Forum: Tehnici & Materiale vopsea pentru materiale textile

  • LilianaB
    LilianaB

    unde pot gasi si eu vopsea pentru pictat textile, imi puteti recomanda un magazin si daca stiti ce marca este foarte buna pentru desene pe materiale textile.
    astept raspunsurile voastre!

    27.02.2009, 14:08:18
  • alinapanait
    alinapanait

    la hanul cu tei. ai cateva variante acolo.

    27.02.2009, 14:46:50
  • LauraBart
    LauraBart

    o marca foarte buna este TULIP. nu se ia la spalat. mai exista si la maimeri (dar nu am incercat). cele de la tulip au si aplicator, si doar apesi pe tub si poti da o forma. apoi lasi la uscat si e gata. alte marci stiu ca se calca pe spate si se spala materialul....dar tulip e ok. la Hanul cu Tei gasesti.

    05.03.2009, 11:41:06
  • zazastudiodesign
    zazastudiodesign

    Salut,
    Tulip este pour les amateurs... :) Dar... nu zic ca nu e buna!

    Recomand:

    "Permanent" de la Jacquard sunt culori de contur pentru textile. Acestea au rol de a separa portiunile de culoare, impiedicand intrepatrunderea acestora prin imbibarea materialului textil. Culori permanente, rezistente la spalatul la masina sau curatatul chimic. Se pot aplica atat cu pensula cat si cu aplicatorul cu varf sau seringa.


    Instructiuni de folosire:
    A se astepta sa se usuce foarte bine inainte de a aplica culoarea pe tesatura. Se poate dilua cu apa pentru a se obtine consistenta dorita. Cele mai bune rezultate se obtin atunci cand stratul protector format de aceste culori penetreaza complet tesatura. Dupa uscare calcati cu fierul inaite de a spala sau curata chimic.

    "Lumiere" de la Jacquard sunt culori pe baza de apa metalizate stralucitoare, aderente si la alte tipuri de suport, cum ar fi lemn, panza, hartie, produse din pielarit, tesaturi naturale si sintetice. Nuantele sunt extraordinar de vibrante si au o buna putere de acoperire chiar si pe fonduri negre sau inchise la culoare. Aceste culori se poat aplica cu diverse tipuri de pensule cu fir sintetic sau natural sau, diluate, cu aerograful.


    Instructiuni de folosire: Agitati flaconul inainte de aplicare.

    In cazul aplicarii pe suprafete dure si neporoase se va lasa sa se usuce 24 ore si apoi se va acoperi cu un lac transparent.
    In cazul aplicarii pe tesaturi si alte materiale textile, se lasa sa se usuce timp de 24 de ore dupa care se fixeaza cu fierul de calcat fara a se folosi aburi timp de 30 de secunde la temperatura potrivita tesaturii.

    "Neopaque" de la Jacquard sunt culori pe baza de apa aderente la majoritatea tipurilor de suport, cum ar fi lemn, panza, hartie, produse din pielarit, tesaturi naturale si sintetice. Nuantele sunt extraordinar de vibrante si au o buna putere de acoperire chiar si pe fonduri negre sau inchise la culoare. Aceste culori se pot aplica cu pensula sau, diluate, cu aerograful.
    Instructiuni de folosire: Agitati flaconul inainte de aplicare.

    In cazul aplicarii pe suprafete dure si neporoase se va lasa sa se usuce 24 ore si apoi se va acoperi cu un lac transparent.
    In cazul aplicarii pe tesaturi si alte materiale textile, se lasa sa se usuce timp de 24 de ore dupa care se fixeaza cu fierul de calcat fara a se folosi aburi timp de 30 de secunde la temperatura potrivita tesaturii.

    copy&paste de la picturaonline.ro (nu fac reclama site-ului, dar am mentionat sursa)

    Sfatul meu... cititi despre culorile textile si despre aplicatii inainte a a ajunge la Hanul cu Tei. Si da, la Tei ai de unde alege....

    Spor!
    www.zazastudiodesign.com - majoritatea pictate cu culorile textile mentionate mai sus ;)

    06.03.2009, 17:56:56
  • LilianaB
    LilianaB

    multumesc frumos fetelor, sunteti dragute sa imi impartasiti din experienta voastra cu culorile.
    zazastudiodesign, ti-am vazut site-ul si sincera sa fiu sunt mult mai mult decat haine acolo, sunt minunate opere de arta....

    07.03.2009, 18:15:18
  • lalapupu
    lalapupu

    @zazastudiodesign: Sunt incepatoare si as dori sfatul unei persoane pricepute. Ce ai sugera sa folosesc considerandu-se "experienta" mea? M-ar interesa ceva usor de aplicat si folosit, dar de calitate si cu care sa imi fac mana. Si daca ai putea sa imi dai niste mici secrete referitoare la pasii care ar trebui urmati pentru pictarea tricourilor.
    Multumesc anticipat

    08.03.2009, 22:35:20
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Ia uite, era topic special pentru vopsea textila, eu am postat intrebarea mea in " de unde facem rost de..?"

