Forum: Orice altceva un pic de altceva....un fel de colegialitate.

  • stephanie
    stephanie

    M-am gandit sa va propun ceva referitor la listele din galerie.
    Este normal din moment ce ne facem o lista sa ne punem pe noi, pentru ca daca noi nu ne promovam, cine sa o faca :D
    Este normal sa vrem o lista pe gustul nostru, cu poze sau produse bune, artistice, extraordinare !
    Dar haideti in listele noastre sa mai adaugam si produsele pe care nu le-au mai pus si altii de atatea ori sau macar din loc in loc sa mai introducem si un produs mai simplu sau care nu are o poza foarte reusita, va asigur ca nu va strica prea mult aspectul listei voastre :)
    Eu recunosc, cand ma chinui sa fac o lista, ma pun pe mine clar ( doar e timpul meu in joc) dar incerc sa pun si poze mai putin artistice sau utilizatori mai rar vazuti pe prima pagina.
    E doar o parere...voi ce spuneti...eu o numesc un pic colegialitate :)

    02.10.2010, 00:22:13
  • user21
    user21

    nu cred ca se fac pe undeva "charity lists".
    si pe acei utlizatori cu poze neclare etc etc i-ar ajuta mai mult un link catre tutorialul lui cinnamon decat aparitia in liste.

    02.10.2010, 08:36:37
  • stephanie
    stephanie

    nu am sugerat sa-i punem in toata lista breslo doar pe ei, am spus doar ca o poza, doua nu tocmai artistice sau foarte reusite nu ar strica prea mult aspectul si cred ca i-ar incuraja mai mult sa incerce sa-si perfectioneze pozele.
    E foarte greu sa te afli la inceput, sa si creezi si sa te descurci si cu tehnologia.
    Hai sa ii incurajam un pic :)

    02.10.2010, 09:04:32
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu chiar incerc sa variez artistii din lista, si chiar ma bucur cand descopar ceva nou. Si la fel incerc sa adaug produse din cat mai multe categorii (e clar ca bijuteriile predomina, dar incerc pe cat posibil sa adaug mereu si decoratiuni, haine, genti etc).
    Deci sunt cat se poate de acord ca trebuie facut un mic efort pentru a nu repeta aceleasi produse (fie ele chiar si foarte faine) in toate listele.

    Din pacate trebuie sa recunosc insa ca de mai multe ori am renuntat la produse care se potrveau perfect ca si concept datorita pozelor neclare/intunecate etc. Eu sunt de parere ca listele ar trebui sa fie un tot unitar, si chiar si 1-2 poze nereusite mi se pare ca imi stica tot conceptul. Poate e si obisnuinta, pe E..y toate listele sunt luate la mana de un admin si daca ceva nu se potriveste, lista nu mai ajunge pe prima pagina si toata munca a fost degeaba.

    Si apoi mai e un aspect: eu as putea promova masiv produse si cu poze neclare, dar intrebarea este: le va cumpara clientul? Adica defapt, nu ar fi mai eficient sa lucreze toata lumea la poze si sa faca poze clare si frumoase? Asa ar fi promovate probabil si mult mai des, plus ca sansa unei vanzari creste dramatic.

    02.10.2010, 17:26:11
  • kittenhood
    kittenhood

    Stephanie, chiar daca ideea ta suna frumos in esenta, cred ca ar trebui mai degraba sa cautam sa imbunatatim aspectul total al listelor, al produselor de pe prima pagina samd, in loc sa facem compromisuri din prietenie. Dupa cum se vede in tutorialul lui Cinnamon, se pot face poze bune si cu aparate slabe. De multe ori, pt rubrica de tendinte, am sarit anumite produse din cauza calitatii slabe a pozelor, tocmai pentru ca este f greu de lucrat cu ele - pixelate, intunecate sau pe un fond prea aproape de culoare obiectului.

