Forum: Suport Breslo Taxa pt magazin

  • Petriioni
    Petriioni

    Buna mi-am deschis recent magazinul pe breslo si as dori sa platesc taxa prin transfer bancar,mai exact sa depun banii la caseria bancii,cum se procedeaza,cum aflu nr de cont?

    15.12.2009, 12:34:24
  • Nedeia
    Nedeia

    parca era o optiune cand iti faci contul si te indeamna breslo sa platesti, in care iti spune unde platesti daca folsoesti transfer bancar... la mine nu mai este activa acea optiune, asa ca nu stiu la tine unde ar trebui sa apara...

    15.12.2009, 18:13:43
  • Petriioni
    Petriioni

    Nimeni nu stie nimic??????????????????????????????????

    16.12.2009, 15:07:48
  • azzurroshop
    azzurroshop

    prima luna e gratis.
    aopi o sa apara un mesaj in partea de sus a ecranului cu 7 zile inaite de data limita la care trebuie sa fie platita taxa. faci click pe el si iti spune cum sa procedezi, unde sa platesti, codul unic pt magazinul tau etc.

    16.12.2009, 15:40:11
  • ladybeads
    ladybeads

    daca ti-ai calculat codul breslo te poti duce la milenium bank. iti trimit nr de cont pe mesagerie. sa le specifici la fetele de acolo ca este vorba de taxa de utilizare site, si sa nu uite sa scrie codul breslo pe chitanta.

    16.12.2009, 15:46:59
  • Petriioni
    Petriioni

    si se facu lumina,mersi frumos nu stiam de faza cu codul breslo,dar acum e ok,mersi

    16.12.2009, 16:04:22
  • byVioleta
    byVioleta

    de unde aflu cat e taxa? , nu am gasit nimic specificat referitor la valoarea ei, sau cum se calculeaza, pe site. Mersi

    20.12.2009, 14:57:33
  • jolene
    jolene

    e 10 lei/luna.
    cu ceva reduceri daca platesti pe 3luni, 6luni

    20.12.2009, 20:05:47
  • tzuky333
    tzuky333

    prima luna e gratis??? adica daca iti deschizi magazin aici, in prima luna nu platesti nimic? eu am platit 10 lei, altfel nu puteam posta nimic...care e adevarul??

    21.12.2009, 10:25:48
  • ioncikdesign
    ioncikdesign

    am impresia ca a fost la inceput gratis, apoi a aparut si taxa

    23.12.2009, 10:48:38
  • biju.diart
    biju.diart

    eu mi-am deschis magazinul ieri (5ianuarie2010) si am prima luna gratis! :)

    06.01.2010, 18:54:28
  • sillygrapefruit
    sillygrapefruit

    Petriioni, pentru a evita mersul la ghiseu, poti plati online prin tranfer bancar online sau prin sistemul recomandat de breslo:)

    06.01.2010, 21:40:06
  • Petriioni
    Petriioni

    din lipsa de timp si un pic de comoditate mi-am platit taxa pt magazin abia in ultima zi in care mai aveam contul gratuit,ma va afecta,credeti ca va trebui sa o iau de la capat cu magazinul ?va trebui sa platesc din nou?

    09.01.2010, 10:11:04
  • foambubbles
    foambubbles

    Stai linistita! nu te va afecta in nici un fel! Chiar daca nu plateai cateva zile si magazinul ti-ar fi fost inchis, in momentul in care plateai taxa produsele redeveneau active pe pagina ta. Nu trebuia sa o iei de la capat nici macar atunci. :)

    09.01.2010, 12:09:28
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Apropos de taxa, eu am platit luni sau marti pentru inca trei luni si imi apre in continuare instiitarea cu numaratoarea inversa a zilelor....what should i do now??

