Forum: Idei si sugestii supra saturatie de reclame

  • alchemy
    alchemy

    reclamele de pe platforma sunt pe zi ce trece mai agresive :(
    pentru a citi si sterge un anunt din mesagerie a trebuit sa fac "n" artificii; reclame peste reclame sar din toate colturile monitorului :( chiar e nevoie de asa ceva?

    29.09.2014, 21:40:43
  • user61482
    user61482

    De cand folosesc Adblock Plus este totul mult mai usor de suportat :) . Ti-l recomand :)

    30.09.2014, 08:46:01
  • alchemy
    alchemy

    sa zicem ca eu rezolv problema, dar clientii care intra la mine in magazin si vad reclama aia.... e ok asa?adica eu am un magazin care gazduieste reclama cuiva

    30.09.2014, 17:05:14
  • 4handmade
    4handmade

    Eu nu vad nicio reclama cand intru in magazinul Alchemy :)
    Este vorba de reclamele breslo sau de celelalte?

    30.09.2014, 17:50:11
  • alchemy
    alchemy

    nu, sunt reclame de pe alte platforme, e ceva tare ciudat, ma intreb daca nu am vrun virus ceva, daca nimeni nu mai are problema asta.. nu stiu ce sa zic, mai dau o scanare de sistem :(, am trimis la echipa un print screen; e vorba de doua ferestre care se deschid lateral pline cu reclame "Powered by BrOwsser Shoap"

    30.09.2014, 19:12:18
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    alchemy, a mai fost un caz in urma cu ceva vreme. LadyShop acuza aceeasi situatie:
    www.breslo.ro/Forum/NU-SE-VAD-PRODUSELE-DIN-MAGAZINE_topic_15102

    O poti intreba direct pe ea daca a rezolvat si cum. Si sa ne spuneti si noua, in cazul in care mai apare vreo astfel de situatie.

    30.09.2014, 20:51:36
  • alchemy
    alchemy

    am elucidat problema, asa cum a zis chc.handmade un Adblock Plus te ajuta sa scapi de asa zisa extensie suparatoare (pentru mine tot virus e), cenusa in cap si scuzele de riguare; nu am stiut ca exista asemenea oratanie virtuala am crezut ca a exagerat Breslo cu reclamele :P, acum rad dar am stat peste 4 ore sa elucidez enigma asta

    30.09.2014, 21:18:19
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Eu nu am adblock activat pe site-ul Breslo si nu-mi apar astfel de reclame.

    30.09.2014, 23:03:57
  • alchemy
    alchemy

    :(( da vad, problema a reaparut :((

    01.10.2014, 19:30:23
  • alchemy
    alchemy

    @bijouxdemonange: asta poate pentru ca este o problema a PC-ului meu, a furnizorului de internet dar nu a platformei? Nu ma pricep dar zic si eu.

    01.10.2014, 19:56:49
  • VonDenElben
    VonDenElben

    Hello, am avut aceasi problema. E un fel de virus , antivirusul meu nu il detecta sa il stearga . Cauta un malware scanner, el iti va gasii "puriceii" si ii va curatat.
    Eu am patiu urat ca imi apareau ads pete tot, cuvintele daca dadeam hover pe ele aveau ads.Aaa si cireasa , mi se "decojea" eranul in dreapta sus ca o foaie ..evident cu reclame. Eram cat pe ce sa ma iau de cei care aveau siteul une eram , dar apoi am vazut ca se intampla peste tot. Am patit-o si cu mozzila si chrome ca browser.
    Multa bafta!

    01.10.2014, 20:18:46
  • 4handmade
    4handmade

    Mai pe scurt, sunt... virusi.
    Incercati sa dati o scanare a calculatorului, poate reusiti sa scapati doar cu o devirusare :) Din pacate, si eu am patit ceva asemanator mai demult si nu am scapat decat cu reinstalare de sistem :(

    02.10.2014, 00:20:33
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Si eu cred ca sunt virusi, asa cum ii spuneam lui LadyShop in topicul amintit mai sus.
    De aceea ziceam sa o intrebi pe ea, cred ca pana acum a rezolvat (in orice caz, astepta pe cineva care se pricepe la pc-uri).

    Din fericire n-am contactat asa virus, deci nu pot sti cat de grav este sau cum se solutioneaza si ce antivirus e bun. Insa daca doar reinstalarea sistemului este solutia (sau probabil vreun antivirus serios si scump), inseamna ca sunt virusi "sanatosi".