    02.10.2010, 19:08:56
  • mady68
    mady68

    Buna seara;eu sunt printre persoanele care nu au intotdeauna poze foarte clare,le fac cu tel si acesta nu este performant,nu am suferit prea tare ca apar in liste 1 data la cateva luni,ma bucur totusi caci produsele au trecera la clientii care iau contat cu ele direct,la targuri se vand,au inceput si pe BRESLo.Pot spune ca eu fac publicitate si nu invers,pe cartea mea de vizita se afla Breslo ,nu blogul personal,totusi sunt unele produse care apar pregnant in liste,sunt frumoase ,cred ca ar trebui vazut daca se afla in listele precedente sa nu se mai adauge si sa fie inlocuit cu altceva .o seara placuta,vin de la targ I LOVE...am ramas fara multe produse,deci se poate

    02.10.2010, 19:51:26
  • gioielli
    gioielli

    Eu fac doar liste''de caritate'',nu pentru ca as fi din cale afara de altruista ci pentru ca pozele mele sunt mai mult decat dezastruase si asta din cauza faptului ca nu am in casa decat telefoane mobile...
    Si totusi,uneori,daca imi place mult un produs al altcuiva si poza nu este performanta...ma risc...
    Asta este,mi-am luat gandul de la Pulitzer,dar problema ramane ca nu reusesc sa vand nimic aici.
    Apropo,stiti cum am reusit sa fac poze la furnituri?Le-am scanat la imprimanta...

    02.10.2010, 21:08:37
  • delfine
    delfine

    @gioielli - esti extrem de ingenioasa - la asta nu m-ash fi gandit - chiar daca ash sta cu scannerul in fata

    02.10.2010, 22:11:35
  • gioielli
    gioielli

    Multumesc D&D...merge la orce produs max. 2cm..

    02.10.2010, 23:29:16
  • stephanie
    stephanie

    ma bucur ca sunteti incetelgatoare si sper ca in viitoarele liste sa mai apara si o poza nu tocmai aertistica sau super reusita. Eu am facut acest lucru si va asigur ca nu strica aspectul prea mult.
    Eu nu am nimic cu nimeni, nici cu cei talentati, nici cu cei care vand, nici cu cei care au niste idei geniale, nici cu subiectivitatea si nici cu gusturile, dar nu strica o poza a cuiva care nu are posibilitatea sau cunost. necesare. Poate vederea produselor pe prima pagina ii va determina sa isi imbunatateasca pozele !
    Si pana la urma cred ca daca facem fff buna lista, fara greseli, nu primim bonus sau clienti in plus. Numele apare in colt, ne putem autopromova si atat.
    Si pana la urma pozele superbe si produsele extraordinare apar si pe blog.:)
    hai ca mai variem un pic breslo fara sa consideram ca o facem din mila :) sa o numim colegialitate :)

    02.10.2010, 23:38:34
  • magiccraft
    magiccraft

    Stephanie... propunerea ta este foarte in spiritul site-ului care se autointituleaza " Comunitatea artizanilor handmade din Romania", iar ideea de "sustinere" se autoinclude in termenul de comunitate...
    Ma nedumereste sa vad pe "ici... pe colo" atatea idei preconcepute si rigiditate la persoane foarte tinere... si ma bucura sa vad deschidere si libertate la persoane care nu mai sunt la varste juvenile....:)

    Cred ca importante sunt creatiile in sine... ele ar trebui sa ne atraga atentia... Nu este exclusa realizarea fotografiilor, este chiar foarte importanta, dar pentru cumparator nu este atat de important "decorul" ca nu pleaca cu el la pachet! :))))... Cred ca inelul, bratara sau colierul fotografiate pe o carte, fie ea si in engleza,nu se livreaza insotite de acea carte, de exemplu... sau revista sau ce alt ziar o mai fi pe acolo:))))... pe de alta parte este destul de obositor pentru ochi sa distnga ce vrea fata din revista sau textul cu pricina de la produsul fotografiat pe el...chiar daca fotografia este de calitate excelenta...
    Nu sariti!... aveti dreptate!... nu m-am prins eu de mesajul subliminal transmis!... :))))

