Forum: Locuri & Evenimente Targ pe Smardan-28 si 29 August

  • mycreation
    mycreation

    Stie cineva ceva de acest targ? Este pe strada Smardan, in centrul vechi, in week-endul acesta.
    Am auzit ca taxa ar fi 400 lei pentru doua zile, insa mai mult nu stiu.
    Nu-l gasesc pe net oricate cautari as da.

    26.08.2010, 10:59:08
  • choice4all
    choice4all

    Asta: http://www.targuribucuresti.ro/program-expozitional-27-29-august ?!

    26.08.2010, 12:58:52
  • Veronique
    Veronique

    Am trecut azi din intamplare pe acolo. si printre creatori de handmade si unu-doi vanzatori
    de vintage, erau multi ce comercializau chinezerii. Foarte urat!

    28.08.2010, 21:19:26
  • mycreation
    mycreation

    Da, asa este Veronique.
    Si cei cu Dorally and Co. au avut cea mai mare vanzare.
    Era o tipa, mai colorata, acolo care vindea cu 40 de lei bratari charm luate din Dragon cu 2 lei.
    Si a vandut cateva.
    Asta este, trebuie sa strangem din dinti si sa rezistam cat putem, sa nu-i lasam pe astia sa ne invadeze, dar asta depinde si de organizatori.
    Daca s-ar face toate targurile de handmade cu preselectie, nu am mai soma si nu am mai muri de foame, dar in tara asta toti sunt numai dupa bani, sa-si vanda locurile cat mai scump, nu conteaza cui le vand.
    Vorbesc de organizatori.

    30.08.2010, 12:02:16
  • tonycat
    tonycat

    Targurile astea se ma numesc si de "Cadouri".... nu cred ca pe organizatori ii intereseaza de unde ai marfa, daca esti autorizat, e nu e handmade... cel putin pana acum , cu mici exceptii , asa se intampla

    30.08.2010, 15:53:38
  • choice4all
    choice4all

    Eu am fost la "gradina cu artisti" la Sutu. Pliciseala mare... In acelasi timp erau in Bucuresti cel putin 4 evenimente de acest gen: Sutu, Smardan, Lipscani si undeva in spatele Teatrului National..... Bucuresti-ul era pustiu. Atat de pustiu nu era nici pe vremea lu' Impuscatu', cand se circula o duminica da, una ba. Daca ziceai "bau!" in Piata Universitatii, auzeai ecoul!
    Imi pare ca trendul este de a organiza targuri multe, nu conteaza cu cine, caci organizatorul isi scoate banii, fie ca expozantii vand sau nu...

    30.08.2010, 22:11:09
  • tonycat
    tonycat

    Da, din pacate exact asa cred si eu, ai mare dreptate.

    30.08.2010, 23:16:53
  • swlady
    swlady

    Targurile organizate pe Smardan si pe Lipscani nu sant targuri handmade asa ca fiecare vinde ce vrea si ce poate adica,gasesti de toate...

    31.08.2010, 22:41:53
  • Veronique
    Veronique

    Ideea este ca artizanii trebuie sa selecteze targurile la care participa. Si mie mi se pare ca s-au inmultit foarte mult targurile. Daca acum 1 an si jumatate stiam doar de cateva si ma bucuram cand auzeam ca se organizeaza cate unul si imi doream sa particip, acum incep sa ma bosumflu, pentru ca sunt mari sanse ca in acelasi timp sa mai fie 3-4.

    01.09.2010, 00:09:04
  • antartique
    antartique

    mycreation - nu generalizam :)

    tonycat - nu este responsabilitatea organizatorilor daca esti autorizat sau nu. Fiecare este obligat sa respecte legislatia, buna sau proasta (de cele mai multe ori, proasta). In rest... ai dreptate: daca scrii sus "cadouri" iti extinzi posibilitatea de a avea cat mai multi participanti inscrisi.

    Veronique - artizanilor le este foarte greu sa selecteze evenimentele la care merg. In foarte multe cazuri (65% dupa parerea mea - prin urmare, neoficial) creatorii de obiecte si accesorii lucrate manual traiesc din aceasta indeletnicire. Isi platesc gazele, lumina, apa... iar in acest caz nu mai poti selecta evenimentele caci la sfarsitul lunii vin facturile.

    13.09.2010, 08:35:14
  • tonycat
    tonycat

    Buna,

    s-a intamplat ceva cu ceasul de pe server? Doar aseara am citit ultimul mesajul de la @antartique. si acum apare ca postat in ultimile 26 miunute.

    13.09.2010, 09:03:00
  • tonycat
    tonycat

    M-am uitat la toate celelate postari si sunt in regula. Probabil ca am visat.

    13.09.2010, 09:09:16
  • choice4all
    choice4all

    si eu am "visat" acelasi vis....

    13.09.2010, 12:26:43
  • tonycat
    tonycat

    Da, imi aduc aminte ca era si un raspuns pentru @swlady pe care acum nu il mai vad, celelalte randuri sunt la fel doar ca au aparut postate aseara tarziu, nu azi dimineata.
    Nu stiu ce sa zic....

    13.09.2010, 13:48:16
  • antartique
    antartique

    @tonycat

    Da, am reeditat mesajul pentru ca initial am facut niste afirmatii care nu erau tocmai etice.

    13.09.2010, 20:28:59
  • tonycat
    tonycat

    Am inteles. Nici o problema. Nu stiam ca se poate reedita un mesaj.
    Toate cele bune!

    13.09.2010, 20:40:05
  • antartique
    antartique

    Da, am ramas placut impresionat sa descopar ca se poate sterge mesajul anterior. Atat site-ul cat si layout-ul sunt foarte reusite si prezinta elemente unice pe care nu le-am mai intalnit in cazul altor site-uri.
    On-topic: Da, am scris ceva despre alti organizatori si chiar daca eram justificati, am renuntat la acel text.
    Stima

    13.09.2010, 21:33:20