Forum: Locuri & Evenimente Targ de craciun - Mall Vitan Bucuresti

  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    "Buna ziua,

    Numele meu este MIhaela Stancu si doresc sa va invit sa participati la targul de Craciun, care va avea loc in perioada 1-24 decembrie 2011 in Mall Vitan.

    Pretul pentru 4 mp este 1000 euro + TVA.

    Puteti imparti spatiul cu inca una sau chiar doua persoane si atunci costurile sunt reduse.

    Va fac un calcul de pret pentru cat ar veni pe o zi de targ:

    1000 euro + 24 % TVA = 1240 euro pentru 24 zile = 52 euro / zi si daca acest spatiu se imparte la 2 persoane ar insemna 26.5 euro / zi (114 ron)

    In asteptarea raspunsului, raman la dispoztie pentru detalii.

    Mihaela Stancu"

    Daca vreti adresa de mail sau nr. de tel puteti sa imi dati mie un mesaj (nu vreau sa le postez pe forum public) sau ii puteti scrie Mihaelei aici: www.breslo.ro/Profile/mihh

    14.11.2011, 22:46:12
  • cleopatra5
    cleopatra5

    Buna ziua,
    Multumesc pentru invitatie! Din pacate, incepatoare fiind, nu am stoc suficient (si nici resurse) sa organizez de una singura un spatiu de expunere. Dar imi anunt disponibilitatea sa o fac in colaborare cu macar 2-3 persoane care sunt sau nu in aceeasi situatie cu mine. As mai vrea sa stiu cum se procedeaza vis-a vis de casa de marcat: daca este sau nu necesara,etc.

    Oricine isi doreste o eventuala colaborare,ma poate contacta prin e-mail accesand link-ul urmator si utilizand rubrica "contact": www.breslo.ro/Shop/cleopatra5

    O zi foarte buna.
    Cleopatra Cosulet.

    15.11.2011, 12:12:15
  • Elven.Rose.Design
    Elven.Rose.Design

    1240 euro taxa ?! well, se pare ca handmade-ul este o afacere foarte profitabila de vreme ce se vehiculeaza astfel de taxe. la cum au mers targurile anul asta... nu mi s-a parut, dar de vreme ce taxele imense continua sa existe... inseamna ca oamenii le platesc. acum inteleg de ce imi explica cineva la ultimul targ ca daca nu bagi "Europa" nu poti rezista. da, la taxe din astea, clar. se va ajunge insa la urmatoarea situatie in curand: handmaderii adevarati se vor retrage (nici nu vreau sa ma gandesc cate bijuterii ar trebui sa am eu la vanzare ca sa acopar aceasta taxa fara sa mai vorbesc de profit) si vor ramane cei care iau marfa de ici-colo si o vand dincolo. si o vor vinde ca handmade. asta e. bafta la vanzari...

    15.11.2011, 12:22:56
  • Live
    Live

    În Vitan Mall e o fâţâială teribilă şi vin multe domniţe cu fiţe. Desigur, pentru atâtea zile de târg e nevoie să ai foarte multe produse! Avantaj pentru cine croşetează şi tricotează, căci poate să producă şi în timpul târgului.:)
    Aiurea ar fi dacă ar fi obligaţi oamenii să achite întreaga taxă, adică să închirieze spaţiul pt toată perioada. Sunt mulţi bani deodată de dat, plus că...unii oameni au şi serviciu, deci nu foarte mult timp de stat în târg.

    15.11.2011, 15:55:30
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    in general targurile astea de cate 3-4 saptamani sunt potrivite pentru artizanii full-time care lucreaza cel putin cate 4 luni pentur fiecare din evenimentele: martisor, pasti, craciun - cu preponderenta pentru martisor si craciun. Si veniturile de la aceste targuri constituie baza veniturilor de peste an :D

    15.11.2011, 22:21:05
  • CAT.E
    CAT.E

    :)) eu am primit azi oferta cu perioada: 1-31 decembrie 2011, pretul pentru 4 mp 1100 euro + TVA si 22 euro/zi. Mie mi-ar fi imposibil sa stau atatea zile oriunde si cu programul de mall care nu este deloc prietenos, dar celor care pot: bafta, vanzari cat mai multe.

    15.11.2011, 22:36:23
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Deci CAT_E tu ai primit ca numai chiria spatiului de 4 mp este 1000 de euro si apoi tre sa mai dai inca 22 euro pe zi? :))))


    Oricum, in primul post.... matematica e slaba.... 52/2=26.5 :D

    16.11.2011, 15:37:27
  • havin
    havin

    stiu si eu de povestea asta.... va spun cinstit- nu e mare 'sfaraiala' la targurile astea prin Malluri....iar taxa e exorbitanta. practic iti ofera un vad nesigur, n-ai nici o certitudine ca vei vinde, chiar daca pe acolo se plimba f multa lume... se plimba, subliniez.... cred ca la scorul asta deja nu se mai pune problema de handmade ci de revanzare de produse made in china, most of all:D:D:D:D::D....
    mult succes insa celor care au suficient curaj.

    16.11.2011, 15:40:39
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    pai in Mall-uri in general lumea se plimba :)))
    S-a transformat parcul, intr-unul mai modern :))
    urbanizarea asta :))

    Revenind: la toate targurile de sarbatori, astea de dureaza cate 3-4 saptamani, taxa e cam la fel... Chiar si la alea de artizanat...
    Probabil ca vanzare este (nu zic neaparat de mall, ci in general) daar, trebuie productie mare, eventual muncit pt targul asta de cu cel putin 6 luni inainte....