    In fine, stiti cumva ce vopsea pt textile s-ar preta la (re)vopsitul uniform al unei intregi bluzite? Nu-mi place culoarea ei initiala, care e un bej destul de deschis, asa ca ma gandeam ca as putea s-o revopsesc.
    Exista niste vopseluri pentru textile care se adauga in masina de spalat (nu vreau din acelea care se aplica cu pensula/aplicator, fiindca vreau sa vopsesc intreaga bluzita); stie cineva daca se gasesc la Hanul cu Tei, sau daca ati mai facut asa ceva, ce marca a dat rezultate dragute?
    Merci!

    08.03.2009, 23:26:07
  • zazastudiodesign
    zazastudiodesign

    @LilianaB Iti multumesc din suflet pentru aprecieri!
    @lalapupu Scrie-mi pe mail office@zazastudiodesign Poate ne intalnim si stam de vorba la o cafea.
    @CinnamonCloves vopseaua pe care o cauti se numeste Coloreria Italiana - este un colorant lichid pentru vopsire doar in masina de spalat. In cutie ai un pliant cu toate instructiunile.
    Pot sa-ti dau o adresa a importatorului si sa intrebi in ce magazine se distribuie pentru ca nu am cumparat-o eu, am primit-o. - CATHENS INVEST srl BUCURESTI Str. Toamnei nr. 114, sector 2, tel/fax 021.211.05.33
    sau... intra pe www.coloreria.it si/sau www.ottimodirei.it

    E buna si e testata! :)

    Mai este si la Jaquard o vopsea, am sa caut exact cum se numeste si va anunt. Insa nu am incercat-o, asa ca nu o pot recomanda. Se gaseste si la Hanul cu Tei; intrebati vanzatoarele.

    Sper sa-ti fie de ajutor.
    O zi minunata tuturor!
    ZaZa
    www.zazastudiodesign.com

    09.03.2009, 08:48:36
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @ zazastudiodesign: merci fain pentru Coloreria. Imi place ca poti sa vezi rezultatul final in functie de culoarea initala a obiectului vestimentar.
    Peste Jaquard am dat si eu aici: http://www.picturaonline.ro/shop/culori/08-culori-textile/culori-pulbere-pt-textile-acid-dyes-14-gr-/prod_36.html

    Va trebui sa vad ce mai gasesc la Han si daca pot face rost de Coloreria.
    Thank you!

    09.03.2009, 13:36:47
  • zazastudiodesign
    zazastudiodesign

    Da, ala e Jaquard-ul. Dar eu personal nu l-am incercat, de aceea recomandam Coloreria...
    Spor! ;)

    09.03.2009, 16:27:57
  • elisalumeapovestilor
    elisalumeapovestilor

    deci vreau si eu vopsele pt vopsitul hainelor,dar vreau sa colorez hainele in intregime...sunt din timisoara si chiar nu stiu unde sa caut...imi poate vinde cineva sau makar da un pont und sa caut sa cumpar,sau sa [email protected]

    22.03.2009, 07:26:13
  • monnie
    monnie

    si eu am aceeasi problema ... sunt din constanta si am cautat vopsele pentru textile in oras, dar nu am gasit. are careva o idee unde s-ar putea afla.

    22.03.2009, 16:49:34
  • elisalumeapovestilor
    elisalumeapovestilor

    am gasit pe net vopseaua jacquard,dar sincer lao comanda de 13 lei mi se pare enorm o taxa postala de 14 lei...adik sa dau 27 lei pt o sg vopsea...

    22.03.2009, 19:31:38
  • lrb
    lrb

    As dori sa imi vopsesc niste pantofi si nu stiu ce vopsea sa folosesc.....mi-a spus cineva ca ar trebui sa incerc cu vopsea acrilica de la Polycolor,dar nu stiu daca este rezistenta la apa.Va rog sa-mi raspundeti la intrebare.De asemenea ce mi-ati recomanda dak as vrea sa imi fac un desen pe un tricou....ce vopsea ar fi mai buna? Si mai usor de folosit! Pentru pantofi mi s-a recomandat Sigmaron(cred ca asha se numeste) ,dar exista doar alb si negru....

    22.03.2009, 23:15:22
  • lrb
    lrb

    Apropo,as mai dori sa-mi recomandati si o vopsea care sa contina fulgi stralucitori pt a realiza un model pe pantofi.Inainte de vopsire,pantofii trebuie curatati cu degresant nu? Si daca este imitatie din piele merge? Sau piele intoarsa?

    22.03.2009, 23:19:34
  • harajukuLady
    harajukuLady

    @elisalumeapovestilor si eu sunt din timisoara si iti recomand art shop(langa piata unirii, vis-a-vis de galeria popas). au acolo tot felul de vopsele, fimo, cernit , si in general produse profi pentru design si arta.mai gasesti produse dragute si la axa art (pe blaga, langa libraria esotera)

    25.03.2009, 10:01:02
  • psychoralu
    psychoralu

    @elisalumeapovestilor- asa e cum zice harajukuLady, cu mentiunea ca la magazinul din unirii (fiind probabil singurul mai cunoscut), preturile sunt usor umflate. totusi, ca sa faci o comparatie cu ce e pe net, un flacon de vopsea textila Tulip (37ml) costa 10 ron, iar markerele textile tot cam in zona asta (depinde de firma). Daca poti, mai cauta si prin alte zone (desi sunt slabe sanse ) si...da-ne si noua de veste!
    cred ca voi arunca si eu o privire pe la axa art, sa compar preturile....

