Forum: Subiecte de afaceri Varul meu are srl pot sa folosesc srl-ul lui??

  • Nati
    Nati

    se poatE? daca da.. cum fac sa pot al folosesc eu.. el are srl pentru toate, adica poate vinde/face ce vrea. La moment e cu constructi dar a facut su cu taxiuri si mai multe... si ma gandeam daca pot sa vand pe srl-ul lui?? ... ce imi trebui... cum fac.. habar nu am de astea si am nevoie de cineva care se pricepe.. va rog frumos!

    05.07.2010, 00:43:46
  • antartique
    antartique

    Da. Varul tau sau un asociat al SRL-ului respectiv trebuie sa mearga la Registrul Comertului de pe raza judetului X sau a Municipiului Bucuresti (inainte era undeva pe Mircea Voda - zona Unirea din cate imi amintesc) si trebuie sa activeze codul CAEN aferent activitatii pe care vrei sa o desfasori insa, in momentul in care este implicata o firma, apar urmatoarele inconveniente:
    1. Daca produci (daca din anumite materii prime fabrici un produs) iti trebuie atelier; pentru acest atelier iti trebuie autorizatii (gen, de la pompieri, ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca, etc);
    2. Varul tau trebuie sa iti faca contract de munca. Fara acest contract prezenta ta pe orice post de executie in cadrul firmei este ilegala. Un contract de munca implica taxe, impozite si iar taxe.
    3. Pentru vanzarea produselor catre populatie pe care le creezi iti trebuie casa de marcat. Daca vinzi ocazional catre populatie si colaborezi mai mult cu firme, factura + chitanta sunt suficiente, dar in cazul produselor handmade, trebuie casa de marcat. Autorizatii, o gramada... Vizite de la fisc... o gramada.
    Sfatul meu este sa intrebi un avocat si un contabil buni sa te lamureasca daca este vreo posibilitate de a crea si de a comercializa produse de tip handmade fara a detine statut juridic, pentru ca era la un moment dat o "bresa" prin care te poti incadra la impozitarea pe drepturi de autor sau ceva de acest gen. In cazul in care acestia nu te pot ajuta poti sa iti depui actele pentru a deveni PFA. Este cea mai simpla forma juridica prin care poti fi in legalitate iar taxele si impozitele sunt mai mici comparativ cu SRL sau SA.
    Sper ca ti-am fost de ajutor intr-o anumita masura dar te rog sa nu iei de buna ceea ce iti spun, nu dispun de toate cunostintele necesare in domeniul juridic sau fiscal, prin urmare ma pot insela in privinta anumitor aspecte. Suna la un cabinet de avocatura ce ofera consultanta si la un contabil pentru ceea ce tine de fiscalitate.
    PS: daca nu ai 18 ani impliniti nu poti reprezenta o persoana juridica si nici nu poti fi angajat.
    Mult succes iti doresc!

    05.07.2010, 13:42:09
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Si eu as mai adauga ca la obiectul de activitate al SRL-ului trebuie adaugat ceva cu fabricarea si vanzarea de bijuterii fantezie sau alta activitate similara si codul CAEN aferent. Asta in cazul in care varul tau nu are un obiect de activitate asemanator, dar nu e foarte probabil :))) Si orice adaugare a unui CAEN costa bani. Eu te-as sfatui tot spre directia PFA, desi nu mai sunt acum la curent cu impozitul forfetar etc.

    *atentie, cele de mai sus nu sunt consiliere juridica*

    05.07.2010, 21:06:58
  • Nati
    Nati

    va multumesc mult pentru ajutor... am sa mai ma interesez :)... am 25 de ani.. scriu prost in romana ca sunt defapt din australia ;) si engleza este limba mea nativa... :) va multumesc iar ..

    06.07.2010, 10:57:58
  • antartique
    antartique

    Am uitat sa spun si are dreptate Cinnamon, activitatile in codul CAEN se activeaza "la pachet" de 5 activitati pentru care se vor plati aprox. 230 RON.

    06.07.2010, 16:35:35
  • Nati
    Nati

    Nam inteles... ce sunt activitati? (iar ma scuzati ca inteleg mai greu dar nu sunt romanca)

    06.07.2010, 21:28:03
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    activitati=adica cu ce se ocupa firma (obiectul de activitate pe care il are)

    Fiecarei activitati ii corespunde un cod, codul CAEN. Si daca vrei sa adaugi un nou cod (=o noua activitate) chestia asta costa bani, si nu neaparat putini, cum zice si antartique.

    06.07.2010, 22:29:17