Forum: Locuri & Evenimente Targ cu Suflet la Malul Marii editia a IIIa Mamaia

  • DoinaDay
    DoinaDay

    Tocmai am primit un mesaj despre aceasta editie de targ organizat la Mamaia.Detalii aici:
    http://bijuteriiperleargint.wordpress.com/2010/06/01/inscrieri-targ-cu-suflet-la-malul-marii-editia-a-iii-a-mamaia/

    01.06.2010, 07:49:27
  • dulinszky.vanda
    dulinszky.vanda

    Cele care ati mai participat cum a fo la acest targ?Ati avut vanzari?Ati mers si din orase mai indepartate de constanta?Ma tenteaza...acest targ...si e ok si perioada.pacat ca sunt 2 zile numa..dar cum vin din brasov..ma face sa ma gandesc daca..se merita cu drumu si taxa?

    01.06.2010, 13:10:40
  • DoinaDay
    DoinaDay

    Eu am fost la editiile din Constanta.Pentru mine a fost ok,am acoperit toate cheltuielile cu drumul,taxa,si am ramas si cu ceva banuti.La Mamaia presupun ca va fi si mai bine,locul e perfect ales,cred eu.Mai ales ca organizatorii vor cauta si o cazare mai ieftina,pentru cele care venim din toata tara!

    01.06.2010, 16:50:10
  • voicucodruta
    voicucodruta

    daca e cineva dispus sa imparta taxa, sa fim 2 persoane la o singura masa, astept mesaj. chiar imi doresc mult sa particip la acest targ

    03.06.2010, 14:21:36
  • DomnisoaraBabacilu
    DomnisoaraBabacilu

    aveti idee daca e necesar pfa-ul pentru participarea la targ?

    06.06.2010, 17:23:29
  • voicucodruta
    voicucodruta

    nu este necesar pfa, dar vinzi pe riscul tau.

    07.06.2010, 19:25:20
  • punctG
    punctG

    Am impresia ca pica sambata si duminica, tocmai ca sa nu fie probleme, bugetarii nu lucreaza... dar daca o sa fi langa noi zicem ca sunt ale noastre :)))))

    07.06.2010, 23:42:58
  • ReeaKnitting
    ReeaKnitting

    Este cineva care s-a inscris la acest targ? Dupa ce ati efectuat plata si ati trimis confirmarea ei ati mai primit un mail inapoi eventual cu numarul alocat? Eu am platit luni , am trimis mail si de atunci nici un semn, iar telefonul de contact este inchis. Nu as vrea sa imi fac ganduri negre...

    09.06.2010, 20:04:22
  • DomnisoaraBabacilu
    DomnisoaraBabacilu

    Da, eu am primit mail a doua zi, probabil cand au intrat banii in cont.

    09.06.2010, 21:24:52
  • dulinszky.vanda
    dulinszky.vanda

    Buna!Eu am primit raspuns in ziua aia, ca a primit confirmarea platii!Dar nu mi s a zis locu....si vad ca pe site ul lor,,,au ramas locurile tot 65. desi cred ca s o mai inscris cativa!Cine stie!Eu zic sa intri p mess....si s vbesti cu ea..eu asa am facut...adica mailu il folosesti l mess..e mai ok...si vad ca intra destul de des,,p mess, si cred ca o sa se rezolve!

    10.06.2010, 08:47:53
  • choice4all
    choice4all

    Si eu am primit mesaj cu numarul locului la scurt timp dupa ce am platit. Probabil sunt ocupati cu organizarea in perioada asta.Oricum, ne vedem la mare, la soare......

    10.06.2010, 12:28:40
  • yellowgreen
    yellowgreen

    Am primit si eu azi e-mail cu numarul locului. Ne vedem la Mamaia. Spor la margelit.

    17.06.2010, 19:48:51
  • Nati
    Nati

    Unde gasesc si eu un suport/display de care am nevoie la targ??

    22.06.2010, 13:42:29
  • gariana
    gariana

    Panou de expus accesorii?

    22.06.2010, 13:57:05
  • Nati
    Nati

    exact... sau am mai vazut ceva ca un panou dar sa face o cutie..... im sorry my romanian is bad. nu pot sa descriu exact ce erea dar am vazut la o femeie la tv.. si nu a zis cum sa numeste.