    Pe de alta parte, unele opinii zici ca apartin unor persoane care au venit pe lume cu camera foto atasata de cordonul ombilical... Sa fim seriosi, nimeni nu are pretentia ca expune listele astea cu produse la Albright-Knox Art Gallery...care este marea importanta a acestor liste?!... Doar aceea ca apar pe prima pagina... si ar trebui sa imbie vizitatorul sa vada produse, magazine si sa cumpere ceva de pe acolo... ii pace... cumpara... nu-i place... nu cumpara...
    Inteleg reticenta unora la idea lui Stephanie, dar nu o comentez... :)

    Nu cred ca trebuie sa uitam ca traim intr-o tara saraca... populata de oameni cu venituri modeste care nu isi permit sa dea banii pe aparate foto" superperformane" doar pentru a "apare in galerii"... cine are... sa-i traiasca!... cine nu... foloseste telefonul... Dar pentru asta nu trebuie priviti de sus ultimii... pentru ca oricate tutoriale ar citi... daca nu ai cu ce... fluieri!

    De fapt Stephanie face apel nu atat la altruism, cat mai mult la a lasa anume prejudecati in spate si a posta in liste si produse din magazine care nu fac parte tocmai din sfera noastra de "preocupari", dar care pot avea si unele produse interesante, dragut realizate... fie ele tricotaje, genti, podoabe sau zgarzi de purici... dar chestia asta nu se poate impune... depinde de cum simte fiecare...

    Pacat ca nu s-a gandit cineva sa faca un tutorial depre" cum sa fim o comunitate"... :)

    03.10.2010, 10:07:19
  • BohemianSin
    BohemianSin

    magiccraft, zilele trecute eu ma chinuiam sa disting cum arata produsul intr-o fotografie, cum as putea sa-l includ in lista mea fara sa-mi dau seama cum arata?!Ma pui sa servesc ceva cu ochii inchisi!

    de regula sunt deschisa la propuneri noi, mai ales daca sunt bine argumentate!Insa daca stau sa ma gandesc la listele sunt personale, exprima o viziune a mea, ma exprima pe mine in fond, cum as putea sa includ produse care nu imi plac sau ale caror poze nu imi plac. E ca si cum m-ai forta sa apar pe strada purtand haine cu o emblema mare ''Dolce Cabana''!Sau e ca si cum v-as pune pe voi sa mancati ceea ce nu va place!

    Nu neg, exista produse care imi plac enorm si nu au fotografii reusite, incerc sa le includ si lista, cateodata stau bine, cateodata totul se duce de rapa. Cateodata le gasesc locul, cateodata, nu!Si de cate ori am blestemat ca unele produse nu au poze mai bune pt ca vroiam sa le fac un articol. Si nu trebuie sa fie nu stiu ce poze artistice, macar asa sa se vada neblurat produsul ca, cel ce citeste aricolul sau il vede, sa si inteleaga ce e acolo si despre ce vorbesc.

    Iara voua, daca la un restaurant la care puneti la sfarsit banii pe care i-ati muncit vi se aduce un platou care arata mai putin atragator spre '' nu imi dau seama ce mi'a pus asta in farfurie'', vi se deschide apetitul?????!Asa e si cu clientii!Imaginea conteaza. Nu conteaza ca ai facut poza pe o carte, pe un capac de toaleta sau in iarba, ideea e sa se vada clar produsul!

    Dar credeti-ma ca asta nu e colegialitate, e mila pura!Colegialitatea se exprima cand oferi informatii, cand nu furi ideile unei colege, cand iti incurajezi un coleg si ii oferi un tutorial for free despre cum se fac fotografiile!

    03.10.2010, 11:35:10
  • delfine
    delfine

    si vorba lui magiccraft - daca nu ai cu ce ? la ce-ti foloseste tutorialul?? la absolut nimic - e cam inutil.
    Si acum sa fim seriosi - cei care nu au aparat de fotografiat - si fotografiaza cu telefoanele - sincer nu cred ca au telefoane f perfomante - ca sa putem zice ca si cu alea iasa poze bune. Orice ai face - pozele de detaliu la telefon iasa neclare - plus tremuratul mainii celui care face fotografia - iasa ce iasa .... mai mult nu putem cere.
    asa ca sincer nu e mila .... daca nu au posibilitati - ar trebui macar ajutati in acest fel.

