Forum: Orice altceva Targul Perfect?

  • Zazine
    Zazine

    Echipa revistei Atelierul are nevoie de ajutor pentru Ghidul Targului Perfect.
    Organizarea targurilor este in continuare un subiect care creeaza controverse. De la inscrieri, la costuri, spatii si publicitate, pana acum nu am avut parte de un targ perfect... Ne intereseaza sa aflam parerea voastra despre targurile la care ati participat. Cu bune si cu rele si mai ales cu idei de imbunatatire. Daca ati fi organizatori voi cum ati face un targ?
    Ne puteti scrie pe adresa [email protected]

    08.04.2010, 15:58:19
  • gariana
    gariana

    Eu nu cred ca exista targul perfect. Pentru ca, un organizator, oricat s-ar stradui, chiar nu poate multumi pe toata lumea. Ca participant, daca ai avut succes la vanzari, poti spune ca a fost un targ reusit. Dar daca vanzarile au fost la pamant, se cam da vina pe organizator. De fapt, oricat ar fi de buna organizarea, daca eu ca si participant nu reusesc sa atrag atentia cumparatorilor prin ceea ce ofer, tot degeaba. Si totusi, ca si organizator, ar trebui sa te preocupe nu numai strangerea taxei. Eu am participat la 3 targuri. Nu cred ca e usor sa fii organizator. Dar daca tot te bagi, ar trebui sa tii cont de :
    - locatie: in functie de spatiul pe care-l am stabilesc nr de participanti. Ofer posibilitatea vanzatorilor si cumparatorilor de a respira si a se misca. Daca locatia e in aer liber ma gandesc putin ce fac in caz de vreme nefavorabila. Si am mai observat ceva: e foarte important sa alegi un loc frecventat de oameni. " Uite un targ...tot tre sa iau un cadou de sarbatori...am gasit aici ceva..."
    - desi se practica, treaba cu inscrierile gen"cel mai rapid" e destul de riscanta. Daca am 10 locuri si toate sunt ocupate de oameni care lucreaza doar cu fimo?? Apoi, cei care au mai fost au prioritate... Si daca apar artisti noi mult mai buni?? Ei cand mai apuca un targ? Cred ca cel mai bine e sa fie o perioada de inscrieri apoi o preselectie.
    - ca organizator cred ca e bine sa ai grija de participanti si in timpul targului. La unele am vazut asta, la altele nu.
    In alte detalii nu intru, ca nu ma pricep. A fost parerea mea :) .
    Asteptati sa fug si apoi puteti arunca :)

    08.04.2010, 18:28:02
  • Zazine
    Zazine

    Multumesc Gariana pentru observatiile pertinente, sunt perfect de acord.
    In afara de Fabrica de handmade nu stiu niciun alt targ la care participantii sa fi fost alesi dupa altceva decat rapiditate sau senioritate.

    08.04.2010, 20:27:50
  • gariana
    gariana

    Fiecare targ cu plusurile si minusurile lui :)

    08.04.2010, 21:05:04
  • scharmen
    scharmen

    O alta parere a unei participante la targuri:

    Bine v-am regasit, dragii mei!

    Unul dintre cele mai reusite targuri la care am participat (desi nu au fost prea multe, recunosc) a fost cel organizat la parterul Moldova Mall in perioada 6-8 martie. Nu m-am dat niciodata in vant dupa targurile de gen, dar daca toate vor fi ca cel despre care m-am decis sa va vorbesc voi face, probabil, o pasiune pentru asta. Se cuvine sa multumesc pentru reusita evenimentului lui Carmen Serban, organizatoarea targului, celor de la Mall Moldova pentru amabilitatea si receptivitatea de care au dat dovada si desigur pentru florile oferite pe 8 martie doamnelor si domnisoarelor de baiatul vesel, imbracat dragut (presupun angajat al mall-ului), persoanelor care ne-au vizitat si, nu in ultimul rand, celor ce au ales sa-si puna sufletul pe tava acceptand laude sau critici (de ce nu?) pentru produsele create.

    In perioada imediat urmatoare se incearca negocierea unui spatiu dedicat creatiilor handmade apartinand artistilor ieseni si nu numai. Speram ca si de aceasta data sa ne bucuram de intelegerea conducerii Moldova Mall.

    Artistii prezenti au expus hainute pictate si/sau decorate manual, accesorii si bijuterii pe toate gusturile, felicitari, tablouri cu semnatura creatorului, obiecte de decor, totul unicat sau in serie foarte mica.

    Desi au fost momente in care, din cauza oboselii, ne-am ales cu ceva dureri de cap si fete usor triste, am reusit (cu succes) sa trecem peste si sa raspundem cu drag la toate intrebarile celor interesati de produsele noastre. Am schimbat pareri, priviri, iar cei mai volubili au impartasit din experientele anterioare. Absolventi ai Facultatii de Arte Plastice, Decorative si Design sau cu studii superioare care aparent nu au nici o legatura cu arta, mai timizi sau mai indrazneti, artistii au lumea lor, iar la inceput de primavara au incercat sa faca din acest eveniment un regal de frumusete si arta, unde cei care au venit au avut ce vedea.