    22.06.2010, 14:37:48
  • gariana
    gariana

    eu am dat comanda la made- in- brasov. daca esti din bucuresti probabil ca vei gasi si inmagazinele de specialitate. la multi am vazut panouri pentru pictura din lemn

    22.06.2010, 15:01:56
  • Nati
    Nati

    eheh i-am vazut ca la vandut... daca se poate cam cat ai dat?

    22.06.2010, 15:05:31
  • gariana
    gariana

    nu stiu daca am voie sa zic :) cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti personal...eu am vorbit dupa ce l-a vandut...poate te serveste si pe tine daca mai poate

    22.06.2010, 15:12:18
  • Nati
    Nati

    ce sfaturi aveti? chiar doresc sa particip...

    22.06.2010, 23:12:08
  • Nati
    Nati

    nu stiu despre restul dar am mai vazut produsele mele pe prima pagina de multe ori... ;D dar daca asa este cum zici tu FOARTE URAT

    28.06.2010, 00:21:22
  • Nati
    Nati

    Am platit taxa sunt pe locul 104

    04.07.2010, 20:52:21
  • Nati
    Nati

    mai vine si altcineva?

    04.07.2010, 20:52:48
  • ReeaKnitting
    ReeaKnitting

    Salut,

    Din pacate eu nu mai pot ajunge la acest targ din cauza serviciului. Cedez locul meu ( nr. 66) contra sumei de 120 de lei (taxa initiala a fost 150 lei) . Am vorbit deja cu organizatorii si mi-au spus ca este posibil sa fac schimb. Cei interesati sunt rugati sa ma contacteze.

    Multumesc frumos.

    05.07.2010, 19:10:35
  • Nati
    Nati

    daca ai fi spus acu 4 zile.... ;)

    06.07.2010, 03:08:33
  • gariana
    gariana

    Voi vorbiti aici de targul din Vama Veche? Cel din Mamaia parca a fost, nu?

    06.07.2010, 07:53:43
  • Nati
    Nati

    acesta este in mamaia

    06.07.2010, 10:58:49
  • margelutevesele
    margelutevesele

    In cazul in care sunteti interesate de cum a mers targul...ei bine ...a fost un dezastru total ... mediatizarea care ar fi trebuit facuta inaintea targului nu s-a simtit deloc. Indiferent de tipul de bijuterii pe care le avea fiecare, vanzarea a fost foarte scazuta...nu stiu daca cineva a reusit sa-si scoata cheltuielile, dar in mod cert multi au vrut sa-si ia banii inapoi pentru a doua zi de targ,iar anumite persoane chiar au reusit sa faca asta dupa ce s-au certat cu organizatorul. Intr-un cuvant : DEZAMAGITOR .

    01.08.2010, 18:14:08
  • user4188
    user4188

    Intr-adevar ,acest tirg s a dovedit a fi o mare teapa deoarece nu a fost mediatizat absolut deloc ,cu toate ca a fost pus la cale cu mult timp inainte.Am fost si eu in prima zi acolo...a doua zi am considerat ca e mult mai bine sa nu merg...iar atitudinea organizatorului lasa loc de multe comentarii,din pacate:((

    01.08.2010, 19:25:13
  • voicucodruta
    voicucodruta

    si eu am fost doar prima zi, dezamagire totala, mai ales ca pentru mine a fost primul targ, pt cele care au fost a doua zi...cum a mers?

    01.08.2010, 22:36:21
  • on.skin
    on.skin

    A doua zi ne-am cam facut de cap,ne-am rearanjat(am stat si pe faleza) si ptr cativa a mers destul de ok.Ca experienta e cu siguranta cel mai prost targ,fara reclama,fara prezenta organizatorului cu lume care nu aveau treaba cu handmade-ul,intr-adevar dezamagitor

    02.08.2010, 00:21:18
  • Day
    Day

    La mine a mers relativ ok,adica mi-amacoperit cheltuielile,nu am facut paguba in bugetul familiei.Insa organizatoric..........mi-am ucis cateva mii de neuroni de care imi pare rau,a fost un fiasco total.Debandada in toata regula.Si asta din cauza lipsei organizatorului.V-ati simtit vreodata lasate balta?Exact asa a fost.