    Oricum, in aceasta situatie nu e platforma cu probleme. Si in nici un caz furnizorul de internet.

    E vorba cel mai probabil de un virus contactat la accesarea vreunui site sau link suspicios sau la un download.

    02.10.2014, 11:01:48
  • 4handmade
    4handmade

    Da, asa este, bijouxdemonange. Este groaznic, esti pur si simplu invadat de reclame, iar calculatorul merge groaznic de greu. Din cauza reclamelor aproape nu mai reusesti sa vezi continutul paginii accesate :(
    Succes, Alchemy! Si daca afli cumva rezolvarea, spune-ne si noua. Poate data viitoare scap si eu altfel, sa nu mai reinstalez totul :)

    02.10.2014, 12:22:39
  • MURESANRITA
    MURESANRITA

    Si eu am aceeas problema,daca gasiti o solutie ,va rog ,sa-mi spuneti si mie

    02.10.2014, 17:37:41
  • alchemy
    alchemy

    momentan supravietuiesc cu Adblock Plus si setare direct pe reclame pentru a fi blocate, de antivirus nou trebuie sa instalez dar pentru asta ar trebui sa dezinstalez pe cel vechi etc; probabil si o reinstalare de sistem ar fi buna, toate astea sunt programate pentru sfarsitul de saptamana, pana atunci supravietuiesc cum pot :)
    Dar totus este curios, chestia asta doar pe Breslo se intampla, pe alte situri nu; nici pentru furnizorul de internet nu bag mana in foc, spre exemplu antivirusul imi da mesaje foarte des ceea ce pe alta retea nu s-a intamplat (cu acelas PC)
    Am intrebat-o pe LadyShop si a zis ca nu a rezolvat, este calculatorul de la munca pe care nu-l administreaza ea ci firma la care lucreaza.
    Asa ca trebuie sa-mi fac timp pentru virusul asta tapanos care sincer nu stiu cum s-a instalat la mine, cred ca este sinucigas pentru ca sunt pe un sistem cam depasit moral, sa caute si el calculatoare mai performante, al meu abia se mai tine :P

    02.10.2014, 19:59:13
  • ramonaignat
    ramonaignat

    Eu am patit asa pe laptop. Imi era invadat pur si simplu ecranul de tot felul de reclame, jocuri...foarte frustrant. O gramada de iconite ...peste tot. Sotul meu a umblat pe la setarile laptopului si acum ecranul e curat.
    O persoana care se pricepe bine la calculatoare va poate ajuta sa scapati de problema. Sotul meu spune ca e simplu, dar pentru mine...e imposibil sa inteleg ce-mi explica el acolo.

    02.10.2014, 23:30:35
  • blanitza
    blanitza

    Am avut si eu problema asta, l-am luat de la un download absolut inofensiv la prima vedere, cautam subiecte de bac, si-am fost realmente invadata de reclame pe absolut orice site intram, paginile se incarcau greu pentru ca se incarcau mai intai tampeniile de adds, pusesem si-un adblock, dar apareau tot timpul noi porcarii, si le bagam si pe ele la blocat, si-atunci se substituiau unor cuvinte, care deveneau albastre si dac-as fi dat click, aparea indata o pagina de joc sau alte aiureli, in sfarsit, n-am scapat decat reinstaland sistemul... Asadar, nu prea cred ca ai alta solutie daca te-ai pricopsit cu-asa ceva..

    05.10.2014, 01:43:07
  • Discover.the.magic
    Discover.the.magic

    va sfatuiesc sa va downloadati addblock, e foarte usor de instalat si nu o sa mai vedeti nicio reclama. https://getadblock.com/

    05.10.2014, 13:40:13
  • user58527
    user58527

    Nu este un virus. Mi s-a intamplat si mie. Am incercat cu AdBlock dar nu era gratuit. Am descoperit ca de fapt, atunci cand am descarcat ceva de pe net, s-a descarcat si chestia cu Powered by.. cu reclame. Trebuie doar s-o dezinstalati din Control Panel si rezolvati problema.

    17.10.2014, 20:40:17
  • user58527
    user58527

    Programul pe care trebuie sa il dezinstalati se numeste de fapt GoSave.

    19.10.2014, 13:11:26