Forum: Locuri & Evenimente targ in bucuresti?

  • peticel
    peticel

    stie cineva de vreun targ in bucuresti inainte de sarbatori?

    25.11.2010, 20:26:55
  • danacernat1
    danacernat1

    1. Serendipity , Bazar de Craciun 5 decembrie 11:00 - 17:00
    2. Muzeul Taranului Roman, targul de Sf Nicolae, 3-5 decembrie
    Cam atat stiu eu.

    25.11.2010, 20:44:58
  • tonycat
    tonycat

    http://www.targuribucuresti.ro/targuri/targ-handmade-mesteri-populari
    se organizeaza tot anul. spatiul e cam mare pentru un singur expozant si taxa maricica

    Si mai e targul de la ILHM pentru Mos Nicolae , pentru asta locurile au fost date demult.

    Nu stiu de altele.

    Succes!

    25.11.2010, 20:48:38
  • alexandrra
    alexandrra

    Buna peticel,

    Am vazut fara sa vreau topicul tau si desi nu sunt din bucuresti, am dat un search pe google si am gasit asta :
    http://vintage-handmade.blogspot.com/2010/11/targul-de-handmade-pentru-tineri-si.html
    sper sa te ajute! Multa bafta si spor la vanzari :)O seara frumoasa.

    Cu drag,
    Alexandra

    25.11.2010, 21:51:16
  • tonycat
    tonycat

    Din cate citesc, ca sa participi trebuie sa fi student in Bucuresti sau doar tanar din Bucuresti? Incercati o intrebare la organizatori......

    25.11.2010, 22:01:35
  • alexandrra
    alexandrra

    Astept un raspuns din partea organizatorilor si am sa postez cele specific ate de dansi intr-un mesaj aici.

    25.11.2010, 22:53:08
  • BijuteriiFantezie2
    BijuteriiFantezie2

    am primit eu o invitatie la acest targ...taxa este de 50 lei pentru cele 2 zile...taxa in care intra o masa si doua scaune.. se desfasoara undeva la rectorat....eu nu sunt din Bucuresti si nu prea cunosc. Cei interesati pot da un mesaj la [email protected].

    25.11.2010, 23:19:31
  • alexandrra
    alexandrra

    Liga Studenților din București (L.S.B.), în parteneriat cu Uniunea Națională a Studenților din România (UNSR) vă adresează, cu deosebită plăcere, invitația de a participa în calitate de expozant la evenimentul:

    Târgul de handmade pentru tineri și studenți București,
    8-9 decembrie 2010 Universitatea Politehnica București |
    str. Splaiul Independenței nr. 313 | sector 6

    Evenimentul se dorește a fi locul de întâlnire al tuturor iubitorilor de handmade din România și va fi găzduit de Universitatea Politehnica București, clădirea Rectoratului, între orele 0900 – 1600.
    În cadrul Târgului de handmade, numeroși artizani, studenți și tineri artiști își vor prezenta cele mai noi creații lucrate manual, obiecte și accesorii decorative.
    Taxa de participare: 50 RON /două zile *taxa include stand (masa, 2 scaune)
    *taxa nu include cazare, masa, transport În speranța unei colaborări, vă rugăm să confirmați prezența dumneavoastră la acest eveniment pe adresa [email protected] sau la numerele de telefon 0745.017.929 / 0749782429.

    P.S.: În cazul în care mai cunoașteți persoane interesate să participe, vă rugăm să le transmiteți prezenta invitație.
    LSB vă așteaptă!

    Acesta este tot mesajul din invitatie. Am sa postez aceste informatii si la categoria Targuri pentru celelalte colege care doresc sa participe :)
    Sper sa-ti fie de folos si ce am post atat eu cat si Bijuterii-Fantezie.

    25.11.2010, 23:26:44
  • alexandrra
    alexandrra

    intr-un topic separat, vroiam sa spun. Scuze!

    25.11.2010, 23:28:07
  • DENISE
    DENISE

    eu am primit aceasta invitatie,dar pt mine este prea mare taxa
    Scrisoare de Invitatie


    EINSTEIN EVENIMENTE si PRIMARIA MUNICIPIULUI BUCURESTI au placerea de a
    va invita sa participati la “Targul de Cadouri”, organizat cu ocazia
    Sarbatorilor de iarna in perioada 5 - 26 decembrie 2010 in Parcul
    Cismigiu.

    Am fi onorati sa va avem alaturi, iar impreuna sa putem oferi
    vizitatorilor o alternativa de petrecere a timpului liber printre sute de
    oferte de cadouri.

    In calitate de expozant la “Targul de Cadouri” veti beneficia de toata
    sustinerea noastra:

    • Locatie exclusivista, aerisita si usor accesibila
    • Casute din lemn cu suprafata de 5 mp (2.5m x 2m), dotate cu sistem de
    incalzire electric (800W), iluminare si priza.
    • Paza asigurata de firma BGS pe timpul noptii
    • Spectacole de teatru si magie, concerte si colinde.
    • Patinoar deschis permanent
    • Acces gratuit pentru vizitatori
    • Promovare media

    Promovarea acestui eveniment se va face prin urmatoarele instrumente
    mediatice:
    • Reclama ‘ZOOM TV’, un spot si un clip publicitar vor rula pe mai mult de
    1300 monitoare amplasate in statiile de metrou, hypermarket-uri, cafenele
    si aeroporturi, fiind expuse unui trafic zilnic de peste 1.000.000
    calatori.
    • Radio GUERRILLA, Radio GOLD si REALITATEA FM vor difuza zilnic spoturi
    de promovare a targului
    • Realitatea TV – Crawl 1 (stirea despre targ va difuzata la fiecare 60 min)
    • Internet – Realitatea.net, Cotidianul.ro, 24fun.ro, Twitter, Facebook, etc.