    02.08.2010, 08:38:31
  • daniela30
    daniela30

    si eu am participat la acest targ,si a fost ca si organizare dezastru,organizatorii parnic biju ne-au lasat balta,eu fiind din constanta ca vanzare a fost ok,dar pt ca a doua zi ne-am schimbat locul pe faleza,unde chiar circulau oameni,nu pe plaja.rusine pt Parnic,alta data sa fim atenti cui dam banii,si nu in cont ci cu chitanta.Ce sa zic pt cedi din tara care au venit cu sperante si au luat o mare teapa,si au ramas si fara bani,cum imi povestea o fata ca n-are bani sa plece acasa.Sa le fie rusine,daca au sa ceva,si dragi creatori de handmade sa fim atenti la astfel de organizatori.

    02.08.2010, 12:46:17
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    un pic offtopic: cand spuneti in general ca ati acoperit cheltuielile, va referiti la taxa sau si la materialele bijuteriilor pe care le-ati vandut?

    Fiindca eu daca dau 100 de lei pe taxa si vand de 100 de lei, asta e pentru mine o paguba cat se poate de clara (si maaare)!

    02.08.2010, 12:58:46
  • margelutevesele
    margelutevesele

    @ CinnamonCloves pagubiti au fost multi. Din aproximativ 100 de expozanti, a doua zi au ales sa mai expuna aproximativ 30. Motivul pentru care au ales sa nu mai expuna nu a fost ca vandusera toate produsele ci pentru ca si-au dat seama ca nu au cum sa-si acopere cheltuielile pentru inca o zi.... fara sa mai tina cont de pretul materiei prime.... Cei care au fost din zona nu au avut paguba asa mare, in schimb despre cei care au venit din toate colturile tarii (intrucat au fost si din Bacau, Sighetul Marmatiei, Craiova, etc) nu se poate spune acelasi lucru. Gandeste-te ca sambata se faceau 'statistici' privind vanzarile, unde pe primele locuri tronau cei care reusisera sa vanda unul-doua produse.

    02.08.2010, 13:30:46
  • arabela
    arabela

    Auci, da suna tragic de tot.

    02.08.2010, 13:36:34
  • alexandragatin
    alexandragatin

    se pare ca din ce in ce mai multi neaveniti se dau "organizatori" de targuri. imi pare rau sa aud ca a mers atat de prost :( nici in bucuresti n-a mers mai bine :(

    02.08.2010, 14:17:35
  • dulinszky.vanda
    dulinszky.vanda

    Intr-adevar, organizatorii jalnici...si am aflat ca in timp ce noi ne chinuiam sa ne gandim cum sa ne mai asezam ca sa ne fie bine.., ca macar sa ne scoatem taxa....ei erau la vama veche si vindeau bine mersi!Eh..ce sa zic....nu am acoperit toate cheltuielile..dar macar m am bucurat de mare...macar atat!:)))))

    02.08.2010, 21:58:44
  • Artadora
    Artadora

    v-au dat factura si chitanta pentru taxa platita ?

    05.08.2010, 11:52:55
  • margelutevesele
    margelutevesele

    Plata s-a facut in cont, deci nu aveau cum sa dea chitanta, dar ar fi putut sa dea factura.... lucru pe care nu l-au facut.

    06.08.2010, 07:15:06
  • choice4all
    choice4all

    Am fost si eu acolo, dar scriu abia acum pentru ca am mai rams cateva zile in concediu la mare, fara internet. De la mine lucrurile s-au vazut in felul urmator:

