Forum: Suport Breslo taxa transport

  • peticel
    peticel

    nu stiu daca s-a mai discutat despre asta...
    ce inseamna pentru voi taxa de expediere al produsului impreuna cu alt produs?
    adica, daca eu am taxa 10 lei iar impreuna cu alt produs 5 lei,
    inseamna ca e oferta pt transport, 5 lei 2 produse
    sau e 10 lei coletul (5+5)?
    scuze daca nu sunt foarte explicita....stiti voi...caldura :D

    07.06.2010, 15:50:30
  • punctG
    punctG

    5 lei ambele produse din cate am inteles eu

    07.06.2010, 16:37:04
  • gariana
    gariana

    Asa e...la oferta:) Daca alege doua produse...5 lei

    07.06.2010, 17:34:01
  • alinapanait
    alinapanait

    defapt inseamna 10+5 .

    cei 10 lei inseamna taxa de baza, iar pentru fiecare produs extra se adauga 5 lei (sau 1 leu, sau 20 - in functie de produs) considerandu-se un plus de greutate, prin urmare taxe postale mai mari.

    in conditiile in care taxa ta vrei sa fie fixa (de exemplu 10 lei pentru oricate produse comandate) , la categoria "taxa de transport impreuna cu alt produs", ar trebui sa pui 0 lei.

    07.06.2010, 17:34:28
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Alina are dreptate.
    Taxa "impreuna cu un alt produs" inseamna ce sa adauga la transport daca a mai fost comandat un produs. Daca este 5, inseamna ca platesti 5 le IN PLUS la transport daca achizitionezi produsul respectiv.

    O taxa mai mica la 2 sau mai multe produse comandate nu are sens dpdv economic pentru ca taxa efectiva de transport nu scade daca trimiti mai multe produse, din contra, creste odata cu greutatea. Desigur, puteti oferi o asemenea reducere ca promotie etc.

    07.06.2010, 21:40:50
  • peticel
    peticel

    multumesc. m-am lamurit :)
    din pacate nu e foarte clar si pentru altii, atat vanzatori cat si cumparatori.
    eu de exemplu, am avut o comanda de 2 produse si persoana respectiva camd s-a dus sa ridice coletul, a fost surprinsa ca o costa cu 4 lei mai mult (era 8 si 4 lei). intelesese ca daca comanzi 2 produse e 4 lei transportul.
    asa ca am hotarat sa imi scriu sus la prezentarea magazinului ca e 8 lei transportul indiferent de numarul produselor.

    07.06.2010, 21:58:21
  • katafolt
    katafolt

    Interesant, eu nu procedez asa...folosesc taxa de transport ca un fel de promotie, gandindu-ma ca unii poate asa comanda mai multe lucruri deodata. Deci la mine daca taxa initiala era de 8 lei, la doua sau mai multe e 7.Platesc cu 2-3 lei mai mult, e adevarat, dar si incasarile cresc.Daca valoarea comenzii e mare, nu percep taxa deloc.

    Presupun insa ca avem dreptul fiecare ca vanzator sa folosim taxa cum consideram noi ca e mai bine, important e ca cumparatorul sa nu se simte inselat.
    Am avut mai multe comenzi anulate din cauza ca cumparatoarele credeau ca se percepe o singura taxa pentru toate magazinele breslo de unde vor sa comanda ele.

    Ca cumparator si eu am inteles odata gresit ,taxa era 10 lei, 5 la mai multe produse. Am comandat mai multe, dar 5 lei se refera la mai multe din acelas produs.

    08.06.2010, 09:35:14
  • DomnisoaraBabacilu
    DomnisoaraBabacilu

    Nu e doar taxa de livrare, eu o vad ca taxa de livrare si ambalare. De asta si mi se pare normal sa fie pretul de livrare al primului produs mai mare (pentru ca include ambalare si livrare) si al doilea mai putin (pentru ca include ambalarea si mai acopera cele cateva grame care se adauga la greutatea coletului si implicit la pret).

    Oamenii de obicei, si cumparatori si vanzatori cred ca daca cumpara mai mult e mai ieftin, cum ati zis si voi, de asta e bine sa mai scrieti inca o data in politica magazinului sau in maiilul de confirmare, ca sa nu fie nepregatiti.

    08.06.2010, 10:20:32
  • peticel
    peticel

    sau poate e incorecta formularea "impreuna cu alt produs".
    adica e 10 lei dar impreuna cu alt produs e 5. poate unii nu inteleg ca astia 5 se adauga nu ii inlocuiesc pe cei 10.

    08.06.2010, 11:02:38
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    "impreuna cu un alt produs" ar trebui interpretat ca: transportul care se adauga pentru comanda acestui produs impreuna cu un alt produs...
    long story, I know!

    08.06.2010, 18:34:44