Forum: Subiecte de afaceri taxe de livrare

  • sorrisi.lumanari.sculptate
    sorrisi.lumanari.sculptate

    buna seara! Sunt noua pe aici printre breslasi :) si va rog sa ma ajutati cu cateva detalii dupa cum urmeaza: am vazut la cineva ca oferea transportul gratuit pentru o anumita comanda facuta. Cum a procedat? Multumesc ! Imaginatie bogata va doresc! :)

    15.02.2012, 21:00:06
  • arabela
    arabela

    Buna

    Cum sigur stii nimic nu e gratuit in viata, la fel nici costul de transport :)
    Faptul ca ofera cineva "transport gratuit" inseamna doar ca taxa de transport nu se mai percepe separat ci e deja inclusa in pretul produsului. ;)

    Spor la mesterit

    16.02.2012, 21:52:40
  • gemsgems
    gemsgems

    Eu una mai ofer transport gratuit atunci cand comanda e mare si profitul nu e micsorat semnificabil daca suport eu acea taxa. Sau cand clientul plateste prin transfer bancar, caz in care transportul prin posta, fara ramburs, ma costa doar 3-4 lei. Asta pentru ca la bijuterii coletul e micut de obicei. La lumanari sau alte obiecte mai grele/voluminoase poate costa mai mult.

    16.02.2012, 22:24:01
  • xyedy
    xyedy

    :) uneori mai sunt si oameni cumsecade... eu ofer transport gratuit din cand in cand.... fac promotie si pun pe prima pagina ca ofer transport gratuit. Asta cand imi aduc aminte..:)) in rest.. daca o comanda depaseste 30 de lei dau transport gratuit. In ideea ca nici mie nu imi place atunci cand comand sa platesc 10 lei transport (gen ce tie nu-ti place altuia nu-i face)

    16.02.2012, 23:15:08
  • sorrisi.lumanari.sculptate
    sorrisi.lumanari.sculptate

    Va multumesc mult pentru raspunsuri! Mai am totusi o nelamurire legata de acelasi subiect:pentru transport trebuie sa ma duc la posta sa vorbesc cu cei de acolo,sa fac un fel de intelegere,ceva sau cum? Sper ca ati inteles ceea ce vreau sa zic caci nu m-am exprimat prea clar cred. Si cu cei de la un curier ceva,functioneaza la fel? Mai exact,eu nu inteleg nimic din ce inseamna transport :D si mi-e cam rusine s-o recunosc dar daca nu va cer ajutorul nici nu cred ca ma voi lumina singura peste noapte. In speranta ca nu v-am facut capul prea mare ,va urez spor la treaba!

    16.02.2012, 23:47:35
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    pai nici mie nu-mi place neaparat sa platesc 10 lei taxa de transport.... dar totusi acea taxa exista si nu stiu daca chiar se poate aplica principiul "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face"... sunt constienta de asta si nu ma deranjeaza ca platesc transportul...

    17.02.2012, 00:35:24
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    nu trebuie sa afci nici o intelegere cu cei de la posta.

    Cand ai de trimis un colet, mergi la posta, le spui ca vrei sa trimiti un colet, cu ramburs (adica plata coletului la destinatie) si ti se dau 2 formulare, pe care trebuie sa le completezi, doamna de la oficiu iti prelucreaza datele inscrise in formulare si platesti o taxa.
    Daca plata se realizeaza in avans, trimiti coletul simplu, fara ramburs, completezi doar formularul pt expediere colete si iarasi platesti o taxa, de data aceasta mai mica.

    Taxele pot varia si in functie de greutate sau de valoarea rambursului.

    Insa poti face o simulare inca de acasa pe site-ul postei romane, in partea dreapta ai un formular
    *aici pt colet cu ramburs:
    http://www.posta-romana.ro/services/colete-postale-interne-cu-ramburs_18
    * aici pt colete simple:
    http://www.posta-romana.ro/services/colete-postale-interne_9


    La curier, iti alegi curierul (cauti pe internet), vezi ce tarife au si in functie de ce anume variaza taxa, unele site-uri au si simulari de tarife (formulare de genul celor de mai sus), ii suni si de obicei vin acasa sa iti preia coletul. Sunt mai scumpi, dar mai rapizi.

    17.02.2012, 00:42:28
  • mssdelilah
    mssdelilah

    "Faptul ca ofera cineva "transport gratuit" inseamna doar ca taxa de transport nu se mai percepe separat ci e deja inclusa in pretul produsului. ;) "
    arabela mama, sunt vanzatori care chiar acorda transport gratuit, in anumite conditii. Nu neaparat ca transportul este inclus in pret, "mascat", cum sugerezi tu. Verifica mai multe variante si o sa vezi.

    17.02.2012, 19:53:39
  • sorrisi.lumanari.sculptate
    sorrisi.lumanari.sculptate

    multumesc mult de ajutor tuturor in special dragutei de la bijouxdemonange pentru explicatiile atat de detaliate si exacte. spor la treaba si la vanzari la toti!

    17.02.2012, 22:05:39
  • arabela
    arabela

    @mssdelilah , nu cred ca ai inteles ce vroiam sa spun , nu am sugerat nicidecum ca ar fi taxe mascate, ci am vrut doar sa explic ca taxa e suportata de vanzator intr-un fel sau altul.

    Si nu cred ca faptul ca oferi transport gratuit te face mai "cumsecade", pana la urma cu totii avem o afacere care ar trebui sa iasa pe profit, iar varianta in care mergi la posta si spui ca tu vrei sa trimit un colet gratuit iar postasita amabila te primeste cu bratele deschise si se bucura ca poate munci pentru tine pe gratis nu prea exista. Din pacate si postasita amabila e cam greu pe la noi :)

    Dar cred ca intre timp s-a rezolvat deja nelamurirea cu transportul gratuit.

    19.02.2012, 22:28:13