Forum: Bug-uri Taxa transport

  • Margelute
    Margelute

    Am primit o comanda unde nu este calculata taxa de transport desi ar trebui sa fie. Ce se intampla?

    11.10.2012, 21:02:33
  • 4handmade
    4handmade

    Verifica daca nu cumva atunci cand ai adaugat produsul/produsele in magazin, la "Livrarea se face conform profilului..." sa nu fi ales cumva un profil care nu avea definite taxe.

    11.10.2012, 22:25:12
  • gemsgems
    gemsgems

    Sau poate la "impreuna cu alte produse" de la profilul de vanzari e 0.

    11.10.2012, 23:16:55
  • Margelute
    Margelute

    Eu cred totusi ca e un bug, e o comanda de produse care sunt de ceva timp in magazinul meu si cu care nu au fost probleme de felul asta pana acum, iar clienta a mai comandat, are aceeasi adresa, deci trebuia sa-mi apara si taxa de transport.

    12.10.2012, 07:28:26
  • arabela
    arabela

    Poate e din aceasi localitate cu tine cumparatorul, nu ai cumva livrare 0 in czul acesta? Caci mie asa mi s-a intamplat odata, si a durat ceva pana ce m-am prins de ce nu imi apare costul de transpor. :)

    12.10.2012, 12:47:07
  • Margelute
    Margelute

    Nu e cu mine din localitate. Ma pus sa fac un test sa vad ce si cum si revin cu rezultatele :)

    12.10.2012, 13:20:42
  • Margelute
    Margelute

    Am simulat o comanda din alta localitate si merge ok. Chiar nu-mi explic ce s-a intamplat. Profilul de livrare e acelasi, adresa cumparatorului e din alta localitate, aceeasi ca la precedentele comenzi cand s-a inregistrat si taxa de transport, nu e nimic schimbat doar taxa nu apare :)

    12.10.2012, 13:27:13
  • 4handmade
    4handmade

    Eu cred ca este totusi de la profilul livrarii.
    Ca sa fii sigura, poti sa mergi la LIsta de Profile de livrare si sa vezi acolo cate profile ai si cum sunt ele definite. Ca sa vezi ce profile de livrare ai create, poti sa mergi prima oara la Adauga Produse. Acolo, sus, unde apare Produse, in dreapta mai apare "Livrare Produse", "Comenzi", etc. Mergi la "Livrare Produse" apoi la "Lista mea de profile". Verifica acolo cate profile ai create si ce taxe sunt la ele.
    Succes! :)

    12.10.2012, 14:03:09
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Si la mine comnzile din mai multe produse apar cu costuri 0 pentru ca asa este costul de la "impreuna cu alte produse". Eu prin asta am inteles intotdeauna costul ADITIONAL al produsului impreuna cu alte produse, dar se pare ca algoritmul Breslo e de alta parere. ;-)
    Esti sigura ca nu sunt mai multe produse in comanda si de aici este cauza?

    12.10.2012, 19:06:09
  • Margelute
    Margelute

    Nu, totul e in regula cu profilele de livrare. Intre timp vad ca s-a rezolvat, am facut si eu un test si am mai primit comenzi intre timp din provincie si apare taxa. Folosesc un singur profil, cu taxa si pentru un singur produs si impreuna cu alt produs aceeasi taxa, deci nu e zero. Nu stiu ce-a fost, dar s-a rezolvat intre timp. Multumesc de sugestii :)

    12.10.2012, 20:30:26
  • SIMONARED
    SIMONARED

    si la mine se adauga la total doar costul celui de-al doilea produs iar pretul pentru primul produs nu se calculeaza, ce trebuie sa fac?

    25.01.2013, 12:12:44
  • tiny.treasures
    tiny.treasures

    Am si eu o problema ....Cand cineva comanda mai multe produse taxa de transport se adauga la fiecare produs. ( de ex am 5 produse in comanda si taxa de transport de 10 lei pe fiecare). La profil am setat 10 lei daca e un singur produs si 10 lei daca sunt mai multe.... Initial setasem 10 lei la un singur produs si 0 la al doilea. Dar la o comanda de 2 sau mai multe produse socotea transport 0. Deci in nici unul din cazuri nu imi imparte costul de 10 lei la numarul produselor.

    25.01.2013, 18:18:11
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Pentru a avea 10 lei taxa pentru comanda (indiferent de numarul de produse comandate) scrii la acest profil de livrare: 10 lei la cost, 10 lei impreuna cu alt produs si bifezi " se imparte la toate produsele din Cosul de Cumparaturi, care au acest Profil de Livrare"

    Daca bifezi a doua optiune "se adauga la fiecare produs din Cosul de Cumparaturi", atunci va fi 10 lei pentru fiecare produs in parte.

    26.01.2013, 00:10:40