Forum: Tehnici & Materiale tipul de adeziv folosit la lipirea de cabochon sticla de baza metalica

  • Florinda
    Florinda

    buna ziua tuturor! are cineva idee ce tip de adeziv trebuie folosit pt lipirea cabochonului de sticla transparenta de o baza metalica. intre cele 2 fiind pusa o fotografie. presupun ca 2 tipuri de adeziv... dar nu stiu care. a mai folosit cineva? multumesc.

    16.12.2011, 21:35:22
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    intre baza si hartie eu am folosit UHU flinke flasche fara probleme. Dar nu am reusit nici pana acum sa dau de un adeziv cu care sa lipesc sticla de hartie fara sa se creeze bule.

    17.12.2011, 12:06:39
  • soso07
    soso07

    Eu am facut niste ineluse (metalice) cu fotografie (hartia era laminata in plastic) si peste am pus cabochon din sticla transparenta. Am lipit poza de baza inelului cu scotch dublu adeziv si cabochonul de poza cu LOCTITE Super Bond - power gel si a a mers. Am presat bine sa nu faca bule :) Dar poza era destul de micuta (12 mm diametru). Asa ca faceti incercari, zic eu.

    17.12.2011, 12:54:23
  • Florinda
    Florinda

    multumesc mult. am sa incerc ambele variante.

    17.12.2011, 20:42:41
  • Ayrin
    Ayrin

    Buna! Am incercat sa lipesc poza de cabochon dar din cauza adezivului( loctite super attak) imaginea s-a stricat (blurat). Cu ce pot lipi astfel incat sa nu se strice hartia??

    13.12.2013, 18:54:10
  • Mestesuguri
    Mestesuguri

    Eu am folosit lipici folosit in tehnica servetelului(paper mache,decoupage).Eram sigura dinainte ca el nu o sa strice imaginea si nu a stricat-o.Nu a creat nici bule,a fost de ajuns o simpla presare puternica cu degetul.Lipiciul pe care il am este intr-un borcanel de plastic si se numeste "Vernis Colle Decoupage".Lam primit de la o prietena,nu stiu daca e achizitionat din Romania dar gasiti o multime astfel de lipiciuri.Capacitatea de lipire,insa,ca sa nu zboare cabochonul de pe poza,putea sa fie si mai buna.Nu s-a intamplat sa cada pana acum dar orice e posibil.

    24.01.2014, 19:32:57
  • blanitza
    blanitza

    Da, merge bine cu lipici special de tehnica decupajului, cum este Mod Podge, chiar am unul pentru fotografii, Mod Podge albastru.

    29.01.2014, 13:31:14
  • fimomimo
    fimomimo

    :) Hey, voi avea eu maine (daca nu in weekend) disponibil adeziv vinilic transparent, am incercat sa lipesc cabchoane rotunde cu el ( cabochin de sticla in capacele de ghinda), le-am ingropat marginile putin (fiindca trebuie pus destul de mult si sup si pe margine) Adezivul actioneaza ca un fel de rama transparenta si nu lasa cabochonul sa se miste, nu face bule, nu face reactie, trebuie doar aplicat cu o pensula uscata! incet pe suprafete. Pensula trebuie spalata imediat dupa utilizare incat dupa uscare se transforma in "surubelnita" :D

    Sugerez sa se faca un test cu anumite grosimi din adeziv :) se poate aplica destul de gros si multa lume nu e obijnuita cu abundenta.

    Toate acestea vin cu fuss-free si money back! :)

    30.01.2014, 00:00:19
  • dearo79
    dearo79

    Buna. Ce programe folositi pentru imprimarea imaginilor pentru cabochoanele de sticla? Multumesc.

    12.01.2018, 17:02:16
  • oanaandreeapop13
    oanaandreeapop13

    Buna seara,

    Imi doresc f mult sa-mi fac cercei cu cristale swarovski tip floare si nu am idee ce fel de adeziv sa folosesc pentru lipirea chatoanelor. Multumesc!!!

    03.07.2018, 22:39:31