    Sambata dimineata am fost " plantati" pe plaja, in zona Riviera, intr-un loc aparent ok. Eram langa faleza, dar total invizibili de pe faleza si langa o aleea de lemn care traverseaza plaja, dar.... cu spatele la alee! Probabil ca domnul Parnic nu a platit nici un fel de chirie acolo, pentru ca plaja este a restaurantul pe care, am aflat mai tarziu, il detine varul sotiei.
    Promovare nu s-a facut absolut deloc, nu era nici macar un banner sau un indicator catre locul respectiv.Mi s-a explicat ca "asta e strategia de marketing" si daca nu mi se pare in regula sa organizez eu.Persoane care faceau plaja cativa metri mai incolo, habar nu aveau de noi. Duminica cineva a avut ideea aproape geniala de a scrie cu creta "targ handmade" si a desena sageti pe jos pe faleza.
    Nu s-au adus nici macar saci pentru gunoi.
    Pe organizator l-am vazut ultima data sambata pe la ora 13
    Duminica nu m-am mai dus sa vand pe plaja, iar pe faleza mi-a fost totusi teama sa ies.
    Am vorbit insa cu cei care au stat langa mine sambata. Duminica pana in pranz avusesera 4 (patru!) vizitatori.
    @CinnamonCloves: In "cheltuieli" trebuie incluse: taxa targ+ drum+ cazare+ masa(macar o parte, ca mananci si acasa, dar la alti bani)+ materiale+ manopera+promovare+ ambalare+..... ca precis imi scapa ceva. Dupa ce le acoperi pe astea incepi sa calculezi profitul.

    Una peste alta:
    Teapa a fost evidenta pentru toata lumea, fie ca a vandut ceva, fie ca nu. Adica a fost ceea ce in termeni legali se cheama : escrocherie. In acest fel domnul Parnic a reusit sa-si faca din nume renume.
    Ar fi bine sa invatam din experienta asta fie ca am trecut prin ea, fie ca doar citim. Zicala ca nu exista padure fara uscaturi se confirma din nou.
    Cu siguranta ca se pot lua si masuri legale impotriva "organizatorului". Stie cineva ce ar trebui facut?
    Lipsa noastra de reactie intr-o astfel de situatie creeaza un precedent foarte periculos.

    Scuzati lungimea comentariului.
    Tuturor mult spor si targuri bine organizate.

    07.08.2010, 11:49:24
  • antartique
    antartique

    @choice4all:
    "Cu siguranta ca se pot lua si masuri legale impotriva "organizatorului". Stie cineva ce ar trebui facut?" - Da, poate fi actionat in judecata pentru escrocherie (chiar asta este speta). Deasemenea, Dl. Parnic poate fi acuzat si pentru nerespectarea legilor fiscale, mai ales daca acesta nu reprezenta o persoana juridica. Nu ma pot pronunta exact pentru ca sunt in necunostinta de cauza referitor la conditiile de participare, respectiv de achitare a taxei si nu obisnuiesc sa trag concluzii dupa prezentarea unor pareri, subiective dealtfel.
    Un contract, chiar daca de cele mai multe ori are caracter formal, are rolul de a conferi partilor o minima siguranta; orice acord verbal este de prisos in instantele judecatoresti, chiar daca sunt 100 de acuzatori vs. 1 parat. In cazul de fata (si sunt sigur in proportie de 95%) instantele abilitate vor propune rezolvarea pe cale amiabila, in sensul ca organizatorul sa inapoieze pagubitilor cel putin suma achitata de acestia+cheltuieli de judecata. Daca se va ajunge la judecata procesul va fi unul anevoios.
    In cazul in care suma a fost virata in contul unei persoane juridice asta inseamna ca acea suma este impozitata si in ceea ce-i priveste pe reprezentantii statului, daca bugetul de stat a fost plusat, implicatia instantelor va fi una formala si lipsita de interes.
    In Romania, statului nu-i pasa de cetatean iar singurele situatii in care se implica sunt acelea in care statul insusi este pagubit.

    "Lipsa noastra de reactie intr-o astfel de situatie creeaza un precedent foarte periculos." - Cu siguranta se vor gandi si altii la adoptarea acestei tactici, pe sistemul "hit and run" insa pagubit este cel care da nu cel care cere.

    Il cunosc personal pe D-l Laurentiu Parnic (daca despre el este vorba), a participat la a doua editie a expozitiei Antartique, mi s-a parut cat de cat ok insa nu am schimbat mai mult de 5 fraze si nu mi-am putut forma o parere despre acesta.
    Stima.

    09.08.2010, 19:13:06
  • choice4all
    choice4all

    Multumesc pentru raspunsul atat de punctual. Banuiam si eu ca asa ar sta lucrurile..... Aveti in totalitate dreptate, cu un singur "amendament" : pagubit este cel care da, nu cel care cere, dar asta pe termen scurt. Sper din tot sufletul sa nu mai trecem prin asa experienta .
    Spor si zile senine!