    09.01.2010, 23:25:13
  • MaDamme
    MaDamme

    Eu cred ca ar fi bine sa scrii pe adresa de contact breslo, sa le transmiti datele transferului si sa ii rogi sa verifice. De cand ai facut plata ar fi trebuit sa dispara deja mesajul, de obicei cam in doua zile dispare.
    La detalii plata ai scris codul generat de breslo? (e acelasi mereu, cred ca e de fapt nr magazinului)

    10.01.2010, 01:19:50
  • BohemianSin
    BohemianSin

    da am scris codul respectiv, care intr-adevar e acelasi si numele magazinului...nu vad pe nicaieri contact...sa mai caut..!Data trecuta la fel mi s-a intamplat si am dat mail insa imi inchisese deja desi platisem!

    10.01.2010, 02:29:13
  • deerstuff
    deerstuff

    Incearca sa trimiti un e-mail la adresa "[email protected]"

    10.01.2010, 04:25:01
  • MonTresor
    MonTresor

    Si eu obisnuiesc sa platesc prin PayPal, am platit taxa in data de 7 ianuarie, si abia azi a disparut mesajul de atentionare.
    Am trimis vreo trei mesaje la adresa [email protected] până să primesc un răspuns... Se pare că au existat ceva probleme în evidenÅ£a plăţii taxelor.

    10.01.2010, 16:27:54
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Mie-mi apare mesaj de atentionare ca mai am 7 zile pana la expirarea perioadei pentru care s-a facut plata magazinului.
    DAR, este platit pana pe 29 ianuarie!!

    11.01.2010, 09:54:13
  • Petriioni
    Petriioni

    eu am platit taxa chiar in ultima zi se pare ca totul este ok,contul e activ si a disparul bannerul acela care aparea sus la magazinele noi

    11.01.2010, 11:16:52
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Mie mi se intmapla frecvent sa uit sa platesc :D Si chiar daca o zi sau asa magazinul e inactiv, dupa ce platesc dau mesaj le [email protected] cu detaliile si se rezolva foarte repede. So no panic :))

    14.02.2010, 22:58:50
  • deealexxbuyer
    deealexxbuyer

    am tot citit ce ai scris voi mai sus... ma bate gandul sa-mi redeschid magazinul breslo, insa nu gasesc pe nicaieri taxele exacte cu reducerile aferente in caz de plata in avans pe mai multe luni... si vreau sa stiu daca pana la urma am gratis prima luna sau nu? as avea nevoie de un raspuns de la cineva "mare" in grad pe breslo...

    18.02.2010, 22:05:04
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    [email protected]

    O sa intreb si eu. Din pacate taxele exacte si reducerile aferente nu le vad decat cand trebuie sa platesc din nou. Plus ca sumele difera in functie de modalitatea de plata (transfer bancar/mandat postal sau PayPal in euro...)

    19.02.2010, 12:34:38
  • deealexxbuyer
    deealexxbuyer

    Mi-au raspuns :)

    Buna ziua,

    10 LEI / luna

    9.5 LEI / luna - pentru 3-5 luni platite in avans

    9 LEI / luna - pentru 6-12 luni platite in avans

    Prima luna gratuit.

    19.02.2010, 13:09:17
  • byVioleta
    byVioleta

    ma scuzati, dar prin paypal e ceva mai mult, tocmai am platit pe 3 luni si a fost:
    From amount L38.15 RON
    To amount €9.00 EUR
    Exchange rate: 1 RON = 0.235910 EUR

    ia pe o luna ~12lei

    deci? probabil comisioanele de tranzactionare sau ceva. Bine ar fi daca asta s-ar specifica undeva diferenta asta, sa stie lumea cat sa puna pe card :)

    25.02.2010, 15:28:49
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Mi se pare ca in functie de modalitatea de plata aleasa, taxele difera usor.
    Plus ca prin paypal platesti in Euro, deci pe undeva sunt si comisioane de schimb valutar.

    Eu cred ca cel mai simplu/ieftin e tot plata prin transfer bancar.

