Forum: Suport Breslo Transport Curier versus Prioripost- Ajutor!

  • user174269
    user174269

    Buna tuturor,

    Astazi am trimis pentru prima oara colet ramburs prin curier Cargus, si a costat 38 de lei transportul. Eu trecusem 24 de lei la cost transport prin curier, pentru ca asa am vazut pe la celelalte magazine.
    Momentan am scos optiunea de transport prin curier.

    As dori sa incerc Prioripostul de la Posta Romana, dar nici cu ei nu am trimis niciodata ramburs.
    Imi poate spune cineva cum functioneaza? Te suna la telefon si iti aduce coletul in fata usii ca si ceilalti curieri sau trebuie sa mergi tu la posta sa-l ridici pe baza adresei din buletin? Cat costa un colet 1kg aproximativ, daca trimiti cu ramburs?

    M-as duce la posta sa intreb, dar in perioada asta sunt cozi foarte mari la ghisee si nu cred ca ma poate ajuta cineva.

    Multumesc!

    08.12.2017, 19:55:47
  • FIMARC
    FIMARC

    Prioripost te costa cam 20-25 lei,duc coletul la adresa si suna daca au chef,dar daca nu au chef il duc la oficiul de care aparti cu adresa sau trebuie sa-l ridici de la oficiul Prioripost din localitate,ceea ce este destul de neplacut deoarece multi cumparatori nu stiu care este,eu a trebuit sa caut oficiul Prioripost dintr-un oras si sa comunic adresa si tel.unei cliente ca ea habar nu avea de unde sa ridice coletul,nici macar nu primise aviz.Avantajul la Prioripost este ca poti urmari coletul ca la curieri.Eu am renuntat la Prioripost pt.ca nu este ceea ce ar trebui sa fie si costa cam mult,daca rogi clientii sa-ti plateasca produsele prin banca pui coletul prin curier rapid,transportul este 20-23 lei si-l platesc ei la destinatie

    11.12.2017, 20:12:55
  • fimomimo
    fimomimo

    Eu nu am problema cu Prioripot atat timp cat trimit in localitate resedinta de judet, ajunge aproape tot timpul a doua zi. S-au mai ratacit si unele bineinteles. :)
    Am trimis cu Prioripost si in comune si sate si a ajuns ok ... 2-3 zile, dar eu zic ca e bine.

    17.12.2017, 17:19:15
  • E.boutique
    E.boutique

    Daca trimiteti cu ramburs un colet cu curierul si cereti ca plata sa fie in contul dvs,costurile scad la 27 lei,asa functioneaza la Fancurier...e simplu,trimiteti coletul si in 2-3 zile aveti banii in cont

    18.12.2017, 11:37:36
  • user191335
    user191335

    Într-adevăr costă în jur de 35 de lei prin curierat rapid gen Cargus sau fan curier (daca ai ramburs) , dar macar știi că îi ajunge clientului comanda la ușă.
    Prin prioripost o duc direct la oficiul poștal, singurul lucru care diferă față de serviciul obișnuit al Postei romane fiind timpul de circulație.

    18.12.2017, 21:34:10
  • fimomimo
    fimomimo

    Prioripost livreaza si ei la usa, singura diferenta este ca esti sunat doar o singura data, iar daca nu esti acasa, coletul se preda oficiului postal de unde il poti ridica ulterior.
    De sarbatori am avut surpriza ca Prioripost sa livreze la timp - 2 zile, iar spre dezamagirea mea multe dintre cele trimise cu curierul nu au ajuns la timp de Craciun ... mai au ziua de astazi :/

    23.12.2017, 07:30:08
  • Aigo
    Aigo

    Daca ai mai mult de 20 de trimiteri pe luna poti face contract cu Urgent Cargus ( poate si cu altii dar eu cu ei am ) , inclusiv pe persoana fizica ( nu pfa, ci pf ), cu livrarea rambursului in cont bancar ( cont colector )
    Costurile sunt :
    - in localitatea de domiciliu 9 lei fara rbs, 14 lei cu rbs
    - in alte localitati 14 lei fara rbs si 19 lei cu rbs.
    Daca iti faci pe pfa sau firma, vei primi lunar facturica cu costurile de transport, daca esti PF platesti sumele de mai sus ori de cate ori trimiti cate ceva, la sofer contra chitanta, ofc..

    PS: daca doresti sa trimiti prin Posta Romana si sa poti urmari coletul, poti folosi noul lor serviciu " myawb" . Iti faci cont, completezi si printezi de acasa iar la ghiseu se scaneaza codul de bare generat si totul e gata in max 5 secunde :) Si poti urmari ulterior parcursul coletelor :) Finally!!
    Nu vorbesc de prioripost ci trimiterile clasice, colete interne.
    De prioripost nu stiu pentru ca nu am apelat

    Bafta

    11.01.2018, 17:50:46
  • user86682
    user86682

    Salut !
    Daca faci contract cu o firma de curierat , este avantajata.
    Noi avem contract cu FanCourier, iar costul transportului ajunge maxim 25 lei la un colet de pana in 2 kg, cu plata ramburs.
    Daca clientul face plata in cont, transportul costa 20 lei.
    In rest, la coletele grele se plateste aproape un leu pentru fiecare kilogram extra, la fel si la destinatiile in afara oraselor, cate aproximativ 1 leu la fiecare kilometru extra.

    Sper ca te-au ajutat informatiile.

    17.02.2018, 10:18:26
  • anitabdesign
    anitabdesign

    Buna eu de mult timp lucrez cu ambele. Fan courier doar fiindca e un tip de treaba la noi care chiar vine cand trebuie. Prioripostul pana la 1 kg mi se pare este 13,5ron dc nu este ramburs. Pe site-ul postei romane este calculator de taxe unde vezi exact cat o sa platesti.
    Prioripostul duce la adresa coletul doar in sate sunt livrate prin simpla posta
    Dc nu te gasesc acasa sau courierul nu e de treabavlasa la oficiu coletul. La priori tu mergi sa depui coletul. Pt mine de multe ori a fost un avantaj...courierii nu au venit.

    Spor la incercat!

    07.11.2018, 23:26:36