    09.08.2010, 22:39:17
  • Artadora
    Artadora

    Imi pare rau pentru ce-ati patit :(
    Am primit si eu invitatia de participare la targul asta dar nu i-am raspuns ca nu aveam banuti.
    Ieri am primit doua invitatii pt. targuri ! unul din Bacau si unul din Iasi, ultimul costand 1600 lei (am scris bine !) pt. 8 zile, la sf. lui septembrie...Printre alte oportunitati , de fapt prima scrie ca nu-i nevoie sa fii autorizat...oare de ce ?!
    Vineri si sambata am vandut cu ocazia Sarbatorii Timisoreana de la Buzau. Am inchiriat 2 m patrati si-am platit 9 lei (am scris bine) pt toate cele 3 zile !!! duminica n-am mai fost ca aveam ceva treburi acasa. Oricum mi-am scos taxa cu 3 bratarele pt. fetite :D si mi-au dat chitanta ce o pot deconta.
    Vecina cu mine a fost o doamna simpatica din Ploiesti care tocmai se intorsese de la acest targ de la Mamaia si mi-a povestit ce-ati patit. Avea cutiutele cu coliere pline de nisip...N-a castigat mai nimic pe plaja.
    Cu criza asta observ ca s-au cam indesit ofertele de targuri hand-made, organizate la negru si nu de primarii...cum s-au inmultit si cei ce lucreaza asa ceva. toti vor sa profite de pe urma creativitatii si placerii artizanilor de a lucra ..Artizanii "vaneaza" clienti, organizatorii "vaneaza" artizanii :D

    10.08.2010, 01:36:14
  • antartique
    antartique

    @choice4all - Cu placere
    @Artadora:
    "Printre alte oportunitati , de fapt prima scrie ca nu-i nevoie sa fii autorizat...oare de ce ?!" - pentru a participa nu este nevoie sa fii autorizat, ci doar pentru a vinde. In domeniul handmade pana acum nu au fost probleme cu persoanele neautorizate care vand. Repet, pana acum.

    "Artizanii "vaneaza" clienti, organizatorii "vaneaza" artizanii :D" - Ma intreb...clientii ce-or vana?

    12.08.2010, 18:24:24
  • Artadora
    Artadora

    clientii "vaneaza" FRUMOSUL ! :P
    participi la targ si ce faci ? nu vinzi ? doar imparti carti de vizita ?

    12.08.2010, 19:10:38
  • antartique
    antartique

    @Artdora

    La un targ CEL mai important lucru este sa imparti carti de vizita atat celor care cumpara cat si celor care nu pentru ca mai devreme sau mai tarziu va veni vremea cand targurile handmade isi vor pierde foarte mult din "substanta" si fiecare va ramane cu propria clientela, ca sa ma exprim mai putin plastic.

    Intrebarea mea era retorica. Intr-adevar, clientii fideli handmade "vaneaza" frumosul insa trebuie "educate" persoanele in viziunea carora plasticele de la metrou ar fi mirobolante.

    Creatorii de handmade s-au inmultit exponential in ultimul an si este nevoie ca si numarul cumparatorilor pasionati de handmade sa creasca, in caz contrar handmade-istii vor ajunge - pe fondul unei concurente acerbe si a unei crize care in Romania inca nu si-a atins apogeul - sa-si vanda munca de o jumatate de zi pe 2 lei.

