Forum: Orice altceva Targuri in mall?

  • Mokatoka
    Mokatoka

    Am observat ca tot mai des se organizeaza targuri handmade in mall-uri, atat in Bucuresti, cat si in alte orase. Din cate am citit pe forumuri, majoritatea targurilor organizate in mall-uri bucurestene nu au prea avut succes. Este o regula general valabila sau au fost doar cazuri intamplatoare? Ce parere aveti, ati avut astfel de experiente?

    23.01.2011, 17:32:02
  • stephanie
    stephanie

    buna , eu am fost in 2 malluri la targ , unul in baneasa altul in afi cotroceni bucuresti , ambele targuri au fost amplasate la etajul superior , din start a se evita targurile amplasate oriunde in alta parte decat la parter :) te interesezi daca este circulat cat de cat mallul , pui in balanta si taxa care o cer (uneori este cam piperata, cel mai bine este sa te cuplezi cu inca 2-3 persoane dupa spatiul care il aveti la dispozitie) sper ca ti-am fost de ajutor

    p.s. sa nu te astepti sa faci cine stie ce vanzari record prin malluri daca nu sunt sarbatori gen craciun martisor nu prea sunt mari sanse de vanzari foarte exagerate :)

    24.03.2011, 23:34:12
  • antartique
    antartique

    Salut!
    Confirm, daca taxa de inscriere la un eveniment care se desfasoara in mall depaseste suma de 100 RON/zi de obicei nu merita.
    Din experienta, mall-urile solicita sume destul de mari, deseori justificate in conditiile in care acestea incearca sa reduca durata de amortizare a cheltuielilor initiale. In cazul in care participati la targuri la care taxa de participare depaseste valoarea mai sus amintita este foarte important ca media de pret per produs sa creasca. Daca veti avea preturi gen 3 RON sau 5 RON, sansele sa va acoperiti cheltuielile sunt extrem de mici chiar daca locuiti in localitatea in care are loc evenimentul.
    Un targ intr-un mall are urmatoarele avantaje:
    - protectie impotriva celor care poarta generic titulatura de "oamenii cu ochi albastri" :)
    - lumina suficienta
    - posibilitatea de a lasa standurile si cateodata, produsele peste noapte
    - trafic
    Dezavantaje:
    - program fix, obligatoriu
    - taxa mare
    - cel mai mare dezavantaj, dupa parerea mea: majoritatea oamenilor care merg in mall-uri - paradoxal sau nu - merg in primul rand sa se plimbe sau cum zicea bunica mea, "sa caste ochii".
    Off-topic dar important: Nu valoarea taxei de participare conteaza si nici numarul de expozanti ci RAPORTUL dintre acestea. Daca un targ are o taxa de participare de 50 de ron si participa 200 de artisti, aceasta situatie este proportionala cu: taxa 100 RON si 100 artisti; taxa 200 RON si 50 artisti; taxa 500 RON si 25 artisti s.a.m.d. Problema este ca deseori o concurenta mare va obliga sa practicati preturi mici.
    Pe de alta parte, intotdeauna organizatorii au la dispozitie un numar limitat de locuri (fie de ei insisi fie impus de terti). Sa zicem... 50. Daca va inscrieti cu inca una sau doua persoane intr-adevar, taxa se imparte insa concurenta creste. Daca toti cei 50 de participanti s-ar inscrie cu inca 1 persoana pe loc, s-ar ajunge la 100 de artisti. Vizitatorii si potentialii cumparatori se vor imparti deci la 100 de artisti.
    De asemenea trebuie sa...:
    1. ...aflati cati artisti participa la acel eveniment.
    2. ...aflati cati artisti care participa la acel eveniment au produse asemanatoare.
    3. ...cititi foarte bine contractele pe care le veti incheia cu organizatori cu care nu ati mai colaborat. Nu ignorati acest aspect. Intotdeauna! acordul oficial este cel scris pe hartie, nu cel verbal. (este recomandat sa existe un contract), in caz contrar se pot reedita intamplarile targului de la mare de anul trecut.
    Stima.

    25.03.2011, 00:37:25