• forHOPE
    forHOPE

    Buna seara,

    As avea o intrebare...am nevoie de "capul" unui surub...intrebarea mea e: cum pot taia surubul? cu ce?

    Multumesc!

    15.09.2013, 20:31:11
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    cand spui surub, te referi la cele cu cap hexagonal (sau alta forma...) si care au filet?

    Pai in primul rand depinde cat este de gros. Daca este mai subtirel il retezi cu un patent mai zdravan.
    Daca este mai gros de 2.5 mm in diametru se poate taia cu un fierastrau cu panza de bomfaier din aceea subtire pentru metale.

    Totusi, daca ai un magazin de fierarie pe langa tine, si daca nu ai multe suruburi:))) de scurtat, te sfatuiesc sa ii rogi pe domnii vanzatori sa te ajute.

    Exista un dispozitiv de taiat lacate cu care intr-o secunda il lasa pe surub fara cap.

    Sper sa iti fie de ajutor.

    16.09.2013, 15:30:35
  • forHOPE
    forHOPE

    Va multumesc frumos pentru informatii. In general prefer sa imi rezolv singura lucrurile, deci mai mult ca sigur voi pune mana pe bomfaier :)

    Multumesc!

    16.09.2013, 20:07:09
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Cu multa placere! Si investitia nu este asa de mare...Iti trebuie doar un fierastrau din acela mic metalic in forma de C (il gasesti la orice magazin de produse de fierarie). Si o panza de bofaier pentru metale. Or sa te ajute si vanzatorii la alegerea unei variante optime.

    17.09.2013, 15:11:39
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    A... si iti mai trebuie o menghina mica (daca nu o ai deja) sau un dispozitiv de prindere a surubului. Sa fii atenta sa nu te tai!

    17.09.2013, 15:13:45
  • forHOPE
    forHOPE

    Ok, va multumesc mult de tot pentru informatii si sfaturi!

    17.09.2013, 21:59:04