    12.08.2010, 19:36:28
  • Artadora
    Artadora

    Asa ar fi trebuit sa vaneze : frumosul si originalitatea, lucrari de calitate, si nu plastice , lucruri de serie si cat mai ieftine.
    Pe 6-7 august m avut ocazia sa vad pe viu cum se comporta clientii la un targ (de fapt un talcioc). Eu am expus numai unicate, din fimo, pietre semipretioase (adevarate), icoane pe sticla si figurine din ceramica magneti pentru frigider (creatii personale). Toti le admirau, le pipaiau si cativa au cumparat.
    Langa mine era o taraba a unei tiganci cu tot felul de plastice, jucarii, mada China si in partea cealalta o doamna ce vindea produse de serie, din semipretioase, perle, amestecate cu multe imitatii de pietre, cristale, mult howlit vopsit.. (nici nu-l cunostea...) ce erau foarte ieftine in raport cu lucrarile mele si care s-au vandut cu spor. erau tare sclipicioase si arafeau atentia spre ele.
    Eu am vandut doar de 200 lei, in rest am impartit carti de vizita si-am stat de vorba cu vizitatorii cu mare placere. Fiind din acelasi oras m-am intalnit cu multe persoane cunoscute :)
    Oricat de mare ar fi criza eu nu am de gand sa scad preturile deoarece stiu bine cat de mult am trudit, cat am investit in materiale si cat ma costa darile la stat...
    Lucrarile nu se vor degrada...la o adica, daca nu le vand le dau mostenire fiului :D Impoertan e ca mi-a facut placere sa le creez .M-am gandit totusi sa lucrez si ceva mai simplu (ca am boala de a migali prea mult, fiind perfectionista) de genul unui pandantiv atarnat doar de-o panglica de organza, saten, fir de piele etc. sa pot pune un pret mai mic.
    Asa e, s-au inmultit artizanii precum ciupercile dupa ploaie...dintre care rasar ca niste flori de aur adevaratii creatori hand-made, artistii.

    12.08.2010, 20:58:39
  • Artadora
    Artadora

    Ma scuzati c-am "butonat" prea repede si-au aparut unele greseli la unele cuvinte.
    Dac-ar fi mai multe controale prin targuri, sa fie alesi numai cei cu forme legale, nu cred c-ar mai fi o concurenta acerba...

    12.08.2010, 21:10:24
  • mycreation
    mycreation

    Chinezii astia ne omoara cu zile.
    Ar trebui sa fie admisi la targuri numai cei cu bijuterii si alte produse pure handmade.
    Adica, sa fim seriosi, cred ca si un copil de 10-12 ani poate face diferenta dintre un o bijuterie handmade si o chinezarie pe care dealtfel o mai gasesti in "n" locuri si tarabe din oras.

    De exemplu, la targul de martisor de la Muzeul Taranului Roman de anul acesta era o fata care vindea brelocuri din acelea din cauciuc drept "martisoare".Brelocuri pe care le gaseai cu 2-3 lei la fiecare statie de metrou, vandute in general de cate un tigan. Si fata asta a avut tupeul sa-mi spuna ca sunt facute de ea din nu stiu ce material care se umfla daca il bagi in cuptor.
    Si vorbesc de un targ de martisor la care stiti foarte bine cat de greu se intra, cu preselectie, etc.
    Sa fim seriosi.

    Cat despre taxe, in general, mi se par putin cam mari, mai ales atunci cand nu ti se pune la dispozitie nimic, nici masa, nici scaun, nimic, si trebuie sa vi tu cu tot arsenalul de acasa.

    19.08.2010, 18:25:25
  • Artadora
    Artadora

    Nici la sarbatoarea Timisoreana nu s-a pus la dispozitie nimic altceva decat inchirierea locului, la metru patrat/zi care a fost doar de 1,5 lei !
    Da, marfurile din China, sau facute "pe vapor" fac concurenta artizanilor autohtoni.
    Am expus si niste figurine din ceramica cu magnet, creatii personale, pictate, lacuite, la care am trudit foarte mult si care aveau pretul de 4-15 lei. Cineva mi-a zis transant "sunt scumpe !" da, i-am zis, sunt mai scumpe deoarece sunt made Artadora si nu China la 2 lei !
    Nu stiu cum pot fi atat de ieftine in magazin daca numai pastila eu o gasesc cu 50-60 de bani ?

    Am primit o invitatie la un festival din Iasi, SĂPTÂMÂNII DE HAPPENINGURI, Iaşi, 26 sept. – 03 oct. 2010, poate ca si voi. 1600 lei pt. 8 zile, 50 % plata in avans, 20 de spatii pt. artizani.
    Le-am raspuns ca mi-ar fi placut dar mi-e imposibil la o asemenea suma. Mi-au zis ca pot imparti spatiul cu inca cineva. Le-am raspuns ca si asa e peste poate, de vreme ce venitul meu era dupa targ de doar 200...acum ioc !
    E cineva interesat ?

    20.08.2010, 20:49:55