    25.02.2010, 16:07:09
  • tzuki333
    tzuki333

    nu stiu daca s-a discutat vreodata despre asta, dar am o intrebare: daca se intampla sa achit taxa ptr magazin mai repede decat perioada de expirare se socotesc zilele incepand cu data platii sau dupa ce expira tot timpul? ca de frica asta achit mereu chiar in ultima zi, ca sa nu mi se piarda din timpul meu...dar ar fi bine sa stiu cum stau lucrurile, are cineva idee?...

    25.02.2010, 16:31:13
  • Tilli.n
    Tilli.n

    Nu reusesc sa trimit mesaj la [email protected] dezactivat magazinul si vreau sa-i anunt ca am platit.Cum mai pot proceda ?

    19.04.2010, 21:41:39
  • byVioleta
    byVioleta

    Inainte sa se inchida si sa apara mesajul de plata, nu se poate plati? sau macar sa se vada cand e termenul?

    20.04.2010, 18:04:45
  • mena
    mena

    Si eu am platit joi si nici azi nu a disparut mesajul prin care ma anunta ca trebuie sa platesc...am trimis mesaj...acum sa vedem ce zic.Si, mai am o problema, eu stiam ca am platit pana in mai, ultima data am platit pe 6 luni ..deci o luna ei nu au socotit-o.Din pacate nu mai gasesc ordinul de plata, l-am pus bine bine, deci nu prea am ce sa le spun dar, oricum, socotela lor nu se potriveste nicicum cu a mea :D
    Oricum, pana acum nu am avut probleme cu ei..sa vedem de acum incolo ce va fi

    24.04.2010, 10:57:33
  • Tilli.n
    Tilli.n

    Si eu am platit si am trimis si mesaje,dar am stat cu magazinul dezactivat doua zile.Am platit cu doua zile inainte de termenul de expirare.Greu dar pana la urma se rezolva.

    24.04.2010, 11:34:02
  • victoria.ghilas
    victoria.ghilas

    intrebare: trebuie sa fii PFA pentru a-ti deschide magazin?

    05.05.2010, 14:18:14
  • Eni
    Eni

    Nici eu nu prea inteleg cum se socoteste ... ultima data am platit pe 3 luni in 22 feb, in mod normal ar trebui sa-mi expire pe 22 mai, nu? Dar se pare ca mai am 3 zile si magazinul devine inactiv. Deci ne poate lamuri cineva ?

    11.05.2010, 08:46:53
  • tzuki333
    tzuki333

    scrie la echipa breslo cat mai repede, poate nu au calculat corect, dar se poate remedia

    11.05.2010, 09:04:07
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @victoria: Breslo nu iti pune nicun fel de conditii (desigur, trebuie sa vinzi produse handmade).
    Fiecare este din punct de vedere legal si fiscal raspunzator pentru produsele pe care le vinde pe breslo, ofc :)

    11.05.2010, 12:31:08
  • Eni
    Eni

    adresa de contact este [email protected], nu? :)

    11.05.2010, 12:40:42
  • Eni
    Eni

    se pare ca nu ... mailul nu a ajuns, ma poate ajuta cineva cu o adresa de mail? mersi!

    11.05.2010, 13:16:44
  • simona87
    simona87

    @eni.. adresa este [email protected]

    11.05.2010, 13:51:34
  • Eni
    Eni

    mersi simona :) .... vazusem pe undeva pe forum mai demult adresa dar nu mai stiam unde ....

    11.05.2010, 14:15:01
  • serbani.bijoux
    serbani.bijoux

    Buna dimineata,
    Va rog sa ma ajutati!!!
    Am fost la posta sa achit prima mea taxa breslo si nu mi-au primit banii.
    Le-am dat codul BRE 15581. Ce cod e acesta?
    Mi-au cerut un nume pt E-mandat...
    Multumesc mult!
    Sa aveti o saptamana minunata!!!

    09.08.2010, 09:27:22
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Codul se refera la magazinul tau. Ca sa poata fi asociata plata cu magazinul.

    Ai toate datele care iti trebuie pentru plata (inclusiv numele pentru mandat) in chenarul verde care iti apare cand trebuie sa platesti taxa.,

    09.08.2010, 10:42:03
  • serbani.bijoux
    serbani.bijoux

    multumesc foarte mult, draga Admin!!!

