Forum: Locuri & Evenimente Targ de martisor in Brasov

  • BijuteriiFantezie2
    BijuteriiFantezie2

    Are cineva informatii despre vreun targ de martisor in Brasov??? Cel de pe strada Politehnicii nu se mai tine si am realizat deja destule martisoare pe care nu mai am unde sa le vand...:(

    17.02.2011, 19:59:34
  • dulinszky.vanda
    dulinszky.vanda

    m ar interesa si p mine.ceva targuri..de martie prin brasov! Ca acu ca n am fo acceptate l mtr..chit ca participam......de ani intregi l ei..dar na!

    17.02.2011, 22:22:13
  • dulinszky.vanda
    dulinszky.vanda

    Uite...am aflat ceva....inca nu foarte detaliat....dar o sa va zic..dupa ca o sa mi trimita oferta..p mail..zilele urmatoare!
    La real brasov(bartolomeU) vor sa faca un targ cu artisti ...inca nu so stabilit detaliile finale..pretul ..etc...dar o zis..ca in jur de..50/80 lei p zi...iar perioada in jurul zilelor de martisor(doar ca acum fac proiectul si o sa ne anunte)!
    Ar mai fi..l carrefour...in curte..chiar in spatiul intre usi....ceva targ...pe o perioada mai mare ..parca intre 26- 8 martie si e taxa p per asta 870 lei...dar am intels ca e spatiul mare(acolo merge,..sa ne cuplam cumva..2 3 fete)
    Cam atata am aflat....si m gandesc sa nu mi incerc "norocu " l bucuresti ..poate ne merge si aici...acu dupa esecu d l Mtr...iar l bucursti sunt ocupate deja multe locuri sau targuri!
    Dc mai stiti ceva...sa dezbatem atunci p subiect!:))

    18.02.2011, 13:13:37
  • BijuteriiFantezie2
    BijuteriiFantezie2

    La carrefour a inceput deja targul si sunt cam 4-5 standuri/corturi si au mobila veche, pietre semipretiopase mari, blanite...lucruri de genul. La ultimul targ de la carrefour nu a fost prea mare ingramadeala si expozantii vindeau brelocuri de masini, sosete si altele.... La real ar fi interesant, dar oare e in exterior sau pe galerii intre eliana si real pe acolo?

    18.02.2011, 13:21:45
  • dulinszky.vanda
    dulinszky.vanda

    Da..l carrefour asa..mi a zis....cine s a dus..sa vada..ca ii cam naspa,. ca sunt multi care au chinezzarii.....iar l real....e in interior..intre..cele 2. pasaje sa zic asa(real si eliana)..unde sunt scarile..spre eliana..!
    eu zic ca e bine..ca esti ferit..de vremea d afara..si ai vizibilitate..de l usa...!si eu inclin spre asta....si ei cica chiar vor handmade!
    Acu s vad..oferta!
    Atata imi e teama..sa nu ma trezesc ori ca imi trimit oferta cam tarziu...ri sau s se razgadeasca....si eu iar sa mi fac planuri..marete ca la mtr..!
    Eh om vedea.....pana l urma..poate sunt oferte bune si n brasov!
    Tu ..ce zici..l real...ii lume multa...gen carrefour????

    18.02.2011, 13:28:43
  • BijuteriiFantezie2
    BijuteriiFantezie2

    La real e multa lume, mai ales ca e brintexul langa si lumea de acolo intra si la real. E foarte bine ca e inauntru. Incerc sa ma interesez si eu...dar ar ramane ultima varianta....alte targuri nu cred ca se mai organizeaza in brasov.

    18.02.2011, 13:35:05
  • dulinszky.vanda
    dulinszky.vanda

    da...cam asta e printre putinele targuri, care pare ok!