    Vizitatorii au fost foarte diferiti atat ca etate, cat si in ceea ce priveste gustul: de la fetite de 3-4 ani care isi convingeau rapid taticii sa le cumpere un cadou special mamicilor, pana la doamne si domni trecuti de o anumita varsta care cantareau ceva mai mult pana sa se hotarasca tinand cont, cu siguranta si de propriul buzunar. Principalii mei cumparatori au fost, de departe, adolescentii si tinerii imbracati trasnit si asortat, cu bun gust, stil si mai ales unic.

    Am vazut oameni care nu se mai dadeau dusi din fata meselor uimiti de frumusetile pe care le vedeau, dar si cativa ce nimerisera prost care au plecat imbufnati, stramband din nas pentru ca nu-si gasisera kitsch-ul perfect. Acestora le recomandam cu caldura locurile unde chinezariile lucitoare importate la kilogram se vand la bucata, aceleasi la toti vanzatorii (asta ca sa nu se spuna ca-s prea multe modele si nu te poti hotara), iar kitsch-ul e pe post de original si imitatia e "veritabila". Pentru cativa lei iti iei ceva "super tare" ca sa arati "super cool".

    In alta ordine de idei, din punctul meu de vedere targul a fost un succes, asteptam cu nerabdare si altele pe acelasi model.

    Intr-o lume care si-a cam pierdut din nuante si in vremuri de-a dreptul gri, culoarea si optimismul ne ajuta sa vedem viata in roz (suna a spot publicitar?).

    Artistilor pe care i-am intalnit la targul de la Moldova Mall, dar si iubitorilor de arta in general, le doresc o primavara frumoasa, plina de inspiratie si creativitate.

    Ivona

    08.04.2010, 21:37:13
  • gariana
    gariana

    La Iasi am intalnit un organizator foarte inimos :)

    09.04.2010, 07:52:47
  • allyingraphicland
    allyingraphicland

    In general la targuri mi se par taxele cerute expozantilor prea mari, avand in vedere faptul ca de cele mai multe ori conditiile asigurate nu indeplinesc nici macar cea mai mica conditie impusa de bunul simt...mese si scaune...
    De aici se ajunge la crearea unui aspect de "bazar" al targului respectiv, datorita faptului ca fiecare participant isi aduce propriile masute, scaunele, improvizatii, de diferite marimi/culori etc, aspect care de multe ori e in detrimentul participantilor.
    Nu sustin faptul ca ar trebui sa adoptam un model "comunist", ci doar ca s-ar crea o atmosfera mai "profesionista" daca organizatorul ar asigura participantilor un spatiu decent de expunere.

    17.04.2010, 12:37:06
  • mady68
    mady68

    sunt de aceeasi parere in privinta spatiului expozitional,unicitatea fiecarui stand o dau produsele,care ar trebui sa fie UNICE,nu copii cum am mai observat,se ''trage cu ochiul 'pe la vecini ,ce se vinde mai bine,apar la urmatoarele targuri...-parere personala-

    17.04.2010, 14:56:11
  • user21
    user21

    asta pentru ca nu se face o selectie a participantilor.
    si e normal sa aiba acces si "lipitorile",care pe mine ma uimesc cu cata fidelitate copiaza.

    in alta ordine de idei...targul perfect incepe cu organizatorii.daca ei isi dau interesul sa sigure o locatie ok,selectie dupa alte principii decat prietenie,rapiditate plata etc ,promovare mai mult decat ok si un tratament politicos si fair al expozantilor...voila!
    ne apropiem de perfectiune.

    18.04.2010, 09:03:57
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Pentru mine un criteriu foarte important e selecţia participanţilor.
    Modalităţi de expunere "unitare" sunt greu de pus la dispoziţie. Eu sunt happy dacă mi se pune la dispoziţie un scaun, asta cred ca e minimul necesar. Ar fi draguţ dacă s-ar pune la dispoziţie si mese pentru doritori, dar exista destui participanţi care au propriile modalităţi de expunere personalizate si nu au nevoie de mese.

    Dar cum spuneam, selecţia participantilor e importanta. Sigur ca organizatorii isi doresc sa colaboreze cu artizani cu care au colaborat in trecut cu succes, dar cred ca intotdeauna trebuie sa fie loc si pentru feţe noi. Mie personal mi s-a parut ok la Fabrica: o perioada decenta de inscriere, ca sa aiba toata lumea timp sa afle ce si cum, iar apoi o selectie. Si cred ca daca se razgandeste cineva apoi si nu mai plateste taxa, se poate apela la urmatorul de pe "lista de asteptare".

    Eu cred ca taxele care se percep ar trebui sa fie mai degraba legate de chiria spatiului si de promovare decat de mesele si scaunele puse la dispozitie. :))

    18.04.2010, 16:04:24
  • allyingraphicland
    allyingraphicland

    Da...intr-adevar chiria spatiului..pentru o zi...presupune o suma astronomica...ma rog...sa zicem...dar nu vorbesc aici de targul de la fabrica care e dintre cele ok, ci vorbesc de "invazia" de targuri organizate "pe genunchi" si care au ca emblema taxa de participare mult prea mare...
    Si intr-adevar le dau dreptate lui cinnamon si bwe pt importanta care ar trebui acordata selectarii participantilor...

    18.04.2010, 19:58:33