Forum: Subiecte de afaceri urgenta mare ! va rog ajutati-ma!

  • Bristena10
    Bristena10

    am primit o comanda de la un utilizator de pe breslo si fiind prima mea comanda nu ma prea descurc : am auzit ca poate sa-mi dea banii in avans (nu vreau sa risc sa nu-mi dea banii) ,dar nu stiu cum se procedeaza : adica mai intai imi da avansul prin posta , apoi ma duc sa-l iau , ii trimit pachetul , el il primeste si mai da si restul banilor , eu ma duc sa-i iau sau cum?

    22.05.2012, 18:22:30
  • gemsgems
    gemsgems

    Avansul ti-l poate da prin posta sau prin card, daca ai.

    DUPA ce primesti banii, trimiti coletul.

    Prin posta, coletul poate fi platit numai de expeditor, adica de tine. De aceea, atunci cand ii ceri banii, ii ceri si pe produse si pe transport.

    Deci o sa fi cam asa:
    1. Clientul iti trimite banii.
    2. Tu trimiti coletul.
    3. Clientul ridica coletul.

    :D

    22.05.2012, 18:29:37
  • gemsgems
    gemsgems

    La un colet mic trimis fara ramburs transportul prin Posta o sa coste 3-4 lei.

    22.05.2012, 18:30:55
  • Bristena10
    Bristena10

    mersi mult !

    22.05.2012, 18:37:37
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Sau poti cere un avans pe care sa ti-l trimita in contul bancar (prin depunere direct la ghiseu sau ordin de plata), apoi tu trimiti pachetul cu ramburs (suma de ramburs = pretul coletului minus avans + costuri de transport) iar clientul plateste acesti bani cand ridica la posta coletul.

    Avantaj: clientul nu plateste toti banii de la inceput inainte sa aiba pachetul; e util daca este neincrezator sau tu nu ai ceva feedback pozitiv.
    Dezavantaj: Costul transportului creste la cca. 10 lei, tu trebuie sa faci un drum la posta in plus ca sa ridici restul de bani.

    22.05.2012, 23:08:57