansa asta de reclame si publicitate din toate partile!

    Iar in loc sa ma ocup de lucruri frumoase si de actualizat magazin, stau si urmaresc reclame prin site si shop admin...

    19.07.2014, 18:14:32
  • un.pic.din.toate
    un.pic.din.toate

    Foarte bine pus punctul pe I.
    Un singur comantariu: Am mai mentionat si intr-un mesaj anterior. Daca tot trebuie sa suport reclama in oricare din paginile magazinului meu: produse, comenzi, etc. invit Breslo sa imi plateasca cota parte din acele reclame sau poate le va scoate totusi.
    Si repet pentru a mia oara: este o intelegere gresita ca reclama atrage vanzari mai mari, COMPLET GRESIT.
    Si stimate Breslo fara magazinele noastre care alimenteaza financiar Breslo, acest nu va mai exista, nu va mai avea cu cine sa functioneze. Asta se doreste????

    19.07.2014, 19:29:28
  • DarkMoonCreations
    DarkMoonCreations

    Am renuntat deja la a plati taxe catre Breslo, de ceva timp. Nu am niciun motiv sa le mai dau bani, in momentul de fata. Taxele de gazduire sunt nejustificat de mari, desi Breslo oricum beneficiaza de promovare gratuita de pe urma noastra, a celor ce platim/ plateam, deoarece fiecare isi auto-promoveza magazinul, cum poate mai bine, pe diverse alte platforme. Insa nu primim mai nimic in schimb, in afara de un spatiu cu diverse si aproape eterne probleme, mai nou cu publicitate agresiva si facuta aiurea, cu unele magazine favorizate s.a.m.d. Cu tristete va spun ca nici chef sa comentez ori sa vin cu argumente nu mai am. Mai trec pe aici doar ca sa mai cumpar materiale. Profit de chestia asta pentru ca merit sa profit si eu de ceva, de pe urma Breslo. :)
    In rest... va doresc succes.

    20.07.2014, 12:04:39
  • Discover.the.magic
    Discover.the.magic

    mie nu imi apar reclamele astea, dar vazandu-le la voi m-am minunat. si adevarat, de-a lungul timpului fiecare din noi a venit cu propuneri de imbunatatirea fiabilitatii site-ului, dar mai nimic nu s-a schimbat, colaborarea cu ringier a fost aplaudata de toata lumea.

    20.07.2014, 20:35:58
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Si eu sunt total de acord cu voi! Andra, ai punctat foarte, foarte bine totul! Si pe mine m-a agasat reclama de pe prima pagina si ma disperau de-a dreptul cele din cautari pana sa ma prind ca sunt reclame. Imi apareau produse care nu corespundeau de niciun fel cu cautarea mea... ma exasperau si inchideam instant pagina.
    Asta este unul dintre motivele pentru care nu voi plati pentru publicitate pe breslo in alt mod decat cea deja inclusa in taxa magazinului.
    Si un offtopic asa pe care nu il inteleg si poate ma lamureste cineva. Am cateva campanii publicitare castigate la un concurs si am avut tentativa acum ceva vreme sa folosesc una. Cu toate ca la deschiderea campaniei scria valoarea in breslei si campanii, nu am putut utiliza campaniile pe care le aveam in cont si mi s-au retras breslei. Acum, nu pot folosi campaniile tocmai pentru ca nu pot selecta nicaieri folosirea lor si imi vor lua tot din breslei. Aveti idee despre asta?

    20.07.2014, 20:55:29
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Sugestie:

    De ce nu se redacteaza de catre Breslo un sondaj cu diverse intrebari pe care sa il completeze utilizatorii breslo? Asa s-ar vedea preferintele/sugestiile acestora (ale noastre) privind publicitatea.

    21.07.2014, 09:51:15
  • tiny.treasures
    tiny.treasures

    @Buburuzacughetute: daca dai cu sageata acolo unde scrie cate campanii ai disponibile iti arata exact unde poti sa iti faci reclama. (pe prima pagina, forum, cautare, etc.) Daca cumva ai selectat sa iti faci reclama in alta parte decat unde ai campanii disponibile atunci iti ia din breslei. Am patit si eu asa.