    18.02.2011, 13:38:23
  • omargica
    omargica

    buna.. m-ar interesa si pe mine targul de la real, acum ca primaria nu a mai autorizat vanzarea la casutele de la postavaru..
    eu mizam pe micul targ de acolo..
    daca mai aveti vreo informatie va rog sa-mi spuneti si mie :]
    multumesc

    18.02.2011, 14:00:28
  • dulinszky.vanda
    dulinszky.vanda

    dc vrei poti trece personal..p la eliana mall..de fapt...(scuze ca am zis real..asa am inteles 1 data..dar oricum ii apropiat.:))).pt ca e de unde incep scarile..de la hol targul).si cica se fac cereri d inscrieri!
    de pret nu o zis ink nimica....e ceva d gen 50/80 lei p zi..dar nu e nimica sigur....!cam atata..ce stiu..urmeaza sa ne dea detalii zilele urmat..cred ca mai bine zis..p sapt viit!

    18.02.2011, 14:53:07
  • BijuteriiFantezie2
    BijuteriiFantezie2

    @vanda- multumesc pt raspuns

    19.02.2011, 19:01:14
  • dulinszky.vanda
    dulinszky.vanda

    cu placere!!!:))

    19.02.2011, 19:48:13
  • dianabv
    dianabv

    am sunat eu acolo, pretul este 150 lei pe zi, deci 900 lei, pentru patru metri patrati. eu zic ca e enorm, deoarece targul este in tot mallul, asa ca te poti trezi undeva la etaj... cred ca va fi ok doar pentru prima masa dinspre real, acolo unde sunt scarile rulante care duc direct la humana. sa fim seriosi, oameni in mallul ala sunt de fapt doar la real... eu am ales sa nu ma risc, desi am ramas si eu pe dinafara in brasov...

    21.02.2011, 10:52:40
  • dulinszky.vanda
    dulinszky.vanda

    da..am aflat si eu azi..acelasi lucru...!of.....!
    sunt 900 lei p 6 zile.....pt 4m patrati!
    Au zis...ca ne pot da 2m patrati l 450 lei, in zona fantanii,adica jos...p culoar cam p la mijloc! oricum azi am intalnit..de fapt pers...care dirijeaza mallul..si na...erau alt gen de oameni..fata de vineri...cand am aflat 1 detalii!
    nu stiu..ma mai gandesc! adevaru e ca e inauntru...si se anunta vreme nasoala,,si pt orice targ care e afara..slabe sanse...asta si l brasov sau bucuresti!
    of....nasol..anu asta..de martisor, ce sa zic!

    21.02.2011, 10:59:31
  • dianabv
    dianabv

    acolo chiar la fantana... ce sa zic, macar e sigur ca nu e la etaj! dar e destul de riscant ptr ca mi-a spus sotul meu (eu nu am fost in oras cateva zile) ca duminica deja erau la real cu martisoare, chiar in fata farmaciei dinspre intrarea in real, si aveau chinezisme de la 1 leu... deci pe langa pozitie, cred ca in fata majoritatii clientilor, care nu dunt neaparat fani handmade, au un avantaj si al pretului... of, nu-i asa ca in brasov e mai greu decat in alte orase? doar eu simt ca la noi nu prea razbeste handmade-ul?

    21.02.2011, 11:24:12
  • Mokatoka
    Mokatoka

    Mie mi se pare ca aveti cel mai frumos oras din tara, iar centrul istoric pare, cel putin din afara, menit sa gazduiasca astfel de targuri. Oare nu puteti sa faceti un fel de asociatie ca sa puteti organiza chiar voi targuri? Eu cu siguranta as veni!