    03.10.2010, 12:06:38
  • BohemianSin
    BohemianSin

    scriitorii isi iau masini de scris din banii obtinuti pe prima carte....

    03.10.2010, 12:24:49
  • magiccraft
    magiccraft

    Draga Bohemian, de unde atat vehementa?!... cine a scis undeva sa alegi produse care nu iti plac?!
    Am pus in discutie doar calitatea fotografiilor... si faptul ca nu trebuie pusi la colt ceii care nu poseda aparte foto performante care sa redea prea grozav imaginile ... se poate intampla oricui... parca si tu cu ceva timp in urma te plangeai de acest fapt... din cate imi aminesc facusei mari eforturi sa pozezi ceva si ai imprumutat o camera foto de la niste amici... sau ca nu erai multumita de camera ta... sau ca acesta s-a defectat... sau ca nu este suficient de performana...ceva in genul acesta... sau cereai sfaturi despre camere foto... se intampla... e ok... dar cum ni se intampla noua... se poate intampla si altora... :)

    Chiar scriam ca ese foarte importanta imaginea clara a produsului... doar ca unii dintre noi nu reusesc sa o faca cu ce au la dispozitie, chiar daca au produse reusite... iar altii au imagini ok... dar produsele lasa de dorit... sau nu plac celor care fac liste... nimeni nu zice ca pe cei din urma sa ii promovezi... e chestie de alegere... cum scriam...

    Chestia este ca prea sunt priviti de sus cei care nu au posibilitatile tehnice pentru a face imagini reusite... ar fi ideal ca toata lumea sa isi permita sa aiba la dispozitie toate cele necesare pentru a-si dovedi creativitatea si a-si pune in valoare produsele... dar se intampla sa nu fie asa... astfel incat ar trebui priviti cu intelegere...

    Eu nu ma dau in vant dupa fimo si si plastice, de exemplu, cu toate acestea, imi plac foarte mult anumite produse si anumiti artisti care le folosesc si imi exprim admiratia punctual ... la fel, apreciez pietrele semipretioase sau cuprul... asta nu insemna ca toate prosudele facute cu aceste materiale se vor regasi in putinelel mele liste ...

    Si cine zice ceva de mila?!... Compasiunea, intelegerea... e una... mila e alta...

    03.10.2010, 12:24:52
  • magiccraft
    magiccraft

    Am eu una frantuzeasca, Bohemien, electrica, in 2 culori... sper sa se mai gaseasca banda pentru ea... o dau scump, ca e deja antica ( 40 de ani)...dau si 10 tuburi de pasta corectoare in pret... o iei?!... :)))

    Hai, ca ne facem ca nu intelegem... si e inutila continuarea discutiei pe tema data... fiecare cu ce are... mai mult nu se poate cere...

    03.10.2010, 12:32:18
  • havin
    havin

    mila??cred ca asta este intr-adevar o exagerare.
    eu personal n-am vazut foarte multe produse pe breslo care sa arata groaznic de rau (dpdv fotografic vorbesc), atat de rau incat sa nu poata fi vizibil produsul in sine sau sa strice in asa hal o lista ! cred ca exageram, santem totusi o comunitate handmade diversa- si nu tocmai de aici vine frumusetea acestui concept???
    sant intru totul de acord cu magiccraft! hai sa mai lasam rigiditatea asta la o parte si sa facem loc si celor care sant la inceput sau inca nu stiu sa manuiasca un aparat foto. sant sigura ca e loc pentru toata lumea! putin importa ca nu face nimeni charity list- de ce sa nu fim noi primii?ce-i atat de gresit in asta?
    si inca ceva- eu, personal, prefer o lista in care apar si produse mai putin profesional pozate uneia in care produsele se repeta OBSESIV! si credeti-ma ca stiu ce spun, asemenea liste exista!