    21.07.2014, 11:24:31
  • tiny.treasures
    tiny.treasures

    Uite ca cei de la Breslo ne asculta nemultumirile si au modificat produsele sponsorizate din shop admin, acum sunt la capatul paginii si parca nu mai sunt asa deranjante. Reclamele din cautare care duceau catre alte site-uri cu bijuterii nu mai exista. :)

    21.07.2014, 11:32:59
  • Lenora
    Lenora

    Subscriu la nemultumirea generala! Degeaba am facut carti de vizita si am invitat cliente directe de ale mele pe breslo, lumea este confuzata si nu viziteaza platforma decat prima data. Iar vanzarile mi/au scazut la jumatate in ciuda muncii mele sustinute, in ciuda faptului ca am diversificat furniturile si fac mari eforturi sa tin preturile cat mai rezonabile. Ma gandesc serios la o migrare catre alte platforme si sincer imi pare rau de comunitatea de aici. Deci va rog BRESLO, va rog sa va ganditi ca aceasta interfatza deloc prietenoasa ne alunga noua clientii, dar , implicit si pe noi - clientii dvs!!!

    21.07.2014, 12:25:34
  • Breslo
    Breslo

    Buna tuturor,

    La cererea voastra, am eliminat spatiile publicitare Google Adsense, si am mutat zona de publicitate din shop admin.

    Va multumim inca o data pentru implicare. Ne bucuram oricand sa vedem ca va pasa, indiferent de ton. :)

    Fiind vizibila doar creatorilor de handmade, noua zona este destinata in special materialelor pentru mestesugarit.

    Cu ajutorul vostru, speram ca in urmatoarea saptamana sa o optimizam cat mai mult, in asa fel incat sa va ajute sa descoperiti produse noi, fara sa interfereze in nici un fel cu administrarea magazinului.

    Saptamana frumoasa!

    21.07.2014, 12:51:37
  • kiti
    kiti

    Am renuntat de mult sa-mi mai fac publicitate prin platforma B deoarece erau bani aruncati. Personal am lipsit de pe platforma 2 ani si ma bate gandul sa dispar din nou pt ca toate vanzarile pe care le-am avut de cand am revenit s-au datorat produselor, efortului propriu si fb . Niciodata am aparut in ghidul lor de cadouri desi nu exista nici un produs care sa nu fi primit aprecieri, au fost situatii pe care le-am si reclamat in care produsele mele nou listate nu mi-au aparut in lista iar accesarile in cursul singurei perioade de promovare cumparte au fost mai reduse decat la postarile obisnuite .Sunt promovate cu predilectie anumite magazine care datorita nr mare de vanzari ulterioare sunt folosite propagandistic. In setea dupa castig au ajuns sa vanda platforma in exterior si mai grav unor firme concurente. Putin ii intereseaza ca vor pleca cativa, pt ca atrasi de mirajul breslo vor veni altii care le vor lua locul iar ei vor castiga la fel de mult din taxele magazinelor si din publicitate. Nu cred deloc in grija afisata pt magazinele nostre pt ca ea nu exista decat aparent ca un praf in ochi ci se folosesc de noi pt ca fiecare magazin isi are clientii sai, reclama proprie, un anumit nr de vizitatori .Dar vizitatorii se contabilizeaza pe platforma B si nu pe magazinul fiecaruia deaceea si apare ghidul de cadouri la publicitatea pe care o platiti voi la trustul Riniger si nu apare magazinul sau produsul vostru si cu cat nr vizitatorilor este mai mare cu atat mai mult apar solicitarile exterioare pt publicitate platite cu bani grei, deoarece si preturile sunt tot raportate la acest nr de vizitatori. Ce conteaza ca fac reclama unor magazine de bijuterii sau furnituri din afara platformei pt ca nu pe ei ii afecteaza ci pe noi ? Candva voi mai scrie despre dedesubturile acestor afaceri dar nu aici. Sunt curioasa daca acest post va ramane sau va fi sters . O saptamana luminata va doresc !