    26.03.2009, 00:47:12
  • elisalumeapovestilor
    elisalumeapovestilor

    @harajukuLady&psychoralu mersi mult pentru sfaturi...deja imi pierdusem speranta,si-mi cumparasem de la un magazin infect de chimicale cv vopsea la plic ,care sincer,mi-i teama s-o incerc...cum se deschid magazinele ma duc si vad:)

    19.04.2009, 19:25:51
  • gariana
    gariana

    Eu am inceput cu niste tubulete de vopsea de 15 ml :) E singura varianta existenta in orasul meu :P, nici macar tipa de la casa nu stia ce-s alea :). Apoi am vazut niste tuburi mari...chiar uriase pe langa ce avea eu la cineva care se ocupa de mult timp cu asa ceva. Nestiind pe atunci ca exista forum :), am intrebat-o ce vopsea foloseste dar nu am primit nici un raspuns. Am crezut ca e secret ..:), dar vad ca zazastudiodesign imi demonstreaza contrariul. Cred ca depinde de om pana la urma... Oricum, o felicit pentru asta.

    20.04.2009, 15:56:53
  • gariana
    gariana

    Eu am inceput cu niste tubulete de vopsea de 15 ml :) E singura varianta existenta in orasul meu :P, nici macar tipa de la casa nu stia ce-s alea :). Apoi am vazut niste tuburi mari...chiar uriase pe langa ce avea eu la cineva care se ocupa de mult timp cu asa ceva. Nestiind pe atunci ca exista forum :), am intrebat-o ce vopsea foloseste dar nu am primit nici un raspuns. Am crezut ca e secret ..:), dar vad ca zazastudiodesign imi demonstreaza contrariul. Cred ca depinde de om pana la urma... Oricum, o felicit pentru asta.

    20.04.2009, 16:08:05
  • lutzidesign
    lutzidesign

    Eu am citit intr-un alt post p forum de Camlin-Crylin si as vrea sa aflu si parerea voastra despre ele. Eu nu am mai pictat niciodata pe textile, dar as vrea sa-mi pictez pe tricouri si pe blugi (gen new funky fashion). A mai folosit cineva? Cum se comporta la spalare? Si am vazut ca sunt cantitati mici gen 10-15 ml, cam cat ajung?

    27.04.2009, 12:15:35
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Pana la urma am vopsit bluzita cu Simplicol. Am scris pe blog despre asta, cu before/after photos, poate va ajuta: http://metallirys.blogspot.com/2009/04/vopsire-textila-in-masina-de-spalat.html

    01.05.2009, 01:04:06
  • simy11
    simy11

    Am cumparat Jacquard textile color, markere permanente si culmea au iesit la spalat, chiar au distrus desenul. Instructiunile de pe site-ul de unde am cumparat, mentionau doar 1-2 min ptr procesul de calcare. Pe ambalaj nu era nimic mentionat. Cand m-am uitat pe site-ul producatorului, apar 35 - 45 minute alocate calcarii. Mi se pare exagerat de mult. O sa vad daca si respectand acest timp, o sa iasa culorile in apa......e clar ca acest brand este indoielnic. Si culmea, vopselurile acestea nu sunt ieftine, gasesti vopseluri cantitati mari gen 150-250 ml, ptr orice suport, la 20-30 lei......iar astea au cativa ml....

    16.12.2015, 10:09:15
  • M7R2L
    M7R2L

    A incercat cineva sa picteze pe tricouri tip polo ? Daca da, e o tehnica diferita fata de tricourile simple ?

    08.06.2018, 21:19:48
  • user86682
    user86682

    M7R2L , da !
    Sotul meu a pictat cu culori acrilice clasice :)
    Secretul este sa stii cum sa diluezi culoarea; pentru ca altfel se comporta exact la fel cu orice alta marca de culori pentru textile care la baza au tot acrilic.

    18.07.2018, 09:06:23
  • user86682
    user86682

    De asemenea mai sunt culorile de stofa de la IDDEA si cele pentru matase de la Decola sau Sonet care se gasesc mai greu ( sunt rusesti)

    18.07.2018, 09:08:55
  • user86682
    user86682

    Si un produs nou pe piata sunt cariocile acrilice tip marker POSKA. Ele pot fi folosite pe aproape orice tip de suprafata :)

    18.07.2018, 09:09:36
  • user86682
    user86682

    In schimb la toate , secretul care nu este un secret: este sa fie toate calcate cel putin 15 minute, si spalate manual la temperaturi sub 30 de grade.
    Pentru o viata indelungata !

    18.07.2018, 09:10:33
  • piscutanegro
    piscutanegro

    Hei! unde as putea gasi vopsea pentru textile tulip? (slik sau matt de preferat) am cautat pe multe site-uri si nu am gasit.

    04.09.2018, 16:11:43