    03.10.2010, 12:35:24
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Nu m-am plans si nu sunt chiar atat de vehementa, ceream opinii despre camere foto pt ca vreau sa-mi iau una mai buna care sa-mi scoata pozele si mai bune, ca doar na, breslo e magazin, si eu sunt perfectionista!ai dramatizat mult prea intens intregul meu topic si mi-ai rastalmacit vorbele!Si da, amicul meu, are o camera foarte foarte faina, de asta i-am cerut-o!Eu am un aparat mai vechi!

    si daca nu ii adaug in liste, ii pun la colt???sau topicul acesta a fost deschis pentru eliminarea lor, nu pentru ajutarea lor????cine ii priveste de sus???!Doar atat zic acesti tineri fara pic de respect ce ii pedepsesc pe cei cu poze blurate: nu putem face liste cu produsde care nu ne atrag sau cu poze care nu ne atrag!asa ca nu vad sensul topicului.

    Breslo e un magazin virtual,''ca si formatie''', eu nu am vazut pe nimeni la mall care sa planga cu lacrimi de crocodil din compasiune sau care sa ofere produse din compasiune, sau nu stiu....sa se dea peste cap din compasiune. Reamintesc Breslo e un magazin, asa ca toti trebuie sa incercam sa ne purtam cat mai profi fata de client, inclusiv prin poze.Dincolo de aspectul ca Breslo e un magazin, Breslo e o comunitate, dar daca o fundamentam pe compasiune iar nu pe admiratie, consider ca se duce totul de rapa...

    Cine nu are aparat, asta este, dar nu ma poate obliga nimeni sa il plac!Cum nu il poate obliga nimeni sa isi ia aparat.

    Eu vad ca aparatul intra in costurile de productie...pt. ca produsul include tot, de la idee....la margele(exemplificativ) ...pana la poze!La targuri e alta treaba, dar aici nu. Ca si client te poti arde foarte rau sau poti avea o surpriza enorma. Dar sunt unii care nu se risca!

    Tot ce am spus vine ca o recomandare, nu e imperios!

    si nu mi=o lua te rog in nume de rau, eu nu iau nimic personal!e o discutie, ca un meci de tenis, argumentata mai mult sau mai putin, iar la sfarsit tb sa ne dam mana!

    03.10.2010, 12:42:28
  • BohemianSin
    BohemianSin

    mama ce fain! eu zic sa nu o dai! si sa o transmiti din generatie in generatie!nu am vazut niciodata o astfel de camera, dar mi-as dori tare tare mult, ca tare-mi mai plac chestiile astea!

    03.10.2010, 12:50:18
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Sunt cat se poate de acord cu magccraft cand spune ca ar trebui sa postam si produse care nu fac parte din sfera noastra de preocupari. Eu cel putin recdunosc ca "nu le am" cu bijuteriile din margele, dar o sa incerc pe cat posibil sa mai includ si astfel de produse in galerii.

    Exista insa aceasta idee preconceputa- de care am incercat sa scap si prin tutorialul foto- cum ca trebuie sa ai bani de aparate auto superperformante, ca trebuie sa faci compuneri artisitice cu produse si decorul lor etc etc. Chestile astea pur si simplu NU sunt adevarate.

    Aparatul meu actual e unul vechi de 7 ani, cu 5 mp. Se vinde actual pe ebay (la mana a doua, ca nu se mai fabrica de mult) cu preturi intre 25- 40 de euro. Pe nu il mai gasesc, dar DSC-P7 (seamana f mult) se vinde acolo cu 150 de lei.
    link: http://www..ro/catalog/43467687/Sony-DSC-P7-stare-foarte-buna.html

    Acum nu zic ca poate sunt si persoane care trebuie sa economiseasca si pentru aparatul asta, dar dupa parerea mea asta este unul din cele mai importante lucruri cand incepi un business online. Strangi bani cateva luni si iti iei un aparat decent (decent, nu scump, nici nou), fiindca intr-adevar cu telefonul nu e nicio sansa sa faci poze acceptabile. Si 150 de lei chiar este un pret acceptabil si pentru oamenii cu venituri modeste.

    Asa ca din punctul meu de vedere chestia asta cu "nu am bani de aparat foto bun" chiar nu tine. Dupa cum nici nu ai nevoie de decor elaborat pentru produse (carti, reviste sau whatever). Marea majoritate ale pozelor mele sunt facute pe o foaie de hartie alba. E asa costisitoare o foaie de hartie alba?? Si nici nu abate atentia de la produs.