    21.07.2014, 14:38:56
  • user8272
    user8272

    Acum s-a mai relaxat Breslo, s-a oprit bombardamentul de reclame de la Google, "ohhh respiri usor" ca in reclama TV :).
    Totusi ramane o sugestie care trebuie luata serios in seama: sa dispara reclamele Breslo din sectiunea de admin. COMENZI proprii si personale, nu au ce cauta in intimitatea magazinului meu. Adica, deschid comenzile si am senzatia puternica ca am 5 comenzi, sunt 5 casute de reclame care ma deruteaza si imi schimba fals starea de spirit. Sincer nu e corect sa va jucati cu emotiile mele :), anyway, VREAU sa ramana camera MEA de "respiratie". Sa plece de acolo, sa nu fie nimic din exterior!

    21.07.2014, 15:41:08
  • fimomimo
    fimomimo

    Prin faptul ca achitam o taxa lunara macar integritatea administrari magazinului sa ne ramana noua, nu pentru asta platim?
    Cred ca, cumparatorii stiu sa isi caute produsele care le plac, nu vor cumpara doar ca le este la indemana ceva. In loc sa se creeze publicitate sa te arunce de la un magazin la altul, in ghid, dupa aia pe facebook sau nu stiu unde poate ar trebui sa se stabilizeze site-ul si sa se rezolve problemele majore, bug-urile, mai ales cele ce se cunosc de multa vreme ca exista.
    Multa lume cauta imbunatatiri la administrarea magazinului.. adica de ce exista un nr. de comanda cand nu ai posibilitatea sa cauti numarul acele, sa combini comenzi sa nu tot cauti sa calculezi totaluri si cine mai stie ce.
    Forumul e si el ... dezastru .. mai ales ca nu ai de unde sa sti daca s-a mai scris de subiectul acela sau nu; nu se pot integra fotografii sau link-uri active.

    Despre plati cel mai mult ma deranjeaza ca nu exista plata directa prin paypal, de aceea multi nici macar nu vor sa se complice sa calculeze si sa recalculeze oare cat costa produsele in euro, usd... o chestie care se poate integra la fel de usor ca si plata bresleilor.

    Lumea isi exprima nemultumirea mai mult pentru ca lucrurile esentiale s-au lasat deoparte si s-a trecut la circul de reclame sia rtificii integrate oriunde exista un spatiu alb.

    21.07.2014, 16:17:41
  • Ethno.Bead
    Ethno.Bead

    Daca in urma banilor din reclame s-ar vedea si ceva imbunatatiri ale site-ului poate ca le-am putea accepta mai usor, cat timp nu sunt intruzive. De doi ani de cand am magazin pe Breslo, prea putin upgrade s-a facut, desi sugestiile noastre au fost multe. Pe langa tot ce-a zis fimomimo, mai e deranjant faptul ca trebuie sa parcurgi PATRU pagini ca sa incarci un produs. Cand incarci 1-2 produse pe zi poate nu-i asa deranjant, dar cand sunt multe iti mananca o gramada de timp... si muulte altele despre care s-a tot discutat. Poate ar fi utila o lista cu toaute sugestiile si propunerile de imbunatatire facute de-a lungul timpului, din care unele cu siguranta sunt realizabile.

    21.07.2014, 17:49:50
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Nu pot aplauda eliminarea Ad Sense, probabil fiindca aveam asteptari mai mari din start.

    In orice caz, sustin in continuare eliminarea spatiului de publicitate din Shop Admin!

    Desi ma repet, eu platesc pentru acel spatiu pentru a-mi gestiona magazinul! Ce treaba are gestiunea magazinului propriu cu alte magazine/produse de pe Breslo, fie ele si de materiale de mestesugarit?!
    Cand intru in Shop Admin nu intru pentru ca sunt interesata de creatie, de mestesugareala, nu caut idei si inspiratie, nu caut produsele altora fie ele si materie prima, ci intru pentru ca sunt interesata de partea comerciala, de magazinul meu, de imaginea lui, de produsele mele! Este foarte simplu!

    Notiunile - magazin, a administra, a gestiona, vanzare, comert- sunt elementare, de ce este necesar sa repetam motivele nemultumirii, motivele pentru care in Shop Admin nu este loc de publicitate/reclama?

