Forum: Orice altceva Va rog, niste sfaturi...

  • JustBecauseLeather
    JustBecauseLeather

    Buna ziua, sunt Marius Abrudan, prezent pe Breslo ca JustBecauseLeather. De cateva zile ma framanta o problema dar lipsa timpului nu m-a lasat sa va scriu pana acum. Asadar: sunt angajat cu norma intreaga (si un salariu mizer) la o multinationala care activeaza in domeniul comertului. Produsele handmade pe care le am pe Breslo sunt realizate strict in putinul timp liber de care dispun, asadar nu am firma, lucrez doar ca hobby. Trebuie sa-mi fac griji din cauza ANAF? Este nevoie sa renunt la Breslo, ca spatiu public de expunere a produselor? Va rog sa nu radeti daca intrebarile par puerile, dar eu sper ca la un moment dat JustBecauseLeather sa devina o mica marca cunoscuta in domeniul Handmade, nu degeaba raman fidel tehnicilor de croit si cusut manual (= multa munca, timp mai lung de realizare a produselor dar si satisfactie reala!). Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns, va doresc numai bine!

    06.05.2015, 16:04:00
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Abru, same situation si eu! Eu nu o sa renunt la Breslo si nu mi-am pus niciodata problema ANAF-ului.

    06.05.2015, 17:46:29
  • Dungulitze
    Dungulitze

    Legea spune clar ca orice activitate comerciala trebuie reglementata.
    Daca activitatea este doar un hobby nu este o problema dar daca sunt vanzari constante sfatul meu este sa va faceti un PFA. Asta nu va va incurca in nici un fel exceptand 150-200 lei lunar la contabila si poate ceva impozit in functie de ceea ce se presupune ca vindeti.
    Chiar cu o activitate hobby un client nemultumit poate oricand sa va cauzeze probleme cu anpc sau anaf.
    Sfatul meu este ca va faceti un pfa si sa va luati casa de marcat.
    Cu aceasta ocazie va puteti dezvolta si afacerea.
    Nu trebuie sa renuntati la o activitate care va place, dimpotriva, urmati-va visul! Cine stie unde ajungeti peste cava ani...

    06.05.2015, 23:56:09
  • ramonaignat
    ramonaignat

    Casa de marcat nu e obligatorie. Poti taia chitanta si factura.

    07.05.2015, 12:32:45
  • EtnoWare
    EtnoWare

    ramonaignat la persoanele fizice nu poti taia chitanta, se foloseste numai casa de marcat; sunt cateva exceptii, insa noi nu facem parte din ele

    14.05.2015, 22:17:44