    Ideea discutiei e buna, trebuie incurajati si promovati si artistii noi, mai putin consacrati, trebuie deschise putin orizonturile fiecaruia, sunt de acord. Havin are si ea dreptate, pentru ca sunt mai mareu aceeasi care fac liste, uneori se repeta produse. Deci haideti sa facem cat mai multi liste cat mai variate!
    Dar cum am putea promova produse noi, dragute, interesante, daca nu se intelege nimic din ele din poza? O sa dau doua exemple de pe alt site, ca sa nu lezez pe nimeni si ca sa ma fac mai bine inteleasa:
    http://images.s3-external-3.amazonaws.com/Product/8240/8240794/big/1265921843-334.jpg

    http://images.s3-external-3.amazonaws.com/Product/12470/12470902/big/1283890933-343.jpg

    Deci dupa cum vedeti, nu vorbesc de poze profesioniste, vorbesc de poze din care sa iti dai seama ce se vinde acolo. Si da, sunt si pe Breslo destule exemple.

    Si daca tot veni vorba de colegialitate, nu ar fi fost o idee mai buna sa va strangeti pe orase sa faceti sesiuni de pozat, poate in weekend? In care sa aduceti fiecare aparatele pe care le aveti, sa invatati una de la alta, sa imprumutati aparatul si unei colege care nu are decat un telefon mobil? Eu asta inteleg prin colegialitate, nu afisarea in liste ale unor produse a caror sansa sa se vanda e oricum redusa dramatic de pozele neclare. Pentru mine discutia asta e iarasi un semn ca unii, in loc sa devina mai buni in ceea ce fac si sa se perfectioneze, isi cauta incontinuu scuze si mai si cer compasiunea altora. E un fel de : vai, saracul, are poze cam urate, dar isi da silinta, atata poate el, hai sa il promovez?

    Si cum vine asta, daca apari pe prima pagina o sa faci poze mai bune? Ar trebui sa faic poze mai bune oricum, indiferent de unde apari...si cu atat mai mult "telul" de a aparea pe prima pagina ar trebui sa te ambitioneze in directia asta.

    Eu nu privesc pe nimeni de sus, ca nu as avea de ce, mai ales cu aparatul jalnic pe care il am. Dar cred ca atunci cand intampinam dificultati trebuie sa facem un efort sa le depasim si sa EVOLUAM. Nu sa stagnam in defectele noastre si sa ne rugam de altii sa ne promoveze. Promovarea cea mai buna ti-o faci singur, fiind serios, creind produse frumoase, lucrate atent si finisate bine, descrise cum trebuie si da, pozate cat mai atractiv. Pentru mine o poza neclara, din care deabia se intelege despre ce e vorba, e un semn de dezinteres fata de propria munca. Si atunci cum s-o apreciez eu ceva suficient de mult ca sa il pun intr-o lista, daca artistului ii e in mod evident totuna si nu isi da nici macar interesul minim?

    Asa ca sfatul meu e sa investiti intr-o foaie alba de hartie si un aparat de 150 de lei (faceti rost de ei "sarind" urmatorul targ si din taxa va luati aparatul!) si sa incercati sa faceti poze mai bune la produse cat mai originale, care sa merite "pe bune" includerea in galerii. In fond, nu e mai placut sa fii apreciat sincer pentru ca faci niste lucruri extraodrinare, decat "colegialitatea" asta care pentru mine e sora cu compasiunea?