    Draga Breslo, imi pare rau ca nu pot saluta eliminarea Ad Sense sau schimbarea pozitiei zonei de publicitate din Shop Admin, nici nu ar fi trebuit sa existe astfel de idei implementate pentru a ne da noi apoi cu parerea si a ne exprima nemultumirea pe forum sau prin mail! Ar fi de asteptat ca dupa 6 ani, Breslo - echipa- sa stie foarte bine care sunt nevoile platformei si ale utilizatorilor sai, care este scopul platformei si al utilizatorilor, care este directia in care se indreapta Breslo - ca platforma, ca idee, viziune, ca echipa- cat si utilizatorii, care sunt principiile utilizatorilor si ce asteptari au ei!

    Este dezamagitor, draga Breslo, ca nu va respectati utilizatorii si intelegerea cu acestia nici macar in chestiunile elementare, ca refuzati a invata ceva din experienta de 6 ani si nu intentionati a afisa o evolutie notabila, in primul rand in gestiunea platformei - de la functionare la aspect- si apoi a comunicarii si relationarii cu utilizatorii- mai ales cei platitori care fac aceasta platforma sa existe-, nemaivorbind de directiile in care se indreapta Breslo, de politica practicata, de principii! Se pare ca in acest moment, aveti principii, scopuri si directii diferite total de cele ale noastre, ale utilizatorilor...
    E trist ca insistati sa va indreptati intr-o directie opusa sau paralela, care nu are nici o legatura cu drumul pe care ati pornit, desi sunt convinsa ca o stiti si o vedeti si voi foarte bine , chiar daca nu vreti sa recunoasteti (cel putin nu direct, dar o aratati foarte clar prin chiar efortul depus in cautarea de tot felul de artificii care mai de care mai uluitoare). Pana la urma, nici nu e necesar sa recunoasteti, ci doar sa faceti ceea ce este de facut pe-aici pentru a imbunatati platforma si dinamica pe Breslo, sa ascultati ce vi se comunica, sa urmati principiile pe care le sustineti!

    21.07.2014, 18:31:05
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    @tiny.treasures, am facut campania respectiva exact unde trebuie! Vazusem chestia cu mouse-ul si am respectat intocmai asta. Cu toate astea mi s-au luat breslei. Si intrand acum in cont se pare ca voi ramane pe veci cu campaniile in cont pentru ca mai nou publicitatea se face doar prin bresleii platiti, atat!
    Am atasat o poza ca sa vedeti despre ce vorbesc: http://tinypic.com/r/2cn9mw4/8


    Am observat si eu ca a fost eliminat Ad sense, insa ma deranjeaza publicitatea din magazinul meu. E deranjant cand intri si vezi ceva in rubrica de comenzi si constati ca nu e o comanda...

    21.07.2014, 19:17:12
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Buburuzo, doar in Newsletter si pe Ringier se poate face promovare doar cu Breslei, nu cu campanii.

    Si in print screen, cum ai selectat tu prima pagina zona B, scrie ca poti folosi Breslei si campanii.

    Nu stiu cum ar trebui sa functioneze utilizarea campaniilor ca plata, dupa mine ar trebui sa poti selecta cumva daca platesti cu breslei sau cu campanii.
    Stiu ca au mai fost discutii in sensul asta, dar nu stiu daca erau bug-uri sau asa functioneaza. Dar cel mai bine este sa le trimiti mail/mesaj celor de la Breslo, sa-ti rezolva problema si sa-ti poti folosi campaniile.

    21.07.2014, 20:33:57
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Ar trebui sa poti selecta, dar nu ai de unde... Imi spune exact cati breslei ma costa afacerea, deci nu prea am cale de intoarcere.
    O sa le scriu un mail.

    21.07.2014, 21:53:33
  • mssdelilah
    mssdelilah

    nice try... mai nou, bagam sub pres ce nu ne convine

    22.07.2014, 17:57:30
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Subscriu eliminarii reclamei din Shop Admin!!!

    In privinta taxelor, Breslo spune:

    "Ce nu este permis pe Forumul Breslo:
    ..............................................................................................................
    ..............................................................................................................
    ยท Analizarea Politicii de Taxe
    Politica de Taxe este stabilita de Breslo si nu poate face subiectul unei discutii publice pe Forumul Breslo. "

    :))

    Sunt si eu curioasa cine face selectia pieselor ce apar in ghidul de cadouri ?

    Merci! :)

    22.07.2014, 21:47:35