Forum: Bug-uri Taxa livrare

  • catalinas
    catalinas

    Taxa de livrare este calculata gresit uneori,nu de fiecare data. In loc de 12 lei calculeaza 24 sau alte sume si trebuie sa explic clientilor !

    26.04.2014, 07:20:35
  • Ethno.Bead
    Ethno.Bead

    Daca in cos sunt produse cu profile de livrare diferite (chiar daca valoarea e aceeasi) taxele se aduna. Trebuie sa ai la toate produsele acelasi profil de livrare. Am patit-o si eu cand s-au modificat taxele postale, in loc sa editez profilul existent cu o valoare noua, am facut altul nou si am dat totul peste cap.

    13.05.2014, 16:28:01
  • foambubbles
    foambubbles

    Am primit o comanda cu mai multe produse avand acelasi profil de livrare (singurul de altfel), si totusi taxe de livrare au fost calculate ca fiind 0. Asta in conditiile in care eu sunt din Iasi, iar cumparatorul din Bucuresti.

    Care e problema cu profilul de livrare? Sau ce fac eu gresit? Si care e utilitatea campului "impreuna cu alt produs"? Cum se calculeaza?

    Profilul meu e cam asa:
    Iasi: cost- 0 lei; impreuna cu alt produs- 0 lei
    Alte orase: cost- 12 lei; impreuna cu alt produs- 0 lei

    11.07.2014, 21:59:46
  • Lona11
    Lona11

    Cred că ar trebui tot 12 lei şi la "împreună cu...", altfel înseamnă gratuit de la două produse în sus.

    11.07.2014, 22:24:14
  • foambubbles
    foambubbles

    Se poate. De asta am intrebat ce inseamna pe Breslo "impreuna cu alt produs".
    Pe alta platforma, optiunea asta insemna ca la pretul de baza de 12 lei se adauga x lei, pt fiecare produs in plus (greutatea pachetului va fi mai mare, deci si taxa de livrarea poate fi mai mare cu o valoarea x).

    12.07.2014, 13:58:54
  • furnituri4biju
    furnituri4biju

    Mi s-a intamplat ca taxa de livrare sa fie 0 lei desi orasul de destinatie nu era Brasov, dar era din judetul Brasov. O fi din acelasi judest, dar nu pot oferi transport gratuit pt un oras aflat la 40 km distanta ... doar tot prin posta il trimit :P

    12.07.2014, 15:23:33
  • foambubbles
    foambubbles

    Si totusi ma lamureste cineva ce inseamna pe Breslo "impreuna cu alt produs"?

    Taxa asta de livrare ma omoara. De fiecare data trebuie sa explic clientilor ce optiuni au, cat cost fiecare, si mai ales de ce apare taxa ca fiind 0.

    Ar fi foarte utile niste optiuni din care sa aleaga clientul la finalizarea comenzii. Ceva de genul:
    -prin posta, cu plata ramburs
    -prin posta, cu plata in avans,
    -prin curier, cu plata ramburs
    -prin curier, cu plata in avans
    -personal (doar pt acelasi oras, nu judet)

    cu tarife diferite pentru fiecare. Si cu posibilitatea livrarii gratuite peste o anumita suma (eventual clientul sa fie notificat ca adaugand in cos produse in valoare de x lei, va avea trasportul gratuit)

    Ar fi mult mai clar pt toata lumea.

    Iar daca alege plata prin paypal, sa fie directionat direct catre site-ul respectiv.

    Cer prea mult?

    19.07.2014, 16:06:49
  • fimomimo
    fimomimo

    Si mie mi-sa intamplat cu taxa de livrare "zero" noroc ca oamenii sunt intelegatori dar sincer e chiar penibil sa incerci sa formulezi scuze pentru un "bug" care putea fi rezolvat de multa vreme, nici macar nu e un bug... e o trimitere gresita la baza de date.

    20.07.2014, 21:59:12