    03.10.2010, 13:02:12
  • magiccraft
    magiccraft

    scuze, era vorba de o masina de scris... electrica si frantuzeasca... eu stiu ce inseamna sa scoti bani din scris... (asta nu inseamna ca sunt sciirtor!)... dar nu inseamna nici ca te imbogatesti peste noapte... :)))

    Pana la urma Stephanie propunea... cui doreste/neimperativ... sa incercam sa promovam si pe altii mai putin experimentati in liste... si personal, nu vad nimic rau in asta... imi place sa ajut si sa sustin in masura in care pot... Nu ma deranjeaza concurenta, competitia, le consider constructive... avem de invatat mereu unii de la altii... si ma bucur cand vad cum artizanii evolueaza... si indiferent cat ar fi Breslo de magazin sau galerie foto... eu il vad ca pe un loc in care armonia si intelegerea ar trebui sa domneasca... iar dizarmoniile si micile malitiozitati sa paleasca...ca e soare afara si e loc sub el pentru toata lumea... :)

    03.10.2010, 13:28:58
  • cocky
    cocky

    eu nu am nimic impotriva cu promovarea produselor care nu apar in galerii des si sunt mai putin cunoscute.dar listele sunt personale, fiecare foloseste ce poze/produse doreste. eu incerc sa folosesc produse care au poze clare, din care sa se inteleaga cat mai bine produsul respectiv.clare, nu neaparat artistice.pozele bune sunt necesare, mi se par o dovada de respect pentru vizitatori, clienti, colegi.cei care viziteaza magazinul trebuie sa vada o imagine cat mai buna a produsului real,ca sa il poata cumpara/admira/folosi in liste,etc. eu am o multime de produse care nu ajung in magazin din cauza pozelor. desi am un aparat destul de bun, nu ma pricep. nu-mi ies clare, nu sunt redate culorile bine, nu am nimerit lumina buna. mai incerc (chiar azi, sper). nu pot sa pun niste poze proaste si sa sper sa le foloseasca cineva in liste, din compasiune/colegialitate si sa ma promoveze,doar pentru ca suntem o comunitate. cum a spus si cinnamon, din colegialitate se pot organiza sesiuni de pozat, sau se pot imprumuta aparate de la prieteni, sau rudele cand vin in vizita, aduc si aparatul foto.

    03.10.2010, 15:28:11
  • user21
    user21

    de curiozitate,uitati-va la pozele mele de "inceput".mi se par jenante de-a dreptul.si prost facute,cand habar nu aveam ce sunt alea setari ale aparatului sau prelucrare foto.nici acum nu-s mare maestru fotograf,dar macar m-am prins ca ofer spre vanzare un produs.care trebuie prezentat ca atare .

    si da,cu riscul de a-mi sari generatia inaintasa in cap :)),nu o sa introduc niciodata in liste produse neinteresante cu poze prost facute.nici daca este vorba despre prietena cea mai buna.

    si nu-mi place cand vad opinii destul de acide de la persoane care considera timpul lor foarte pretios pentru a-l pierde facand o lista,insa in schimb isi dau cu parerea despre ce ar trebui sa faca ALTII.

    03.10.2010, 17:11:35
  • mady68
    mady68

    ''caritate'' chiar si cu ghilimele,pt mine inseamna mila si nu e cazul,incep sa devin ''acida'' tot cu ghilimele si am incercat sa ma uit in magazine cu super poze dar cu vanzari care ar inspira ''caritate'' ,asta e ,eu nu ma simt in masura sa investesc in camere performante pt ca nu mai am vsarta si nici sa folosesc foto-shop sau cum se numeste,nu cosmetizez fata produsului ,am avut surprize uneori sa comand ceva si sa fie marit de n ori,la descriere sa nu fie specificata dimensiunea etc,nu am comentat,am luat-o ca pe o lectie ,eu o patre din banii din vanzari ii platesc impozit,asa ca mai usurel cu anumite afirmatii ca pot veni si replici,o seara placur

    03.10.2010, 20:11:58
  • Funtasticus
    Funtasticus

    Comunitatea este creata de fiecare om in parte si fiecare din noi are un 0,00.....% asa ca ceea ce vedem este ceea ce suntem. Ioana, nu cred ca este vorba de "hai sa ne mai gandim" ci e vorba de cum suntem noi ca oameni, iar unde sunt femei multe sunt "dispute" si mai multe.
    Scorti, chiar este de apreciat ceea ce faci si Breslo iti multumeste ca esti implicata in asemenea fel! La fel, Breslo multumeste si multor alte persoane cum ar fi Eugenia sau Ioana sau Mad sau...dar nu mai enumar pentru ca nu vreau sa uit pe cineva si de aici sa incepem o alta discutie :)