    Costul participarii este de 4000 Lei (TVA inclus) pentru cele 22 de zile
    de targ.
    Plata se efectueaza prin transfer bancar pana cel tarziu 30 noiembrie 2010.


    Date fiind beneficiile enumerate mai sus, va adresam invitatia cu
    rugamintea de a ne contacta, telefonic sau pe email, pentru detalii
    legate de conditiile participarii dumneavoastra la targ, pana cel tarziu
    marti, 30.11.2010, orele 16:00.


    Repartizarea locurilor se va face pe baza principiului primul venit –
    primul servit.

    Telefon: 0756.88.99.00
    Email: [email protected]

    26.11.2010, 09:11:17
  • tonycat
    tonycat

    Multumim pentru informare, Denise. Taxa e mare pentru oricine.

    26.11.2010, 09:52:12
  • peticel
    peticel

    multumesc tare mult. de obicei apareau anunturile pe forum direct de la organizatori, sau mai primeam pe mail. acum nu am mai primit nimic.

    26.11.2010, 10:29:06
  • Margelute
    Margelute

    Targurile de genul asta nu sunt hand made! Pentru noi sunt mari taxele, pentru cine vinde marfa din doraly si dragonul rosu e o taxa chiar rezonabila, date fiind locatia si perioada.

    26.11.2010, 12:05:07
  • tonycat
    tonycat

    Stiu, asa e, am fost si eu in primavara de cateva ori la ei, dar din cauza ca merg foarte incet cu productia am renuntat, chiar daca ei incearca sa organizeze 2 categorii "handmade si ...." si "cadouri" , probabilitatea sa te invecinezi cu comerciantii de produse 100% de-a gata si cumparate din D si din DR e destul de mare.
    Si mai sunt si alte categorii de vanzatori(aici sunt patita), de genul celor care aduc portelanuri si cristal din Germania si reusesc sa faca cateva zeci de milioane(lei vechi) intr-o zi. Si noi inca ne gandim daca am scos taxa.

    26.11.2010, 12:16:37
  • peticel
    peticel

    in concluzie, daca mergeti la un targ care merita, sa ma anuntati si pe mine, va rog :)

    26.11.2010, 13:25:48
  • antartique
    antartique

    Taxa poate fi considerata ca fiind mare daca zici repede "4000 lei" (nu stiu daca este cu TVA inclus sau nu) dar date fiind perioada, facilitatile si mediile de promovare poate ca participarea merita. Evident, trebuie sa ai produse in valoare de aproximativ 15 000 lei si sa estimezi vanzari de 8000 lei. Si daca va ninge, Cismigiu va fi un loc destul de frecventat.
    Intr-adevar, vis-a-vis de ideea ca targul este de "cadouri"... sunt de acord (inca o data) cu tonycat. Daca ai nervii necesari pentru a face fata situatiei in care cel/cea de langa tine sa aiba marfa de Dragon pe care sa o comercializeze la jumatate din pretul prea-muncitelor tale produse in care ai investit in timp, suflet si imaginatie...mult succes si toata stima.
    Pe de alta pate, ca si organizator trebuie sa multumesti nici mai mult, nici mai putin de 4 parti. Cheia consta in gasirea unui punct de echilibru intre acestea. Cat de greu este? ...ca si cum ai tine 4 mingi de baschet intr-o mana. Care sunt cele 4 parti? ...sa facem un quiz :)
    Off-topic: Inca asteptam momentul ca oamenii (a se citi: romanii) sa deosebeasca, sa inteleaga si sa aprecieze produsele lucrate manual. Si noi avem expozanti care vand obiecte pur si simplu extraordinare la preturi de genul 5 lei tocmai din cauza faptului ca romanii nu dispun de educatie cultural-artistica. Cateodata am impresia - poate si voi - ca actualii nostri clienti cumpara handmade pentru ca li se pare a fi de bon-ton, nu pentru ca apreciaza adevarata valoare a acestui tip de creatii.
    Si inca un lucru, un aforism contemporan pe care l-am auzit cu putin timp in urma dar extreeeem de real: Romania este singura tara in care parfumurile se cumpara in functie de marca si NU in functie de miros.
    O zi buna. Cu stima, Cristi.

    28.11.2010, 03:07:33
  • Artisan
    Artisan

    Buna, anul trecut o alta firma a facut targ la cabanute in Cismigiu, de cate ori am trecut ziua, seara, nu as putea spune ca era lume din pacate, daca vin oamenii in Cismigiu da, intrebarea este pentru ce? Pentru brad, pentru patinoar, cati vin sa si cumpere? La o asemenea suma chiar si pentru o asemenea perioada trebuie sa ai ceva volum de marfa, asa se incurajeaza comerciantii, mai nou aduc marfa din Polonia se stia de marfa din Ungaria, Europa deja...Eu am fost sunata de cineva care organizeaza la Mall Baneasa, romanii se muta de la un mall la altul in functie de aparitia lor, la o suma de 500-700/saptamana adaugati si cheltuielile aferente(transport, mancare, o cafea, etc), eu una i-am spus ca pentru mestesugari chiar sunt necesare alte tarife, asta daca vor targ cu ceva deosebit.

    01.12.2010, 12:48:13