    Dar da, in mall...nimic nu e sigur daca nu ai brand (inter)national :))))

    16.11.2011, 16:13:11
  • CAT.E
    CAT.E

    nu, nu, nu mai dadeam copy-paste la calculul ala, erau puncte, puncte :D. doar 1100

    16.11.2011, 18:46:44
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu am dat doar mai departe mesajul :) dar matematica intr-adevar nu pare punctul lor forte, Andra are dreptate.

    Nici eu n-as avea ce sa fac cu un targ de 24 de zile, dar daca sunt printre voi handmaderi full time si hard core ;-) poate ca este interesant.

    16.11.2011, 21:07:02
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    stai linistita Andreea, mi-am dat seama ca doar ai dat mai departe anuntul primit de tine :)))


    Cat-E: deci pana la urma si in anuntul primit de tine matematica tot la fel de slaba este :)) daca iei pachetul intreg platesti 1100 daca le iei separat, platesti 22 euro pe zi :)))

    16.11.2011, 23:06:22
  • CAT.E
    CAT.E

    :)) cam asa ceva

    16.11.2011, 23:40:30
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    buna treaba atunci eu vreau 24 de zile dar nu ca pachet intreg :)))

    17.11.2011, 00:59:46
  • anitabdesign
    anitabdesign

    Dc. as avea o suma de 1240 euro precis n-as sta la targuri ci as face o investitie profitabila! Suma e chiar o gluma....

    17.11.2011, 08:49:41
  • aigile
    aigile

    Socoteala gresita e in alta parte, zic eu, nu cat trebuie sa vinzi ca sa-ti 'scoti' banii!... Sau poate crede cineva ca simpla prezenta in mall poate adauga preturilor de pe Breslo un cost de 22 euro/zi, plus alte 'speze' de 'campat' in mall all day long?!? Chiar daca ai avea tone de produse, doar vanzarea TUTUROR ti-ar putea amortiza (si nici asta nu-i sigur) adaosul nou, ZILNIC... Desigur, in handmade 'tinta' e sa-ti acoperi macar costul materialelor, ideea si munca fiind cam... 'moca' (daca nu detii un 'concept store' propriu, unde chiria sa nu-ti puna presiune pe preturi!).
    DIn start alaturarea mi se pare nefericita - chiar daca nu merg in mall doar pentru promenada, oamenii cauta fie preturile (mai)mici(oare?!) din hipermarcheturi, fie eticheta de brand, cum bine spunea Andra.Acul, ata, croseta, margica - nu prea cred sa-i intereseze fara o 'patalama' blinganitoare...
    Si daca 4m patrati (care, sa nu uitam, fac 2x2m, adica unde sa intre decent si in siguranta 2 oameni cu sistemele de expunere aferente?!) fac atata, atunci cam la cat sa fie chiria pentru un magazin gen 'meli-melo', care vinde produse la 1/2pret fata de Breslo?!(si nu ma luati ca sunt industriale, ca vi-l spun pe cel care le creaza/manufactureaza bijuurile, si nu numai pentru ei!...)
    Sa revenim deci la hobby-uri, producatoare de bucurii, pastrand 'activitatile lucrative' la domeniile pentru care ne-am pregatit!... Speculanti ai momentului sunt oricand si oriunde, si handmede-ul e pe val! Ca si cum abia s-ar fi lansat, cand e de fapt izvorul celorlalte...
    Oricum, ar fi interesanta parerea experimentata a unui participant - anul trecut am vazut asa ceva la Sun Plaza.

    17.11.2011, 13:25:36
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    au mai fost si in afi cotroceni...


    si....tin minte ca se plangeau participantii de lipsa de vizitatori si de vanzari

    plus ca majoritatea vizitatorilor, care se mai rataceau prin zona, strambau din nas ca sunt prea scumpe (in conditiile in care preturile erau mai mult decat de bun simt) sau ca n-au brand :D


    acuma cu mall-urile oricum nu prea e treaba buna...

    in general targurile organizate in ele sunt amplasate in zone cu trafic foarte mic... si nu sunt promovate in interior (probabil ca ar costa imens si asta)

    deci degeaba are mall-ul trafic de 10000 persoane pe zi, daca in zona ajung abia 100 :)))

    17.11.2011, 13:30:41
  • NicArt
    NicArt

    Doamne fereste !!!
    Stau siderata si citesc aceste randuri si ma ciupesc singura sa vad daca este adevarat. Cred ca lumea asta si-a pierdut orice simt al realitatii, al bunului simt.
    Este incredibil ce tarife se vehiculeaza prin Bucuresti.

    17.11.2011, 18:11:13
  • CAT.E
    CAT.E

    Unde am fost noi a fost chestia cu "eu nu port ieftinaciuni"....deci depinde de la fitze la fitze. Din pacate este foarte adevarat ca sunt amplasate in zone cu trafic foarte mic.....ocazional spre zero..eu am fost la doua targuri de mall si la unul am jucat carti toata ziua(am fost doar o zi din 10) ca altfel muream de plictiseala. Nu cred ca au fost 3-4 vizitatori pe acolo in toata acea zi luuuuunga.

    17.11.2011, 18:29:11
  • tonycat
    tonycat

    In Mall Vitan , la subsol, sub scara, e un mic stand cu produse handmade produse de persoane cu handicap, foarte frumoase, originale, cu motive de port traditional romanesc, probabil ca exista un contract cu Mall-ul, nu stiu, eu ma uitam acolo intotdeauna cand ma duceam sa inchiriez filme... de ce am spus asta? nu sthiu...
    ma intrebam doar pe unde ar putea sa ii plaseze pe cei care vor dori sa vanda acolo. Poate langa vitrina Swarovski?

    17.11.2011, 18:40:26