Forum: Subiecte de afaceri Traguri in Europa conditii

  • lilutesa
    lilutesa

    Buna ziua si La multi ani tuturor! Eu sunt Nicoleta si voi pleca impreuna cu familia prin Europa timp de un an (Mai multe detalii gasiti. pe www.viatapeindelete.com) Voiam sa-i intreb pe cei care au participat la targuri, talciocuri din UE care au fost conditiile, ce acte ne-ar trebui?

    07.01.2013, 12:07:28
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Buna

    Felicitari pentru ceea ce faceti, este minunat! Si va voi urmari cu drag si interes in calatoria voastra!
    Si eu imi doresc mult o calatorie de un an, cu rulota, dar... singura ... sau cu iubitul daca are curaj :D:)))

    Nu stiu de targuri din UE, care sunt conditiile. Dar m-ar interesa si pe mine.
    Voi ruga si niste prieteni ce locuiesc in alte tari sa se intereseze la primarii despre ce e vorba.

    Mult succes!

    07.01.2013, 15:21:34
  • lilutesa
    lilutesa

    Multumesc mult! Stiu ca sunt si fete care stau in alte tari! Sper sa aflu macar cateva detalii!

    07.01.2013, 18:51:19
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Da, chiar avem fete pe Breslo ce stau prin alte tari :P

    Ma gandesc care sunt si le trimit link-ul asta sa discutam aici :)

    O cunostinta ce sta in Germania mi-a spus ca daca vreau, s-ar putea interesa acolo ce mi-ar trebui, sa pot merge la targurile lor acolo. Ii trimit un mesaj zilele astea, cand are timp sa puna o intrebare la primarie acolo.

    07.01.2013, 19:29:59
  • lilutesa
    lilutesa

    Multumesc mult!

    07.01.2013, 20:00:20
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    In Germania, exista doua conditii ca sa poti participa la un targ "pentru profesionisti":

    - sa ai o forma legala (un fel de PFA in general, se cheama "gewerbe")
    - o hartie care se cheama "reisegewerbeschein" si care iti da voie sa iti vinzi marfa in afara magazinului fizic - de ex. la o taraba la targ. Exista anumite targuri la care nu iti trebuie acest Reisegewerbeschein, depinde cum a fost declarat de catre organizatori si cum il considera primaria.

    La unele targuri participantii trebuie sa prezinte aceste documente inainte de a fi admis, la altele organizatorul precizeaza ca participarea se face pe proprie raspundere si nu verifica personal actele.

    Cel putin pentru PFA -urile cu venit mic, in Germania nu este nevoie de casa de marcat pentru targuri. Poti folosi fara probleme un chitantier.

    Diferit de Ro mai este ca la toate targurile tip handmade la care am fost eu se face o preselectie a participantilor. Cand te inscrii trebuie sa precizezi ce vei vinde (de obice se adauga si un link spre magazin) si organizatorii au dreptul sa iti interzica participarea daca vii cu complet altceva - deci nu se practica vanzarea unui stand altcuiva.

    Sper sa te ajute ce am scris mai sus.

    08.01.2013, 15:30:05
  • love4felt
    love4felt

    Eu o sa ma abonez la jurnalul vostru de calatorie! :)

    08.01.2013, 17:03:08
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Multumesc, Andreea!!! Pe mine chiar m-ar interesa Germania, in viitorul apropiat. Daca tot merg in vacanta acolo, macar sa le fac si cu un scop util din pdv financiar, sa-mi acopar macar cheltuielile, nu doar sa dau bani :))) :D:D:D

    Si aceste documente, cum le obtii? In ce conditii? Cat dureaza? nu e nevoie de rezidenta in Germania? Pt rezidenta nu e necesar contract de munca in Germania?
    Cu pfa-ul romanesc nu merge?
    Sau care-i demersul? Daca stii :P


    Ahh si, Andreea, stii cumva unde am putea gasi informatii despre targuri acolo? De handmade, de Craciun, etc

    Oricum, imi rog o amica sa intrebe ea la o primarie acolo care-i treaba, dar macar sa stiu dinainte ce sa o rog sa intrebe, sa nu bajbaie


    Am mai gasit ceva, cautand despre a lucra ca self employed cu acte de romania pe teritoriul altor tari di UE si am dat peste acest link:

    http://europa.eu/youreurope/citizens/work/index_en.htm

    08.01.2013, 21:15:15
  • lilutesa
    lilutesa

    Multumesc fetelor. Intrebarea mea asta era: Daca eu stau doar o luna, sa spunem, intr-o tara, cum as putea sa vand in targuri? In Anglia stiu ca sunt si niste talciocuri locale la care vin si cu handmade-uri dar si cu vechituri de prin casa. Acolo nu cred ca toti au pfa-uri.

    09.01.2013, 21:43:38
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @Andra: ai nevoie de rezidenta pentru a deschide un Gewerbe. De durat nu dureaza deloc mult, primesti de la primarie direct foaia care atesta "legalitatea".

    Poate va ajuta linkul acesta: http://www.ihk-nuernberg.de/en/media/PDF/Legal-and-Taxes/guidelines_138.pdf

    @ilutesa: exista si in Germania asa numitele piete de purici in care fiecare poate veni sa vanda lucruri de care nu mai are nevoie de prin casa. Aici poti participa desigur ca persoana privata. In momentul in care vinzi lucruri handmade, noi, ai nevoie de gewerbe. Dupa cum spuneam, nu toate targurile iti cer dovada unui gewerbe dar la un control poti avea probleme foarte mari.

    Dupa parerea mea nu merita tot efortul doar pentru o vacanta scurta de cateva luni, cel putin in Germania. Nu stiu nimic despre situatia in Anglia though.

    12.01.2013, 14:13:20
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Merci mult, Andreea!

    14.01.2013, 20:24:27
  • lilutesa
    lilutesa

    Multumesc si eu mult!

    16.01.2013, 21:21:27