    03.10.2010, 20:30:46
  • stephanie
    stephanie

    Mesajul meu catre voi a fost o sugestie : cine e de aceasi parere tine cont la viitoarea lista, cine nu, nu e obligat cu nimic.
    BWE nu imi dau seama daca ideea cu "timpul lor e prea pretios pt. a face o lista" este ca un rezultat la faptul ca am spus ca atunci cand fac o lista ma pun in ea pt. ca este vb de timpul meu si ma chinui sa iasa lista cat mai frumoasa ( dupa gusturile mele si pentru ca incerc sa pun artisti noi).Astea nu sunt tot replici acide?
    Nu scriu des pe forum, dar observ ca la orice subiect apar doar replici "acide" si dupa cum vad ce scrie fiecare breslo pare impartit in grupul celor care scriu pe blog sau fac cel mai des liste si cele care nu sunt de acord cu ele.
    La sugestia mea unii au venit cu idei foarte bune ( sedintele de foto sau incurajarea celor care vor mai mult dar nu au posibilitatea sa roage prieteni cu aparat sa-i ajute), tot subiectul a avut ca scop o discutie in care sa gasim solutii.
    Cu tot respectul iti spun pentru ca nu te cunosc, tu ai avut cea mai acida replica " nu faci liste de caritate". Este ok, este decizia ta daca un produs mai slab fotografiat sau nu tocmai artistic sau care din orice motiv nu iti place nu va aparea in listele tale. Fiecare este liber sa faca ce vrea, e o tara libera.
    Nu vreti replici acide si discutii care nu isi au rostul in topic dar le alimentati. Funtasticus imi intareste convingerea despre grupul apropiatilor breslo.
    Toti le multumim celor care scriu pe blog, care se ocupa de el si care l-au infiintat si care o fac din placere sau este un job.
    Haideti sa nu ne mai pierdem de la idei si sa cautam solutii constructive care sa ajute breslo si pe noi.

    Un exemplu:
    Ca tot a scris si doamna mady pe care am vazut-o la targ si produsele. Nu are niste poze atat de neclare incat ar face dizgratioasa o lista dar totusi apare mai rar decat cele cu poze superbe sau foarte cunoscute. ( si doamna mady are multe produse originale !)

    Sau listele in care apare acelasi produs ( de ex. un nasture simplu ), in aceasi pozitie, acelasi model, dar unul mov si unul lila ( si este o lsita in care nu este vorba de nasturi) ( chiar e un exemplu banal, fara referire la cei care lucreaza cu nasturi:)) ?
    Asta am incercat sa va sugerez prin mesajul meu : sa diversificam , sa incurajam sa cautam noi utilizatori si sa fim mai intelegatori ( nu sa distrugem listele breslo)

    03.10.2010, 21:32:45
  • stephanie
    stephanie

    P S in speranta ca nu ramane nimeni suparat va doresc o saptamana frumoasa la scoala/ munca :)

    03.10.2010, 21:33:32
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Nu se supara nimeni pt ca ce la acest topic, ramane la acest topic, s-ar putea ca la un altul sa iti dau dreptate...cred ca am mai zis odata faza cu tenisul!

    Iar noi, cei de pe breslog, scriem gratuit si voluntar, mai intarziem cateodata la munca pt ca nu e gata articolul, sau chiar ne fortam inspiratia cand nu e...si crede ma nu e usor...si de asta spunea funtasticus ce spunea...in replica...e placerea mea!

    Cat despre mady, este foarte adevarat ca am vazut si eu caare cateva bascute super faine si le-am remarcat de cand cautam bascute fiind fan bascute!

    03.10.2010, 22:24:13
  • user21
    user21

    stephanie,nu ma refeream la tine nicidecum.

    si ca sa incheiem discutia cu "oare ce a vrut sa spuna",eu cred ca am fost suficient de clara.
    si ai foarte mare dreptate,fiecare face liste daca vrea.daca nu vrea,foarte bine.daca alege sa isi promoveze prietenii....go right ahead.

    nu am vazut rostul topicului,pur si simplu.

    03.10.2010, 23:00:38