    09.08.2010, 12:00:09
  • serbani.bijoux
    serbani.bijoux

    A trecut ziua si eu n-am reusit sa achit taxa.
    La posta mi-au cerut numele pt e-mandat...
    Am citit aici ca se confirma in 5 zile...Am mers la banca Millenium dar nu mi s-a acceptat plata ca nu aveam codul IBAN.
    Am deschis cont pt a plati prin card dar cardul vine de la Bucuresti nu se stie cand...
    E atat de complicat sau eu sunt atat de nepriceputa...

    09.08.2010, 19:21:13
  • lycurycy18
    lycurycy18

    Nu este nevoie saiti deschizi cont la millenium ca sa platesti taxa magazinului, atata vreme cat contul in care virezi banii este cont millenium bank.Eu ma duc mereu la banca si le dau contul iban al lui luigi pe care il ai si tu in mesajul care iti apare sus in bara verde daca dai clik,si ei vireaza banii direct de la mine in contul lui fara nici o complicatie. Codul acela BRE 15581 ii spui doamnei de la casierie sa il treaca la detaliile platii pe langa numele tau, sper ca m-am facut inteleasa cat de cat:)

    10.08.2010, 09:56:01
  • anazaporojan
    anazaporojan

    Multumesc mult, Laura,
    pana la urma am platit la posta prin e-mandat, ca am inteles ca banii ajung in 3ore...Am dat toate datele pe hartie, rugat sa scrie codul meu
    si doar acasa am descoperit ca a omis sa-l scrie... persoana de la posta...
    Am trimis un mail de confirmare a platii la Breslo, cum am fost sfatuita, dar, degeaba,... magazinul e inchis si am platit 16,2 lei pt o luna...
    Astept sa primesc cardul de la banca Millenium unde am depus bani pt taxa, sa fac urmatoarele plati de acasa...
    Asta e ...

    10.08.2010, 18:12:07
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Anaza, dureaza oricum ceva pana ti se activeaza magazinul dupa o plata. Chiar si daca ar fi fost trecut codul magazinului, nu s-ar fi activat instant. Probabil ca mai ales acum, cand e mai greu de "sortat" plata magazinului tau, va dura putin mai mult decat in mod normal.

    11.08.2010, 16:46:32
  • chivucris
    chivucris

    Buna! O sa va povestesc ce am facut eu, poate s-a mai confruntat cineva cu problema, si s-a rezolvat in vreun fel. Saptamana trecuta, joi, mi-am printat datele pt virament bancar, si m-am dus cu ele la bancpost, sa trimit banii. Mi s-a spus ca nu pot vira, pt ca nu am cont in lei, la ei. Nu ma pricep, asa ca am luat-o de buna. M-am dus alaturi, la posta, si am trimis banii, doar ca am completat pe mandat, datele de la viramentul bancar. Nu stiu cada ajung banii in cont, sau daca nu, cum ii recuperez. Azi, vrand sa vad daca s-a activat magazinul, am descoperit ca sunt alte date la plata prin mandatul postal... :(

    17.08.2010, 16:31:45
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @chivucris: e adevarat, nu ai fi putut vira banii fara cont in lei. Dar ce au omis sa iti spuna cei de la banca e ca ii puteai depune (la casieria bancii) in cont.
    Pentru celelalte intrebari va trebui sa scrii la [email protected].

    18.08.2010, 12:30:18
  • chivucris
    chivucris

    @CinnamonClovers, multumesc pentru lamurire. Data viitoare am sa insist sa imi primeasca banii, la casierie.
    S-a rezolvat intre timp. Sunt impresionata, ca desi nu au identificat plata, mi s-a "redeschis" magazinul. Am trimis chitanta de la posta, pe mailul specificat de tine, pentru a-i ajuta cu datele expeditorului.
    Numai bine!

    18.08.2010, 13:01:19