    21.02.2011, 13:48:22
  • dianabv
    dianabv

    mokatoka, ai dreptate cu frumusetea orasului... nu pot spune ca am incercat ceva pentru organizarea vreunui targ, dar stiu cum se organizeaza zilele brasovului si alte targuri de "antichitati si arta" (chilotii chinezesti inca n-am inteles daca sunt la categoria antichitati sau la arta...). cei care au relatiile necesare in primarie astfel de targuri organizeaza...
    este incredibil cum si anul acesta la noi primaria decreteaza ca nu se pot vinde martisoare decat in piete, in centru nu. la fel a fost si anul trecut, dar pe republicii tot vindea cine trebuia... si atunci cum sa nu imi vina rau cand stiu ca in timisoara de exemplu tot centrul e plin de martisoare, intr-un targ organizat de primarie!

    22.02.2011, 07:27:24
  • ani
    ani

    Dragi cautatoare de targuri din Brasov...in zilele de 5 si 6 martie este organizat un targ handmade " Vestitorii primaverii" la ceainaria " Ceai et caetera" de pe Castelului 37 . Vom fi in jur de 10 expozanti cu tot felul de lucrusoare inedite si deosebite, iar plusul va fi dat de aromele imbietoare ale ceainariei. Va asteptam cu mare drag, sa admirati, sa cumparati, iar de nu...sa ne vedem si sa ne cunoastem.

    03.03.2011, 10:29:52
  • Yrene
    Yrene

    Pt Dianabv:
    Particip de cativa ani buni la targuri organizate de primariile si centrele culturale din tara.Strategiile acestora in repartizarea locurilor de expunere/comercializare sunt diverse.
    Enumar doar cateva:

    1.sunt primarii care exclud din start participarea celor care nu detin carnetul/livretul de mester popular(dintre persoanele pe care le cunosc care detin acest carnet niciuna nu are varsta sub 45 de ani...)
    Astfel apar urmatoarele situatii:
    -persoane foarte talentate care nu au avut posibilitatea obtinerii acestei avizari si implicit nu pot participa-sunt persoane excluse fara a dori cunoasterea activitatatii acestora.
    -persoane foarte talentate care isi expun DOAR produsele muncite cu multa truda si pasiune-persoane detinatoare de carnetul de mester popular
    -persoane foarte talentate care isi expun PE LANGA produsele muncite cu multa truda si pasiune si chinezarii pentru a-si mari veniturile-persoane detinatoare de carnetul de mester popular
    -persoane detinatoare de carnet de mester care au strict chinezarii.

    2. Sunt primarii care accepta toate cererile de participare primite de la persoanele juridice, indiferent de produsele expuse si vandute , taxele de participare si ocupare ale domeniului public fiind extrem de mari.Scopul organizarii acestor "balciuri" este acela de a aduna bani la bugetul local din taxe si din amenzile primite de la organele de control...

    3.Sunt angajati ai primariilor din tara care "triaza " persoanele participante la targ in functie de produsele vandute-asta in functie de produsele de pe taraba care le-ar fi de folos prin casa...

    Pentru a nu plictisi, nu voi mai continua cu exemplificarile...insa pentru cine mai doreste informatii pe privat va raspund cu placere.

    Referitor la Brasov, am participat 3 ani la rand la targul organizat la "Sarbatoarea Junilor".Anul trecut nu am mai primit aprobare:D.Raspunsul: Este targ de MESTERI!!!Astept raspunsul pentru anul in curs..insa fara mari sperante...
    Daca doriti numele si contactul persoanei care se ocupa de organizare imi puteti trimite un email..

    03.03.2011, 13:53:31
  • dianabv
    dianabv

    yrene, din pacate asa este cu calitatea de mester, pe care multi o si fac de rusine... la targul organizat d ezilele brasovului (de juni), sunt deopotriva artisti extraordinari si comercianti de chinezarii... acuma e drept ca eu nici nu m-am interesat cum as putea sa intru in randul expozantilor de la juni in mod legal, si nici nu stiu daca merita... dar faza cu martisorul e de-a dreptul jenanta, pentru edilii brasoveno martisoarele isi au loc doar in piete, iar in centru se pot cumpara doar martisoare aurite, ale unui singur comerciant...

    05.03.2011, 00:37:11